Bilgi Arşivi

2. El Araç Alacaklar Eylül Ayına Dikkat !

2.El Araç Alacaklar Eylül Ayına Dikkat, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife uygulama esasları Eylül ayından itibaren değişmektedir. Daha önce 2. El araç satın aldıktan sonra 15 gün boyunca satıcının sigortasını kullanabiliyorduk. Edinilen son bilgiye göre bu durum Eylül ayından itibaren değişmektedir. Artık 2. El araç satın alır almaz Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasını diğer adıyla Trafik Sigortasını hemen yaptırmaları gerekmektedir.

Eylül ayı itibari ile 2. El araç satın alır almaz Trafik Sigortasını yaptırmanız gerekmektedir. Gelen bir açıklamaya göre daha önce satıcıların 15 günlük sigortalarının kullanıldığı, fakat alıcının 15 gün içerisinde sigorta yaptırmadığında yaptığı kaza ve benzeri işlerin satıcının sigortasına yansıdığını ve satıcının daha sonraki araç alışında priminde sıkıntı yaşadığı için düzenleme yapıldığı bilgisi verildi.

eylul arac gorseli 1

Satıcıların kullanılan 15 Günlük sigortası, trafik sigortası içindeki teminattı. Yani noter satışından sonra satıcının trafik sigortasını yeni alıcı 15 gün süre ile kullanabiliyordu. Şu anda da kullanılabiliyor ama Eylül ayı itibari ile bu 15 günlük kısmı artık kullanılamayacak. Yeni alıcı anında aldığı gün sigortasını kesmek zorunda kalacak. Yasa ile bu duyurulmuş durumda. Eylül itibari ile bu uygulama başlamış olacak. Burada şöyle düşünülmüştü. Yeni alıcının mağdur olmaması için yıllardır böyle bir uygulama yapılıyordu. İnsanlar başka illerde veya noterden çıktıklarında hemen sigortalarını yaptırmıyorlardı. Aldıkları kişinin sigortalarını kullanabiliyorlardı. Bu alıcılar için bir avantaj ama satıcılar için bir dezavantaj oluşturmaya başlamıştı. Dezavantajı şu satıcılar için; kendilerinin sigortaları kullanıldığı için herhangi bir kaza anında ödeme satıcı tarafındaki sigortadan yapıldığı için o kişi daha sonra araç aldığında farklı pirim artışı ile karşı karşıya kaldığı için bu sıkıntı oluşturmaya başladı. Dolayısı ile de devlet ve hazine bunu düzenleyerek yeni bir düzenleme ile alıcıların artık sigortalarını hemen kesmesini istiyor. Yani satıcının 15 günlük sigortasını Eylül ayından itibaren kimse kullanamayacak.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu