Sosyal Yardım Platformu

65 Yaş Aylığı Başvuru ve Şartları

65 Yaş Aylığı Başvuru ve Şartları

65 Yaş aylığı halk arasında yaşlılık aylığı olarak da bilinmektedir. Eğer birey gerekli sigorta veya bağkur primlerini bu yaşına kadar ödememişse devlet onun kendisine bakabilmesi için bu yaşa ulaşması halinde maaş bağlamaktadır. 25 Ocak 2013 yılından çıkan bu kanunla birlikte Türk vatandaşlarına yardım sağlanması amaçlanıyor. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından bağlanan 65 yaş aylığı başvuru ve şartları nelerdir? Yapılırken nelere dikkat edilmelidir gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

65 Yaş Aylığı

65 Yaş Aylığı 2018 yılında da devam etmektedir. Bu maaşı alabilecek şartları sağlayan kişilerden birisiyseniz başvurunuzu gerekli kuruma yapmalısınız. Bu kurum SGK il genel müdürlükleridir. Buradan alınacak formu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra mal müdürlüğünden alınan formu, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 3 adet fotoğraf ve ikametgah adresini muhtarlıktan alarak başvurunuzu yapmalısınız. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra kısa süre içerisinde maaş istenen kişiye bağlanacaktır.

65 Yaş Maaşı Sorgulama

Başvurunuzu yaptıktan sonra maaşın bağlanıp bağlanmadığını öğrenmek için sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu sorgulamayı günümüzde internet üzerinden yapabilirsiniz. 65 yaş maaşı sorgulama işlemini SGK sitesi üzerinden yapabileceğiniz gibi aynı zamanda Vakıflar genel müdürlüğünün internet sayfasından da yapabilirsiniz.

Sorgulama işlemi için öncelikle internet sayfasına giriş yapmalısınız. Ardından karşınıza gelen boşluğa başvuru yapan kişini kimlik numarasını girmelisiniz. Sorgulama sekmesine bastıktan sonra maaşın bağlanıp bağlanmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

65 yas ayligi

65 yas ayligi

65 Yaş Maaşı Ne Kadar?

65 yaş maaşı ne kadar oldu diye merak edenlere karşılaştırmalı olarak bilgi vermeye çalışalım. 2017 yılında aylık 251,48 TL olarak belirlenen bu maaş 2018 yılı itibariyle gelen zamla birlikte 295 TL’ye yükselmiştir. Bu maaşı hak eden insanlara üç ayda bir verilmektedir. Geçtiğimiz yıl bu maaşın üç aylık tutarı 754 TL’iken bu yıl yapılan zamla birlikte 886 TL’ye yükselmiştir. Bu maaş 2019 yılına kadar üç aylık olarak ödenmekteydi, yapılan değişiklikle artık ayda bir olarak ödenmektedir.  2019 yılı başından beri aylık olarak ödenmeye başlayan 65 yaş maaşı aylık 601 TL’ye yükselmiştir.

65 Yaş Maaşı Alma Şartları

65 yaş maaşı alma şartları basittir. Öncelikle 65 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. Diğer şartlardan birisi de SSK, Bağkur ve Emekli sandığından hiçbir şekilde maaş almıyor olmanız gerekiyor. Ayrıca düzenli olarak prim ödemesi yapmıyor olmanız ve muhtaçlık sınırının altında bir geliriniz olmalıdır. Bu gelir 484 TL olarak belirlenmiştir. Bu şekilde olan yaşlılar ile birlikte fiziksel olarak bedeninin %40 ile %69 oranında kullanmayanlar içinde bu maaş bağlanmaktadır. Amaç güçsüz ve bakanı olmayan insanları az da olsa destek olmayı sağlamaktadır.

65 Yaş Maaşı Kimler Alabilir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu maaşı kanunen belirlenmiş şartları yerine getiren kişiler alabilmektedir. Kesinlikle yaşı doldurmanız ve muhtaçlık sınırının altında olmanız gerekiyor. Bu iki kriteri yerine getirmeyenlere büyük ihtimal ile maaş bağlanmayacaktır. 65 yaş maaşı kimler alabilir sorusunun cevabı bu kadar basittir. Gelecekte bu yaş sınırı hakkında güncelleme geleceği hakkında bilgi bulunmuyor. Yaşlılık alacağını düşüneceğiniz insanların bu konuda neler yapacağını makalemizi okuyarak onlara aktarabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 99 YORUM
 1. Hanife dedi ki:

  Merhaba,
  Annem 65 yaşında, eşinden 99 yılında boşandı. Nafaka alamıyor, karşı taraf geliri olmadığını söyleyerek yatırmıyor. Annemin oturduğu ev kendine ait. Bu şekilde bakılırsa hiçbir geliri yok. 65 yaş maaşına başvurabilir mi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvuru yapabilirsiniz.

 2. TUREL dedi ki:

  Merhabalar benimde bir sorum olacaktı annem 02.02.1954 doğum ev hanımı hiç bir sosyal ve gelir kaynağı yok babam bagkur emeklisi olmuş zamanında 44 senelik evliler annem için herhangi bir aylık bğlanması olabilir mi?internette 25 yıllık evli olan ev hanımlarınada maaş durumu gibi bir durumun söz konusu olduğu yazıyor fakat doğruluğu var mıdır? yada annem 65 yaş aylığından yararlanabiliyor mu ?Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   65 yaşını doldurmanız ve muhtaçlık sınırının altında bir gelirinizin olması gerekiyor.

 3. sevgi dedi ki:

  Merhaba,
  Babam ve annem çalışmıyorlar.hiçbir gelirleri bulunmamaktadır.Sadece babamın üzerine oturdukları ev bulunmaktadır.Bu şekilde yaşlılık maaşı bağlanırmı acaba.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvuru yapabilirsiniz.

 4. nese dedi ki:

  mrh annem ve babamla yasıyorum bekarım babam 65 aylıgı basvurusu yaptı fakat anneme yesıl kart basvurussunda benım sıgortalı calıstıgım ustume aıt araba cıkıyor babama 65 aylıgı cıkar mı ben engel olurmuyum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Öncelikle 65 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. Diğer şartlardan birisi de SSK, Bağkur ve Emekli sandığından hiçbir şekilde maaş almıyor olmanız gerekiyor. Ayrıca düzenli olarak prim ödemesi yapmıyor olmanız ve muhtaçlık sınırının altında bir geliriniz olmalıdır. Bu şekilde olan yaşlılar ile birlikte fiziksel olarak bedeninin %40 ile %69 oranında kullanmayanlar içinde bu maaş bağlanmaktadır.

 5. murat dedi ki:

  Merhaba ben %45 engelliyim. Aylık alıyorum. Anne ve babamın 3 katlı gecekondudan başka bir gelirleri yok. İkisi kirada 720 tl gelirleri var başka hiç bir gelirleri yok. Benim aylık alıyor olmam ya da ev olması yaşlılık aylığı almalarına engel olur mu? Sizce yaşlılık aylığı çıkma ihtimali nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir. Anne babanız başvurularını yapsın komisyon onay verirse alabilirler.

 6. Aslı dedi ki:

  Meraba annem 65 yaşında üzerinde 1 ev kayıtlı 65 yas aylığı alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon onay vermeyebilir ev nedeniyle. Yinede başvurunuzu yapabilirsiniz.

 7. Berrak dedi ki:

  İıii akşamlar annemin uzerine 130 donumluk tarla var guvencesi yokk 65 maaşına başvursa çıkar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz üzerinde tarla varken komisyon onay vermeyebilir. Fakat yinede başvuru yapabilirsiniz.

 8. Berrak dedi ki:

  Merhaba, Babam vefat etti ve annemin hiç bir geliri yok 65 yaşı doldurdu. Ancak uzeıne eşinden ve babasından kalan 105 donumluk tarla var başka birşey yok. Bu yaşlılık maaşı almasına engel olur mu?? Eşinden kalan arazi paylaşımı yapılmAmıştır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon bu şekilde onay vermez.

 9. bekir dedi ki:

  merhaba anneannem şu an dul maaşı alıyor ama 65 yaş aylığı daha yüksek olduğu için nasıl ona geçebiliriz yaşı 80 e yakın

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, dul maaşından vazgeçip 65 yaşlılık aylığına başvuru yapmanız gerekmektedir.

 10. Yücel dedi ki:

  Babam emekli ama emekli maaşı 900 tl civarında annem 65 yaş üstü gelirleri bu kadar bir ve arabaları var bu durumda iken 65 yaş aylığı anneme çıkar mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız emekli iken anneniz 65 yaşlılık aylığı alamaz

 11. MUZAFFER dedi ki:

  dedem ve nenem ikiside 65 yaş üstü üstüne sadece 1 ev kayıtlı ve komisyon kabul etmiyor başka yapılabilecek bişey var mı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirler.

 12. öykü dedi ki:

  Merhaba, başvuu formunu nereden bulabiliriz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 65 yaşlılık aylığı başvuru formunu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından temin edebilirsiniz.

 13. mehmet narin dedi ki:

  merhaba annem ve babamın üzerine ayrı ayrı 1 evi var toplam 2 ev var bir evde kendileri oturuyorlar diğeri kirada kira ise aylık 550 tl babam 65 yaşını nisan 2019 da dolduracak onun dışında bir geliri yok bu durumda babam 65 yaş aylığı alabilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gelir testi yapıldığında ev çıktığında komisyon onay vermeyebilir. Fakat yine de 65 yaşlılık aylığı başvurusu yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

 14. AYSE dedi ki:

  Merhaba annem 65 yaş maasi alıyor babamin hiç bir mal varligi yok geliride yok acaba babamda 65 yaş maaşı alabilir mi. .teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz 65 yaşlılık aylığı alırken yaşını doldurmuşsa babanızda başvuru yapabilir

 15. kartal dedi ki:

  iyi günler,Annem 70 Yaşında.Babam vefaat etti.sağlık hizmetlerinden Memur olan oğlunun üzerinden faydalanıyor.Üzerine 30 dönüm civarında tarla gözüküyor ama tarlaları eken yok.65 yaş aylığından faydalanma imkanı var mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvuruda bulunarak değerlendirme talebinde bulunabilirsiniz.

 16. Nazim dedi ki:

  Slm annem 75 yaşında babam yok herhangi bir güvencesi yok sadece çocuklarının oturdukları evin arsası üzerinde 65 maaşı alabilrmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz 65 yaşlılık aylığı için başvurusunu yapsın. Komisyon onay verirse alabilir

 17. Şehnaz dedi ki:

  Babaannem 79 yaşında üzerinde hiç bir mal varlık yok yeşil kartlı acaba 65 yaş maaşından yararlanabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babaanneniz 65 yaşlılık aylığı için başvurusunu yapsın komisyon onay verirse alabilir

 18. Murat dedi ki:

  65 yaş aylığı için sene olarak mı baz alınır yoksa tam Doğum tarihimi geçerli

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 65 yaşınızı gün olarak doldurmuş olmanız gerekir. Yıl hesaplaması dikkate alınmıyor
   https://www.sosyalyardimlasma.net/65-yas-ayligi

 19. Fatma baser dedi ki:

  Merhaba annanem 80 yaşında oğlu ile birlikte kalıyor annanemin üzerine hiç bir mal varlığı yok sadece oğlunun SGK dan yararlanıyor. 65 yaş aylığı alabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneanneniz başvurusunu yapsın 65 yaşlılık aylığı yüksek ihtimalle onaylanır

 20. arzu dedi ki:

  merhaba esimin annennesi var 80 yasnda kimse bakmıyo 65 yas aylığı cıkarmı acaba dul maası alıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki maaş birlikte verilmiyor birisinden vazgeçmesi gerekmektedir.

 21. İbrahim dedi ki:

  Merhaba, babam emekli, annem 65 yaşında abim ile beraber yaşıyorlar, abim iki yıldır ceza evinde, babamın emekli maaşı 1760 tl, her ay 600 tl abime ceza evine para gönderiyorlar, annem 65 yaş aylığı alabilirmi, babamın emeklisi dışında hiçbir gelir yok,

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız emekli iken anneniz yaşlılık aylığı alamaz

 22. salih dedi ki:

  merhaba kayınbabam iki eşi var vefat ettikten sonra maaşı resmi nikahlı eşine geçti diğer eşinin ise ne maaşı var nede adına bir şey bulunuyor 65 yaşını doldurdu başvuru yapsa 65 yaş maaşı çıkar mı ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Evet başvuruda bulunabilir.

 23. Sedat dedi ki:

  Merhaba Annem70 babam 80 yaşında hiç bir sosyal güvencesi yok babamın üzerine arsalar görünüyor fakat hiç bir faydasını görmüyor oturduğu evin tapusu üzerine acaba yaşlılık aylığından faydalana bilirlermi. Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekiyor. Başvurunuzu yapın yapılacak inceleme sonucunda gelir durumuna göre komisyon tarafından olumlu karar verilebilir

 24. süleyman dedi ki:

  merhabalar annem 78 yaşında dul maaşı almaktadır. Dul maaşını iptal ettirip 65 yaş maaşına bağlatabilirmiyim. Eğer olur ise ne yapmam gerekiyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz dul maaşından vazgeçip 65 yaşlılık aylığı alabilir. Tekrar başvuru yaparak 65 yaşlılık aylığı alabilirsiniz

 25. Sevgi dedi ki:

  Merhaba benim kayinpederim 65 yasinda ve yüzde 96 ağır engelli raporu var kayinvalidem ona bakiyor bakıcı aylığı alıyor her ay bin.180 tl suan evde 2 kisiler başka gelirleri yok kayinpederimin 65 yaş almasına engelmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   65 yaş maaşı alma şartları basittir.
   Öncelikle 65 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor.
   Diğer şartlardan birisi de SSK, Bağkur ve Emekli sandığından hiçbir şekilde maaş almıyor olmanız gerekiyor.
   Ayrıca düzenli olarak prim ödemesi yapmıyor olmanız ve muhtaçlık sınırının altında bir geliriniz olmalıdır.
   Bu gelir geçtiğimiz yıl 423 TL olarak belirlenmiştir.
   Bu şekilde olan yaşlılar ile birlikte fiziksel olarak bedeninin %40 ile %69 oranında kullanmayanlar içinde bu maaş bağlanmaktadır.

 26. Toprak dedi ki:

  Merhaba, Annem ve babam 65 yaşın üzerinde. Hiçbir gelirleri yok. Hane halkı ortalama geliri de asgari ücretin 1/3’ünden az. Sadece babamın ve annemin üzerine birer tane küçük arsa görünüyor. Sosyal güvenceleri yok, lakin kardeşimin sgk’lı oluşundan dolayı onun üzerinden sağlıktan faydalanıyorlar. Bu arsalar ya da kardeşimden dolayı sağlıktan faydalanmaları 65 aylığına başvuru yapmaya bir engel teşkil eder mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal güvencelerini kardeşiniz üzerinden iptal ederek anne ve babanız 65 yaşlılık aylığı için müracaat edebilir.

  2. Sevgi dedi ki:

   Merhaba benim kayinpederim 65 yaşında ve yüzde 96 ağır engelli raporu var kayinvalidem ona bakiyor bakici parası alıyor bin 180tl evde 2 kişiler başka gelirleri yok 65 aylığı almaya engel mi

 27. Ayhan dedi ki:

  Merhaba annem 65 yasini doldurdu kardesimle beraber yasamakta ev kira kardesim 2000 tl maas almakta annesi yeni vefat etti icin babasindan miras olarak kalan 10 donum. Civari tarla kalmis paylasilmamis herhangi bir geliri yok 65 yas ayli alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, miras paylaşılmadığı için annenizin 65 yaşlılık aylığı başvurusunda yüksek ihtimalle dikkate alınmaz.

 28. Gul dedi ki:

  Mrh annem 67 yaşında babam çalışmıyor kardeşim basit usul vergi verdiği için olmuyormuş doğrumu bu kaymakamlık öyle diyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızın emekliliği yada sigortası yoksa başvurunuzu yapın. Ailede kişi başı gelir asgari ücretin 3’te birinden az ise maaş bağlanır.

 29. Bülent Andiç dedi ki:

  Merhabalar babam 1943 doğumlu emekllik için prim gün sayısı eksik askerlik borçlanmasını yapamadk yaşlılık maaşından nasıl faydalanabilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortadan emekli olma şansı yoksa prim ödemediği süre 65 yaşlılık aylığı alabilir. Fakat sigorta primi öderse maaş çıkmaz

 30. Sinan dedi ki:

  Merhaba babam emekli annemle babam benimle aynı evde kalıyoruz.annemin hiçbir geliri yok
  ayrıca annem 13 yıldır kalıcı Parkinson hastası ilaçlar sayesinde yaşamını sürdürmektedir.
  Annem 65 aylığı alabilir mi?
  Saygılar,

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız emekli iken anneniz 65 yaşlılık aylığı alamaz. Eşlerden biri emekli aylığı alırken diğerine 65 yaşlılık aylığı verilmiyor

 31. doğan dedi ki:

  Merhaba
  benim annem 67 yaşında babam çalışmıyor annem de haliyle çalışmıyor daha sonra evde ben çalışıyorum asgeri ücret annem alabilir mi 65 yaş maaş ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz 65 yaşını doldurduğu için 65 yaşlılık aylığı için müracaat edebilir.

 32. emine kızılkaya dedi ki:

  merhba benim 75 yaşlarında annem ve babam var her ikisininde maaşları yok sadece babamın yılda bir 1000 veya 2000 tl aldığı bir arazı parası alıyor babama ait ve içinde yaşadığı mustakıl bir ev var abimle beraber yaşıyorlar abımınde bu yıl sigortası oldu annem ve babam yaşlılık maaşı alabirler mı yada yada sadece biri dahi olsa alma şansları var mı

  not annem 2 sene önce 3-4 kez 65 yaş maaşı oldı daha sonrada kesildi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekiyor. Babanız ve anneniz 65 yaşlılık ayılı için tekrar müracaat edebilirler.

 33. aysel yılmaz dedi ki:

  merhaba benim 83 yaşında babam benimle kalıyor maaşı yok yanlız yılda 2000.00 tl arazı kira geliri alıyor ben beker devlet memuruyum babam 65 yaş maasına bağlanbilirmi ayrıca babasm kanser hastası ağbimin sigortasıından yararlanıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, arazi geliri 65 yaşlılık aylığı almasına engel olabilir. Yinede başvuru yapmasında fayda var.

 34. Derya dedi ki:

  Merhaba.
  Anneannem 70 yaşında üzerinde arsa tapusu olduğu için herhangi bir ek yada farklı gelir olamadığı halde maaş alamamaktadır.

  Oğlunun engelli dedemin üzerine 5 yıl önce almış olduu araç mevcuttur maaş bağlanmaması engellidir

  Nereden nasıl başvuru yapmalıyız yönlendirme rica ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneanneniz ve dedeniz üzerinde taşınır yada taşınmaz mal bulunduğu için 65 yaş aylığı alamazlar. Anneanneniz ve dedeniz üzerindeki taşınır ve taşınmazları başka birisine satış yaparak 65 yaşlılık aylığı müracaatı yapabilir.

 35. Recayi Kocakuşak dedi ki:

  Merhaba Annem 65 yaş üstü hiçbir gayrimenkulü ve geliri yok Sadece çocuğunun üzerine hastalık tedavileri yapılıyor yaşlılık maaşı alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz geliri yok ve çocuklarıyla birlikte ikamet etmiyorsa 65 yaşlılık aylığına müracaat edebilir.

 36. Dilek dedi ki:

  Merhaba lar. Annem 73 yaşında babam 5 yıl önce vefat etti. Annem benimle birlikte yaşıyor.ben 42 yaşında bir bayanın. Resim yaparak geçimimi sağlıyorum. Sigorta yada herhangi bir yerden başka bir gelirim yok eski Bağ-Kur borçlusuyum. Annem kardeşimin üzerine sigortalı ve raporlu ilaç kullanan bir kalp hastası. Anneminde üzerine herhangi bir şey ve herhangi sürekli bir gelirim yok. Yurt dışında iki kardeşim var onların yaptığı yardımlarla geçinmeye çalışıyoruz. Bu durumda anneme 65 yaş maaşı bağlana bilir mi. Dul maaşı için başvuruda bulunmuştuk daha önce evimizde lcd televizyon var düzeni iyi diye dul maaşının uygun olmadığını gerekçe gösterdiler. birde 65 yaş maaşı bağlanırsa kardeşimin sigortasından düşer mi. Raporlu kullandığı pahalı ilaçları var.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 65 yaşlılık aylığı alanlara bazı ilaçlar ücretsiz veriliyor. Eczanelerden bir araştırma yapın eğer ilaçlar 65 yaş üstüne ücretsiz verilen türden ise anneniz 65 yaşlılık aylığı almak için müracaat edebilir.

 37. Sahinde dedi ki:

  Babam 84 yaşında emekli maaşı yok üzerine evleri var 65yas aylığıni alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızın çocuklarından yada başka geliri yoksa 65 yaşlılık aylığı için müracaat edebilir.

 38. FUNDA dedi ki:

  NURTEN GÜL
  Annem 72 yaşında , evi var. herhangi bir naafkası veya geliri yok. Vasilik olayı yok.
  ancak annesi yani annennem vefat edince evi annem ve 4 kardeşine kaldı yani vereseli. satılamıyor.
  annem ve teyzem bu evi kiraya verdiler 250 şer tl alıyorlar. sadece sağlıkta ben öğretmenim sağlık hizmetinde benim üzerime kayıtlı.
  bşvuru yaptı ancak annesinden ev kaldığı için bşvurusu red edildi.
  hani hiç geliri olmaynlar bundan faydalanıyordu.
  2 evi olan nice insanlar maaşı alırken annemin alamayışını anlayamadık.
  bu konuda ne yapılabilir
  teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kira annenize kalan ev için hissesinin belli olması gerekir. Bunu şunun için yapmalısınız, miras kalan evin tamamının değil sadece 5’te birinin annenizin olduğunu ispatlamanız gerekir. Çünkü miras kalan evden kira geliri görünüyor. Veraset ilamı çıkartarak ve aldığınız emlak değeri ile tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 39. Misafir dedi ki:

  Merhaba Ben annemi 65 yaş aylığına girmesini istiyorum Yaşını doldurmadan mı başvurmamız gerekiyor yaşını doldurduktan sonra mı başvurmanız gerekiyor Bir de annem oğlunun üzerindeki sigortadan yararlanabilirmi Ve sonrasında aylığa girebilirmi Yeşil kartı olanlar 65 yaş aylığı alabilirmi ?
  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim..
  Nerelere müracaat etmem gerekir İlk önce

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 65 yaşlılık aylığı için anneniz yaşını doldurduğunda müracaat edebilirsiniz. Şu an ki uygulamada oğlunun sigortasından yararlanma diye bir olay yok, GSS var. Yeşil kart olayı Genel Sağlık Sigortası olarak değiştirildi. İlçedeyseniz Mal Müdürlüğüne, ildeyseniz Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir.

 40. ERSİN dedi ki:

  Merhaba
  Annem 68 yaşında.Babam rahmetli.Annem malulen emekli evlenmemiş kardeşimle
  oturuyor.Herhangi bir geliride yok.Yaşlılık aylığı alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz malulen emekli iken aynı zamanda 65 yaşlılık aylığı alamaz. Birisinden vazgeçmesi gerekir.

 41. Fahri vicdan dedi ki:

  Babam emekli maaşı alıyor. Annem ev hanımı. Evimiz kira. Başka bir gelirimiz mal varlığımız yok. Ben Suriyeli bir bayan ile evlıyım ıkı bebeğimiz var annem babam ile aynı evde yaşıyoruz. Yaşları yetmişin üzeri olduğu için bakıma muhtaçlar biz bakıyoruz özel ihtıyaçlarını dahı yerıne getıremiyorlar. Annem için 65 yaşı maaşına başvursak sonuç alabilir miyiz ya da farklı ne gıbı haklardan faydalanabiliriz. Ben de iş arıyorum evimize yakın bölgelerden. Annem babam bakıma muhtaç uzak yerlerde çalışamıyorum. Bilgilendirir yardımcı olur musunuz. Lütfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız emekli maaşı alırken annenize 65 yaşlılık aylığı bağlanmaz. Fakat anne ve babanız ihtiyaçlarını kendileri gideremeyecek durumda ve bakıma muhtaç iseler onlar için bakım aylığı alabilirsiniz.

 42. Mehmet dedi ki:

  Merhaba annem 65 yas üstünde babamda emekli buna göre annem 65 yas ayligi alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, annenizin 65 yaş aylığı alabilmesi için ailede kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor.

 43. Nuriii dedi ki:

  Merhaba babam 73 yaşında emekliliği yok herhangi bir yardım almıyor çalışmıyor. Annemde çalışmıyor
  Babama. 65 yaş maaşı çıkmıyor yanında bitek ben görünüyorum beraber kalıyoruz bende sigortasız serbest meslekte çalışıyorum 10.kardesiş babam için baş vuruyoruz Red çıkıyor 10 kardeşiz diye diyorlar nafaka vermesi gerekiyor muş kardeşlerin babamın 65 yaş. Maaşı nasıl alırız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, önce anne ve babanızın ikametini ayırarak ikisine birlikte 65 yaşlılık aylığı için müracaat edebilirsiniz.

 44. VAKKAS dedi ki:

  MERHABA BABAM ÖZÜRLÜ MAAŞI ALMAKTADIR. AYNI ZAMANDA 65 YAŞ AYLIĞI ALABİRMİ ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal yardımlar tek kalem üzerinden veriliyor, birisinden vazgeçmesi gerek.

 45. tuğba dedi ki:

  Merhaba,

  annem 65 yaşını doldurmuş hiçbir geliri olmayan bir ev hanımı.. ancak babam emekli ve çok düşük emekli maaşı alıyor. annemin 65 yaş aylığı alma şansı var mıdır?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz 65 yaş aylığı için müracaat etsin. Komisyon olumlu görüş bildirirse alabilir.

 46. enis dedi ki:

  Selamlar, annem 70 yaşında hiçbir sosyal güvencesi yok fakat babam yaşlılık aylığı alıyor babamın almış olduğu yaşlılık aylığı annemin 65 yaş maaş bağlanmasını engeller mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız 65 yaşlılık aylığı alırken annenizde 65 yaşlılık aylığı alabilir. Babanızın aldığı 65 yaş aylığı engel teşkil etmez.

 47. Mehmet dedi ki:

  Annem 65 yaşında nereye baş vurmalıyım ve ne lazım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yadımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edin, oradaki yetkililer yapılacak işlemler için sizi yönlendirir.

 48. Yılmaz dedi ki:

  Merhaba babam engelli maaşı almakta ve annem çalışan evlenmemiş çocuğunun yanında ikamet ediyor. Bu durumda annem 65 yaş aylığı alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   65 Yaşlılık aylığı sigortası olmayan ve 65 yaşını dolduran vatandaşlara verildiği için sigortası yoksa anneniz de alabilir.

 49. Mehmet Ali dedi ki:

  Annem 65 yaşında boşanmış aylık 350 TL nafaka disinda hicbir geliri sigorta kaydı bile yok.Maas bağlanır mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   65 yaşında olduğu için yaşlılık aylığı alabilir. Nafaka alması yaşlılık aylığına engel değildir.