Bilgi Arşivi

2020 İşsizlik Maaşı Alana Kredi Veren Bankaların Güncel Listesi

2020 İşsizlik maaşı üzerinden kredi almak isteyen bireylerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de bu kredileri hangi bankaların verdiğidir. İşsizlik maaşı alana kredi veren bankalar 2020 yılı itibari ile sayıca artmıştır. Yatırım yapmak veya temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere nakit ihtiyacı duyan bireylerden herhangi bir işte çalışmıyor olanların da faydalanabilmesi için oluşturulan krediye işsizlik maaşına kredi adı verilebilir. Bu kredinin özellikleri ve şatları da diğer kredilerden farklıdır.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı olarak adlandırılan yardım herhangi bir sebepten ötürü işten çıkarılmış olan bireylere aylık olarak verilen desteğin adıdır. Bireyler işsiz kaldıktan sonra 30 gün içerisinde başvuru yaparak bu yardımdan faydalanabilirler.

İşsizlik maaşı alabilmek için bireylerin işten kendi istekleri dışında oluşan şartlar kapsamında işten çıkarılması veya iş ile bağlantısının kesilmiş olması gerekmektedir. Bireyler işsizlik maaşı başvurusunda bulunurken gerekli evrakların tümünü eksiksiz doldurmalı ve başvuru belgelerindeki bilgilerin doğruluğunun garantisini verebiliyor olması gerekir. Aksi takdirde başvurular geçersiz sayılabilir ve ilgili yasal işlemler başlatılabilir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nedir?

İşsizlik maaş başvurusu yapmak isteyen bireyler bu işlemler için e-devlet platformu ve İŞKUR resmî internet sitesini kullanabilirler. Aynı şekilde başvuruyu bizzat müracaat ile İŞKUR il ve ilçe merkezlerine giderek de yapabilirler.

Bununla birlikte bireylerin başvuruda bulunabilmeleri için işsiz kaldıkları süre üzerinden 30 günden fazla sürenin geçmemiş olması gerekmektedir. Başvuru için e-devlet platformunu kullanmak isteyen bireylerin sisteme giriş yapmaları gerekir. Sisteme giriş için kullanılacak adres https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ internet adresidir.

Başvuruda istenecek belge ve şartlar şu şekildedir:

 • Kişinin kendi isteği veya maluliyeti dışında bir sebeple işsiz kalmış olması gerekir.
 • İş sözleşmesinin son 120 günü değerlendirilmektedir.
 • İş sözleşmesinin iptal edilmesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekir.
 • İş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içinde kişinin, en yakın İŞKUR merkezine giderek, e-devlet platformundan veya resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapması gerekir.
 • İş sözleşmesinin son 120 günü primlerin eksiksiz yatırılmış olması gerekir.

İşsizlik Maaşına Ek Olarak Sunulan Fırsatlar Nelerdir?

İşsizlik maaşına ek olarak şartları sağlayan bireyler, verilen desteğin yanı sıra şu desteklerden de faydalanabilmektedirler:

 • Sağlık sigortası primleri
 • İşsizlik ödeneği
 • Meslek geliştirme ve edindirme eğitimleri

İşsizlik Maaşı Süresi Ne Kadar?

İşsizlik maaş süresi yapılan değişiklikler ve düzenlemelerle birlikte yeniden duyurulmuştur. Bireyin işsizlik maaşı alabileceği gün sayısı iş sözleşmesini sonlandırdığı kurumda kaldığı süre boyunca ödemesini yaptığı gün primlerinin sayısına göre belirlenmektedir.

Buna göre işsizlik maaş süreleri şu şekilde olmaktadır:

 • İşsizlik sigortası primi ödeyerek 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsiz kalmış kişilere 180 gün,
 • İşsizlik sigortası primi ödeyerek 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsiz kalmış kişilere 240 gün,
 • İşsizlik sigortası primi ödeyerek 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsiz kalmış kişilere 300 gün işsizlik maaşı ödenmesine karar verilmiştir.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik maaşı almak için e-devlet platformu üzerinden başvuru yapılabildiği gibi bu başvuruların sonuçları da yine e-devlet platformu üzerinden kontrol edilebilir. Buna göre işsizlik maaşı almaya hak kazanan bireyler için her ayın 5. gününde banka hesaplarına işsizlik maaşı ödemeleri adı altında belirlenen miktarda para yatırma işlemi gerçekleştirilir. Daha önceden başvuru sonuçları bireylerin ikamet adreslerine posta yoluyla gönderilmekte iken yapılan düzenlemeler ile birlikte bireylerin başvuru sonuçlarını e-devlet platformu üzerinden kontrol edebilmeleri ve sonuçların SMS yoluyla bilgilendirilmesi kararı verilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır.

İşsizlik Maaşı ile Alınabilecek Krediler Nelerdir?

İşsizlik maaşı ile krediler bankalar tarafından bu bireylerin ihtiyaçlarına hitap etmek üzere ihtiyaç duyulan formatta hazırlanmış ve kullanıma sunulmuştur. Her bankanın kendi içerisinde belirli şart veya özellikler dahilinde oluşturduğu krediler farklılık gösterdiği gibi işsizlik maaşı alana kredi kapsamında verilecek kredinin de özellikleri farklıdır.

İşsizlik maaşı alan bireylerin bankalardan alabilecekleri kredilerden bazıları şunlardır:

 • Temel ihtiyaç kredileri
 • Bireysel ihtiyaç kredileri
 • Konut kredisi

Bu konular dışında bankanın yönetim ve işleyişine bağlı olarak farklı alanlarda krediler almak da mümkündür. Ancak bu kredilerin bankaya müracaat ile öğrenilmesi gerekir. Tüm bankalar için ortak olarak gösterilebilecek işsizlik maaşına kredi seçenekleri bu şekildedir. Bu konular dışında krediler veren bankalar da bulunur. Kredilerin özellikleri ve şartları bankalar ile yapılacak görüşmeler sonucunda öğrenilebilir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplama işlemi belirlenen ölçülerde brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. 2020 yılı itibari ile asgari ücrete yapılan zam ile birlikte işsizlik maaşları da artmıştır. İşsizlik maaşı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta olsa da bu tutar işsizlik maaşı kapsamında verilecek minimum tutar anlamına gelmektedir. Bununla birlikte yapılacak olan başvuruda sunulacak belge ve bilgilere göre, belirlenen prim günü sınırlarını karşılayan bireylerin işsizlik maaşı tutarları, minimum işsizlik maaşı tutarlarından daha fazla olmaktadır. İşsizlik maaşı hesaplanırken herhangi bir standart söz konusu olmadığından ve yapılacak olan kesintiler aylık olarak değişiklik göstermekte olduğundan işsizlik maaşı hesaplama konusunda standart bir yöntem bulunmamaktadır. İşsizlik maaşı hesaplama işlemleri bireylerin sağladığı şartların tümü göz önünde bulundurularak yapılması gerektiği için maaşların tutarı kişiden kişiye değişmektedir.

2020 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı tutarı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle 2020 yılı itibari ile asgari ücrete yapılmış olan zam işsizlik maaşı tutarını da etkilemiş ve bu tutara yansımıştır. Buna göre yapılan değerlendirmeler sonucu minimum işsizlik maaşı tutarının 1.177 TL, maksimum işsizlik maaşı tutarının ise 2.354 TL olmasına karar verilmiştir. Maaş tutarının belirlenmesi esnasında son 4 ay süresinde alınan maaşın belirli yüzdelik dilimi de hesaplanmaktadır. Bununla birlikte işsizlik maaşı tutarı, bireyin çalışırken almakta olduğu brüt maaşın %80’lik kısmından fazla olamaz.

Hangi Bankalar İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Verir?

İşsizlik maaşına kredi almak isteyen bireyler bu kredileri sağlayan bankalara kredi başvurusu yapmalıdır. İşsizlik maaşı üzerinden kredi hizmeti sunan bankalardan bazıları şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi

Bireyler bu bankalara müracaat ederek işsizlik maaşı üzerinden kredi alabilirler.

Ziraat Bankası Avantajlı Krediler Nelerdir?

Ziraat Bankası kredi seçenekleri arasında düşük faizle sunulan kredilerin sayısı oldukça fazladır. Bireyler bu krediler ile ihtiyaçlarını karşılayıp daha uygun geri ödeme seçeneklerinden faydalanabilirler. Ziraat Bankası düşük faizli kredilerden bazıları şunlardır:

 • Temel İhtiyaç Kredisi
 • Girişimci Destek Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Çiftçi Kredisi
 • KOBİ kredisi

QNB Finansbank Avantajlı Krediler Nelerdir?

QNB Finansbank kredi seçeneklerinden faiz oranı düşük ve geri ödemesi kolay kredilerden bazıları şunlardır:

 • Temel İhtiyaç Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Bireysel İhtiyaç Kredisi
 • Araç Kredisi

Halkbank Avantajlı Krediler Nelerdir?

Halkbank kredi alan bireyler Halkbank tarafından sağlanan fırsatları da değerlendirebilirler. Halkbank bünyesinde işsizlik maaşı alana kredi gibi seçenekler ile birçok krediyi uygun faiz oranı ile alarak kullanmak mümkündür. Halkbank tarafından sağlanan avantajlı kredilerden bazıları şunlardır:

 • İşsizlik maaşına kredi
 • Temel İhtiyaç kredisi
 • Araç kredisi

Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir, Kaç Puan Düşürür ?

Emekli Maaşına En Uygun Kredi Nasıl Alınır?

Borç Kapatma Kredisi (Borç Transfer Kredisi) Veren Bankalar

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu