Sosyal Yardım Platformu

2022 Engelli Maaşı 2019 Yılı Maaş Miktarı ve Başvuru Şartları

2022 Engelli Maaşı 2019 Yılı Maaş Miktarı ve Başvuru Şartları

2022 engelli maaşı miktarı 2019 yılında zamlanarak artmıştır. Memur maaş katsayısı ile bağlantılı olarak artan engelli maaşları sosyal bir devlet almanın gereği muhtaç durumda olan engelli kişilere veya yakınlarına verilmektedir. Yaşlılık aylığı, bakım aylığı ya da engelli aylığı olarak verilen 2022 engelli maaşına sahip olmak için engellilik oranının %40’ın üzerinde olması şartı bulunmaktadır. Ayrıca engelli kişinin muhtaç durumda olması da aranan diğer bir önemli şarttır. 2022 engelli maaşı başvuruları, istenen belgeleri, ne kadar olduğunu, hangi durumlarda kesildiğini ve çok daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

2019 Yılı İtibariyle 2022 engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

2022 engelli maaşı miktarını etkileyen temel unsur memur maaşıdır. Yani memur maaşı arttıkça 2022 engelli maaşı alan kişilerde zamdan faydalanmaktadır. 2022 sayılı Kanun gereği engelli aylığı 3 şekilde kişilere bağlanmaktadır. 65 yaşını doldurmuş olan kişilere, belirli bir oranın üzerinde engeli bulunan kişilere ve engelli kişiye bakan kişilere engelli maaşı verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda 3 ayda bir olarak verilen 2022 engelli maaşı son yapılan düzenlemelerle birlikte her ay hak sahiplerine verilmektedir. 2019 yılında yapılan zamlarla birlikte 2022 engelli maaşı miktarları;

 • 65 ya aylığı alan kişilerin aylıkları 543 TL’den 601 TL’ye,
 • %40 ile %69 arası engele sahip olan kişilerin aylıkları 433 TL’den 482 TL’ye,
 • %70 ve üzeri engele sahip olan kişilerin aylık maaşları 650 TL’den 723 TL’ye,
 • Son olarak evde engelli ya da yaşlıya bakan kişilere ödenen evde bakım aylığı ise 1.179 TL’den 1.219 TL’ye yükselmiştir.

2022 Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 sayılı Kanun gereği engelli maaşı başvuruları başvuracak kişinin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde belirtilen adresin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) yapılmaktadır. Sosyal bir devleti olmanın gereği engelli ve muhtaç kişilere verilen engelli maaşı başvurularını ikametgah adresinize bağlı olan SYDV kurumu üzerinden şahsen ve yazılı bir şekilde yapılmaktadır. Eğer kişi başvuruyu şahsen yapacak durumda değilse vasisi yardımıyla da başvuru yapabilir. Başvuru esnasında talep edilen belgelerin tam ve eksiksiz olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına teslim etmeniz gerekmektedir.

Engelli Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli bireylerin maaş alabilmesi için gerekli kriterlerin başında engelli bireyin maddi durumunun kötü olması ve muhtaç durumda ve kimsesiz olması gelmektedir. Bunun dışında;

 • %40 ile %69 arası engeli bulunan kişilerin 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • %70 ve üzeri engeli bulunan kişilerin ise 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan kişilerin başvuru esnasında hane gelirleri kontrol edilerek 2022 engelli maaşına hak kazanıp kazanmadıkları tespit edilmektedir. Hane geliri memur maaş katsayısı ile kıyaslanarak engelli kişilerin bu maaşa ihtiyacı olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

2022 engelli maaşı başvurusu için gerekli evrakların başında 2022 engeli maaşı formu gelmektedir. Bu form dışında eğer başvuruyu yapan vasi ise mahkemeden alınan vasi olduğunu kanıtlayan belgenin bir kopyası gerekir. Bunun dışında başvuru esnasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına vermeniz gereken belgeler;

 • Mal bildirimi,
 • Tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık raporu,
 • Dilekçe,
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Fakirlik belgesi
 • Maaş almadığını kanıtlayan belge

2022 Aylığı Alma Süreci Nasıl İşlemekte?

2022 aylığı almak için öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kabul görecek bir hastaneden sağlık raporu almalısınız. Eğer sevk ile sağlık raporu talebinde bulunursanız ücret ödemeden sağlık raporuna sahip olabilirsiniz. Ardından gerekli belgelerle birlikte SYDV kurumuna gelerek gerekli formlar doldurulup imzalanır. Daha sonra kişinin verdiği bilgilerin kontrolünü yapmak için hane ziyaret edilip çevre araştırması yapılır. Değerlendirilme işlemi tamamlandıktan sonra muhtaçlık kararı verilir. Elde edilen bilgiler Genel Müdürlüğe gönderilir, gerekli işlemlerinin yapılmasının ardından aylık bağlanır. Bütün bu işlemler başvuru tarihinden sonra en geç 1 ay içerisinde tamamlanarak ihtiyacı olan kişilere engelli maaşı yatırılır.

Engelli Maaşı Ödemeleri Ne Zaman ve Nereden Yapılıyor?

2022 engelli maaşı ödemeleri PTT şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Türkiye genelinde neredeyse her il ve ilçede şubesi bulunan PTT şubeleri aracılığıyla engelli maaşı ödemelerinizi alabilirsiniz. İlk maaşınız bir istisna olarak Ziraat Bankası şubelerinden alınsa da bundan sonra ki aylıklarınızı PTT şubelerinden alabilirsiniz. Ödemelerin ne zaman yapıldığını ise nüfus cüzdanınızda yer alan doğum tarihiniz belirlemektedir. Ödeme günü PTT şubelerinde meydana gelebilecek yığılmaları önlemek için uygulanan bu yöntem sayesinde maaş günü PTT şubelerine giderek sıkıntı yaşamadan paranızı çekebilirsiniz. Doğum tarihine göre 2022 engelli maaşı ödeme günleri ise;

 • Engelli kişinin doğum tarihinin son rakamı 0 veya 5 ise maaşını ayın 5’inde,
 • Engelli kişinin doğum tarihinin son rakamı 1 veya 6 ise engelli maaşını ayın 6’sında
 • Engelli kişinin doğum tarihinin son rakamı 2 veya 7 ise engelli ödemesini ayın 7’sinde,
 • Engelli kişinin doğum tarihinin son rakamı 3 veya 8 ise maaşını ayın 8’inde,
 • Engelli kişinin doğum tarihinin son rakamı 4 veya 9 ise de engelli maaşını ayın 9’unda almaktadır.

Engelli Maaşı Ne Zaman Kesilir?

2022 engelli maaşının kesilme durumu belirli şartlar altında mümkün olup bu şartları şu şekilde sıralanabilir.

 • PTT’ye yatırılan 2022 engelli maaşının bir yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması.
 • İkametgah adresinde yer alan adres dışında farklı bir adrese taşınma. Bu durumda size hizmet veren vakfın hizmet alanı dışına çıkmış olursunuz ve aylığınız durdurulur.
 • Aylıktan kendi isteğiyle feragat ettiğini yazılı olarak beyan etmek.
 • Muhtaç durumdan kurtulması.
 • Yapılan yeni sağlık kontrollerinin ardından engellilik oranının %40’ın altına inmesi.
 • Engelli kişinin sosyal güvenlik kaydının tespit edilmesi.
 • 18 yaşından küçük engelli kişilere bakmakla yükümlü olan kişilerin engelli kişi ile aynı evde yaşamadığının tespit edilmesi.
 • 18 yaşından küçüklere baktığı için bakım aylığı alan kişilerin aynı evde kalsalar bile fiili olarak engeli bulunan kişiye bakmaması.
 • 18 yaşından küçük olan engelli bireyin 18 yaşını doldurması.
 • Türk vatandaşlığından çıkarılma.

Engelli Maaşları Geri Alınır Mı?

Engelli maaşlarının geri alınma durumu belirli durumlar altında mümkün olmaktadır. Eğer aylık almakta olan kişinin eş, anne, baba veya vasisi 2022 engelli maaşının kesilmesini gerektirecek durumlar karşısında 3 ay içerisinde bu durumu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirimini yapmaz ise faizi ile birlikte geri talep edilebilir. Yersiz yere engelli maaşı alan kişilere ödenen maaşlar Bakanlık tarafından borç tahakkuk ettirilerek faiziyle birlikte geri alınmaktadır. Benzer şekilde gerçeğe uygun olmayacak şekilde düzenlenen sahte belgeler ile engelli maaşı alan kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmakta ve ödenen maaşlar faiziyle birlikte geri alınmaktadır.

Engelli Maaşı Hakkındaki Bütün Sorularınız İçin ALO 170

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi numarası olan ALO 170 üzerinden 7 gün 24 saat bilgi alabilirsiniz. 2022 engelli maaşı ve daha birçok konu hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu numara üzerinden öğrenebilirsiniz. Ancak şunu da belirtelim ALO 170 ücretsiz bir hat değildir. Özel bir fiyatlandırılması bulunmayan bu hattı aramak sabit bir hattı aramaktan farksızdır. ALO 170 tarafından cevaplar doğrudan bu alanda uzman kişiler tarafından verilerek kişiler doğru şekilde bilgilendirilmektedir.

2019 Engelli Kredisi, 2022 Maaşı Kredi Veren Bankalar

Engelliler İçin Sosyal Yardım Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Bakıma Muhtaç Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM