Bilgi Arşivi

2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılında Servis Ücretleri

2019 -2020 Eğitim Öğretim Yılında Servis Ücretleri, tüm öğrenci velileri tarafından yeni eğitim ve öğretim yılı içerisinde merak edilen konu arasındadır. Okulların 9 Eylül 2019 tarihinde açılacağını duyan velilerimiz ve öğrencilerimizi okul heyecanı yanında, yeni öğretim yılındaki servis ücretleri de merak konusu olmuş durumda!

Milyonlarca öğrenci 9 Eylül 2019 Pazartesi günü okula başlayacak, öğrenciler heyecanla okulun açılmasını beklerken ailelerin en çok merak ettiği konu okul servis ücretinin ne kadar olacağı olmaktadır. Devlet okulları ve özel okulların servis ücretleri her yıl belediyelerin ulaşım koordinasyon merkezlerinin (UKOME) kararına göre belirleniyor.

Gelen habere göre UKOME, okulların açılmasına bir hafta kala servis ücretlerini açıklıyor. UKOME’nin açıkladığı ücretler tavan fiyatlar. Yani servis ücretleri açıklanan fiyatlardan daha fazla olamaz. Ancak sorun tam da burada başlıyor. Okullar, velilerden daha fazla ücret talep ediyor.

Yasaya göre; okul öncesi eğitim, ilkokul ve ortaokul öğrencilerini taşıyan servis araçları, rehber personel bulundurmak zorunda. Rehber için alınacak ek ücreti ise yine UKOME belirliyor.

okul servisi 1

Ancak servis ücretleri bu hesapların hiçbirine uymuyor. Hatta öğrencinin evi okula yakınsa uzak mesafeye göre ücret alan servisçiler bile var. Veliler itiraz ettiğinde servisçiler çocuğu okula taşımamakla tehdit ediyor. Peki bu durumda veliler ne yapmalı? Çocuklarının servis sorunu yaşamasını istemeyen aileler nasıl bir çözüm bulmalı?

Öncelikle her velinin servisçisiyle sözleşme imzalaması gerekiyor. Ayrıca ödediğiniz ücretin faturasını mutlaka saklayın. Daha sonra aradaki farkı talep etmek için tüketici hakem heyetine şikayet edin.

Eğer şirket çocuğunuzu taşımayı reddederse hakem heyetine mağduriyetinizle ilgili de şikayette bulunun. Böylece ödemiş olduğunuz fazla ücreti geri alabilirsiniz. Ayrıca fazla ücret talep eden şirketi UKOME’ye şikayet ederek şirketin ceza almasını sağlayabilirsiniz.

Öğrenci, Veli Hakları

Öğrenci, Veli Hakları, Öğrenci – Servis taşımacılığındaki karşılıklı anlaşmaya göre öğrenci velisinin hakları aşağıdaki gibidir.

  • Kredi kartıyla ödeme yapılabilir ve ödemeler aylık olarak alınır. Peşin ücret ödemeye veya kredi kartıyla ödemede tek çekime zorlama yapılamaz.
  • Peşin ödemede yüzde 5 oranında indirim uygulanır.
  • Belirlenen ücretler gidiş-dönüş için olup, devlet okulları ile özel okulların tümünü kapsar.
  • Köprü geçiş ücreti toplam öğrenci sayısına bölünerek fiyatlara ilave edilir.
  • Ücret hesaplanması km olarak tek gidiş üzerinden hesaplanır, dönüş için ayrıca km hesabı yapılmaz.
  • 25 km’nin üzerindeki her bir km için UKOME kararı ile ayrıca belirlenen ücret ilave edilir.

Servisçi, öğrencinin ikametgah değişikliği, okul değişikliği, okuma hakkını kaybetmesi, tedavisi uzun süreli hastalık vb. hallerinde servis ücretini iade etmek zorundadır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu