Sosyal Yardım Platformu

2 Ayda Bir Dul Maaşı Ne Kadar 2019

2 Ayda Bir Dul Maaşı Ne Kadar 2019

2 ayda bir dul maaşı ne kadar 2019 yılında da verilmeye devam edecek olup eşinden ayrılan ya da eşi vefat eden kadınlar için maddi yardımlar yapılmaktadır. Devlet tarafından dul kalan kadınlar hayatlarına devam etmekte zorlanmamaları adına verilen yardımlardan biri olan dul maaşı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmektedir. Muhtaç dul maaşı 2018 yılında 2 ayda bir 500 TL olarak verilirken, 2019 yılında 550 TL olarak ödenecektir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Bir Nakit Sosyal Yardım Programı’ kapsamında verilen bu yardımdan şartlara uygunluk sağlayan kadınlar faydalanabilmektedir. Ülkemizde farklı grupların yoksulluk durumu, farklı olarak derecelendirilmektedir. Kadınların yoksullukla karşılaşma durumu ise göreceli olarak değişmekle birlikte daha yüksek orana sahiptir.

Bilhassa eşinin vefatı sonrasında hem çocuklarına bakmak hem de evini geçindirmekte zorlanan kadınlar için 2010 yılında geliştirilen proje, 2011 yılından beri aktif olarak devam etmektedir. Bu yardım programında hedef kitle şu şekilde belirlenmiştir;

 • Eşi vefat etmiş,
 • Muhtaçlık durumu olan,
 • Sosyal güvenlik kurumlarından herhangi birine bağlı olmayan,
 • Sosyal güvenlik kurumlarından herhangi birinden maaş almayan ya da gelir elde etmeyen kadınlardır.

Eşi Vefat Eden Kadınlar İçin 2 Ayda Bir Dul Maaşı Şartları Nelerdir?

Eşi vefat kadınlar için yani dul kadınlar için verilen bu yardımın alınabilmesi için en önemli şartlardan bir tanesi eşin vefat etmiş olmasıdır. Bu yardımdan yalnızca resmi nikahlı eşi vefat etmiş olan kadınlar faydalanabilmektedir. Dul kadının hanesinde yaşayan yakınlarının ilgili kanunlar kapsamında aldığı sosyal yardımlar, dul kadının bu yardımı almasına engel değildir. Fakat bu yardımın alınabilmesi için muhtaçlık durumu incelendiğinden, yakınların aldığı sosyal yardımlar gelir unsuru olarak kabul edilecektir. 2 ayda bir dul maaşı için şartların uygun olup olmadığı Mütevelli Heyeti tarafından incelenmektedir. Bu yardım için genel olarak şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Bu yardımdan faydalanma isteyen kadınların resmi nikahlı eşlerinin vefat etmiş olması gerekmektedir.
 • Eşi vefat eden kadının herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Eşi vefat eden kadının, vefat eden eşinden kalan bir maaşa sahip olmaması gerekmektedir.
 • Eşi vefat eden kadının yardıma muhtaç durumda olması gerekmektedir.

2 Ayda Bir Dul Maaşı İçin Başvuru ve İnceleme Süreci Nasıl İşler?

2 ayda bir dul maaşı nasıl alınır 2019 yılı sorusunun cevabı için, öncelikle bu yardımdan faydalanmak isteyen kadınların ilgili şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Şartlara uygunluk sağlayan dul bir kadının ikametgahının bulunduğu yere bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru sırasında yalnızca nüfus cüzdanının ibraz edilmesi yeterli olmaktadır. SYDV ’ye yapılan başvuru sonrasında süreç şu şekilde işlemektedir;

 • Muhtaç olan dul kadının SYDV ’ye başvurusunda sonra işlemler Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden devam etmektedir.
 • Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi kapsamında başvuru sahibinin hane dosyası bulunuyorsa öncelikle hane bilgileri ile ilgili incelemeler yapılır. Hane dosyası bulunmuyorsa, oluşturulması için gerekli işlemler başlatılır.
 • İnceleme sonrasında başvuru sahibinin çalışacak durumda olduğu tespit edilirse, İŞKUR kaydı için işlemler yapılır.
 • Tüm incelemeler tamamlandıktan ve ilgili dosya hazırlandıktan sonra Mütevelli Heyeti’ne gönderilir.
 • Mütevelli Heyeti dosyayı inceledikten sonra aldığı karar sonrasında yardım yapılıp yapılmayacağı belirlenir.

2 Ayda Bir Dul Maaşı İçin Sorgulama Nasıl Yapılır?

2 ayda bir dul maaşı sorgulama işlemi hem online olarak hem de şahsen kuruma yapılan ziyaret ile yapılabilmektedir. Kaymakamlıklara bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilerek, kimlikle birlikte sorgulama yapmak mümkündür. Online olarak sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılabilmekte olup sisteme giriş yapabilmek için E-Devlet şifresi gerekmektedir. E-Devlet şifresi mevcut değilse, PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Online olarak sorgulama için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Adrese giriş yaptıktan sonra açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Akabinde açılacak olan sayfada T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresi bilgileri doldurularak, ‘Sisteme Giriş Yap’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Açılacak olan sayfada şahıs adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında ödenen ya da ödenecek tüm sosyal yardım bilgilerinin sorgulama sonuçları görülebilmektedir.

2 Ayda Bir Dul Maaşı Telefonla Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Dul maaşı sorgulama 2019 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Alo 183 ve Alo 144 danışma hatları aranarak destek alınabilmekte, merak edilenler sorulabilmekte ve yardımlarla ilgili sorgulamalar yapılabilmektedir. Eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlarla ilgili sorgulama işlemi Alo 144 aranarak yapılabilmektedir. Alo 144 SYDV tarafından yürütülen;

 • Şartlı eğitim
 • Eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar
 • Kömür yardımı
 • Gıda yardımı
 • Sağlık yardımları
 • Engelli aylığı
 • Tüp bebek yardımı
 • Barınma yardımı gibi projeler için her türlü talep, sorgulama, öneri ve şikayetlerle ilgilenmektedir.

2 Ayda Bir Dul Maaşının Kesildiği Durumlar Hangileridir?

Eşi ölen kadına devlet yardımı kapsamında verilen 2 ayda bir ödenen dul maaşı, bazı durumlar oluştuğunda kesilebilmektedir. Bu yardımdan faydalanan kadınların hem ekonomik hem de medeni durumlarında oluşan değişiklikler bu yardımdan daha fazla faydalanamamasına sebep olabilmektedir. Eşi vefat eden kadınlara verilen bu yardımın kesildiği durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • 2 ayda bir dul maaşı kadının tekrar evlenmesi durumunda maaş kesilmektedir. Evliliğin resmi olarak gerçekleşmesinin yanı sıra imam nikahı yoluyla gerçeklemesinin tespit edilmesi durumunda da yardım kesilmektedir.
 • Belirli aralıklarla yapılan gelir tespitinde, dul kadının muhtaçlık durumunun ortadan kalktığı gözlemlenirse maaş kesilmektedir.
 • Resmi ya da imam nikahı olmaksızın, dul kadının bir kişi ile birlikte yaşadığının tespit edildiği durumlar da yardım kesilmektedir.
 • Belirli aralıklarla yapılan sosyal incelemeler sırasında muhtaçlık durumunda oluşan değişiklilerde yardım kesilmektedir.
 • Dul kadının farklı bir sosyal yardım alması durumunda maaş kesilmektedir.
 • Adres değişikliği yapılırsa ve bildirilmezse dul maaşı kesilmektedir. Adres değişikliği olduğu durumlarda bağlı bulunan vakıfa başvuruda bulunulması gerekmektedir.
 • Dul kadının SGK’ya bağlı olarak çalışmaya başlaması durumda maaş kesilmektedir.
 • Dul kadının kayıt dışı çalışmaya başladığının tespiti durumunda maaş kesilmektedir.

2 Ayda Bir Dul Maaşı Alan Kadınlar İçin Yapılan Yardımlar 2019

2018 yılında 2 ayda bir dul maaşı alan kadınlar için duruma göre farklı yardımlarda verilmektedir. Bu yardımların 2019 yılında da devam edeceği açıklanmış olup dul kadınların hem evi geçindirmeleri hem de varsa çocuklarına daha rahat bakabilmeleri için farklı yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Dul kadının hanesinde yaşayan çocuklar için eğitim yardımları ve destekleri verilmektedir.
 • Hanede yaşayan çocukların eğitimini daha rahat sürdürebilmeleri için materyal yardımı yapılmaktadır.
 • Hanede yaşayan herkes için sağlık yardımları verilmektedir.

Muhtaçlık yaşanmaması adına düzenli olarak gıda ve yakacak yardımı yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 169 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Merhaba babam 2010 yılnda vefat etti annem 1800 gün üzerinden ölüm aylığı aldı fakat maas 2018 yılında haksız ödeme gün eksikliği nedeni ile iptal edildi ve ödenen bütün paralar geri alındı.herhangi bir sosyal güvence ve geliri yok geriye dönük babamın ölüm tarihinden itibaren olan 550 tlik maasları alabilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eğer babanızın gün primi eksik ise babanızın adına askerlik borçlanması yaparak tekrar dul maaşı alabilirsiniz. Annenizin babanızdan tekrar dul aylığı alma şansı yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek 2 ayda bir 550TL verilen dul aylığı için başvuru yapabilir. Ayrıca anneniz Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için de başvuru yapabilir

 2. Ahmet dedi ki:

  Merhaba babam sgk emeklisiyken vefat etti ve annem 13 yıldan beri maaş alıyor fakat size sorum şu emekli maaşından hariç 2 veya 3 ayda bir dul maaşı alınıyormuş böyle birşey varmıdır acaba şimdiden ilginiz için teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 2 ayda 550TL verilen dul maaşı var fakat bu maaş sosyal güvencesi olmayan kadınlara veriliyor. Anneniz babanızdan maaş alırken aynı zamanda sosyal yardım kapsamında verilen dul maaşını alamaz.

 3. Seher dedi ki:

  Dul maaşı ayda bir verilecekti bu konuyla alakalı bilgi geldimi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, şu an dul maaşları 2 ayda bir veriliyor.

 4. Hakan dedi ki:

  İyi günler.Annem dul, yıllar önce babamdan ayrıldı Babam bir başkasıyla evlendi ve bu sene vefat etti.Şimdi maaşını kendi eşi alıyor.Annemin kendine ait kargir bir evi var eski.Emeklisi veya sigortası yok.2 ayda bir dul maaşı alabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz müracaatını yapsın onaylandığında maaşını almaya başlar.

 5. Sevda dedi ki:

  Merhaba eşim vefat etti önceki eşinden olan oğlunun yanında kalıyorum 3 çoçuğumla üvey oğlum sigortalı kirada yaşıyor bize bakıyor dul maaşı ve çocuklarıma yetim maaşı bağlayabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eğer eşinizin sigortası varsa dul maaşı alabilirsiniz çocuklarınızda yetim maaşı alabilir. Eğer eşinizin sigortası yada emekliliği yaksa 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı alabilirsiniz.

  2. Zeynep dedi ki:

   Merhaba benim ilk esim vefat etti dul yardimindan faydalaniyordun fakat resmi bir evlilik yaptim bosanma asamasindayim bosaninca tekrar esi vefat yardimi alabilirmiyim

 6. Fatma dedi ki:

  Merhaba benim annem bu maaşi 5 yıldır alıyor fakat hiç zam yapılmadı. 60 yaş maaşı artti neden bunda hiç artış yapilmyor bir çalışma yokmu? nerden sorgulayabiliriz ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, şuan için dul maaşı 2 ayda bir 550TL olarak veriliyor.

 7. Ferhat Zengin dedi ki:

  İyi günler,
  Babam 1991 yılında resmi nikahı yapamadan vefat etti. Malum doğuda o zamanlar resmi nikah çok yaygın değildi. Bu durumda annem dul maaşı alabilir mi? Mevzuatın tam olarak neresinde geçiyor bu durum? Cevap için şimdiden teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, resmi nikah olmadan anneniz babanızdan dul maaşı alamaz. Fakat çocukları evlenmemiş kız kardeşiniz varsa yetim aylığı alabilir.

 8. nedime dedi ki:

  merhaba ben yurdışın da yaşıyorum uzun yıllardır ama boşandım ablam da aynı benimle yurt dışındaydı oda boşandı babamzın aylıgını alıyor ablam bende başvurdum sigortaya ben avusturyada kaldıgım için alamazmışım çifte vatandaş hakkı tanımadıgı içinmiş cevap için tşlr bide dul aylıgı alabilirmiyim türkiyeden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sizin alacağınız maaş ablanızdan kesilip size verilecek. Belli bir süre Türkiye’de ikamet ederek müracaat ettiğinizde başvurunuz onaylanır. 2 ayda bir verilen dul maaşı almak isterseniz de babanızdan almak istediğiniz maaştan vazgeçmeniz gerekir. İkisi birlikte verilmiyor. Birini tercih etmek zorundasınız.

 9. Enes dedi ki:

  Annem babamdan kalan emekli maasım alıyor ölüm masası dul aylıgıda ala bilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz babanızdan dul aylığı (emekli aylığı) alırken 2 ayda bir verilen dul maaşı alamaz.

 10. Seher dedi ki:

  Mrb babam emekliydi vefat etti
  Bir daire kaldi babamdan
  Babamin Emekli ayligindan baska baska geliri yok
  Annem dul maasi alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek babanızdan dul maaşı alabilir.

 11. Esin dedi ki:

  Ben uzun yıllardır yurt dışında yasıyorum. Ölen kocam ile 1998 yılında yurt dışında boşandık ve eşim 2007 yılında vefat etti. ancak Türk hükümetinde halen evli göründüğümüz için Suan ondan kalan dul maaşımı alabiliyorum. Benim sorum; Türk hükümeti bu durumu öğrenebilir mi? Yada birileri benim yurt dışındaki boşanma evrakımı Türk hükümetine ilettiği takdirde maaşım kesilir mi? Ve extra bi ceza yaptırımı gelir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yurt dışındaki boşanma kararı o ülkedeki konsolosluğa iletildiği takdirde Türk Makamlarının haberi olur ve işleme alınır. Bir diğer husus hakkınızda şikayet olursa Sosyal Güvenlik Kurumu konsolosluk aracılığı ile ilgili mahkemeden kararı ister.
   Böyle bir durumda şu ana kadar aldığınız maaşı faiziyle birlikte geri talep ederler.

 12. Zor dedi ki:

  Ben babamdan maaş alıyorum eşimle boşandım nafaka alamıyorum çocuğumla kalıyorum dul maaşından faydalanabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızdan yetim maaşı alırken dul maaşı alamazsınız.

 13. Semiha dedi ki:

  Ekim ayından sonra dul maaşı her ay 500 tl verilecek deniliyor doğru mu acaba ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, şuan verilen iki ayda bir 550TL

 14. Veysel Koska dedi ki:

  Annem 82 iki yaşında iki ayda bir 550 lira dul maaşı alıyor yaşlılık maaşı alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz 65 yaşlılık aylığı da alabilir fakat dul maaşından vazgeçmesi gerekir.İki maaşı birlikte alamaz.

 15. Tugay dedi ki:

  Merhaba kiz kardeşimin kocası vefat etti 19 yaşında şuan da. Rahmetlinin sigorta si yoktu. Yani SGK dan maaş bağlanmıyor. Sosyal yardımlaşma dan bağlanır mi. Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı alabilir.

 16. Bende bir anneyim dedi ki:

  Merhaba esimin emeklisinden faydalanıyorum 200 günü var idi üzerine para yatırıp emekli maası alıyorum yasım 52 yasındayım dul maasından faydalanabilirmiyim okuyan 1 oglum var lise son gidiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşinizin emeklisi varken aynı zamanda 2 ayda bir verilen 550TL dul maaşı alamazsınız.

 17. Ben bir anneyim dedi ki:

  Merhaba, oncelikle nasılsınız? Sizlere bi sorum olucak? Cevaplarsınız sevinirim.Şimdi ben 2 evlilik yaptım 2sinden de ayrı ayrı cocugum var ıkı eski esimdende nafaka almıyorum. Devletimizin verdigi sed yardımından faydalanıyorum. Sorum şu 2 cocugumun babaları ayrı.. simdi çocuklar bende kalıyor kızım icin sed yardımı alırken aynı zamanda oglum icin sed yardımına basvursam yardımı alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuru yapmanız durumunda alma ihtimaliniz yüksek. Başvurunuzu yapın.

 18. Mustafa dedi ki:

  Merhaba. Babamın sigorta girişi hiç yok.Annem 84 yaşında.Yalnız banka hesabında bir miktar parası var.Dul maaşı alabilirmi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı alabilir. Anneniz aynı zamanda 65 yaşlılık aylığı da alabilir. Yaşlılık aylığı da aylık 500TL.

 19. muhammet demirci dedi ki:

  2 ayda bir 550 tl dul maaşı alanlara bayram ikramiyesi var mı? teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bayram ikramiyesi vefat eşten alınan dul maaşına veriliyor.

 20. Yasemin kacan dedi ki:

  Slm kayın validem Azer beycanli İst yanımda yaşıyorum kayınpederimm vefat etti Massa bağlıyor biliyozmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 65 yaşlılık aylığı alınabilmesinin şartlarından biri de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Eğer vatandaşlığı varsa müracaat edebilirsiniz.

 21. kottti dedi ki:

  Merhaba babam rahmetli olduğundan dolayı bağ-kur dan 1600 günü var ama sigortaya ödeme yapmamış babam askerlikten muhaf malulen maas alıyordu bundan dolayı annemi nasıl emekli edebiliriz. ssk ile gorüşmeler sonucunda bana babanın 1800 günü olsaydı borçlanma ile emekli olabilirdi dedi ne yapacağımı bilmiyorum yardım eder misiniz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızın aldığı maaş askerlik vazife malullüğü ise başvuru yapabilirsiniz. Eğer hiç askere gitmemiş ise burada askerlik borçlanması yapamazsınız vergi yada başka boşluk var ise 1600 gün primini de ödeyerek 1800 güne tamamlayıp maaş almaya hak kazanabilirsiniz. Yada muaf olayını biraz daha açabilirseniz daha detaylı cevap verebiliriz.

  2. kottti dedi ki:

   rahmetli babam ayaklarında sakat oldundan askerlikten muaf oluğundan devletimiz ona maas bağladı ondan dolayı askerlik borçlanmasından yaralanamadık 1510 günü bag-kur kalanı 90 günü ssk hitmet kaygı var işin ilginç tarafı sigortasına ödeme yapmamış ve 22 bin borç var ilgili sigortaya paranın tamamı odeyelim emekli yapalım dedik kabul etmediler her yerde araştırdım bir çözüm bulamadık şimdiden teşekkürler

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul ve yetim aylığı bağlanma şartı sigortada 900 gün Bağ-Kur’da ise 1800 gündür. Eğer babanızın sigortası Bağ-Kur’dan sonra ise Bağ-Kur primini sigortaya aktarım yaptırarak maaş talebinde bulunabilirsiniz.

 22. Rıza Pişkin dedi ki:

  Merhabalar. 2 ayda 1 ödenen 550 TL.lik muhtaç dulluk maaşı memur ve emeklileri gibi peşin mi ödenir. Yoksa dönem sonunda mı ödenir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul maaşı 2 ayda bir 550TL olarak verilmeye devam ediyor.

 23. burak dedi ki:

  Annem iki ayda bir ödenen dul maaşı alıyor.ablam annemin yanına ikamet aldırdı.herhangi bir geliri yok.ancak iş kurda n işe girerse annemin maaşı kesilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ablanızın işe girmesi annenizin maaşını etkilemez

 24. ALİ DENİZ dedi ki:

  1 nisan 1987 de başlalan 1987 yılından toplam 100 günlük sigortam var.
  23 kasım 1990 dan bu yana kesintisiz Sınıf öğretmeni olarak görev yapıyorum.
  (derece kademe 2010 dan bu yana 1/4 ü)
  10 temmuz 1967 doğumluyum.
  NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM,
  TOPLU PARA NE KADAR ALIRIM.
  Maaşım ne kadar olur.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, memuriyette 28 yılınız. 25 yıl şartını ve gün primini doldurduğunuz için emekli olabilirsiniz.

 25. ALİ DENİZ dedi ki:

  Annem dul maaşı alıyor, 65 yaş maaşı için müracaat etse, yaşlılık maaşı çıkana kadar dul maaşı ödenir mi? (65 yaş maaşına hak kazanınca dul maaşı kesilir bunu biliyoruz)
  65 yaş maaşı ne kadar zamanda belli olur?
  Şimdiden teşekkür ediyorum.
  (Annem 78 yaşında)

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 65 yaşlılık aylığı onaylandığında dul maaşı kesilir. İlgili kurumdan işlemleri takip ederseniz daha hızlı sonuçlanır.

 26. Erdogan dedi ki:

  ANNEM Dedem kalan Bağkur maaşının 3 /1alıyor 300 lira kadar.bagkurdan faydalanıyor.sorum şu annem 2 ayda bir verilen dul aylığından faydalanabilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Anneniz babasından yetim aylığı alırken dul aylığı alamaz, birisinden vazgeçmesi gerekir.

 27. ENGİN dedi ki:

  Annem 1932 doğumlu esi (Babam) 2013 yılında vefat etti şuan dulluk maaşı alıyor 65 yaş maasi şuanda 543 tl oldu fakat dulluk maaşları halen 2 ayda bir 550 tl maaşlarında artış olacakmı ? Birde gida yardımları icin ne yapmamiz lazım Tşk.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dulluk maaşı için şu anda artış görünmüyor. Gıda yardımları -market ihtiyaçları- için belediye yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 28. Duygu dedi ki:

  Merhaba benim eşim 9 sene once vefat etti e devlette maaşımı görüyordum fakat şuan görünmüyor maasim kesilmiş olabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sistemsel bir hata da olabilir. Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek bilgi almanızda fayda var.

 29. Anakız dedi ki:

  Merhaba
  Annem 1933 doğumlu (85 yaşında) 5 yıl önce babamdan boşandı aylık 225,00 TL nafaka alıyor. Ben SGK’dan emekliyim ve 1088,00 TL emekli maaşı alıyorum. Annemle birlikte yaşıyoruz. Evimiz kira ve başka bir gelirimiz yok.
  Annem şeker hastası insülin kullanıyor ayrıca rapor ile tansiyon ve kalp ritmim bozukluğu nedeni ile ilaç kullanıyor tek böbrekli. Bu şartlar altında herhangi bir yardım alabilir miyim? Hangi yardıma müracaat edebiliriz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Anneniz 65 yaşını doldurduğu için, 65 yaşlılık aylığı alabilir. Nafaka buna engel olmaz. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına market ihtiyaçlarınız için sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

  2. Anakız dedi ki:

   Cevabınız için çok teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum.

 30. Adile dedi ki:

  Yaşlılık maaşı alan kişiler için sağlık güvenceleri çocukları üzerinden yapılamaz mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yeni yönetmeliğe göre sosyal güvencesi olmayanlar GSS (Genel Sağlık Sigortası) üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.

 31. Sevgi dedi ki:

  Merhaba 2008 de eşimden boşandım ve babamdan dul ve yetim aylığı alıyorum aylık yaklaşık 550 tl alıyorum devletten maaş yardımı alabilirmiyim alabilirsem nereye başvurmam gerekli teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Dul ve yetim aylığı alırken, başka yardım alma imkanınız bulunmaktadır.

 32. Salih Zeki mert dedi ki:

  Teyzem 30 yıldır eşinden boşanmış dul vaziyette emekli olmuş babamla ve annemle(EMEKLİ DEĞİL) yaşıyor.dul maaşı bağlanır mı. Teyzem 61 yaşında

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Teyzeniz boşandıktan sonra eski eşi emekli olduğu için alamaz. Dul maaşı evliyken vefat eden kişinin eşine veriliyor. Eski eşinden dul maaşı alamaz fakat, iki ayda bir devlet tarafından verilen 550TL dul maaşı için müracaat edebilir.

 33. Suheda dedi ki:

  Merhaba annem 2 ayda bir dul maaşı alıyor, bugün çekmeye gittiğimizde 275 tl yattığını gördük 2 ayda bir 550 tl alıyordu neden olabilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nedenini öğrenebilirsiniz.

 34. Suheda dedi ki:

  Annem dul 2 ayda bir dul maaşı alıyordu fakat çekmeye gittiğimizde 275 yattığını gördük resmi yerlerde kapalı neden oldugunu anlayamadık

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, maaşlar aylık olarak verilmeye başlandı

 35. RAŞİT dedi ki:

  Merhabalar benim annem 83 yaşında sosyal yardımlaşmadan 2 ayda bir 550 TL dul aylığı alıyor bu yeni yapılan zamlar annemin maaşı içinde geçerli mi yoksa sadece yaşlı aylığımı arttı bilgi istiyorum annem benim sigortamdan yararlanıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Dul aylığı dediğiniz gibi 2 ayda bir 550TL veriliyor. Yaşlılık aylığı 500 TL oldu ve aylık verilecek.

  2. RAŞİT dedi ki:

   3-4 yıl önce yaşlılık aylığından feragat ederek dul aylığına geçmiştik. Şimdi tekrar yaşlılık aylığına nasıl geçeriz?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Yaşlılık aylığına tekrar müracaat etmeniz gerekir. Yaşlılık aylığına yeniden başvuru yapabilirsiniz.

 36. rafet dedi ki:

  65 yaşını tamamlamış dul bir kadın hangi yardıma başvurmalı? 65 yaş mı dulluk maaş mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yaşlılık aylığı aylık 500TL
   Dul aylığı iki ayda bir 550TL

   Yaşlılık aylığı alırsa aylık alacağı miktar 500TL
   Dul aylığı alırsa aylık alacağı miktar 275TL
   Karar sizin

 37. Senol dedi ki:

  Iyi günler babam vefat etti benim annem babamdan maaş alıyor aynı zamanda dul maasida alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Anneniz babanızın maaşını alırken başka dul maaşı alamaz

 38. Havva dedi ki:

  Ben esimden bosandim 2015 de uzerimde babamdan kalan ev var ve babamdan ayda 285 tl yetim.masi aliyorum 550 nafaka cocuklara kizim da kaymakamliktan 3 ayda bi 265 tl aliyor durum.kiritik ne yapa bilirim yardim alma hakkimiz varmi. Tskler. Gsm 05395630291

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Nakit yardımı ve sosyal kart için müracaat edebilirsiniz

 39. Kader dedi ki:

  Benim kaynanam çalışmıyor ve eşinden herhangi bir maaş almıyor acaba ikramiye alacak mi ve bayramdan önce aylık olarak alacak mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bayram ikramiyesi SGK’dan maaş alanlara veriliyor. Kaynananızın ikramiye alabilmesi için dul maaşını eşinden alması gerekir

 40. Abdulmelik dedi ki:

  Dul maaşı ayda bir veriliyor diye bir vakıa var doğru mu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Şuan için değişiklik yok

 41. sinan dedi ki:

  merhabalar annem dul maasi aliyor bu maaşın aylık olarak 500 verileceği ile ilgili duyumlar var dogrumudur doğru ise ne zamandan itibaren uygulanacak teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Dul maaşları 550TL olarak ve iki ayda bir veriliyor
   https://www.sosyalyardimlasma.net/dul-maasi-ne-kadar-2018

 42. Yaşar dedi ki:

  Annem 65 yaşında 2 ayda bir dul maaşı alıyor.65 yaşlılık maaşı albilirmi.Alırsa sigortadan sağlıktan benim üzerimden yararlanıyordu nasıl olur.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yaşlılık aylığı alırsa dul maaşı kesilir.
   Sağlık işlemlerinde Genel Sağlık Sigortasından yararlanır

 43. Ali Fikri ALBAYRAK dedi ki:

  Muhtac dulmaasi alanlara iki ayda 550 lira alanlara zam ve ikramiye var mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   SGK’dan dul ve yetim aylığı alanlara Bayram ikramiyesi veriliyor

 44. Ayşe Bağdatlı dedi ki:

  Merhabalar benim annem 76 yaşında sosyal yardımlaşmadan 2 ayda bir 550 TL dul aylığı alıyor bu yeni yapılan zamlar annemin maaşı içinde geçerli mi yoksa sadece yaşlı aylığımı arttı bilgi istiyorum annem benim sigortamdan yararlanıyor

 45. Ilker dedi ki:

  Devletin verdiği 2 aydan aya 550tl dul maaşına zam ve ikramiye varmı

 46. Rafet Tunalı dedi ki:

  eşi vefat etmiş ve hiç bir geliri olmayan dul kadına ki ayda ödenen bu 550 TL para mayıs 2018 tarihinde torba yasayla arttı mı, bilen var mı.
  Bu yardımı alan 65 yaş üstünün aldığı yaşlılık aylığını alabilir mi.

 47. Ozan dedi ki:

  Merhabalar, annem babamın vefatından dolayı malulen emekli oldu. Fakat yukarıda belirttiğiniz kriterlere uyuyor. Yani sigortalı bir ışte çalışmıyor ve başka bir geliri yok.malulen emekli olduğu için bu haktan yararlanmasında sıkıntı olur mu ?

 48. Pınar dedi ki:

  Eşi vefat etmiş kadininda ocak ayinda maasina zam varmi ogrene bilirmiyim simdiden teşekkürler

 49. Kezım dedi ki:

  Slm annem babam dan kalan dul maaşı adı altın da maaş alıyo sgk dan ayrıca dulluk maaşı alabilirmi 2 aya bit

 50. Semra dedi ki:

  Iyi gunler bir sorum daha olucak ,benim yegenim %50 downlu ve devlet %50 uzerinde olmadigi icin her ay maas vermiyor ailesine 3 ayda bir duzenli 1100 lira gibi para yatiriyorlar hesabina ..peki 1000 liralik paketten bu sekildeki ailelerde yararlanabilirmi tesekkur ederim.

  1. admin dedi ki:

   Maalesef hayir