Sosyal Yardım Platformu

2019 Asker Harçlığı Ne Kadar, Kimlere Verilir ?

2019 Asker Harçlığı Ne Kadar, Kimlere Verilir ?

2019 Asker harçlığı 1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında, askerlerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına verilmektedir. Er maaşı 2019 yılında doğu ya da batı yerleşkelerinde yapılan görevlere, askerliğin ne kadar süre yapılacağına göre değişiklik gösterecektir. 2019 yılında asker harçlığı olarak 100 ila 250 TL arasında maaş ödemesi yapılmaktaydı. Er maaşı ne kadar merak ediyorsanız, 2019 yılında ödenen ödenekler şu şekildedir;

 • Er maaşı doğu bölgelerinde 220 TL olarak,
 • Normal görev kapsamında sayılan askerlikte 110 TL olarak,
 • Görev tanımı normal ise onbaşı maaşı 130 TL olarak ödenmektedir.

Her askerin vatani görevini yerine getirirken, bu maaş ve desteklerden faydalanmak hakkıdır. Genel olarak bakıldığında ödenen rakamlar sembolik gibi görünmesinde, askerlik yaparken çarşı izinleri dışında para harcanmaması büyük rol oynamaktadır. Asker harçlıklarına her sene zaman gelmekte olup 2019 yılı için olacak olan zamlar henüz belirlenmemiştir. Bu harçlıklara genel olarak çok büyük zamlar gelmemekle birlikte bazı seneler hiç zam gelmediği de görülmüştür.

Asker Harçlıkları Nereye ve Ne Zaman Yatırılır?

Er maaşı ayın kaçında yatar, ne zaman yatar gibi soruların cevapları merak edilmektedir. Kişi askerliğe başlamadan önce harçlık ve yolluk ödemelerinin yapılabilmesi için PTT banka kartı verilmektedir. Askerlik için yatırılan ilk harçlık bu banka kartına yatırılır ve acemi birliğinde görülen eğitim bittikten sonra karta bloke gelir.

Acemi birliğinden sonra usta birliklerine geçildiğinde artık ödenekler Ziraat Bankası aracılığıyla yatırılır. Kişinin adına yatırılan ödenekler, nüfus cüzdanı ile şubelerden alınabilmektedir. Erler için yatırılan harçlıklar her ayın birinde hesaba gönderilmektedir. Ziraat Bankası’na gönderilen ödenekler yalnızca asker tarafından şahsi olarak çekilebilmektedir.

Onun adına başka biri tarafından çekilmesi mümkün değildir.

Kısa ve Uzun Dönem Askerlik Yapan Erlerin Harçlıklarında Fark Var Mıdır?

Devlet tarafından askerlerin temel ihtiyaçları için ödenen asker harçlıkları, askerlik süresinin uzun ya da kısa olmasına göre değişiklik göstermemektedir. Fakat oluşan farklılık kısa dönem askerlikte, askerliğin çavuş olarak yapılmasından dolayı oluşmaktadır. Bu durumda bulunduğu bölgeye göre değişmekle birlikte 30 ila 50 TL arası harçlık farklı bulunmaktadır.

Batı Bölgesinde Asker Harçlıkları Ne Kadardır?

İllere göre er maaşları değişiklik göstermekte olup sağladığı imkanlardan dolayı batı bölgelerinde daha düşük verilmektedir. Batı bölgesinde asker harçlıkları 90 TL ila 150 TL arasında verilmektedir. Sağlanan imkanların durumuna göre, verilen askerlik harçlıklarının oranları da değişiklik göstermektedir.

Doğu Bölgesinde Asker Harçlıkları Ne Kadardır?

2019 yılında doğuda bölgesinde ki asker harçlıkları askerlik yapılan ile göre değişmekle birlikte ödenen harçlıklar 400 ila 500 TL arasındadır.

Asteğmenlerle Kısa Dönem Erlerin Asker Harçlıkları Aynı Mıdır?

Kısa dönem er maaşı ne kadar sorusunun yanıtı askerlik yapılan bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Fakat çoğu zamanda asteğmenlerle, kısa dönem erlerin durumu karıştırılmaktadır. Özellikle uzun dönem askerlerin bu konuyla ilgili çok yanılgıya düştüğü ve hatalı davranışlarda bulunduğu konulardan biri asteğmenlerdir.

Asteğmenler lisans mezunudur ve ihtiyaç duyulması halinde kısa yerine uzun dönem askerlik yaparlar. Uzun dönem asteğmenlik yapan kişiler rütbe sınıfı olarak subay sayılmaktadır. Bu durumu çoğu kişi karıştırdığı için gerekli saygıyı göstermez ve bu nedenle disiplin cezası alırlar.

Asteğmenlerle kısa dönem erlerin aynı maaşı alması mümkün değildir. 2019 yılında asteğmenler 4564 TL maaş olmakta olup yalnızca eğitim sürelerin bu maaşı almazlar. Eğitim sürelerinde 250 TL öğrenci maaşı almaktadırlar.

Sözleşmeli Olan Er ve Erbaşların Maaşları Ne Kadardır?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev alan er ve erbaşlar sözleşmeli olarak çalıştığında maaşları farklı olarak verilmektedir. Bu maaşlar görev alınan bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Batı bölgelerinde görev alan er ve erbaşlar 2.500 TL ila 3.000 TL arasında maaş almaktadır.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapan er ve erbaşlar, bu bölgedeki tehlikeli durumlar ve bölgenin zorlu şartları sebebiyle tazminat tutarlarıyla daha yüksek hale gelmektedir. Bu bölgelerde er ve erbaşların maaşları 4 bin TL’ye kadar yükselmektedir.

Rütbelere Göre Ne Kadar Maaş Ödenmektedir?

Rütbelere göre asker maaşları farklılık göstermektedir. Bölgelere göre değişiklik gösteren maaşlar, rütbelere göre de değişmektedir. Askerlik hiyerarşisinde çok fazla rütbe bulunmakta olup emir-komuta zincirine göre maaşlarda yükselmektedir. Bu kapsamda;

 • Komanda Er Maaşları: Farklı özel yeteneklere ve fiziki avantajlara sahip olan birliklere komanda denilmektedir. Bu birlikler özel olarak eğitim almaktadır ve çok daha zorlu koşullarda görevlerini yerine getirmektedir. Komanda er maaşlarında herhangi bir standart bulunmamaktadır.
 • Çünkü komando birlikleri kendi içlerinde de farklı sınıflara bölünmüştür. 2019 yılında en düşük komanda er maaşı 3100 TL olarak belirlenmiştir.
 • Uzman Çavuş Maaşları: Uzman çavuşlar 3500 TL ila 5200 TL arasında değişen maaşlar almaktadır. Uzman çavuşların görev yerleri doğu bölgesinde ise tazminatlarla aldıkları maaşlar 6 bin TL’ye çıkabilmektedir. Uzman çavuşlar yurtdışında da görev yapabilmekte olup böyle bir durumda farklı maaşlar alabilmektedirler.
 • Astsubay Maaşları: 2019 senesinin Nisan ayında zam alan astsubay maaşları 4 ila 5 bin TL arasında ödenmektedir. Görev yerine göre; tazminat, aile durumu, görev yeri gibi kriterlere göre maaşın durumu değişmektedir.
 • Teğmen Maaşları: Teğmenler takım komutanlarıdır ve Harp Okullarında 4 sene eğitim alırlar. Rütbe itibariyle üsteğmenin altında yer alan teğmenler, 4550 TL maaş almaktadır. Yine görev yeri, tazminat gibi kriterlere göre maaşlarında yükselme olmaktadır.

Askerlik Maaşını Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Asker maaşları sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulamanın yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama adresine tıklanması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada kimlik doğrulaması yaparak, sisteme giriş yapılabilmesi için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklanması gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yapılabilmesi için E-Devlet şifresine ihtiyaç olacaktır. Şifre yoksa PTT şubelerine uğrayarak, 2 TL karşılığında alınabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sorgulama işlemi otomatik olarak gerçekleşmektedir.

Asker Ailesine Maaşı Veriliyor Mu?

Yapılan resmî açıklamalara göre, askerlik görevini sürdürürken aileleri zor durumda kalan kişiler için de maaş ödemesi yapılmaya başlanmıştır. Bakanlık tarafından yapılan açıklama kapsamında, ihtiyacı olan asker ailelerine tek seferlik olmak koşuluyla 1500 TL ödeme yapılacağı bildirilmiştir. Bu ödemelerin PTT aracılığıyla yapılacağı ve başvuru için ailelerin Sosyal Yardım Müdürlüklerine gitmesi gerektiği belirtilmiştir. Başvuru için Sosyal Yardım Müdürlüklerinin yanı sıra Millî Savunma Bakanlığı il müdürlüklerine gidilebilmektedir.

Şehit Yakınlarına ve Gazilere Yapılan Yardımlar

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Hkn dedi ki:

  Doğuda askere ilk maşş ne kadar yatıyo 90 gündür yatmıyo bilgisi olan varmı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Doğuda askerlik yapanlar, bulundukları ile göre 400 ila 500 TL arasında aylık harçlık alırlar. Bulunduğunuz bölgedeki Ziraat Bankasına gidip hesabınızı kontrol edebilirsiniz.

 2. Güneş dedi ki:

  Bankada az miktar param var eşim askere gitti asker eş i yardımı alır mıyım 1 tane de cocuğum var 5 yaşında

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gelir hesaplamasında limiti geçmezse etkilemez. Başvurunuzu yapın sonuçta komisyon onayına bağlı

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gelir hesaplamasında limiti geçmezse etkilemez.

 3. HSN dedi ki:

  Şuan sınıf ve tertibat bekliyorum mayıs celbinde askeri büyük ihitmal şu aşamadan sonra ben şuan askere gitmek istemiyorum 4 yıllık okuluma açık öğretim veya örgün eğitimime devam etmek istiyorum diyorum deyip tecil ettirebilir miyim?

  not: şuan 4 yıllık açıköğretim fakültesinde 3. sınıftayım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Eğitimi devam etmekte olan asker adayları 29 yaşını geçmemeleri şartı ile eğitim dönemlerinin sonuna kadar askerliklerini tecil ettirebilirler. Açık öğretim fakültelerinde eğitimlerini devam ettirmekte olan asker adayları da açıktan okumakta oldukları okulları tescil sebebi olarak gösterebilirler. Askerliklerini tescil edebilmek için örgün eğitim şartı aranmamaktadır.

 4. Ayse dedi ki:

  Bu asker ailelerine tek seferlik 1500 tl yardım verilcek diyo şartları var mi acaba annem in geliri az onada verirler mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz başvurusunu yapsın komisyon onay verirse alabilir.

 5. hsn dedi ki:

  11.01.2019 tarihinde aile hekiminden muayne oldum. aynı gün muaynem e devlete düştü. 17 si gibi şube onayladı. 31.01.2019 kadar askerlik işlemleri yönünden sakıncası yok yazıyordu ve sınıf ve tertibat bekleniyor yazıyordu. bu gün baktım 04.05.2019 a kadar askerlik işlemleri yönünde sakıncası yok yazıyor hala sınıf ve tertibat bekliyor

  peki hazirana kalmış olma ihtimalim var mı yoksa mayıs da alırlar mı?

  teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Mayıs celbinde askere alınırsınız.

  2. acc dedi ki:

   bendede 01.02.2019 kadar askerlik işlemleri yönünden sakıncası yok yazıyordu ve son yoklama tabi yazıyordu muayene oldum 2 hafta sonra 04.05.2019 kadar askerlik işlemleri yönünden sakıncası yok ve sınıf ve tertibat bekleniyor yazdı 2000 doğumluyum bu ne demek ?

 6. hsn dedi ki:

  harçlık ve yolluk ödemelerinin yapılabilmesi için PTT banka kartı verilmektedir.

  nerede ne zaman veriliyor biz mi başvuruyoruz ptt kart için?

  usta birliklerine geçildiğinde artık ödenekler Ziraat Bankası aracılığıyla yatırılır.

  bunun için ne yapılyır hangi şube neye göre belirleniyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik sevk belgenizi aldıktan sonra PTT şubesine giderek kartınızı alabilirsiniz. Askerde ise birliğin bulunduğu yerdeki banka şubesine hesap açılarak kart çıkartılıyor.

 7. Barış dedi ki:

  Bayramdan sonra askere gidecemde bayram nedeniyle çalıştığım yer sigortada çıkış yaptıysa giriş yapılmasa eger askere gidersem askerde sigorta yatarmı acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Askerden sonra askerlik borçlanması yaparak askerde kaldığınız süreyi kendiniz ödeyip sigortalı olabilirsiniz.

 8. mehmet aydın dedi ki:

  Yede Subay Öğretmenler teskere aldıktan sonra tazminat alırlar mı yolluk yattı tazminat yatmadı 368.dönem 2018

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Tazminat için terhis olduğunuz gün dilekçenizi verdiyseniz hesabınıza gelir fakat vermemişseniz dilekçenizi iadeli taahhütlü terhis olduğunuz birliğinize gönderebilirsiniz