65 Yaş Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Başvuru Şartları Nelerdir?

65 yaş ve üzeri bireyler için devlet tarafından aylık olarak maaş verilmektedir. Bu maaş bireylerin ihtiyaçlarını başkalarına muhtaç olmadan karşılayabilmeleri için tahsis edilmiştir. 2020 yılı itibariyle asgari ücrete yapılan zam ile birlikte 65 yaş maaşı olarak bilinen aylıklara da zam yapılmış ve yeni maaş tutarları ilgili iletişim kanalları aracılığıyla kamuoyuna duyurulmuştur. Bununla birlikte 65 yaş maaşı hakkında bazı değişiklikler de yapılmış ve yürürlüğe konmuştur.

65 Yaş Maaşı Nedir?

65 yaş aylığı devlet tarafından kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda ve yaşlı olan bireylere verilen ve her ayın belirlenen iş gününde ödenen maaşın adıdır. 65 yaş maaşı sosyal güvencesi bulunmayan veya alma sürecinde bulunmamış bireylere devlet tarafından verilmektedir. Bu maaşın alınması için bazı şartların karşılanması ve gerekli başvuruların başarılı şekilde tamamlanmış olması gerekir. Başvuru yapıldıktan sonra gelecek olan başvuru sonuç bilgisinin ardından onaylanmış başvurular için maaşlar belirlenen ayın iş gününde belirlenen hesaplar aracılığıyla bireylere iletilmektedir.

65 Yaş Maaşı Nereden Alınır?

65 yaş maaşı almak için bireylerin yurtiçinde bulunan PTT şubelerine gitmeleri gerekmektedir. PTT şubelerinden alınacak maaşların yatırılması için maaş günü olarak belirlenen günün tatil günlerine denk gelmesi halinde takip eden ilk iş gününde yatırılmak üzere ertelenir. Tatil veya özel gün dışında maaşlar belirlenen günlerde PTT şubeleri aracılığıyla 65 yaş ve üstü bireylerle buluşturulmaktadır. Her ayın belirlenen gününde PTT şubelerinde ciddi kalabalıklar oluşmakta ve yoğunluk yaşanmaktadır ancak maaşını bu yoğunluk sebebiyle alamamış olan kişiler ay içerisinde herhangi bir iş gününde şubeye giderek maaş ödemelerini kolaylıkla alabilirler.

65 Yaş Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

65 Yaş maaşı sorgulama işlemi yapılması için bireyin PTT şubelerine üzerinde kimlik numarası ve fotoğraflarının bulunduğu kimlik kartlarıyla gitmeleri ve gişeler aracılığıyla sorgulama işlemini yapmaları gerekmektedir. Bununla birlikte şubeye gidemeyecek durumda olan bireylerin veya şubeye gitmeden sorgu işlemini evden yerine getirmek isteyen bireylerin PTT internet adresi olan https://www.ptt.gov.tr/ adresi aracılığıyla sorgulama işlemi yapmaları mümkündür. Aynı zamanda belirli durumlarda bireyler bulundukları il ve ilçelerdeki PTT şubelerini telefon numaraları üzerinden arayarak da sorgulama işlemi yapabilirler.

65 Yaş Aylığı (Maaşı) Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

65 Yaş Maaşı Hangi Günlerde Verilir?

65 yaş maaşının verildiği gün bireylerin doğum yılının son hanesine göre belirlenmektedir. Bu anlamda yayınlanmış olan şablon üzerinden bireyler maaşlarının ne zaman yatacağını öğrenebilirler. 65 yaş maaşının yatırıldığı günün bireylerin doğum yılı son rakamlarına göre düzenlendiği şablon şu şekildedir:

 • Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olan bireyler maaşın verileceği ayın 5. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olan bireyler maaşın verileceği ayın 6. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olan bireyler maaşın verileceği ayın 7. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olan bireyler maaşın verileceği ayın 8. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olan bireyler maaşın verileceği ayın 9. gününde maaşlarını alırlar.

Şablonda belirlenen günde maaşını alamamış olan bireyler aynı ay içerisinde takip eden herhangi bir iş gününde şubeye giderek maaşlarını alabilirler.

65 Yaş Maaşı Almak İçin Şartlar Nelerdir?

65 yaş maaşı alma şartları 2023 yılı itibari ile yeniden düzenlenmiştir. Bu anlamda maaşın verilmesi için gereken şartların yeniden düzenlenmiş hali şu şekildedir:

 • Nüfus kayıtlarına göre bireyin 65 yaşını doldurmuş olması
 • Bireyin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması
 • Bireyin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul ya da yetim maaşı benzeri bir maaş almıyor olması
 • Bireyin kazanç sağlayacağı herhangi bir işte çalışmıyor olması
 • Bireyin yapılacak olan sorgulamalarda adına açılmış ve çalışan iş yerine rastlanmaması
 • Bireyin yapılacak olan sorgulamalarda aylık gelirinin muhtaçlık sınırının altında çıkması gerekmektedir.

65 Yaş Maaşı Ne Kadar?

65 yaş maaşı ödemesi 2023 yılı itibari ile 637 liradan 672 liraya çıkarılmıştır. Ödemeler PTT il ve ilçe şubeleri üzerinden nakit olarak yapılmaktadır. Bu anlamda bireylerin güvenilir olmayan aracılar üzerinden maaşlarını almamaları ve dolandırıcılık ihtimaline karşı çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Maaş ödemesinin yapılacağı günün herhangi bir tatil gününe denk gelmesi halinde PTT şubesi kapalı olacağından bireyler telaş yapmamalı ve en yakın iş gününde tekrar şubeye giderek maaşlarını almak için gerekli olan işlemleri yapmalıdırlar. Bireyler maaşlarının yatıp yatmadığını e-devlet sistemi veya SGK internet sistemi veya iletişim kanalları aracılığıyla öğrenebilirler.

65 Yaş Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

65 yaş maaşı başvurusu, Sosyal Güvenlik Kurumu merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen bireyler üzerinde kimlik numarası ve fotoğraf bulunan nüfus cüzdanları ile birlikte şubeye bizzat giderek başvurularını yazılı şekilde yapmalıdırlar. Bu şekilde başvuru yapacak durumda olmayan bireyler bu işlemi tanıdıkları veya akrabaları vekaletiyle gerçekleştirebilirler ancak bunun için gerekli vekalet belgelerinin eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet 65 yaş maaşı sorgulama işlemi yapılmadan önce eğer bireyin e-devlet şifresi yoksa bu şifrenin PTT şubeleri aracılığıyla alınması gerekmektedir. Bireyler şifrelerini aldıktan sonra internet aracılığıyla e-devlet sistemine giriş yapmalıdırlar. Yapılacak olan girişin ardından arma çubuğu üzerine ilgili kurumun adı yazılarak veya hizmetler sekmesinden Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri bölümüne tıklayarak 65 yaş maaşı bölümüne gitmelidirler. Daha sonra burada çıkacak olan sorgu ekranına gerekli bilgiler girilerek 65 yaş maaşı sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

65 yaş maaşının kesilmesi 2020 yılı itibariyle yeniden düzenlenmiştir. Buna göre şu şartları sahip bireylerin 65 yaş maaşları kesilmektedir:

 • Sosyal güvencesi bulunan bireyler
 • Bireyin vefat etmesi
 • Bireyin 65 yaşını doldurmuş olmadığının tespit edilmesi
 • Bireyin aylık geliri muhtaçlık sınırının altında olmaması
 • Bireyin Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemiş olması

65 Yaş Maaşı Başvuru Kabul Bilgisi Nasıl Verilir?

Yaşlılık aylığı başvuru bilgilendirmesi e-devlet platformu üzerinden yapıldığı gibi SMS bilgi sistemi kullanılarak da yapılmaktadır. Buna göre başvurusu kabul görmüş olan bireyler hem e-devlet sistemi üzerinden hem de telefonlarına gönderilecek olan kısa mesajla bilgilendirilirler. SMS bilgilendirmesinin alınabilmesi için başvuru esnasında Sosyal Güvenlik Kurumu internet sayfası üzerindeki başvuru tamamlama bölümünde bireyin SMS bilgilendirmesi almak istediğine dair ayrılan kutucuğun işaretlenmiş olması gerekmektedir. Bu kutucuğun işaretlenmemesi halinde SMS yoluyla bilgilendirme yapılmayacaktır.

65 Yaş Maaşı Neden Verilir?

65 yaş maaş desteği devlet tarafından kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan bireyler arasından 65 yaşını doldurmuş ve gerekli şartları sağlayanlara, başkalarına muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri için verilmektedir.

65 Yaş Maaş Primi Alma Şartları Nelerdir?

65 yaş maaş primi belirli şartlar altındaki bireylere verilen 65 yaş maaşının bir çeşididir. Kadın ve erkeklere göre farklı prim koşulları bulunmaktadır. Buna göre prim alabilecek kişiler şunlardır:

 • Kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurmuş ya da en az 5.000 gün prim ödemesi yapmış olan bireyler,
 • Kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurmuş ya da 15 yıldan beri sigortalı bulunuyor olması ve en az 3.600 gün prim ödemesi yapmış bireyler,
 • Kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurmamış olan ve kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıldan beri sigortalı bulunan ve en az 5.000 gün prim ödemesi yapmış olan bireyler prim alabilmektedir.

İlgili Makaleler

100 Yorum
 1. Merhaba,
  Annem 65 yaşında, eşinden 99 yılında boşandı. Nafaka alamıyor, karşı taraf geliri olmadığını söyleyerek yatırmıyor. Annemin oturduğu ev kendine ait. Bu şekilde bakılırsa hiçbir geliri yok. 65 yaş maaşına başvurabilir mi?

 2. Merhabalar benimde bir sorum olacaktı annem 02.02.1954 doğum ev hanımı hiç bir sosyal ve gelir kaynağı yok babam bagkur emeklisi olmuş zamanında 44 senelik evliler annem için herhangi bir aylık bğlanması olabilir mi?internette 25 yıllık evli olan ev hanımlarınada maaş durumu gibi bir durumun söz konusu olduğu yazıyor fakat doğruluğu var mıdır? yada annem 65 yaş aylığından yararlanabiliyor mu ?Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   65 yaşını doldurmanız ve muhtaçlık sınırının altında bir gelirinizin olması gerekiyor.

 3. Merhaba,
  Babam ve annem çalışmıyorlar.hiçbir gelirleri bulunmamaktadır.Sadece babamın üzerine oturdukları ev bulunmaktadır.Bu şekilde yaşlılık maaşı bağlanırmı acaba.

 4. mrh annem ve babamla yasıyorum bekarım babam 65 aylıgı basvurusu yaptı fakat anneme yesıl kart basvurussunda benım sıgortalı calıstıgım ustume aıt araba cıkıyor babama 65 aylıgı cıkar mı ben engel olurmuyum

  1. Merhaba
   Öncelikle 65 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. Diğer şartlardan birisi de SSK, Bağkur ve Emekli sandığından hiçbir şekilde maaş almıyor olmanız gerekiyor. Ayrıca düzenli olarak prim ödemesi yapmıyor olmanız ve muhtaçlık sınırının altında bir geliriniz olmalıdır. Bu şekilde olan yaşlılar ile birlikte fiziksel olarak bedeninin %40 ile %69 oranında kullanmayanlar içinde bu maaş bağlanmaktadır.

 5. Merhaba ben %45 engelliyim. Aylık alıyorum. Anne ve babamın 3 katlı gecekondudan başka bir gelirleri yok. İkisi kirada 720 tl gelirleri var başka hiç bir gelirleri yok. Benim aylık alıyor olmam ya da ev olması yaşlılık aylığı almalarına engel olur mu? Sizce yaşlılık aylığı çıkma ihtimali nedir

  1. Merhaba, kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir. Anne babanız başvurularını yapsın komisyon onay verirse alabilirler.

  1. Merhaba, komisyon onay vermeyebilir ev nedeniyle. Yinede başvurunuzu yapabilirsiniz.

 6. İıii akşamlar annemin uzerine 130 donumluk tarla var guvencesi yokk 65 maaşına başvursa çıkar

  1. Merhaba, anneniz üzerinde tarla varken komisyon onay vermeyebilir. Fakat yinede başvuru yapabilirsiniz.

 7. Merhaba, Babam vefat etti ve annemin hiç bir geliri yok 65 yaşı doldurdu. Ancak uzeıne eşinden ve babasından kalan 105 donumluk tarla var başka birşey yok. Bu yaşlılık maaşı almasına engel olur mu?? Eşinden kalan arazi paylaşımı yapılmAmıştır

 8. merhaba anneannem şu an dul maaşı alıyor ama 65 yaş aylığı daha yüksek olduğu için nasıl ona geçebiliriz yaşı 80 e yakın

  1. Merhaba, dul maaşından vazgeçip 65 yaşlılık aylığına başvuru yapmanız gerekmektedir.

 9. Babam emekli ama emekli maaşı 900 tl civarında annem 65 yaş üstü gelirleri bu kadar bir ve arabaları var bu durumda iken 65 yaş aylığı anneme çıkar mı?

  1. Merhaba, babanız emekli iken anneniz 65 yaşlılık aylığı alamaz

 10. dedem ve nenem ikiside 65 yaş üstü üstüne sadece 1 ev kayıtlı ve komisyon kabul etmiyor başka yapılabilecek bişey var mı ?

  1. Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirler.

  1. Merhaba, 65 yaşlılık aylığı başvuru formunu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından temin edebilirsiniz.

 11. merhaba annem ve babamın üzerine ayrı ayrı 1 evi var toplam 2 ev var bir evde kendileri oturuyorlar diğeri kirada kira ise aylık 550 tl babam 65 yaşını nisan 2019 da dolduracak onun dışında bir geliri yok bu durumda babam 65 yaş aylığı alabilir mi ?

  1. Merhaba, gelir testi yapıldığında ev çıktığında komisyon onay vermeyebilir. Fakat yine de 65 yaşlılık aylığı başvurusu yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

 12. Merhaba annem 65 yaş maasi alıyor babamin hiç bir mal varligi yok geliride yok acaba babamda 65 yaş maaşı alabilir mi. .teşekkür ederim

  1. Merhaba, anneniz 65 yaşlılık aylığı alırken yaşını doldurmuşsa babanızda başvuru yapabilir

 13. iyi günler,Annem 70 Yaşında.Babam vefaat etti.sağlık hizmetlerinden Memur olan oğlunun üzerinden faydalanıyor.Üzerine 30 dönüm civarında tarla gözüküyor ama tarlaları eken yok.65 yaş aylığından faydalanma imkanı var mı?

  1. Merhaba
   Başvuruda bulunarak değerlendirme talebinde bulunabilirsiniz.

 14. Slm annem 75 yaşında babam yok herhangi bir güvencesi yok sadece çocuklarının oturdukları evin arsası üzerinde 65 maaşı alabilrmi

  1. Merhaba, anneniz 65 yaşlılık aylığı için başvurusunu yapsın. Komisyon onay verirse alabilir

 15. Babaannem 79 yaşında üzerinde hiç bir mal varlık yok yeşil kartlı acaba 65 yaş maaşından yararlanabilir mi?

  1. Merhaba, babaanneniz 65 yaşlılık aylığı için başvurusunu yapsın komisyon onay verirse alabilir

 16. 65 yaş aylığı için sene olarak mı baz alınır yoksa tam Doğum tarihimi geçerli

 17. Merhaba annanem 80 yaşında oğlu ile birlikte kalıyor annanemin üzerine hiç bir mal varlığı yok sadece oğlunun SGK dan yararlanıyor. 65 yaş aylığı alabilir mi?

  1. Merhaba, anneanneniz başvurusunu yapsın 65 yaşlılık aylığı yüksek ihtimalle onaylanır

 18. merhaba esimin annennesi var 80 yasnda kimse bakmıyo 65 yas aylığı cıkarmı acaba dul maası alıyor

  1. Merhaba, iki maaş birlikte verilmiyor birisinden vazgeçmesi gerekmektedir.

 19. Merhaba, babam emekli, annem 65 yaşında abim ile beraber yaşıyorlar, abim iki yıldır ceza evinde, babamın emekli maaşı 1760 tl, her ay 600 tl abime ceza evine para gönderiyorlar, annem 65 yaş aylığı alabilirmi, babamın emeklisi dışında hiçbir gelir yok,

  1. Merhaba, babanız emekli iken anneniz yaşlılık aylığı alamaz

 20. merhaba kayınbabam iki eşi var vefat ettikten sonra maaşı resmi nikahlı eşine geçti diğer eşinin ise ne maaşı var nede adına bir şey bulunuyor 65 yaşını doldurdu başvuru yapsa 65 yaş maaşı çıkar mı ?

 21. Merhaba Annem70 babam 80 yaşında hiç bir sosyal güvencesi yok babamın üzerine arsalar görünüyor fakat hiç bir faydasını görmüyor oturduğu evin tapusu üzerine acaba yaşlılık aylığından faydalana bilirlermi. Teşekkürler

  1. Merhaba, kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekiyor. Başvurunuzu yapın yapılacak inceleme sonucunda gelir durumuna göre komisyon tarafından olumlu karar verilebilir

 22. merhabalar annem 78 yaşında dul maaşı almaktadır. Dul maaşını iptal ettirip 65 yaş maaşına bağlatabilirmiyim. Eğer olur ise ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba, anneniz dul maaşından vazgeçip 65 yaşlılık aylığı alabilir. Tekrar başvuru yaparak 65 yaşlılık aylığı alabilirsiniz

 23. Merhaba benim kayinpederim 65 yasinda ve yüzde 96 ağır engelli raporu var kayinvalidem ona bakiyor bakıcı aylığı alıyor her ay bin.180 tl suan evde 2 kisiler başka gelirleri yok kayinpederimin 65 yaş almasına engelmi

  1. Merhaba
   65 yaş maaşı alma şartları basittir.
   Öncelikle 65 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor.
   Diğer şartlardan birisi de SSK, Bağkur ve Emekli sandığından hiçbir şekilde maaş almıyor olmanız gerekiyor.
   Ayrıca düzenli olarak prim ödemesi yapmıyor olmanız ve muhtaçlık sınırının altında bir geliriniz olmalıdır.
   Bu gelir geçtiğimiz yıl 423 TL olarak belirlenmiştir.
   Bu şekilde olan yaşlılar ile birlikte fiziksel olarak bedeninin %40 ile %69 oranında kullanmayanlar içinde bu maaş bağlanmaktadır.

 24. Merhaba, Annem ve babam 65 yaşın üzerinde. Hiçbir gelirleri yok. Hane halkı ortalama geliri de asgari ücretin 1/3’ünden az. Sadece babamın ve annemin üzerine birer tane küçük arsa görünüyor. Sosyal güvenceleri yok, lakin kardeşimin sgk’lı oluşundan dolayı onun üzerinden sağlıktan faydalanıyorlar. Bu arsalar ya da kardeşimden dolayı sağlıktan faydalanmaları 65 aylığına başvuru yapmaya bir engel teşkil eder mi?

  1. Merhaba, sosyal güvencelerini kardeşiniz üzerinden iptal ederek anne ve babanız 65 yaşlılık aylığı için müracaat edebilir.

  2. Merhaba benim kayinpederim 65 yaşında ve yüzde 96 ağır engelli raporu var kayinvalidem ona bakiyor bakici parası alıyor bin 180tl evde 2 kişiler başka gelirleri yok 65 aylığı almaya engel mi

 25. Merhaba annem 65 yasini doldurdu kardesimle beraber yasamakta ev kira kardesim 2000 tl maas almakta annesi yeni vefat etti icin babasindan miras olarak kalan 10 donum. Civari tarla kalmis paylasilmamis herhangi bir geliri yok 65 yas ayli alabilirmi

  1. Merhaba, miras paylaşılmadığı için annenizin 65 yaşlılık aylığı başvurusunda yüksek ihtimalle dikkate alınmaz.

 26. Mrh annem 67 yaşında babam çalışmıyor kardeşim basit usul vergi verdiği için olmuyormuş doğrumu bu kaymakamlık öyle diyor

  1. Merhaba, babanızın emekliliği yada sigortası yoksa başvurunuzu yapın. Ailede kişi başı gelir asgari ücretin 3’te birinden az ise maaş bağlanır.

 27. Merhabalar babam 1943 doğumlu emekllik için prim gün sayısı eksik askerlik borçlanmasını yapamadk yaşlılık maaşından nasıl faydalanabilir

  1. Merhaba, sigortadan emekli olma şansı yoksa prim ödemediği süre 65 yaşlılık aylığı alabilir. Fakat sigorta primi öderse maaş çıkmaz

 28. Merhaba babam emekli annemle babam benimle aynı evde kalıyoruz.annemin hiçbir geliri yok
  ayrıca annem 13 yıldır kalıcı Parkinson hastası ilaçlar sayesinde yaşamını sürdürmektedir.
  Annem 65 aylığı alabilir mi?
  Saygılar,

  1. Merhaba, babanız emekli iken anneniz 65 yaşlılık aylığı alamaz. Eşlerden biri emekli aylığı alırken diğerine 65 yaşlılık aylığı verilmiyor

 29. Merhaba
  benim annem 67 yaşında babam çalışmıyor annem de haliyle çalışmıyor daha sonra evde ben çalışıyorum asgeri ücret annem alabilir mi 65 yaş maaş ?

  1. Merhaba, anneniz 65 yaşını doldurduğu için 65 yaşlılık aylığı için müracaat edebilir.

 30. merhba benim 75 yaşlarında annem ve babam var her ikisininde maaşları yok sadece babamın yılda bir 1000 veya 2000 tl aldığı bir arazı parası alıyor babama ait ve içinde yaşadığı mustakıl bir ev var abimle beraber yaşıyorlar abımınde bu yıl sigortası oldu annem ve babam yaşlılık maaşı alabirler mı yada yada sadece biri dahi olsa alma şansları var mı

  not annem 2 sene önce 3-4 kez 65 yaş maaşı oldı daha sonrada kesildi

  1. Merhaba, gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekiyor. Babanız ve anneniz 65 yaşlılık ayılı için tekrar müracaat edebilirler.

 31. merhaba benim 83 yaşında babam benimle kalıyor maaşı yok yanlız yılda 2000.00 tl arazı kira geliri alıyor ben beker devlet memuruyum babam 65 yaş maasına bağlanbilirmi ayrıca babasm kanser hastası ağbimin sigortasıından yararlanıyor

  1. Merhaba, arazi geliri 65 yaşlılık aylığı almasına engel olabilir. Yinede başvuru yapmasında fayda var.

 32. Merhaba.
  Anneannem 70 yaşında üzerinde arsa tapusu olduğu için herhangi bir ek yada farklı gelir olamadığı halde maaş alamamaktadır.

  Oğlunun engelli dedemin üzerine 5 yıl önce almış olduu araç mevcuttur maaş bağlanmaması engellidir

  Nereden nasıl başvuru yapmalıyız yönlendirme rica ederim.

  1. Merhaba, anneanneniz ve dedeniz üzerinde taşınır yada taşınmaz mal bulunduğu için 65 yaş aylığı alamazlar. Anneanneniz ve dedeniz üzerindeki taşınır ve taşınmazları başka birisine satış yaparak 65 yaşlılık aylığı müracaatı yapabilir.

 33. Merhaba Annem 65 yaş üstü hiçbir gayrimenkulü ve geliri yok Sadece çocuğunun üzerine hastalık tedavileri yapılıyor yaşlılık maaşı alabilir mi

  1. Merhaba, anneniz geliri yok ve çocuklarıyla birlikte ikamet etmiyorsa 65 yaşlılık aylığına müracaat edebilir.

 34. Merhaba lar. Annem 73 yaşında babam 5 yıl önce vefat etti. Annem benimle birlikte yaşıyor.ben 42 yaşında bir bayanın. Resim yaparak geçimimi sağlıyorum. Sigorta yada herhangi bir yerden başka bir gelirim yok eski Bağ-Kur borçlusuyum. Annem kardeşimin üzerine sigortalı ve raporlu ilaç kullanan bir kalp hastası. Anneminde üzerine herhangi bir şey ve herhangi sürekli bir gelirim yok. Yurt dışında iki kardeşim var onların yaptığı yardımlarla geçinmeye çalışıyoruz. Bu durumda anneme 65 yaş maaşı bağlana bilir mi. Dul maaşı için başvuruda bulunmuştuk daha önce evimizde lcd televizyon var düzeni iyi diye dul maaşının uygun olmadığını gerekçe gösterdiler. birde 65 yaş maaşı bağlanırsa kardeşimin sigortasından düşer mi. Raporlu kullandığı pahalı ilaçları var.

  1. Merhaba, 65 yaşlılık aylığı alanlara bazı ilaçlar ücretsiz veriliyor. Eczanelerden bir araştırma yapın eğer ilaçlar 65 yaş üstüne ücretsiz verilen türden ise anneniz 65 yaşlılık aylığı almak için müracaat edebilir.

 35. Babam 84 yaşında emekli maaşı yok üzerine evleri var 65yas aylığıni alabilirmi

  1. Merhaba, babanızın çocuklarından yada başka geliri yoksa 65 yaşlılık aylığı için müracaat edebilir.

 36. NURTEN GÜL
  Annem 72 yaşında , evi var. herhangi bir naafkası veya geliri yok. Vasilik olayı yok.
  ancak annesi yani annennem vefat edince evi annem ve 4 kardeşine kaldı yani vereseli. satılamıyor.
  annem ve teyzem bu evi kiraya verdiler 250 şer tl alıyorlar. sadece sağlıkta ben öğretmenim sağlık hizmetinde benim üzerime kayıtlı.
  bşvuru yaptı ancak annesinden ev kaldığı için bşvurusu red edildi.
  hani hiç geliri olmaynlar bundan faydalanıyordu.
  2 evi olan nice insanlar maaşı alırken annemin alamayışını anlayamadık.
  bu konuda ne yapılabilir
  teşekkür ederim.

  1. Merhaba, kira annenize kalan ev için hissesinin belli olması gerekir. Bunu şunun için yapmalısınız, miras kalan evin tamamının değil sadece 5’te birinin annenizin olduğunu ispatlamanız gerekir. Çünkü miras kalan evden kira geliri görünüyor. Veraset ilamı çıkartarak ve aldığınız emlak değeri ile tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 37. Merhaba Ben annemi 65 yaş aylığına girmesini istiyorum Yaşını doldurmadan mı başvurmamız gerekiyor yaşını doldurduktan sonra mı başvurmanız gerekiyor Bir de annem oğlunun üzerindeki sigortadan yararlanabilirmi Ve sonrasında aylığa girebilirmi Yeşil kartı olanlar 65 yaş aylığı alabilirmi ?
  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim..
  Nerelere müracaat etmem gerekir İlk önce

  1. Merhaba, 65 yaşlılık aylığı için anneniz yaşını doldurduğunda müracaat edebilirsiniz. Şu an ki uygulamada oğlunun sigortasından yararlanma diye bir olay yok, GSS var. Yeşil kart olayı Genel Sağlık Sigortası olarak değiştirildi. İlçedeyseniz Mal Müdürlüğüne, ildeyseniz Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir.

 38. Merhaba
  Annem 68 yaşında.Babam rahmetli.Annem malulen emekli evlenmemiş kardeşimle
  oturuyor.Herhangi bir geliride yok.Yaşlılık aylığı alabilirmi

  1. Merhaba, anneniz malulen emekli iken aynı zamanda 65 yaşlılık aylığı alamaz. Birisinden vazgeçmesi gerekir.

 39. Babam emekli maaşı alıyor. Annem ev hanımı. Evimiz kira. Başka bir gelirimiz mal varlığımız yok. Ben Suriyeli bir bayan ile evlıyım ıkı bebeğimiz var annem babam ile aynı evde yaşıyoruz. Yaşları yetmişin üzeri olduğu için bakıma muhtaçlar biz bakıyoruz özel ihtıyaçlarını dahı yerıne getıremiyorlar. Annem için 65 yaşı maaşına başvursak sonuç alabilir miyiz ya da farklı ne gıbı haklardan faydalanabiliriz. Ben de iş arıyorum evimize yakın bölgelerden. Annem babam bakıma muhtaç uzak yerlerde çalışamıyorum. Bilgilendirir yardımcı olur musunuz. Lütfen

  1. Merhaba, babanız emekli maaşı alırken annenize 65 yaşlılık aylığı bağlanmaz. Fakat anne ve babanız ihtiyaçlarını kendileri gideremeyecek durumda ve bakıma muhtaç iseler onlar için bakım aylığı alabilirsiniz.

  1. Merhaba, annenizin 65 yaş aylığı alabilmesi için ailede kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor.

 40. Merhaba babam 73 yaşında emekliliği yok herhangi bir yardım almıyor çalışmıyor. Annemde çalışmıyor
  Babama. 65 yaş maaşı çıkmıyor yanında bitek ben görünüyorum beraber kalıyoruz bende sigortasız serbest meslekte çalışıyorum 10.kardesiş babam için baş vuruyoruz Red çıkıyor 10 kardeşiz diye diyorlar nafaka vermesi gerekiyor muş kardeşlerin babamın 65 yaş. Maaşı nasıl alırız

  1. Merhaba, önce anne ve babanızın ikametini ayırarak ikisine birlikte 65 yaşlılık aylığı için müracaat edebilirsiniz.

  1. Merhaba, sosyal yardımlar tek kalem üzerinden veriliyor, birisinden vazgeçmesi gerek.

 41. Merhaba,

  annem 65 yaşını doldurmuş hiçbir geliri olmayan bir ev hanımı.. ancak babam emekli ve çok düşük emekli maaşı alıyor. annemin 65 yaş aylığı alma şansı var mıdır?

  1. Merhaba, anneniz 65 yaş aylığı için müracaat etsin. Komisyon olumlu görüş bildirirse alabilir.

 42. Selamlar, annem 70 yaşında hiçbir sosyal güvencesi yok fakat babam yaşlılık aylığı alıyor babamın almış olduğu yaşlılık aylığı annemin 65 yaş maaş bağlanmasını engeller mi?

  1. Merhaba, babanız 65 yaşlılık aylığı alırken annenizde 65 yaşlılık aylığı alabilir. Babanızın aldığı 65 yaş aylığı engel teşkil etmez.

  1. Sosyal Yadımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edin, oradaki yetkililer yapılacak işlemler için sizi yönlendirir.

 43. Merhaba babam engelli maaşı almakta ve annem çalışan evlenmemiş çocuğunun yanında ikamet ediyor. Bu durumda annem 65 yaş aylığı alabilir mi

  1. 65 Yaşlılık aylığı sigortası olmayan ve 65 yaşını dolduran vatandaşlara verildiği için sigortası yoksa anneniz de alabilir.

 44. Annem 65 yaşında boşanmış aylık 350 TL nafaka disinda hicbir geliri sigorta kaydı bile yok.Maas bağlanır mi?

  1. 65 yaşında olduğu için yaşlılık aylığı alabilir. Nafaka alması yaşlılık aylığına engel değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu