2019 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

Güncelleme Tarihi: 16.01.2019
muhtaçlık-sınırını-ne-kadar

Muhtaçlık sınırı 2019 yılında açıklanan 1829 TL net asgari ücretin üçte biri tutarı olan 609 TL olarak belirlenmiştir. 2019 yılında gelir düzeyleri 609 TL ve daha altında olan vatandaşların devlet tarafından verilen yardım ödeneklerinden almak için başvuruda bulunma hakları vardır. Başvuruları incelenen vatandaşlar onay görmesi halinde yardım paralarından yararlanırlar. Muhtaçlık maaşına hak kazanmak için devletin aradığı en önemli kriter muhtaçlık sınırı olmaktadır. Başvuru yapan vatandaşların öncelikle muhtaçlık sınırlarına bakılmakta ve hak sahipleri muhtaçlık sınırına göre belirlenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarına sağladığı ödenek imkânları oldukça fazladır ve gelir düzeyi dikkate alınınca dünyada en fazla sosyal yardım veren ülkeler arasında bulunur. Devletimiz hiçbir vatandaşını mağdur etmek istememekte ve sunduğu sosyal yardım imkânları ile her zaman vatandaşlarının yanında olmaktadır.

Yoksulların, garibanların ve kimsesiz vatandaşların yaşamlarını sürdürürken kimseye muhtaç olmaması için desteklerinde asla kısıtlama yapmayan devletimizin yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşların bazı şartları taşıması gerekmektedir. Yardıma muhtaç olan vatandaşlara yardımda bulunmak ve mağdur etmemek için devlet tarafından sağlanan bu imkanlardan yararlanmak başvuru yaparak şartlara uyum sağlamaları yeterli olmaktadır.

muhtaçlık-sınırı

Muhtaçlık Sınırı Nedir?

Devlet tarafından verilen yardımlar arasında bulunan muhtaçlık maaşından yararlanmak için aylık gelir miktarının muhtaçlık sınırının altında olması gerekir. Muhtaçlık sınırı nedir ve bu sosyal yardımdan yararlanmak için hangi şartlar aranmaktadır. Bu konuda aydınlanmak isteyen vatandaşlarınızın başvuru öncesinde konu hakkında bilgi sahibi olarak aranılan şartlara uyum sağlamaları gerekir.

Muhtaçlık sınırı vatandaşın sahip olduğu gelirin en düşük para miktarıdır. 2022 engelli maaşı, fakirlik maaşı ve 65 yaş maaşı gibi maaşlardan yararlanmak isteyen vatandaşların aylık gelirlerinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekir. Vatandaşların muhtaçlık ödeneği almak için yaptıkları başvurularda devlet tarafından öncelikle bakılan kıstas vatandaşın aylık geliri olmaktadır. Aylık geliri muhtaçlık sınırının altında olan vatandaşlar sosyal adalet ve gelir adaletinin sağlanması adına devletten yardım parası ve sosyal yardımları almaya hak kazanırlar.

Benzer İçerik:  Asker Ailelerine Para Yardımı 2018

2019 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

Muhtaçlık sınırı hesaplamasında önemli olan asgari ücret olup sahip olunan asgari ücretin çocuk ve eş yardımları dâhil edilmeden üçte birlik tutarı muhtaçlık sınırının en üst rakamı olmaktadır. 2019 yılında açıklanan 2020 TL asgari ücret tutarından asgari geçim indirimi çıkartıldıktan sonra kalan tutar olan 1829 TL net maaş vatandaşın eline geçmektedir. Bu rakamın üçte birlik kısmı olan 609 TL ’si vatandaşların hak kazanacakları olan muhtaçlık sınırı tutarıdır. Bir aylık gelirleri 609 TL ve daha düşük olan vatandaşların muhtaçlık sınırının altında yaşadıkları kabul edilir ve devlet tarafından ödenen yardımlardan almaya hak kazanırlar.

Engelli vatandaşlara evde bakan vatandaşlara verilen evde bakım maaşlarının gelir kriterleri asgari ücretlere endeksli olarak düzenlenmekte ve engelli vatandaşa evde bakım yapanların maaş almaları için Evde bakım muhtaçlık sınırı 2019 yılında asgari ücretin üçte ikisinden az olarak belirlenmiştir. Evde bakım muhtaçlık sınırı belirlenmesinde hane içerisinde yaşayan kişilerin kişi başına düşen gelir miktarına göre hesaplama yapılmaktadır.

Muhtaçlık Sınırı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık sınırı nasıl hesaplanır vatandaşların çoğunluğu tarafından yanlış bilinerek karıştırılmaktadır. Bu konunun detaylarını şu şekilde özetlemek mümkün olur;

 • Muhtaçlık sınırı hesaplamasında yardım başvurusunda bulunan vatandaşın hanesinde bulunan birlikte yaşadığı kişilerin sayısı tespit edilir.
 • Bu kişiler çekirdek aileyi kapsayan anne, baba ve çocuklardır.
 • Hanede yaşayanların tüm gelirlerinin toplamı alınır.
 • Toplanan gelir tutarı hanede yaşayan kişi sayısına bölünür.
 • Bölüm sonunda ise kişi başına düşen gelir ortaya çıkar.

Muhtaçlık sınırının altında olduğunun tespitinden sonra başvuruda bulunan vatandaşlar muhtaçlık geliri elde etmeye hak kazanırlar. Muhtaçlık sınırı üzerinde gelir sahibi olduğu tespit edilen vatandaşların başvuruları geçerli sayılmaz ve muhtaçlık maaş hakları bulunmaz.

Benzer İçerik:  PTT Fakirlik Maaşı Sorgulama

Muhtaçlık sınırı 65 yaş yaşlılık maaşı hesaplamalarında ailede kişi başına düşen gelir nasıl hesaplanır eski hesaplamalardan farklı olarak yapılmaktadır. Önceden erkek veya kadın fark etmeden başvuru yapıldığında hanedeki tüm gelirlerin toplamı alınmaktaydı. Sonradan yapılan değişikliklere göre çocukları ile yaşayan yaşlı vatandaşların hane içerisindeki çocuklarının sahip oldukları gelirler muhtaçlık sınırı hesaplamalarına dâhil edilmemektedir. Böylece daha fazla dar gelirli vatandaş yaşlılık maaşı almaya hak kazanarak daha rahat bir yaşam sürebilmektedir.

muhtaçlık-sınırı-nedir

Muhtaçlık Belgesi Nereden Ve Nasıl Alınır?

Muhtaçlık sınırı altında aylık geliri olan vatandaşların devletin sağladığı yardım olanağından faydalanabilmesi için muhtaçlık belgesi almaları gerekmektedir. Muhtaçlık belgesi almak için muhtarlıklara başvuruda bulunulması gerekir. Devlet yardımlarının genellikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verildiği bilinmekle ve muhtarlar SYDV ile koordineli olarak çalışmaktadır.

Mahalle muhtarlarına yapılacak olan başvuruları muhtarlar incelenerek gerekli araştırmalar yaparlar. Başvuru sahiplerinin muhtaçlık sınırı altında olup olmadığını ve gelir durumunu tespit eden muhtarlar incelemelerin olumlu olması sonucunda başvuruda bulunan vatandaşlara muhtaçlık belgesini verirler. Bazı durumlarda muhtardan alınan belge yeterli olmayabilir bu durumda SYDV tarafından vatandaşlardan SGK dan maaş alınmadığına dair belge istemektedirler.

Muhtaçlık Maaşı Kimlere Verilir?

Muhtaç insanlara ihtiyaçlarını karşılamaları için devlet tarafından her ay ödenen yardımlara muhtaçlık maaşı denilmektedir. Geçimlerini sağlayamayacak olan vatandaşlara verilen bu yardımdan yararlanabilmeye hakkı olan vatandaşlar;

 • Devlet tarafından herhangi bir şekilde maaş almayanlar (yetim maaşı ve dul maaşı gibi),
 • Herhangi bir geliri bulunmayan vatandaşlar,
 • Aylık toplam gelirleri muhtaçlık sınırı ve altında olan vatandaşlar,
 • %40 ve üzerinde iş gücü kaybı bulunan engelli vatandaşlar,
 • Herhangi bir kurumdan sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar,
 • Sigortalı olarak (Sosyal Sigortalar Kurumu, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı) bir işte çalışmıyor olmak,
 • Mahkeme kararı ile koruma altına alınmamış olmak,
 • Üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığının (arsa, ev ve araba gibi) bulunmaması,
 • Anne ve babası vefat etmiş olan 18 yaşın altındaki çocuklar. Yüksek öğrenimine devam eden çocuklar için yaş sınırı 25 olmaktadır.
Benzer İçerik:  Çocuk Parası Ne Kadar?

Bu özelliklere sahip olan vatandaşlar muhtaçlık maaş başvurusunda bulunarak devletin sağladığı yardım imkânlarından yararlanabilirler. Başvuru sahipleri muhtaçlık maaşı sorgulamalarını E-Devlet sistemini kullanarak online olarak yapmak mümkün olmaktadır. E-Devlet sistemine giriş yapmak için şifre olması gerekir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerinden şifre temin ederek sisteme kolayca giriş yapabilirler.

Kimlik doğrulama sekmesinden kimlik numarası ve şifre yazılarak sisteme giriş yapılır. Sistemin kolaylıkla yönlendireceği sayfalar üzerinden muhtaçlık maaş sorgulaması bilgilerine erişilmektedir. Her türlü sosyal yardım bilgilerine ve maaş sorgulamalarına E-Devlet üzerinden ulaşmak mümkün olmaktadır.

GSS Kapsamında Muhtaçlık Sınırı Nedir?

Genel sağlık sigortası çalışan ve çalışmayan bütün vatandaşların yararlanabileceği tüm ülkeyi kapsayan bir sistemdir. Çalışmayan kişilerinde sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayan bu sistemde vatandaşlar kendileri SGK ya prim ödemelerini yapmaktadırlar. Çalışmayan vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Bu testin amacı ise GSS primlerinin ne kadar ödeneceğinin belirlenmesi olmaktadır.

GSS muhtaçlık sınırı belgesi olan vatandaşlara ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı sağlamaktadır. Muhtaçlık sınırı belgesi olan vatandaşlar herhangi bir prim ödemesi yapmadan sistemin sunduğu sağlık hizmetlerinden devletin katkısı ile yararlanma hakkına sahip olmaktadırlar.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

24 Yorumlar
 1. 16 Ocak 2019
  • 17 Ocak 2019
 2. 16 Ocak 2019
  • 16 Ocak 2019
 3. 16 Ocak 2019
  • 16 Ocak 2019
 4. 17 Aralık 2018
  • 24 Aralık 2018
 5. 4 Aralık 2018
  • 5 Aralık 2018
 6. 2 Aralık 2018
  • 4 Aralık 2018
 7. 27 Kasım 2018
  • 28 Kasım 2018
 8. 21 Kasım 2018
  • 21 Kasım 2018
 9. 7 Ekim 2018
  • 9 Ekim 2018
 10. 13 Eylül 2018
  • 19 Eylül 2018
 11. 6 Eylül 2018
  • 7 Eylül 2018
 12. 30 Ağustos 2018
  • 3 Eylül 2018

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir