Maaş Yardımı

2019 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

Muhtaçlık sınırı 2019 yılında açıklanan 1829 TL net asgari ücretin üçte biri tutarı olan 609 TL olarak belirlenmiştir. 2019 yılında gelir düzeyleri 609 TL ve daha altında olan vatandaşların devlet tarafından verilen yardım ödeneklerinden almak için başvuruda bulunma hakları vardır. Başvuruları incelenen vatandaşlar onay görmesi halinde yardım paralarından yararlanırlar. Muhtaçlık maaşına hak kazanmak için devletin aradığı en önemli kriter muhtaçlık sınırı olmaktadır. Başvuru yapan vatandaşların öncelikle muhtaçlık sınırlarına bakılmakta ve hak sahipleri muhtaçlık sınırına göre belirlenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarına sağladığı ödenek imkânları oldukça fazladır ve gelir düzeyi dikkate alınınca dünyada en fazla sosyal yardım veren ülkeler arasında bulunur. Devletimiz hiçbir vatandaşını mağdur etmek istememekte ve sunduğu sosyal yardım imkânları ile her zaman vatandaşlarının yanında olmaktadır.

Yoksulların, garibanların ve kimsesiz vatandaşların yaşamlarını sürdürürken kimseye muhtaç olmaması için desteklerinde asla kısıtlama yapmayan devletimizin yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşların bazı şartları taşıması gerekmektedir. Yardıma muhtaç olan vatandaşlara yardımda bulunmak ve mağdur etmemek için devlet tarafından sağlanan bu imkanlardan yararlanmak başvuru yaparak şartlara uyum sağlamaları yeterli olmaktadır.

muhtaçlık-sınırı

Muhtaçlık Sınırı Nedir?

Devlet tarafından verilen yardımlar arasında bulunan muhtaçlık maaşından yararlanmak için aylık gelir miktarının muhtaçlık sınırının altında olması gerekir. Muhtaçlık sınırı nedir ve bu sosyal yardımdan yararlanmak için hangi şartlar aranmaktadır. Bu konuda aydınlanmak isteyen vatandaşlarınızın başvuru öncesinde konu hakkında bilgi sahibi olarak aranılan şartlara uyum sağlamaları gerekir.

Muhtaçlık sınırı vatandaşın sahip olduğu gelirin en düşük para miktarıdır. 2022 engelli maaşı, fakirlik maaşı ve 65 yaş maaşı gibi maaşlardan yararlanmak isteyen vatandaşların aylık gelirlerinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekir. Vatandaşların muhtaçlık ödeneği almak için yaptıkları başvurularda devlet tarafından öncelikle bakılan kıstas vatandaşın aylık geliri olmaktadır. Aylık geliri muhtaçlık sınırının altında olan vatandaşlar sosyal adalet ve gelir adaletinin sağlanması adına devletten yardım parası ve sosyal yardımları almaya hak kazanırlar.

2019 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

Muhtaçlık sınırı hesaplamasında önemli olan asgari ücret olup sahip olunan asgari ücretin çocuk ve eş yardımları dâhil edilmeden üçte birlik tutarı muhtaçlık sınırının en üst rakamı olmaktadır. 2019 yılında açıklanan 2020 TL asgari ücret tutarından asgari geçim indirimi çıkartıldıktan sonra kalan tutar olan 1829 TL net maaş vatandaşın eline geçmektedir. Bu rakamın üçte birlik kısmı olan 609 TL ’si vatandaşların hak kazanacakları olan muhtaçlık sınırı tutarıdır. Bir aylık gelirleri 609 TL ve daha düşük olan vatandaşların muhtaçlık sınırının altında yaşadıkları kabul edilir ve devlet tarafından ödenen yardımlardan almaya hak kazanırlar.

Engelli vatandaşlara evde bakan vatandaşlara verilen evde bakım maaşlarının gelir kriterleri asgari ücretlere endeksli olarak düzenlenmekte ve engelli vatandaşa evde bakım yapanların maaş almaları için Evde bakım muhtaçlık sınırı 2019 yılında asgari ücretin üçte ikisinden az olarak belirlenmiştir. Evde bakım muhtaçlık sınırı belirlenmesinde hane içerisinde yaşayan kişilerin kişi başına düşen gelir miktarına göre hesaplama yapılmaktadır.

Muhtaçlık Sınırı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık sınırı nasıl hesaplanır vatandaşların çoğunluğu tarafından yanlış bilinerek karıştırılmaktadır. Bu konunun detaylarını şu şekilde özetlemek mümkün olur;

 • Muhtaçlık sınırı hesaplamasında yardım başvurusunda bulunan vatandaşın hanesinde bulunan birlikte yaşadığı kişilerin sayısı tespit edilir.
 • Bu kişiler çekirdek aileyi kapsayan anne, baba ve çocuklardır.
 • Hanede yaşayanların tüm gelirlerinin toplamı alınır.
 • Toplanan gelir tutarı hanede yaşayan kişi sayısına bölünür.
 • Bölüm sonunda ise kişi başına düşen gelir ortaya çıkar.

Muhtaçlık sınırının altında olduğunun tespitinden sonra başvuruda bulunan vatandaşlar muhtaçlık geliri elde etmeye hak kazanırlar. Muhtaçlık sınırı üzerinde gelir sahibi olduğu tespit edilen vatandaşların başvuruları geçerli sayılmaz ve muhtaçlık maaş hakları bulunmaz.

Muhtaçlık sınırı 65 yaş yaşlılık maaşı hesaplamalarında ailede kişi başına düşen gelir nasıl hesaplanır eski hesaplamalardan farklı olarak yapılmaktadır. Önceden erkek veya kadın fark etmeden başvuru yapıldığında hanedeki tüm gelirlerin toplamı alınmaktaydı. Sonradan yapılan değişikliklere göre çocukları ile yaşayan yaşlı vatandaşların hane içerisindeki çocuklarının sahip oldukları gelirler muhtaçlık sınırı hesaplamalarına dâhil edilmemektedir. Böylece daha fazla dar gelirli vatandaş yaşlılık maaşı almaya hak kazanarak daha rahat bir yaşam sürebilmektedir.

muhtaçlık-sınırı-nedir

Muhtaçlık Belgesi Nereden Ve Nasıl Alınır?

Muhtaçlık sınırı altında aylık geliri olan vatandaşların devletin sağladığı yardım olanağından faydalanabilmesi için muhtaçlık belgesi almaları gerekmektedir. Muhtaçlık belgesi almak için muhtarlıklara başvuruda bulunulması gerekir. Devlet yardımlarının genellikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verildiği bilinmekle ve muhtarlar SYDV ile koordineli olarak çalışmaktadır.

Mahalle muhtarlarına yapılacak olan başvuruları muhtarlar incelenerek gerekli araştırmalar yaparlar. Başvuru sahiplerinin muhtaçlık sınırı altında olup olmadığını ve gelir durumunu tespit eden muhtarlar incelemelerin olumlu olması sonucunda başvuruda bulunan vatandaşlara muhtaçlık belgesini verirler. Bazı durumlarda muhtardan alınan belge yeterli olmayabilir bu durumda SYDV tarafından vatandaşlardan SGK dan maaş alınmadığına dair belge istemektedirler.

Muhtaçlık Maaşı Kimlere Verilir?

Muhtaç insanlara ihtiyaçlarını karşılamaları için devlet tarafından her ay ödenen yardımlara muhtaçlık maaşı denilmektedir. Geçimlerini sağlayamayacak olan vatandaşlara verilen bu yardımdan yararlanabilmeye hakkı olan vatandaşlar;

 • Devlet tarafından herhangi bir şekilde maaş almayanlar (yetim maaşı ve dul maaşı gibi),
 • Herhangi bir geliri bulunmayan vatandaşlar,
 • Aylık toplam gelirleri muhtaçlık sınırı ve altında olan vatandaşlar,
 • %40 ve üzerinde iş gücü kaybı bulunan engelli vatandaşlar,
 • Herhangi bir kurumdan sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar,
 • Sigortalı olarak (Sosyal Sigortalar Kurumu, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı) bir işte çalışmıyor olmak,
 • Mahkeme kararı ile koruma altına alınmamış olmak,
 • Üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığının (arsa, ev ve araba gibi) bulunmaması,
 • Anne ve babası vefat etmiş olan 18 yaşın altındaki çocuklar. Yüksek öğrenimine devam eden çocuklar için yaş sınırı 25 olmaktadır.

Bu özelliklere sahip olan vatandaşlar muhtaçlık maaş başvurusunda bulunarak devletin sağladığı yardım imkânlarından yararlanabilirler. Başvuru sahipleri muhtaçlık maaşı sorgulamalarını E-Devlet sistemini kullanarak online olarak yapmak mümkün olmaktadır. E-Devlet sistemine giriş yapmak için şifre olması gerekir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerinden şifre temin ederek sisteme kolayca giriş yapabilirler.

Kimlik doğrulama sekmesinden kimlik numarası ve şifre yazılarak sisteme giriş yapılır. Sistemin kolaylıkla yönlendireceği sayfalar üzerinden muhtaçlık maaş sorgulaması bilgilerine erişilmektedir. Her türlü sosyal yardım bilgilerine ve maaş sorgulamalarına E-Devlet üzerinden ulaşmak mümkün olmaktadır.

GSS Kapsamında Muhtaçlık Sınırı Nedir?

Genel sağlık sigortası çalışan ve çalışmayan bütün vatandaşların yararlanabileceği tüm ülkeyi kapsayan bir sistemdir. Çalışmayan kişilerinde sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayan bu sistemde vatandaşlar kendileri SGK ya prim ödemelerini yapmaktadırlar. Çalışmayan vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Bu testin amacı ise GSS primlerinin ne kadar ödeneceğinin belirlenmesi olmaktadır.

GSS muhtaçlık sınırı belgesi olan vatandaşlara ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı sağlamaktadır. Muhtaçlık sınırı belgesi olan vatandaşlar herhangi bir prim ödemesi yapmadan sistemin sunduğu sağlık hizmetlerinden devletin katkısı ile yararlanma hakkına sahip olmaktadırlar.

Dul ve Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar?

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İlgili Makaleler

46 Yorum

 1. Merhaba benim 63 yaşında halam var. annesi babası vefat etti hiçbir geliri yok okur yazarlıgı da yok benim annemin babamın yanında yani kardeşinin yanında kalıyor. Halama muhtaçlık aylıgı yada başka bir aylık bağlanabilir mi. Ayrıca annem ve babam yaşlılık aylığı alıyor. Bilgilendirirseniz çok memnun olurum..

  1. Merhaba
   Halanız için annesi ya da babasının vefat etmeden önce emekli maaşları var ise bu maaşlar için başvuruda bulunabilir.

 2. merhaba gss prim borcum var gelir testi yaptırdım hiçbir gelirim olmamasına rağmen borç çıkıyor evliyim çocuk yok

  1. Merhaba
   SGK müdürlüğüne giderek çıkan borç için itirazda bulunabilirsiniz.

 3. Meraba ben engelli maaşı alıyordum ve kesildi sebebi 2 şer katlı 4 dayre var göründü ve 2 katlıyı 3 yıl önce abime vermiştik beyan edilmemiş ti şimdi duzeltik ve babam annem ben yaşıyoruz benimde şimdi engeli arabam var babamın 2 katlı ev var hiç bir gelirlerde yok ne emeklilkleri nede yaşlılık maaşı yaşlilk maaşı yapım dedim maaşımdan oldum itiraz dilekçesi verdim acaba bağlanır mı ? Cevap verirseniz sevinirim

  1. Merhaba
   İtiraz dilekçenizin sonuçlanmasını beklemek zorundasınız.

 4. Merhabalar hocam, arkadaşımla aynı evi paylaşıyoruz benm ikametgahım ailemin yanında ama arkadaşımla yaşadığım eve almak istiyorum. Arkadaşımın engelli maaşı var, benim sigortalı çalışıyor olmam(asgari ücret)onun engelli maaşını engeller mi? Kan bağımız yada akrabalığımız yok!

  1. Merhaba
   Muhtaçlık sınırı hesaplamasında yardım başvurusunda bulunan vatandaşın hanesinde bulunan birlikte yaşadığı kişilerin sayısı tespit edilir.
   Bu kişiler çekirdek aileyi kapsayan anne, baba ve çocuklardır.
   Hanede yaşayanların tüm gelirlerinin toplamı alınır.
   Toplanan gelir tutarı hanede yaşayan kişi sayısına bölünür.
   Bölüm sonunda ise kişi başına düşen gelir ortaya çıkar.

 5. 5 ve 9 yaşında iki çocuğum ve eşimle beraber dört kişilik aileyiz bir ay sonra işsizlik maaşım sona eriyor kronik verem hastasıyım bu yüzden iş bulamıyorum engelli raporum yeterli değil sosyal yardımlaşma vakfı bir defa 150 tl yardım yaptı ben hangi maaş için başvuru yapmalıyım

  1. Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 6. %70 engelliyim arkadaşımla aynı evde kalıyorum maaş alabilirmiyim ne bende ne arkadadimda sık bağkur hiç bisiyimiz yok

  1. Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 7. Egitim yardımının 1 maddesinde(Taşımalı sistem dışında kalan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ulaşım, öğle yemeği, barınma vb. ihtiyaçlarına yönelik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca verilen desteklerdir.)deniyor bu maddede muhtaçlık sınırı istenmiyor mu bahsedilmemiş.Herkes başvurabilir mi..?

  1. Merhaba, devlet servisiyle daha çok köylerden yapılan taşımalı sistemde muhtaçlık sınırı aranmıyor.Başvuru yapılabilmektedir

 8. Ailede sadece 1 kişi asgari ücretli ve ailede 3 kişi yaşıyor.Muhtaçlık sınırının altındamı yoksa üstündemi bu sayı ve gelire göre..?

  1. Merhaba, ailede 1 asgari ücretlinin çalıştığında muhtaçlık sınırının altına düşmesi için 4 kişi olması gerekmektedir

 9. Mrb muhtaçlık sınırının ustundesiniz diye mesaj gelmiş bana bu ne anlama geliyor yardımdan yararlanmiyormuyum yani

  1. Merhaba, muhtaçlık maaşı alabilmek için gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir. Şartlarınız uygun olmadığı gerekçesiyle kabul edilmemiş olabilir.

 10. Asgari ücretli çalışıyorum.
  Eşim çalışmıyor 3 çocuğum var. Toplam 5 kişi muhtaçlık sınırın altında gelirim var. Sosyal yardım reddedildi. Ev kendimizin. Daha önce yardım verilmişti. Şimdi feshedilmesiinin nedeni anlamadım.

  1. Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı ve etkili sonuç alırsınız

 11. Merhebe
  bizimde 3 çocuk var. eşim öğrenci çalışmıyor 1400 t.l burs alıyor. yeşil kartıyız başka varlık ya da gelir yok. muhtaçlık maaş alabilir miyiz!? alabilirse ne kadar olacak.

  1. Merhaba, başvurunuzu yapın öğrenci olduğunuz için muhtaçlık aylığı onaylanabilir

 12. Slm evli iki cocuk sahibiyim evimiz kira eşim beyim öğrenci çalışmıyor sadece cocuk parasi alıyorum 2 ayda bir 140 tl yeşil kartliyiz muhtaclik maaşı için ne yapmalıyım yasa farklı yardımlar alabilir miyim

  1. Merhaba, muhtaçlık aylığı için Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderin. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 13. Merhaba ben devletten gecen sene 300 tl yardim almistim sene bir oldugu soylendi her hangi bir mesaj geliyomu yoksa benim gidip sormam mi gerekir bana yilbasinda sonra gelin demislerdi.

  1. Merhaba, kuruma tekrar müracaat ederek yardım hakkında bilgi alabilirsiniz.

 14. Merhaba ben yüzde 40 engelli yım 2022 maaşı alıyorum liseye giden bir oğlum var 3 yaşında bir kızım birde yaşına girmemiş kızım var eşim sigortalı bir işe girerse engelli maaşım kesilir mi evde 5 kişiyiz ve ayrıca liseye giden oğlum eşimin önceki eşinden velayeti bizde yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba, kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekir.

 15. Mrb Babam emekli aylik 1. 380 tl maas aliyor. Iki evliligi var iki eşi ve cocuklariyla beraber oturuyor . 2 kisi okuyor ve evde 6 nufus var . Annemin 65 yaş alığı kesildi sadece babamin maaşıyla gecinemiyoruz ne yapabiliriz . Tekrar başvuru yapamazmiyiz. ?

  1. Merhaba, 65 yaşlılık aylığı için ailede kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması ve sosyal güvence (sigorta-emeklilik) olmaması gerekir. Anneniz için tekrar 65 yaşlılık aylığına müracaat edebilir onaylanırsa alabilirsiniz.

 16. 1996 goğumlu %95 engelli oğlum için evde bakım parası alıyorum.. Kendisi içinde ayrıca engelli maaşı alabilir miyim. Babamız çalışıyor 2440 tl maaşı var..

  Teşekkür ederim..

  1. Merhaba, siz müracaatınızı yapın. Çocuğunuz 18 yaşını geçtiği için olumlu karar verilebilir.

 17. Adım ayşen culhaoğlu 38 yaşındaýım eşim 46 yaşında calışmıyo herhangi bir sigorda lıişde yeşil kartlıyız evde 5 kişi yaşıyoruz gelir olarak 4.5 tönüm fındık bahcesi var eşimin ordan 400 kg fındık topluyoruz buda hersene belli olmuyor fiyad ne kadar dudacağı ben hastayım bel fıtığı var belimde belimde boynumda tüzleşme var zor iş yapmakdan sağ omuzumda kemik büyümesi var ameliyat olmam gerekiyo olamıyorum matti durumlardan tolayı 4sene önce 18 yaşında oğlumu kaybettim kazada eşim yine köyde yeğmiye işi olunca calıyordu şimdi onuda yapmıyo bir kızım 17 yaşında acık öğredim lise öğrencisi diğeri 3yaşında biriside2 yaşında cok zor geciniyorum cocoklarım 2ayda 140 lira cocuk parası alıyo belediye ramazanda 1koli kuru bakliyat veriyo kaymakamlıkda 1veya 2defa yardım parası veriyo şu an evimde unumyok ekmek yapmaya bana fakirlik maaşı bağlanırmı

  1. Merhaba, başvurunuzu yapın yüksek ihtimalle muhtaçlık aylığı bağlanır

 18. Annemin vasisi dayım ben vasilik için dava açtım bu sürede nüfusunu yanıma aldım annemin. Annem %80 engelli ve aldığı bir 2022 aylığı vardı kesildi. Evde 3 kişiyiz bir ben çalışıyorum. Kiradayız ama üstüme bir ev var ama halen borcunu ödüyorum. Anneme tekrar engelli aylığı bağlatabilirmiyim.

  1. Merhaba, vasilik davası sonuçlandığında tekrar müracaat edebilirsiniz.

 19. 1300 tl emekli maas aliyorum hanemde 5 kisi var 3 oglumda okuyo bende ala bilirmiyim baska gelirim yok

  1. Merhaba, sigortalı yada emekli olanlar muhtaçlık maaşı alamıyorlar.

  1. Merhaba, kişi başı aylık gelir asgari ücretin 3’te birinden az olacak.

 20. Eşimden boşandıktan sonra babamdan kalan 300 tl maaş alıyorum. Aldığım maaş muhtaçlık sınırının altında olduğu için muhtaç dul aylığı alabilir miyim

  1. Babanızdan yetim aylığı alırken dul aylığı da alma şansınız yok, birisinden vazgeçmeniz gerekli.

 21. Hiçbir gelirim yok bir evladım var sadece 250 tl sosyal yardımlaşmadan para yatıyor kiracıyım üstüme bişey yok tek yaşıyom ne yapmalıyım

  1. Aldığınız 250TL muhtaçlık aylığı ise market ihtiyaçlarınız için sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Normal yapılan nakdi yardım ise muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

  2. Merhabalar annem anneannem üzerinden evde bakım maaşı alıyor. Ben öğrenciyim aynı zamanda çalışıyorum abimde çalışıyor işyerimiz eve uzak olduğu için biz ikametgahımızı abimle değiştircez değiştirceğimiz için çalıştığımızı gerekli kuruma bildirmedik. Bildirmeme sebebimiz sözleşmede biz bakıcı olmadığımız için abimle bildirmemiz gerektiğini bilmiyorduk sonradan öğrendik. Şimdi ikametgahı değiştirip bildirdiğimizde herhangi bir sorun olurmu maaş kesintisi olurmu bunu öğrenmek istiyorum. Birde biz ailede 7 kişiyiz 2 çocuk var 18 yaşın altında anneannem %70 ağır özürlü eve giren geliri 7 yemi bölmem gerekiyor yoksa 5e mi bölcem aldığımız maaşları hesaba katarken agi tutarını çıkartıpmı katıcam yoksa toplammı katıcam. Aynı zamanda evimiz kirada 1000 tl kira veriyoruz. Yardımcı olursanız çok memnun kalırım şimdiden teşekkürler.

  3. Merhaba, annenizin maaşında bir kesinti olmaz. Kişi başı gelir hesaplaması yapılırken toplam gelir ailedeki fert sayısına bölünür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı