Emeklilik

1999-2008 Yılları Arasında Sigortalı Olanların Emeklilik Şartları

Sigortalıların emeklilik şartlarının belirlenmesinde, sigorta başlangıç tarihleri değerlendirmeye alınmaktadır. 1999 yılıyla 2008 yılları arasında sigorta başlangıcı yapmış kişilerin, 1999 yılı öncesinde sigortalı olan kişilere göre daha fazla çalışması ve yaş sınırını beklemesi gerekir.

1999 yılı ila 2008 yılları arasında ilk sigorta başlangıcına sahip olan kişilerin, en az 7200 günlük prim gün ödemesi yapması ve 60 yaşını doldurması gerekmektedir. Kişilerin alacakları emekli maaşları, çalıştıkları sigorta koluna ve ödenen sigorta primine göre değişiklik göstermektedir.

1999 Yılından Sonra Sigortalı Olanların Emeklilik Koşulları

1999 yılıyla 2008 yılları arasında sigortalı olan kişilerin emeklilik hakkı elde etmesi için yerine getirmesi gereken temel koşullar şunlardır:

 • 1999 yılıyla 2008 yılı arasında sigorta başlangıcı yaptıran kişilerin emeklilik yaşı, kadın ve erkek olarak iki farklı kategoride değerlendirilmektedir.
 • Kadın çalışanların emekli olmak için en az 58 yaşında olması şart koşulmuştur.
 • Erkek işçilerin emeklilik hakkı kazanması için 60 yaşını doldurması gerekmektedir.
 • Kişilerin en az 25 yıl boyunca sigortalı olması gerekir.
 • Ödenmesi gereken prim sayısı 4500 gün olarak hesaplanmıştır.

2008 yılından sonra işe giren ve sigorta başlangıcına sahip olan kişiler, 1999-2008 yılları arasında sigortalı olanlardan daha fazla prim gün ödemesi yapmakta ve daha geç süreyle emekli olmaktadır.

1 Mayıs 2008 Tarihinden Sonra Sigortalı Olanlar Ne Zaman Emekli Olacaktır?

1 Mayıs 2008 tarihi ve sonrasında sigorta başlangıcına sahip olan çalışanların emeklilik hakkı elde edebilmeleri için gerekli olan temel koşullar şunlardır:

 • 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe başlayan kişilerin en az 7200 gün prim gün ödemesi yapması gerekir.
 • Ödenen prim gün sayısına emeklilik hakkının elde edileceği tarihe göre, emeklilik yaşı yükselmektedir.
 • Kadın işçiler için belirlenen en düşük emeklilik yaşı 59, en yüksek emeklilik yaşı 65’tir.
 • Erkek işçilerin en düşük emeklilik yaşı 61, en yüksek emeklilik yaşı 65 olarak hesaplanmıştır.
 • Kişilerin 31 Aralık 2035 tarihine kadar, en az 7200 günlük prim ödemesi yapmış olması gerekir.
 • Kişilerin 31 Aralık 2035 yılına kadar yaş haddini doldurmaması ve tüm prim ödemelerini 2041 yılından sonra dolduran çalışanlar, daha geç yaşta emekli olacaktır. Kadın çalışanların yaş sınırı 61, erkek çalışanların yaş sınırı 63’e yükselecektir.

2008 yılından sonra sigortalı olanlarda 3600 gün prim ödeme koşulu aranmaktadır. 3600 günle emekli olacak kişilerin, en az 15 yıllık süreyle sigortalı olması gerekmektedir. Kişilerin sigortalılık süreleri ve emeklilikleri hesaplanırken, 3600 gün prim ödemesini 20 Mayıs 2002 yılında belirlenen şartlara uygun olarak yerine getirilip getirilmediği değerlendirilmektedir.

15 yıllık sigortalılığı tamamlayan ve 3600 gün prim ödemesi yapan kadın işçiler 50 yaşında, erkek işçiler ise 55 yaşında emekli olma hakkına sahiptir.

Yaş Haddinin Aşılmasıyla Emekli Olunur Mu?

Yaş haddini aşan kişiler, belirtilen koşulları yerine getirmeleri durumunda emeklilik hakkı elde etmektedir. Yaş haddi sebebiyle emekli olacak kişilerde aranan temel şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yaş haddi sebebiyle emeklilik kazanmak için 65 yaşının tamamlanması gerekir.
 • Kişilerin 65 yaşına kadar sigortalı olması ve en az 3600 günlük sigorta prim ödemesi yapması gerekir.
 • 3600 günden daha az süreyle prim ödemesi yapan kişiler, kalan prim borcunu kapatarak emeklilik başvurusu yapmalıdır.
 • 1976 yılından önce sigortalı olan ve en az 3600 günlük prim ödemesi yapan kişiler, 55 yaşından sonra emeklilik hakkı kazanmaktadır.
 • 23 Mayıs 2002 tarihinden itibaren 15 yıllık çalışma süresinin tamamlayan ve en az 3600 günlük prim ödemesi yapan kişiler, 55 yaşında emeklilik hakkı kazanmaktadır.
 • 24 Mayıs 200 tarihiyle 23 Mayıs 2005 tarihi aralığında15 yıllık çalışma süresinin tamamlayan ve en az 3600 günlük prim ödemesi yapan kişiler, 56 yaşında emeklilik hakkı kazanmaktadır.
 • İlk olarak 8 Eylül 199 tarihiyle 30 Nisan 2008 tarihleri aralığında sigorta başlangıcı yaptıran kişiler, 25 yıllık çalışma süresine sahip olmalı ve en az 4500 günlük prim ödemesi yapmalıdır. Kişilerin emeklilik yaşı 60 olarak belirlenmiştir.
 • 1 Mayıs 2008 tarihi itibariyle sigortalı olan kişiler, en az 5400 günlük prim gün ödemesi yapmalı ve 15 yıl boyunca sigortalı olmalıdır. Bu kişilerin emekli olmak için en az 60 yaşına gelmesi şart koşulmuştur.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusu yapmak için bağlı bulunan sigorta koluna ait il ya da işçe sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne gidilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumuna giden kişiler, talep edilen evraklara kuruma teslim ettikten sonra, emeklilik başvuru formu doldurmalıdır.

Emeklilik başvurusu için gerekli tüm bilgilerin yer aldığı tahsis talep formunun doldurulması ve kurum görevlisine teslim edilmesinin ardından, emeklilik başvurusu işleme alınmış olacaktır. Emeklilik başvurusunun kurum tarafından kabul edilmesinin ardından, en geç 2 hafta içerisinde emeklilik başvurusu değerlendirilir ve sonuçlanır. Emeklilik başvurusunun değerlendirilmesi, bağlı olunan sigorta koluna göre değişmektedir.

4/A sigorta kolunda çalışan kişiler, e-devlet sistemi üzerinden emeklilik başvurusu yapabilirler. www.turkiye.goc.tr adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılarak sisteme girilmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi üzerinden emeklilik başvurusu yapılması gerekir.

Emeklilik Başvuru Sorgulaması Nereden ve Nasıl Yapılmaktadır?

Emeklilik başvurusunun onaylanıp onaylanmadığını tespit etmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna ait Doküman Yönetim Sistemi kullanılmalıdır. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip bağlantısına tıklandıktan sonra, e-devlet giriş ekranı açılmalıdır. “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak, e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarasıyla sistem girişi tamamlanmalıdır.

E-devlet girişi yapıldıktan sonra “Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip” seçeneğine tıklanmalıdır. Kimlik doğrulama işlemleri yapıldıktan sonra, Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesine yönlendirme yapılacaktır. “Uygulama Git” butonuna tıklandıktan sonra, emeklilik başvurusu yapılan yıl seçilmeli ve sorgulama başlatılmalıdır. Emeklilik başvurusunun son durumu, sorgulama ekranında açılacak formda detaylıca açıklanmaktadır.

Emekli Maaşı Ne Kadardır?

Emekli maaşının limiti, bağlı olunan sigorta koluna, ödenen sigorta prim gün sayısına, primlerin tutarına ve sigorta başlangıcı yapılan yıla göre değişmektedir. Ayrıca yıl bazlı olarak gerçekleşen TÜFE ve ÜFE artışları da emekli maaşının tutarını etkilemektedir. Çalışılan sigorta koluna göre alınacak en düşük emekli maaşının tutarı ve koşulları aşağıda belirtildiği gibidir:

 • 4/C yani emekli sandığına bağlı olarak çalışan kamu emeklileri, en az 2379 TL emekli maaşı olmaktadır.
 • 2000 yılından sonra emekli olan ve 4/A sigortası kapsamında SSK’lı olarak çalışan kişilere, en az 1125 TL emekli maaşı ödemesi yapılmaktadır.
 • 2000 yılından önce emeklilik hakkı kazanan 4A sigortalılara, en az 1888 TL emekli maaşı verilmektedir.
 • Esnaf emeklisi olan BAĞ-KUR çalışanlarına, en az 1690 TL emekli maaşı ödemesi yapılır.
 • Ek-5 Tarım sigortasından emekli olan kişiler, en az 1189 TL emekli maaşı almaktadır.

Emekli Maaşı Hesaplamasının Detayları Nelerdir?

Emekli maaşı hesaplamaları Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Emekli maaşı hesaplamaları aşamasında, sigorta başlama tarihi, ödenen prim gün sayısı ve sigortalılık süresi değerlendirilmektedir.

Belirtilen kriterler, 4A yani SSK sigorta kolu, BAĞ-KUR sigorta kolu ve emekli sandığı (4C) sigorta kolu için ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Emekli maaşı hesaplamasında, 4A, 4B ve 4C sigortası için farklı hesaplamalar kullanılır.

SGK, Bağ-Kur Hangi Emekli Ne Kadar Maaş Alacak ?

3600 Günden Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

1999 Yılından Önce Sigortalı Olanlar Ne Zaman Emekli Olur?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu