Sosyal Yardım Platformu

2019 Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır?

2019 Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten elektrik faturası için para desteği cihaza bağlı olarak yaşaması gereken vatandaşlara özel bir yardımdır. Devlet elektrik desteği yardıma muhtaç olduğu ispatlanabilen vatandaşlara ödenmektedir. Uygun kriterleri karşılayan vatandaşlar için 80 TL ve 200 TL arasında elektrik faturası desteği almak mümkündür.

Vatandaşların başvuru yaptıktan sonra teslim ettikleri belgelerin yetkililer tarafından araştırılacağını bilmeleri gerekmektedir. Yanlış bilgiler veren vatandaşlara cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Devletten Elektrik Yardım Parası için Şartlar Nelerdir?

Devlet elektrik yardım parası alma şartları devlet tarafından belirlenmiştir. Vatandaşın elektrik faturaları için yardım alabilmesi için kronik bir hastalığa sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda vatandaşların herhangi bir sigortasının da olmaması gerekmektedir.

Kronik hastalığa sahip olan vatandaşların bir cihaza bağlı olarak hayatlarını sürdürmesi gerekmektedir. Aksi durumda herhangi bir elektrik faturası yardımı yapılmayacaktır. Buna göre elektrik yardımı almak için gereken şartlar ise:

 • Elektrik faturası yardım desteği almak için vatandaşların muhtaç durumda olduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Bu durumda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri vatandaşın yaşadığı evi ve sağlık belgelerini kontrol edecektir.
 • Vatandaşların evde bakım parası alması durumunda elektrik faturası yardımı alması söz konusu değildir.
 • Vatandaşların bu yardımı alabilmesi için cihaza bağlı şekilde yaşaması gerekmektedir.
 • Cihaza bağlı olan vatandaşların sağlık raporu ile durumu kanıtlama sorumluluğu vardır.
 • Elektrik desteği Türkiye kapsamında 10 milyon vatandaşa verilecektir. Yardımlar da PTT şubelerine yapılmaktadır.

Elektrik Yardım Parası için Başvuru Nasıl Yapılır?

Devletten elektrik yardım başvurusu vatandaşın kendisi ya da yakınları tarafından yapılabilmektedir. Bu yardım için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmaktadır. Kronik hastalıkları sebebiyle evden çıkamayacak kadar hasta vatandaşlar ise başvuruları için vekaleten birini seçebilmektedir. Elektrik yardım parası başvurusu yapmak için:

 • Vatandaşın ikamet ettiği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmek gerekmektedir. Vakıftan alınacak formun doğru ve eksiksiz şekilde doldurulup yetkililere teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Vatandaşın kronik bir hastalığının olması durumunda devlet hastanelerinden sağlık raporu alması gerekmektedir.
 • Vakfın verdiği formun sağlık raporu ile birlikte yetkililere verilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişilerin verdiği bilgilerin doğruluğu için yetkililer tarafından yapılmaktadır.
 • Heyet tarafından yapılan kontrollerde vatandaşın verdiği bilgilerin doğru olduğuna karar verilirse yardım bağlanmaktadır.

Elektrik Faturası için Ne Kadar Yardım Edilir?

Elektrik fatura yardımı için hane içerisinde yaşayan kişi sayısına dikkat edilmektedir. Devlet elektrik desteği aşağıdaki miktarlarda ödenmektedir.

 • Bu yardım kapsamında hastanın yaşadığı eve gelen elektrik faturası için maddi bir ödeme yapılmaktadır. Kronik bir hastalık sebebiyle cihaz kullanan vatandaşlara yapılan ödemeler ise aylık 80 TL ve 200 TL arasında değişmektedir.
 • Ailenin yaşadığı kişi sayısına bağlı olarak bütün elektrikli medikal cihazlar için kesintisiz güç kaynağı desteği de sağlanmaktadır.
 • Hastanın ikamet ettiği ev kapsamında biriken geçmiş elektrik borcu için de yardım yapılmaktadır.
 • Cihaz kullanımı başlamadan önce gelen faturalar için yardım yapılmamaktadır.

Geçmiş Dönem Elektrik Borçları için Devlet Yardım Eder mi?

Birikmiş elektrik fatura yardımları özellikle sigortasız olan ve kronik hastalığa sahip vatandaşlar için geçerlidir. Vatandaş, hastalık sebebiyle kullandığı cihaz sebebiyle biriken elektrik borçlarını ödeyememişse bu durumda biriken borçlar için destek alabilir. Ancak cihazı temin etmeden önceki faturalara dair herhangi bir yardım yapılmamaktadır. Birikmiş olan elektrik borçlarının ödenmesi için aranan şartlar ise:

 • Birikmiş elektrik faturası borçlarının devlet tarafından ödenmesi için cihazın satın aldıktan sonra faturaların gelmiş olması gerekmektedir. Cihaz kullanılmadan önceki süreçte biriken borçların ödenmesi söz konusu değildir.
 • Birikmiş faturaların ödenmesi için cihazı satın aldıktan sonraki 1 ay içerisinde başvuruların yapılması gerekmektedir. Başvuru yapmayan vatandaşlar bu yardım hakkını kaybetmektedir.

Elektrik Yardım Parası Sadece  Hasta Vatandaşlara mı Verilir?

Kronik hastalığı olanlar için elektrik desteği devlet tarafından verilmektedir. Ancak vatandaşın hastalığında cihaza bağlı olarak yaşama koşulu aranmaktadır. Elektrik ile çalışan bir tıbbi cihaza bağlı olan vatandaşlar, elektrik parası için destek talebinde bulunabilmektedir. Sosyal güvenlik kurumu tarafından vatandaşların tükettiği ve harcayacağı elektrik miktarı karşılanmaktadır.

Vatandaşın kullanacağı cihaz SGK tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda olan vatandaşlar, cihaz kullanımı kaynaklı gelen yüksek elektrik faturaları için vakıflara başvuruda bulunarak duruma çözüm bulabilir. Ancak başvuran kişinin kronik bir hastalığının olması gerekmektedir.

Kimler Elektrik Parası Yardımı Alabilir?

Elektrik yardım parası alacaklar devlet tarafından belirlenmiştir. Elektrik yardımı yalnızca kronik bir hastalığa sahip olan ve cihaza bağlı şekilde yaşayan vatandaşlara verilmektedir. Elektrik yardım parası ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ödenmektedir. Buna göre ailelere aylık 150 KW’a kadar olan elektrik harcamaları için ödeme yapılmaktadır.

Muhtaç olduğu belirlenen ailelere aylık 80 TL ve üzeri elektrik faturası desteği sunulmaktadır. Ancak ödemeler hane içerisinde yaşayan kişi sayısına göre değişmektedir. Elektrik faturası için yardım almak isteyen vatandaşların hastalık belgesi de talep edilmektedir.

Kronik hastalığı sebebiyle bir cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda olan vatandaşların ödemeleri devlet tarafından yapılmaktadır.  Başvurular ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılmaktadır.

Devletten Elektrik Yardımı Almak için Belgeler Nelerdir?

Elektrik faturası yardım başvurusunda belgeler oldukça önemlidir. Belgelerin eksik ya da yanıltıcı olması devlet elektrik yardımı almayı engellemektedir. Elektrik yardımı almak için başvuruda talep edilen belgeler ise:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan alınacak olan talep belgesi eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 • Başvuru yapacak vatandaşa ait kimlik fotokopisi gerekmektedir.
 • Bu aşamada başvuru yapan kişi kronik hastalığı sebebiyle evden çıkamıyorsa, vekaleten başvuru yapan vatandaşın kimlik bilgileri ve kimlik fotokopisi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin evine ve adresine gelen elektrik faturası gerekmektedir.

Vatandaşın istenen belgeleri temin etmesinden sonra, başvurular tamamlanacaktır. Başvuru sonuçları ise bir ay içerisinde açıklanmaktadır. Başvurunun onaylanması durumunda vatandaşa yapılacak elektrik faturası ödemeleri PTT şubelerine yapılmaktadır. PTT şubelerinden kimlik ve elektrik yardımı alındığına dair belge ile başvurarak ödeme alınmaktadır.

Devletten Kaç KW Elektrik Yardımı Yapılır?

Devletten elektrik yardımı ev içerisinde yaşayan vatandaşların sayısına göre belirlenmektedir. Evde yaşayan kişi sayısı ne kadar fazla ise KW bakımından yapılan destek de o kadar artmaktadır. Hane içerisinde yaşayan kişi sayısına göre yapılan KW desteği ise:

 • Ev içerisinde iki kişilik bir aile yaşıyorsa, aylık olarak 75 KW harcamaya destek yapılır.
 • Ev içerisinde 3 kişilik bir aile yaşıyorsa eve yapılan KW yardımı ise 100 KW olarak belirlenmiştir.
 • Ev içerisinde yaşayan kişi sayısı 4 ise aylık olarak elektrik desteği 125 KW olarak yapılmaktadır.
 • Ev içinde beş kişiden daha fazla kişi yaşıyorsa aylık KW yardımı 150 ve üzeri olarak belirlenmiştir.
 • Devlet elektrik desteği ev içerisinde yaşayan kişi sayısına göre yapılmaktadır. Ancak devletten elektrik desteği almak için evlerin mesken olması gerekmektedir. Bunun dışında vatandaşlar bu yardım kapsamında yalnızca tek zamanlı tarifeden faydalanmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Nasıl Alınır, Ne Kadar ?

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM