Sosyal Yardım Platformu

2019 Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

2019 Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

2019 Çocuk parası yardımı almak devlet tarafından verilen sağlanan destekten faydalanmak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hakkıdır. 2019 yılında çocuk yardım parası destekleri devam etmekte ve aranan şartlara uyum sağlayanlar bu desteklerden faydalanmaktadır. Çocuk yardım parası 2019 desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunarak çeşitli alanlarda verilen yardım ödeneklerinden faydalanmak mümkün olmaktadır.

2019 Çocuk Yardım Parası Başvurusu

Doğum yardımı 2019 başvuruları il merkezlerinde Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılmaktadır. İlçelerde yapılacak olan başvurular ise kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

Memur görevinde çalışan başvuru sahipleri başvurularını çalıştıkları kurumlara yapmaktadırlar. Devlet tarafından sağlanan ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından doğum yapan annelere verilen doğum yardım parasından faydalanmak için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Doğum olayının 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında gerçekleşmiş olması gerekir. Yardımı alacak çocuğun kaçıncı çocuk olduğu belirlenirken bu tarihten önce doğmuş olan çocukların sayısı hesaba katılmaktadır. Örneklendirmek gerekirse; ilk çocuğu 2013 yılında doğan bir annenin ikinci çocuğu 2016 yılında doğmuş ise yasal olarak ikinci çocuk sayılacak ve yapılacak ödemenin tutarı ikinci çocuk üzerinden hesaplanarak anneye verilecektir.
 • Doğan bebeğin hayatta olması gerekir.
 • Yapılacak yardım tek sefere mahsus olarak yapılmaktadır.

Çocuk sayısına göre tek seferde verilen ödenek tutarları şu şekildedir;

 • İlk çocuk için ödenen tutar 300 TL
 • İkinci çocuk için ödenen tutar 400 TL
 • Üçüncü ve sonrası çocuklar için ödenen tutar 600 TL olmaktadır.

Doğum yapan annelere verilen diğer çocuk yardımları doğum parası ve süt parası olmaktadır. Doğum parası doğum yardımı ödeneğinden farklı olarak verilen bir ödenektir. Bu ödenekten yararlanma hakkı 4A ve 4C kapsamında çalışan kadınlara verilmektedir.

Emzirme ödeneği olarak bilinen süt yardımı parası çocuk parası olarak verilen yardımlar arasında bulunur. Süt parası şartlara uyum sağlayan annelere tek seferlik olarak verilen ödenek olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan yardım ödeneğinden faydalanan kişiler;

 • Eşi sigortalı olarak çalışan anneler
 • Annelik sigortasından sigortalı olan kadınlar olmaktadır.

Süt parası ödenekleri hak sahiplerine tek sefer 149 TL olarak ödenmektedir. Çocuk parasından yararlanmak için yapılan başvurular doğum olayı gerçekleştikten sonra kabul edilmekte ve süt parası hak ediş süreleri 5 yıl olmaktadır. 5 yıl sonunda süt parası hak süresi sona ermektedir. 2019 yılında hastane yapılan doğumları otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna göndermektedir. Sistemde karışıklık durumu söz konusu olursa hak sahipleri Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat giderek başvuruda bulunmalıdır. Başvuru sırasında teslm edilmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Süt parası talep dilekçesi doldurularak teslim edilmelidir.
 • Doğum raporu teslim edilmelidir.
 • Anne, baba ve çocuğun kimlik belgelerinin fotokopileri teslim edilmelidir.

2019 SYDV Kaymakamlık Çocuk Yardımı Parası

Kaymakamlık çocuk parası yardımları kaymakamlığa bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilmektedir. İhtiyaç sahibi dar gelirli ailelere destek amaçlı verilen çocuk yardımı ödenekleri ailelerin bütçelerine destek olarak biraz daha rahat yaşam sürmelerini sağlamak için verilmektedir. 2019 yılında devam eden SYDV tarafından verilen Sosyal Yardım destekleri şunlardır:

 • Dar gelirli ailelere destek olacak kira, gıda, giyecek ve yakacak gibi yardımlar bulunmaktadır.
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımları bulunmaktadır.
 • Eğitim yardımları bulunmaktadır.
 • Afet yardımları ve proje destek yardımları
 • Engelli vatandaşlara ihtiyaç yardımları bulunmaktadır.
 • Terörden zarar gören vatandaşlara yapılan yardımlar bulunmaktadır.

SYDV tarafından verilen eğitim yardımları şunlardır:

 • Eğitim materyalleri yardımları çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamaları için verilir.
 • Ücretsiz kitap yardımı olarak ilköğretim öğrencilerine kitapları ücretsiz olarak dağıtılır.
 • Yoksul öğrencilere SYDV fonundan karşılanan öğle yemeği, ulaşım, barınmaya yönelik yardımlar yapılmaktadır.
 • Engelli öğrencilerin okullarına rahat ulaşımını sağlamak adına yapılan okullara ücretsiz taşıma hakkı bulunmaktadır.

Şartlı Eğitim ve Sağlık Çocuk Parası Yardımları

Maddi olanaksızlıklar sebebi ile çocuklarını okula gönderemeyen özellikle nüfusun en yoksul kesimlerinin bulunduğu yerlerde yaşayan çocuklara yapılan şartlı eğitim yardımları bulunmaktadır. Şartlı eğitim yardımı 2019 yılında devam ederken ödemeler PTT aracılığı ile doğrudan hak sahibi anneler adına açılan hesaplara gönderilmektedir. Şartlı eğitim yardımı olarak yapılan ödeme tutarları:

 • İlköğretimde okuyan erkek öğrencilere aylık olarak 35 TL
 • İlköğretimde okuyan kız öğrencilere aylık olarak 40 TL
 • Ortaöğrenimde okuyan erkek öğrencilere aylık olarak 50 TL
 • Ortaöğrenimde okuyan kız öğrencilere aylık olarak 60 TL

Şartlı sağlık yardımı nüfusun yoksul kesiminin fazla olduğu bölgelerde yaşayan muhtaç ailelerin çocuklarının sağlık kontrollerini yaptırmaları adına verilen çocuk yardım desteğidir. Şartlı sağlık yardımından yararlanmak için hak kazanan ailelerin 0-6 yaş arasındaki çocuklarının sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir.  Çocuk yardım parası ödenekleri anneler adına açılan hesaplara PTT aracılığı ile doğrudan ödenmektedir. Yardım kapsamında kız ve erkek çocukları için ödenen tutar aylık 35 TL olmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Çocuk Parası Nedir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından engelli vatandaşlara ve yetim çocuklara muhtaç aylığı olarak verilen çocuk yardımını almak için gerekli olan şartlar bulunmaktadır. Muhtaç aylığından yararlanma şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Başvuruda bulunan kişinin herhangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
 • Mahkeme kararı ile çocuğun her hangi bir şekilde bakım altına alınmamış olması gerekir.
 • Taşınmaz mal varlığı var ise elde ettiği gelirin muhtaç aylığını geçmemesi gerekir.
 • Başvurular Çocuk parası başvuru dilekçesi ile yapılmalıdır.
 • Engelli vatandaşların başvurularını sağlık kurul raporları ile yapmaları gerekir.

Muhtaç aylığı başvurusu yapmak için ikamet edilen yerlerde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğüne gitmek ve bizzat başvuruda bulunmak gerekir. Ayrıca posta aracılığı ile yapılan başvurular geçerli olmaktadır. 2019 hak sahibi olan  engelli vatandaşlara ve yetim çocuklara verilen muhtaç aylık tutarı 817,67 TL olarak verilmektedir.

Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çocuk parası sorgulama işlemleri E-Devlet sistemini kullanarak rahatlıkla yapılabilmektedir. Teknolojini gelişmesi ile online işlem kolaylıklar dünyasıyla tanışan vatandaşlar bir çok işlemlerini evlerinde internet aracılığı ile gerçekleştirirler. Devlet destekli verilen çocuk parası sorgulamalarını online olarak yapmak için E-Devlet sistemine giriş yapmak gerekir.

 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SYDV yardım sorgulamalarını yapmak için sorgulama yapacağınız E-Devlet sistem adresi https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanliği-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama dır. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak belirtilen adresi tıklayan vatandaşlar kimlik doğrulama işlemini tamamlamaları ardından çocuk parası sorgulama işlemlerinin gerçekleştirmiş olurlar.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen çocuk parası yardımlarını sorgulamak için E-Devlet sistemi sorgulama adresi https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama dır. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak belirtilen adresi tıklayan vatandaşlar kimlik doğrulama işlemini tamamlamaları ardından çocuk parası sorgulama işlemlerinin gerçekleştirmiş olurlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen doğum yardımları için yapılacak sorgulamalarda E-Devlet sistemi adresi https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama dır. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak belirtilen adresi tıklayan vatandaşlar kimlik doğrulama işlemini tamamlamaları ardından çocuk parası sorgulama işlemlerinin gerçekleştirmiş olurlar.

Süt Parası Nasıl Alınır ?

Doğum Parası Nasıl Alınır ?

Dul Maaşı Nasıl Alınır ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 45 YORUM
 1. Güneş dedi ki:

  Merhaba iyigünler benim çocuk eğitim parasi yatmadı neden acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sosyal Yardımlaşma Vakfına giderek sorgulama yapabilirsiniz.

 2. Fatma dedi ki:

  Mrb ben 2 ayda bir aliyorum bugun cektim 35 lr bu aylik degilmi ve hic grlirim yok kayinbabam bakiyor bizr esim calismiyor baska yardim alabilirmiyim almak icin 2 ayi brkliyoz lutfen birsey yazarsaniz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aldığınız aylık ödeme tutarıdır. Muhtaçlık belgesini muhtardan alarak kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 3. Çiğdem yıldız dedi ki:

  3 çocuğum öğrenci eşimin sigortası yok üzerimize herhangi bir mal kaydı yok evimiz kira ancak hiçbir yardım alamıyoruz ilgilenirseniz seviniriz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Fakirlik Belgesi alırsanız yardım başvurularınızın olumlu sonuçlanması daha kolay olur.

 4. Selcuk dedi ki:

  Muhammet emin aydin icin cocuk maasimi almak istiyorum bana yardimci olurmusunuz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Doğum parası için Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılmaktadır. İlçelerde yapılacak olan başvurular ise kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

 5. Selcuk dedi ki:

  Ben selcuk cocuk maasi almak icin ne zaman basvurabilirim basvuru formumu nasil doldurabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   il Merkezinde bulunuyorsanız Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, İlçelerde yapılacak olan başvurular ise kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat giderek yapılmaktadır.

 6. Sahra dedi ki:

  Mrb cocuk maasi icin kaymakamliktan basvuru yaomistim..onaylanmamis dediler..esim digru duzgun bize bakmiyor evine bile gelmedgi oluyor. Ne yer ne iceriz umrumda dgl..7 aylik oglumun bezi varmi yokmu umrunda bile olmuyor dul köyde yasayan ablasinin evi uzerine diyemj olmadi…ben resmi olarak evli olabilirim ama 3 yasindaki kizim ve 7 aylik oglumla yasiyorum aslinda,kanitlayamiyrum diye alma sansjm yokmu lutfen net bi bilgi verin yardimci olun..komsularim goruyor halimi bana esyalrini bile veriyorlar..beni tesfik edende onlar.cumku esim bakmiyor..benim cocuk maasina cok ihtiyacim var eksiklerini alicaktim o parayla..ben esimden korkuyrm bu eksik şu eksik demeye..yardimlarla cocuklarima bakiyorum…lutfen yardimci olun. Neden onaylanmafi acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 7. Dilek dedi ki:

  Merhaba ben cocuk parasi yardimi aliyordum ama ocak ayindan beri yatmiyor yardimci olurmusunuz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kimliğiniz ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, İlçelerde için ise kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat giderek sorgulayabilirsiniz.

 8. gizem yalçın dedi ki:

  ben kaynanamın alt katında oturuyorum ona kira ödüyorum ama bir oturuyo görünüyoruz ve onlar sigortalı çalışıyor eşimin sigortası yok ve onlar yüzünden hic bi yardımı alamiyrz neyapmam gerek yardımcı olurmsnz 05356314340

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Oturduğunuz yerde bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa başvuru yapabilirsiniz.

 9. Sevilay dedi ki:

  Oglumla.birlikte yasiyorum hic bir gelirim yok kiraciyim cok zorlaniyorum hangi yardımları. Alabilirim acaba oglum okula gidiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eğitim yardımı ve dul aylığı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat edebilirsiniz.

 10. YUSUF YILDIZ dedi ki:

  Asgari ücrette çalışıyorum ev kira 3 öğrencim var çok zor geçim yapiyorum sizden öğrenci yardımı talep ediyorum saygılarımla teşekkür ediyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz yine de başvuru yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 11. Yazgül dedi ki:

  Merhaba .ben kiracıyım 2 yaşnda oğlum 1 yaşındada kızm var eşim sigortalı çalsyo geçimimi sağlıyamiyorum zor geçiniyorum her hangi bir yardma bulunabilirmisiniz acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz yine de müracaat edin komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 12. Satilmis dedi ki:

  Sosyal yardıma cocuk parası için baş vuracagım gerekli evrsklar nelerdir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum raporu ve çocuğun kimliği ile müracaat edebilirsiniz

 13. hasan dedi ki:

  işsizim eşimden ayrıyım 3 kızım var eğitimlerini karşılayamıyorum maddi desteğe ihtiyacım var ama kızlarımın velayeti annelerinde yardım alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 14. Deniz arslan dedi ki:

  asgari ücretle çalışıyorum ikiz cocuklara verilen yardım onayladı evim kira 3 çocuk var kira ve mama yardımı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir tane sosyal yardım verilmektedir. Birisini tercih etmeniz gerekmektedir.

 15. Özge can dedi ki:

  2012 2014 ve 2017 dogomlu 3 evladım var bende bir yardım alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar komisyon onayına tabidir. Başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 16. nur dedi ki:

  mrb ikiz bebeklerim var şu an 6 aylık eşim asgari ücretli sadece bez ve mama yardımı alabilirmiyiz birde şartlar nelerdir alınırsa iyi günler cevap verirseniz çok memnun olurum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 17. Sinem dedi ki:

  Meraba eşim çalışmıyor kendimde çalışmıyorum 6 yaşında çocuğum var yardim almak istiyorum nereye başvurmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 18. Şeyma dedi ki:

  Merhaba 3 çocuğum var 2005 2008 2012 doğumlu eşim fabrikada asğari ücretli çalışan ne gibi yardımlardan faydalanabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı için müracaat edin onaylanırsa yardım alabilirsiniz.

 19. Celal dedi ki:

  Benim iki tane cocugum var buyuk olan erkek 2017 dogumlu kucuk olan 2018 dogumlu kiz bu cocuklarim icin herhangi bir yardim alabikirmiyim ne tur yardimlar alabilirim lutfen detayli bilgi alabikirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek bez ve mama yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 20. Saliha dedi ki:

  Benm eşim ceza evinde mahkum yardım parası aydan aya alcam yoksa sadece bikeremi almm hakkım var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım için yaptıysanız bir defa alırsınız. Eğer mahkum eşi maaşı bağlandıysa aydan aya alırsınız

 21. Elif dedi ki:

  Merhaba ben 2012 2015 2018 doğumlu 3 çocuk annesiyim ssk yok bizde ben hiç çocuk parası süt parası bilmiyordum bana yardımcı olurmusunuz nereye başvuracağım neler gerekli çocukların hepsinin Doğum belgesi şartmı elimde yeni doğan bebeğin Doğum belgesi var 2015 ki olanın yok omumda olabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımı parası geriye dönük 5 yıl içinde alınabilmektedir. 2012 doğumlu çocuğunuz için zaman aşımı nedeniyle doğum yardımı parası alamazsınız. Fakat 2015 ve 2018 doğumlu çocuklarınız için Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek doğum yardımı parası alabilirsiniz.

 22. sevda ekin dedi ki:

  Sevda ekin 2cocugum var sizden yardim bekliyorum

 23. Sevil dedi ki:

  4tane çocuğum var ve yardıma muhtacım allah rızası için yardımcıolurmusunuz

  1. admin dedi ki:

   Kadın koordinasyon merkezleri veya https://sosyalyardimlar.aile.gov.tr/sosyal-yardim-programlarimiz buradaki yardım konuları ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığın dan yardım talep edebilirsiniz. yardım talep edebilirsiniz.