Bilgi Arşivi

2019 İşsizlik Maaşı Hangi Durumda Alınır? Nasıl Başvurulur?

2019 İşsizlik maaşı başvurusu hizmet akdi feshinden sonraki 30 günlük zaman içerisinde yapılmalıdır. 2019 işsizlik maaşı şartlarına uyum sağlayan vatandaşlar İŞKUR birimlerine başvuruda bulunmak sureti ile maaşlarını alabilme şansına sahip olabilirler. 4447 sayılı işsizlik sigorta kanunu dahilinde şartlara uyum sağlayan sigortalı işsizler başvurularını internet üzerinden online olarak yapabilir veya bizzat başvuruda bulunabilirler. 2019 yılında işsizlik maşı ile ilgili tüm detaylar ve işsizlik maaşı hesaplamaları hakkında bilgilendirmelere yazının devamında ulaşabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nedir?

4447 sayılı işsizlik sigortası kanununda belirtilmiş olan şartlara uyum sağlayan Sigorta sahibi işsiz vatandaşlara işsiz kaldıkları zaman verilen ödemelere işsizlik maaşı denir. Sigortalı işsiz vatandaşların bu ödenekten yararlanabilmeleri için bazı koşullara uyum sağlamaları gerekir. İşsizlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar bunun sonucunda kanun kapsamında belirlenen süre boyunca ve kanun kapsamında belirlenen miktarlarda ödeme alma imkânına sahip olurlar.

İşsizlik Maaşından Faydalanılabilmesi İçin Koşullar Nelerdir?

İşsizlik maaşı şartları 2019 yılında nelerdir ve işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sigortalı işsizin kendi isteğine bağlı olmadan kendi kusuru dışında işsiz kalmış olması gerekir.
 • İşsiz sigortalının hizmet akdinin fesih edilmiş olduğu tarih öncesindeki 3 yıllık sürede minimum 600 gün süre işsizlik sigorta primi ödemiş olması gerekir.
 • İşsiz sigortalının hizmet akdinin fesih edilmiş olduğu tarihten öncesini kapsayan 120 günlük sürede prim ödemesi yapılarak sürekli çalışmış olması gerekir.
 • İşsiz sigortalının işsizlik ödeneği başvurusunu hizmet akdinin feshinden sonra 30 gün içerisinde yapması gerekir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik ödeneği başvuruları İŞKUR birimlerine yapılmaktadır. Hizmet akdi fesih olan vatandaşların fesih tarihinden sonraki 30 gün içeresinde başvuruda bulunmaları gerekir. 30 günü aşkın olan başvurularda gecikme süresi toplamı kadar hak sahibi vatandaşın süresinden düşülmektedir. İşsizlik maaşı başvuruları online olarak www.iskur.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

Ayrıca vatandaşlar başvurularını İŞKUR birimlerine giderek şahsen yapılabilir. İşsizlik maaşı ödeneği almak için Kanunlar gereğince iş almaya hazır durumda olması önemlidir. Başvuruda bulunan vatandaşın öncelikle başvuru kaydı yapılır veya güncellenir. Sigortalı işsizlerin buna göre;

 • Danışmanlık,
 • Sağlık hizmetlerinden faydalanma,
 • İşe yerleştirme,
 • Mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır.

İşsizlik maaşı başvurularında Avukat aracılığı ile vekâletname veya bir başkası tarafından başvuruda bulunulması olanağı yoktur başvuruların şahsen yapılması gerekir.  İşsizlik maaşı sorgulama işlemleri E-Devlet sisteminden online olarak yapmak mümkündür. Bunun için gerekli olan E-Devlet şifresine sahip olan vatandaşların E-Devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş yapmaları halinde işsizlik maaşı başvurusu hakkında sorgulama yapmaları oldukça kolay olmaktadır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Ödenir?

Kanun kapsamında gereken şartlara uyum sağlayan vatandaşların hizmet akitlerinin feshinden önceki 3 yıl içerisinde;

 • Sigortalı işsizin Sigortalı olarak çalıştığı süre 600 gün olup bu sürede işsizlik sigortası ödemiş ise 180 günlük süre işsizlik ödeneği verilir.
 • Sigortalı işsizin Sigortalı olarak çalıştığı süre 900 gün olup bu sürede işsizlik sigortası ödemiş ise 240 günlük süre işsizlik ödeneği ödenir.
 • Sigortalı işsizin Sigortalı olarak çalıştığı süre 1080 gün olup bu sürede işsizlik sigortası ödemiş ise 300 günlük süre işsizlik ödeneği verilir.

İşsizlik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Günlük işsizlik ödeneklerinde sigortalının son dört ayı baz alınır. Sigortalının son dört ay süresindeki prime esas olan kazanç tutarının dikkate alınarak yapıldığı hesaplamalarda günlük brüt kazancın ortalamasının %40’ı hesaplanmaktadır. İşsizlik ödeneği tutarlarının bu şekilde hesaplanması sonucunda aylık asgari ücret brüt miktarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneklerinde sadece damga vergisi alınır. Damga vergisi dışında herhangi bir vergi ödemesi ve ödenekte kesinti yapılması söz konusu değildir.

İşyerinden Tazminat Almak

Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır?

İşyerinde Raporlu Olan İşçinin Çalıştırılması

2019 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı ne kadar 2019 yılında asgari ücretlere yapılan zamla beraber artış göstermiştir. Asgari ücretlere yapılan %26,05 zam oranı ile birlikte   belirlenmiş olan işsizlik maaşı ödenekleri 2019 yılında şu şekilde olacaktır;

 • 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere işsizlik maaşı tutarı en düşük 1.015 TL olarak ödenecektir.
 • 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere işsizlik maaşı tutarı en yüksek 2.030 TL olarak ödenecektir.

İşsizlik Maaşından Ne Kadar Kesinti Yapılır?

İşsizlik maaşlarında;

 • Damga vergisi haricinde herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.
 • İşsizlik maaşları vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır.
 • Nafaka borçları dışında haciz edilemez
 • Başkasına devir edilemez.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik maaşları başvuru tarihinden itibaren bir aylık süre içerisinde sonuçlandırılmaktadır. İşsizlik maaşını almaya hak kazanan sigortalı işsizler ödeneklerini aylık olarak her ayın beşinde PTT Bank şubelerine başvurarak alabilirler. PTT Bank şubelerinden işsizlik maaşlarını almak için başvuruda bulunan vatandaşların yanlarında T.C kimlik numaralı olması gereken nüfus cüzdanlarını bulundurmaları gereklidir.

Altı ay süresince maaşlarını almayan hak sahiplerinin hesaplarındaki toplam tutar emanet olarak İşsizlik Sigortası Fonuna sigortalı bazında alınmaktadır. Sigortalı işsizler beş yıl içerisinde başvuruda bulunarak hak etmiş oldukları ödenekleri emanet hesaptan geri alabilirler. Beş yıllık süre boyunca geri alınmayan ödenekler için mahkeme kararı ile ödeme yapılmaktadır. İşsizlik ödeneklerinin tarihinde olabilecek değişikliklerin kararı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkisinde olmaktadır.

İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?

Hangi durumlarda işsizlik maaşı alınmaz ve hak kazanılan işsizlik maaşları kesilir şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Müfettiş ve kamu idareleri denetim elemanları tarafından yapılan denetimler sonucunda, kurumdan işsizlik ödeneği aldığı dönemlerde kayıt dışı çalışmış olan kişilerin çalıştıklarının tespit edilmesi halinde işsizlik ödenekleri geri dönüşümsüz olarak kesilmektedir.
 • İşsizlik ödeneği aldığı sürede herhangi bir güvenlik kuruluşu tarafından emeklilik gerekçesi ile yaşlılık aylığı almaya başlayan vatandaşların aylığı almaya başladıkları tarihten itibaren işsizlik maaşları kesilmektedir.
 • İŞKUR tarafından yapılan çağrılara cevap verilmez ise veya İŞKUR tarafından talep edilen herhangi bir belge öngörülen sürede teslim edilmez ise işsizlik maaşı kesilmektedir. Ancak bu halin sona ermesi durumlarında hak sahibi vatandaşlar işsizlik maaşından yararlanabilmektedirler.

Belirtilmiş olan herhangi bir sebep ile işsizlik maaşları kesilen vatandaşlardan o süreye kadar ödenen tutarları geri talep edilmez. Ancak maaş kesildiği tarihten sonra maaş alamazlar.

İşsizlik maaşı alan vatandaşların belirtilen durumlara karşı hassasiyet göstermeleri maaşlarının kesilmemesi için önemli olmaktadır. İşsizlik maaşı alan kişilerin kurallara uyarak maaşlarını hakkı ile almaları en doğru hareket olacaktır. Kurallara riayet etmeyen vatandaşların haksız ödemeleri İŞKUR tarafından yasal faizleri ile birlikte geri alınmaktadır.

İşsizlik Maaşı Alınırken Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İşsizlik ödeneği alınan sürede işsizlik maaşı için yapılması gereken haller ve İŞKUR’a bildirilmesi gereken durumlar şunlardır;

 • İkametgâh adresinde olan değişiklikler,
 • Herhangi bir kurumdan yaşlılık aylığı almaya başlanması,
 • Yetkili olan sağlık kuruluşları tarafında istirahat verilmesi,
 • Askerlik görevini yerine getirmek için silahaltına alınmış olunması,
 • Herhangi bir işte çalışmaya başlanması,

Yurt dışına çıkılması durumlarında İŞKUR birimleri veya ALO170 aranarak bilgilendirilmelidir. İşsizlik ödeneğinden yararlanan vatandaşlar bu durumların herhangi birisi ile karşılaştıkları zaman15 gün içerisinde bilgilendirme yapmalıdırlar. Aksi takdirde yanlışlıkla yapılan ödemeleri faiz oranları ile birlikte geri ödemek zorunda kalırlar.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba ben 8/03/2018 de işe başladım işten cikartildigimda işsizlik maaşı hakediyormuyum onu nereden öğrenebilirim.birde eğer iş yerinden beni çıkartmazlarsa,bende kılık kıyafet kurallarına aykırı davranirsam mesaiye geç gelirsem bu tür durumlarda cikartirlarsa o zamanda işsizlik maaşı alabilirmiyim ?

  1. Merhaba
   İşsizlik maaşı bağlanabilmesi için aşağıdaki şartları oluşturmalısınız.
   Sigortalı işsizin kendi isteğine bağlı olmadan kendi kusuru dışında işsiz kalmış olması gerekir.
   İşsiz sigortalının hizmet akdinin fesih edilmiş olduğu tarih öncesindeki 3 yıllık sürede minimum 600 gün süre işsizlik sigorta primi ödemiş olması gerekir.
   İşsiz sigortalının hizmet akdinin fesih edilmiş olduğu tarihten öncesini kapsayan 120 günlük sürede prim ödemesi yapılarak sürekli çalışmış olması gerekir.
   İşsiz sigortalının işsizlik ödeneği başvurusunu hizmet akdinin feshinden sonra 30 gün içerisinde yapması gerekir.
   Belirttiğiniz aykırı davranışlar (Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri)maddesinden işten çıkarılmanıza sebep olarak gösterilir. İşsizlik maaşından faydalanamazsınız.

 2. Merhaba ben 10 22 2018 de ucretsiz izne ciktim 8 gun iznim olmadığı için Annem hastaydı ve memlekete gitmek zorunda kaldım simdide işten cikartiyorlar beni ve bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim bu konuda nasıl bir yol izlemem lazım yardimlariniz için teşekkür ederim saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu