4A Emeklilik Hesaplama Tablosu

4A Emeklilik hesaplama tablosu Türkiye’de hem emeklilik bekleyen hem de halihazırda çalışan kesim tarafından önemli bir bilgi olmakla birlikte, özellikle bu konuda son dönemde sıkça yapılan değişikliklerle de içinde oldukça detay barındıran da bir sorgulama olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle 3600 günü tamamlayan çalışanlardan başlamak üzere belli bir yaşa ulaşmış herkes için emeklilik hesaplama olmazsa olmaz bir konumdadır. Bundan hareketle özellikle internet üzerinde sorgulama motorları sayesinde ana bilgilerin girilerek emeklilik yaşı hesaplaması mümkün hale gelirken, 4A olarak tabir edilen ve eski adı Sosyal Sigortalar Kurumuna mensup olan kişilerin emeklilik hesaplama tablolarına kolaylıkla ulaşmak da oldukça kolaydır.

SGK 4A Emeklilik Yaşı Hesaplaması

Şimdilerde SGK adıyla tek bir çatı altında birleştirilen 4A, 4B ve 4C statülerinin açılımlarına bakılacak olursa;

 • 4A Sosyal Sigortalar Kurumu
 • 4B BAĞKUR
 • 4C Emekli Sandığı olarak nitelendirilirken, spesifik durumlar hariç hepsi için farklı emeklilik yaş ve prim ödeme sayılarının olduğu da görülmektedir.

Emeklilik tablosu göz önüne alındığında sigortalı olarak çalışan ya da çalışmış olanlar için özellikle hizmet sürelerinde oldukça değişkenlikler göze çarpmakla birlikte, kişilerin ilk sigortalı oldukları tarih de oldukça önemlidir. Bu konuda;

 • Kişilerin ilk sigortalı oldukları tarih
 • Kişilerin mevcut yaşı
 • Toplam sigortalılık süresi
 • Primlerin ne kadar süreyle ödendiği
 • Askerlik süresi
 • Yurtdışı bulunma süresi (yurtdışında yaşanmışsa) oldukça önem taşımaktadır.

Emeklilik tablosuyla alakalı bu kadar ayrıntı bulunurken, internet üzerindeki emeklilik hesaplama motorları kesin bir sonuç vermemekle birlikte, emekli olunacağı tarihle ilgili bir fikir sahibi olunmasını sağlamaktadır. Ek olarak devlet tarafından zaman zaman değişen emeklilik yaş ve prim ödeme gün sayıları nedeniyle de aslında konuyla alakalı bilgi kirliliği yaşanması da muhtemel olmaktadır. Devlet tarafından emeklilik durumuyla ilgili yakın geçmişte yapılan ilk düzenlemeye bakıldığında 8 Eylül 1999 tarihi göze çarparken, bu tarihin ilk işe girişlerde bir milat olduğu da gözden kaçmamaktadır. 8 Eylül 1999 tarihli düzenlemeye göre, ilgili tarihten sonra sigortalı olan çalışanlar için daha önce erkeklerde 45 olan emeklilik yaş sınırı 60’a çıkarılırken, kadınlarda ise daha önce 40 olan emeklilik yaşının da 58’e çıkarıldığı görüldü. İlgili kanunun üzerinden 9 yıl geçtikten sonra 2008’de yapılan bir diğer değişiklikle, 2008 yılından sonra işe girişi olan erkeklerde emeklilik yaşı 68, kadınlarda ise 65’e çıkarıldı.

Prim Ödeme Gün Sayıları

Yakın geçmişte yapılan bu düzenlemeler sadece emeklilik yaşında değil, prim ödeme gün sayılarında da oldukça farklılıklar yaratırken; prim ödeme gün sayılarının da aynı emeklilik yaş durumunda olduğu gibi kademeli olarak arttırıldığı da görülmektedir. Gerek BAĞ-KUR emeklilik hesaplama gerekse de 4A ve 4C emeklilik hesaplamalarında da prim ödeme gün sayıları emeklilik bekleyenleri mutlu etmemekle birlikte sigortalılık başlangıcı 1985 yılı olan biri 5225 gün prim ödeme sayısına ulaşması gerekirken, 9 Eylül 1998 tarihinden sonra işe giriş tarihi olan başka birinin ise 7000 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

https://www.ssk.biz.tr/ne-zaman-emekli-olurum/ adresi başta olmak üzere internet üzerinden kolaylıkla emeklilik hesaplama tablosu seçeneklerine ulaşmak da mümkündür. Bu yönde ulaşılan veriler tam anlamıyla kesin olmamakla birlikte arama motorlarına girilen verilerin de doğru olması oldukça önem taşımaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun “ne zaman emekli olurum” uygulamasına ve internet üzerinde kullanılan diğer emeklilik hesaplama motorları üzerinden yapılan sorgulamalarda

 • Sistem öncelikle kişilerden cinsiyet bilgilerinin girilmesini istemektedir.
 • Cinsiyet bilgilerinin hemen ardından erken yaşlanma ve maluliyet olup olmadığı da belirtilmelidir.
 • Kişinin doğum tarihi üçüncü bölümde belirtilmelidir.
 • Hizmete başlama tarihi olarak da nitelendirilen ilk sigortalı olunan tarih bir diğer bölümde sisteme girilebilir.
 • Bu dört bölümün ardından SGK prim ödeme gün sayısı girilir
 • Diğer sandıklara ait ödenen prim gün sayısı (varsa) da önemli bir veridir.
 • Askerlik ya da sanatçı gün sayısı denilen özel durumlar da emeklilik yaşı tablosu için oldukça önemlidir. Sürelerin doğru belirtilmesi gerekmektedir. Bu durumlarda SGK kişiden ek belge talebinde bulunabilir.
 • Belli bir yaşın üzerinde olan kişiler için, özellikle de geriye dönük prim borçları varsa emeklilik şartları da değişkenlik gösterebilmektedir. Bu durumlarda kuruma bir dilekçeyle başvurulup, ayrıntılı bilgi talebinde bulunabilir.

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Şu anda yürürlükte olan mevcut yasaya göre ilk işe giriş tarihi alt sınırı 1976 yılı ve öncesi olan erkek sigortalılar için tamamlaması gereken sigortalılık süresi 25 yıl ve tamamlaması gereken yaş 40 olurken, emekli olabilmek için 5000 gün prim ödemek yeterli olmaktadır. 1990 yılında ilk işe giriş tarihi olan başka bir çalışanın ise tamamlaması gereken yaş sınırı 52 olurken prim ödeme gün sayıları 5500’e çıkarken, 9 Eylül 1999 tarihinden sonra işe girişi olan çalışan için ise emekli olabilmek için yaş sınırı 60’a çıkarken, prim ödeme gün sayısı da 7000 olarak açıklanmıştır. 25 yıllık mevcut sigortalılık süresi ise değişmemektedir.

2035 yılına kadar işe girişi olan biri için ise prim ödeme gün sayısının 9000 olacağı düşünülmektedir. Yaştan emeklilik hesaplama için kadın sigortalıların hizmet süresi 20 yıl olarak belirlenirken 1981 yılından önce ilk işe girişini yapan bir çalışan 5000 prim gününü doldurduğunda emekli olurken, 1990 yılında ilk işe giriş yapan bir kadın çalışan ise 46 yaş ve 5400 gün prim süresini doldurduğunda emekli olabilecektir. 9 Eylül 1999 tarihinden sonra ilk işe girişi olan bir kadın çalışan ise emekli olabilmek için 58 yaşını bekleyecek ve 7000 gün prim ödeme gün sayısına da ulaşmak zorunda olacaktır.

3600 Gün Emeklilik Şartı

Son dönemlerde dikkat çeken başka bir durum olan ve halk arasında 3600 gün emeklilik şartı olarak dile getirilen duruma göre 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan çalışanlar en az 15 yıllık sigortalılık süresine sahip olmak ve 3600 gün prim ödemek koşuluyla emekli olabilmektedir. Ancak 2018 yılı göz önüne alındığında belirtilen şartları taşıyan sigortalıların emekli olabilmeleri için 60 yaşı doldurmaları gerekecektir. Kadınlar için ise aynı durum erkeklerden 2 yaş daha az olarak 58 olarak ortaya koyulmuştur. Yani 60 yaşında emekli olabilecek 3600 günü tamamlayan bir erkekle aynı şartları taşıyan kadınlar için emekli olabilme yaşı 58’dir. Bu noktada önemle belirtilmesi gereken başka bir husus da 3600 gün şartının 1999 yılından sonra ilk sigorta girişi olanlar için 4500 gün, 2008 yılından sonra işe girişi olanlar için de 5400 gün olarak uygulanacak olmasıdır.

Bu bağlamda ne zaman emekli olabilirim hizmet dökümü yukarıda anlatılan hususlar çerçevesinde alınabilirken, yürürlükte olan mevzuatla ilgili ayrıntılı bilgiye SGK internet sitesi vasıtasıyla da erişilebilir. Ek olarak SGK’ya emekli olabilmek için başvurulduğunda kurum kayıtları esas olarak alınırken, herhangi bir anlaşmazlık durumunda da ayrıntılı olarak hesaplama yapılabilmesi için dilekçe verilmesi yeterli olacaktır. Askerlik borçlanmasıyla ilgili durumlarda da askerlik şubelerinden gerekli belgenin alınması gerekirken, kurum tarafından gerekli işlemler tamamlanarak en kısa sürede emeklilik maaşı bağlanması yapılmaktadır.

4B BAĞ-KUR Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Asgari Ücretten Emekli Olan Ne Kadar Maaş Alır?

Vazife Malulü İkinci Emeklilik Hakkı

İlgili Makaleler

4 Yorum
 1. merhabalar 05/03/1971 doğumluyum ilk işe giriş ssk 17/08/1982 uzun vadeli ssk 1700 günüm mevcut.emekli sandığı 10 yıl artı 2,5 yıl yıpranma yani fili hizmet zammım mevcuttur.yüzde 72 engelli ve 2. derece vergi indirim belgem var.
  sorum şu.ssk diyor 7,5 yılın yarısını bizde çalışmış olman gerekiyor,emekli sandığıda son çalıştığın yer ssk dır diyip,pası birbirilerine atıyorlar,
  bu şartalarda hangi kurumun emekli etmesi lazım yada hangi şart yerine getirmem gerekiyor

  1. Merhaba, SSK’dan emekli olabilmek için son 3,5 yıl çalışma şartı var. Son çalıştığınız yer SSK olduğu için Emekli Sandığından emekli olamazsınız. SSK hizmetinizi 3,5 yıla tamamlayarak emekli olabilirsiniz.

 2. merhabalar 05/03/1971 doğumluyum ilk işe giriş ssk 17/08/1982 uzun vadeli ssk 1700 günüm mevcut.emekli sandığı 10 yıl artı 2,5 yıl yıpranma yani fili hizmet zammım mevcuttur.yüzde 72 engelli ve 2. derece vergi indirim belgem var.
  sorum şu.ssk diyor 7,5 yılın yarısını bizde çalışmış olman gerekiyor,emekli sandığıda son çalıştığın yer ssk dır diyip,pası birbirilerine atıyorlar,
  bu şartalarda hangi kurumun emekli etmesi lazım yada hangi şart yerine getirmem gerekiyor

  1. Merhaba, emekli olabilmek için son çalışılan yer geçerli. SSK’dan emekli olabilmek için son 3,5 yıl çalışma şartı var. Gün priminizi 3,5 yıla tamamlayıp SSK dan emekli olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu