Emeklilik

3600 Günden Emekli Olabilir Miyim?

3600 günden emeklilik, günümüzde her çalışan vatandaşın en çok sorduğu soruların başında gelir. Uzun süredir bir şekilde çalışma hayatının içinde yer alan insanlar, kendilerini uzun vadede güvenceye almak isterler. Bu güvenceyi sağlamanın yolu da emekliliktir.

Emeklilik, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çoğu için karmaşık ve çetrefilli bir konudur. Bu konu başlığına dair akıllarda pek çok soru işareti bulunur. Bunun en büyük nedeni de, bu zamana kadar vatandaşların aklının onlarca farklı tarih ve ücret hesaplamalarıyla karıştırılmış olmasıdır. Bu kafa karışıklığının içinde, 10 yılda emekli olma fikri herkes için büyük bir fırsattır. Bu nedenle çalışan kesimin büyük bir çoğunluğunun hayallerini 3600 günde emekli olma fikri yer almaktadır.

3600 Çalışma Günü Olan SGK’lı Ne Zaman Emekli Olabilir?

Ancak şu iyi bilinmelidir ki, 3600 günde emekli olmak herkesin kolayca yararlanabileceği bir fırsat değildir. 3600 günde emekli olup olamayacağınız öğrenmek için bu emeklilik çeşidi için gereken şartları öğrenmeli ve doğum tarihinizden priminizin ödendiği gün sayısına kadar çeşitli çalışma bilgilerinizden oluşan hesaplamalar yapmalısınız. Tüm bu bilgileri edinip, 3600 günden emekli olabileceğinize dair kesin karar vermek için, yazımızı dikkatle okumaya devam edin. Bu yazımız aracılığı ile sizinle, emekliliğe dair bilmeniz gerekenleri paylaşacağız ve 3600 günden emekli olmaya dair gereken şartların neler olduğuna değineceğiz.

3600 Günden Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Her şeyden önce şunu belirtmemizde fayda var, 3600 günden emekli olma şartları kadın ve erkek çalışanlara göre farklılık gösteriyor. Bu başlık altında size anlatacağımız şartlar, yalnızca erkek çalışanlar için geçerlidir. Bu şartlar aynı zamanda SSK’dan emekli olacak çalışanlar için geçerlidir.

Peki, nedir SSK’dan emekli olmak? Bilmeyenler için kısaca değinelim. SKK emeklileri, çalışma hayatı boyunca sigorta primleri Sosyal Sigortalar Kurumu’na yapılmış çalışanları kapsar. Bu grup için 4A sigorta grubu denilebilmektedir. Bu gruba mensup çalışanlar için 3600 günden emeklilik şartları ana hatlarıyla şunlardır:

Emeklilik Yaşı Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

  • 3600 günden emekli olmak için yerine getirmiş olmanız gereken ilk şart en az on beş yıllık sigorta süresini tamamlamış olmanızdır. Eğer sigorta başlangıç tarihinizin üzerinden 15 yıldan az bir zaman geçmişse 3600 günden emekli olmanız mümkün değildir.
  • Sahip olmanız gereken bir diğer şart ise, en az 3600 gün ödenmiş priminizin bulunmasıdır. Sigorta başlangıç tarihinizden itibaren, toplamda 3600 günlük priminiz ödenmediyse, bahsi geçen emeklilik fırsatından yararlanamazsınız demektir.
  • Yerine getirmeniz gereken son şart yaştır. Yaş şartını yerine getirdiğiniz takdirde 3600 günden emekli olabilirsiniz. Yalnız, bu emeklilikten yararlanmak için gereken şartlara uygun olup olmadığınızı daha rahat öğrenebilmeniz için gereken yaş sınırlarına daha detaylı değineceğiz.

Emeklilik yaşı;

İlk iki şartı 2002 yılından önce yerine getiren çalışanlar 55 yaşında,

2002 ile 2005 yılları arasında yerine getiren çalışanlar 56 yaşında,

2005 ile 2008 yılları arasında yerine getiren çalışanlar için 57 yaşında,

2008 ile 2011 yılları arasında yerine getiren çalışanlar için 58 yaşında,

2011 ile 2014 yılları arasında yerine getiren çalışanlar için 59 yaşında,

2014 yılından sonra yerine getiren çalışanlar için ise 60 yaşında olarak belirlenmiştir.

Yukarıda bahsettiğimiz şartlar için sigorta başlangıç yılı ve prim ödenme günü hesaplanırken on sekiz yaş sınırı dikkate alınmalıdır. On sekiz yaşından küçük dönemlere ait gün sayıları hesaba dâhil edilmemelidir.

Tüm bu şartları öğrenip, yerine getirdiyseniz, ne zaman 3600 günden emekli olacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Tüm bu merakı gidermek adına, 3600 günden emeklilik ne zaman başlar konusuna değineceğiz.

Ne Zaman 3600 Günden Emekli Olurum?

Emekli olma tarihinize etki eden birden çok parametre vardır. Bu parametreler hesaplama sırasında etki göstererek emekli olacağınız tarihi belirler. Bu nedenle her çalışan vatandaşın emekli olacağı tarih bireyseldir. Bu tarihin belirlenmesinde doğum tarihiniz, sigorta başlangıç tarihiniz, ödenen toplam prim gün sayınız veya çocuğunuzun olup olmadığı göz önünde bulundurulur. Çalışma hayatınıza dair tüm bu bilgiler birleştiğinde ortaya bir emeklilik tarihi çıkabilir.

3600 günden emeklilik hesaplama da, temelde aynı prensiplere dayanır. Bu konu başlığı için söylenebilecek genel geçer bir emeklilik tarihi yer almamakla beraber, her çalışan bireyin hesaplayabileceği bir yöntem de vardır. Bu hesaplamayı yapmak için çeşitli internet siteleri bulunmaktadır. Yalnızca bu iş için hizmet veren internet sitelerinde yer alan formları doldurarak emekli olacağınız tarihi öğrenebilirsiniz. Ancak bahsi geçen emeklilik formlarını doldururken çalışma döneminize ait bilgileri doğru girdiğinizden emin olun.

Çalışmadan Emekli Olmak Mümkün mü?

3600 günden emekli olacağınız tarihi hesaplarken dikkat etmeniz gereken tek şey, sigorta başlangıç tarihinizin 1999 yılından önce olmasıdır. Sigorta başlangıç tarihinizin 199 yılından sonra olması durumunda ödenmiş prim gününüz 3600 değil 4500 olarak baz alınır. Bu da, emekli olacağınız tarihi hayli uzatmış olur.

Erkekler için 3600 günden emekli olma şartlarından bahsettik. Peki, aynı durum bayanlarda nasıl işliyor. Bayan çalışanlar için gereken şartların neler olduğunu gelin birlikte öğrenelim.

3600 Günden Emekli Olma Şartları Bayanlar İçin Nelerdir?

3600 günden emeklilik şartları SSK.biz.tr’nin açıklamaları doğrultusunda şekillenmiştir. Bu açıklamalara göre 3600 günden emeklilik şartları bayanlarda, erkeklere kıyasla ufak farklılıklar gösterir.

  • Bayanlar için de, 3600 günden emekli olmak için gereken ilk şart en az 15 yıllık sigorta süresini tamamlamış olmaktır. Sigorta başlangıç tarihinizden itibaren en az 15 yıllık bir çalışma süresini tamamlamadıysanız 3600 günden emekli olamazsınız
  • Yine aynı şekilde, erkeklerde olduğu gibi gereken ikinci şart da, ödenmiş primlerinizin gün sayısı 3600 günü tamamlamalıdır. 3600 günden emekli olmak isteyen bayanlar öncesinde, on yıllık prim günlerini tamamlamak zorundadır.
  • 3600 günden emekli olmak için gereken son şart ise, yaş şartıdır. Emekli olmak için gereken yaş sınırını aştıktan sonra 3600 günden emekli olabilirsiniz.

Bayanlarda, gereken yaş sınırı ise şöyledir:

İlk iki şartı 2002 yılından önce yerine getiren çalışanlar için 50,

2002 ile 2005 yılları arasında yerine getiren çalışanlar için 52,

2005 ile 2008 yılları arasında yerine getiren çalışanlar için 54,

2008 ile 2011 yılları arasında yerine getiren çalışanlar için 56,

Ve 2011 yılından sonra yerine getiren çalışanlar için 58’dir.

Bu çalışma koşullarını sağlayan bayanlar da, rahatlıkla 3600 günden emeklilik fırsatından yararlanabilir. Eğer çalışan bir vatandaşsanız, emekliliğinize dair ayrıntıları belirleyen birden çok parametre olduğundan bahsetmiştik. Tıpkı emekli olacağınız tarihin kişiden kişiye değişmesi gibi, emekli olunca alacağınız maaş da aynı parametreler neticesinde kişiden kişiye değişir. Bu anlamda, 3600 günden emeklilik maaşı ne kadar sorularına net bir yanıt vermek son derece zordur.

Sizinle aynı koşullarda çalışsa bile, sigorta başlangıç tarihindeki farklılık nedeniyle sizden daha fazla ya da daha az emekli maaşı alan insanlar olacaktır. “3600 günden emekli olursam ne kadar maaş alırım? şeklinde sorular sormak yerine kişisel bilgilerinizi girerek kısa sürede alacağınız maaşı hesaplayan formları doldurmanız daha yararlı olacaktır.

Tüm bu bilgiler ışığında 3600 günden emekliliğe dair tüm hesaplamaları kolayca yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

3 Yorum

    1. Sigorta giriş tarihiniz, pirim ödeme gün sayınız ve yaşınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu