Bilgi Arşivi

65 Yaş Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Başvuru Şartları Nelerdir?

65 yaş ve üzeri bireyler için devlet tarafından aylık olarak maaş verilmektedir. Bu maaş bireylerin ihtiyaçlarını başkalarına muhtaç olmadan karşılayabilmeleri için tahsis edilmiştir. 2020 yılı itibariyle asgari ücrete yapılan zam ile birlikte 65 yaş maaşı olarak bilinen aylıklara da zam yapılmış ve yeni maaş tutarları ilgili iletişim kanalları aracılığıyla kamuoyuna duyurulmuştur. Bununla birlikte 65 yaş maaşı hakkında bazı değişiklikler de yapılmış ve yürürlüğe konmuştur.

65 Yaş Maaşı Nedir?

65 yaş aylığı devlet tarafından kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda ve yaşlı olan bireylere verilen ve her ayın belirlenen iş gününde ödenen maaşın adıdır. 65 yaş maaşı sosyal güvencesi bulunmayan veya alma sürecinde bulunmamış bireylere devlet tarafından verilmektedir. Bu maaşın alınması için bazı şartların karşılanması ve gerekli başvuruların başarılı şekilde tamamlanmış olması gerekir. Başvuru yapıldıktan sonra gelecek olan başvuru sonuç bilgisinin ardından onaylanmış başvurular için maaşlar belirlenen ayın iş gününde belirlenen hesaplar aracılığıyla bireylere iletilmektedir.

65 Yaş Maaşı Nereden Alınır?

65 yaş maaşı almak için bireylerin yurtiçinde bulunan PTT şubelerine gitmeleri gerekmektedir. PTT şubelerinden alınacak maaşların yatırılması için maaş günü olarak belirlenen günün tatil günlerine denk gelmesi halinde takip eden ilk iş gününde yatırılmak üzere ertelenir. Tatil veya özel gün dışında maaşlar belirlenen günlerde PTT şubeleri aracılığıyla 65 yaş ve üstü bireylerle buluşturulmaktadır. Her ayın belirlenen gününde PTT şubelerinde ciddi kalabalıklar oluşmakta ve yoğunluk yaşanmaktadır ancak maaşını bu yoğunluk sebebiyle alamamış olan kişiler ay içerisinde herhangi bir iş gününde şubeye giderek maaş ödemelerini kolaylıkla alabilirler.

65 Yaş Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

65 Yaş maaşı sorgulama işlemi yapılması için bireyin PTT şubelerine üzerinde kimlik numarası ve fotoğraflarının bulunduğu kimlik kartlarıyla gitmeleri ve gişeler aracılığıyla sorgulama işlemini yapmaları gerekmektedir. Bununla birlikte şubeye gidemeyecek durumda olan bireylerin veya şubeye gitmeden sorgu işlemini evden yerine getirmek isteyen bireylerin PTT internet adresi olan https://www.ptt.gov.tr/ adresi aracılığıyla sorgulama işlemi yapmaları mümkündür. Aynı zamanda belirli durumlarda bireyler bulundukları il ve ilçelerdeki PTT şubelerini telefon numaraları üzerinden arayarak da sorgulama işlemi yapabilirler.

65 Yaş Maaşı Hangi Günlerde Verilir?

65 yaş maaşının verildiği gün bireylerin doğum yılının son hanesine göre belirlenmektedir. Bu anlamda yayınlanmış olan şablon üzerinden bireyler maaşlarının ne zaman yatacağını öğrenebilirler. 65 yaş maaşının yatırıldığı günün bireylerin doğum yılı son rakamlarına göre düzenlendiği şablon şu şekildedir:

 • Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olan bireyler maaşın verileceği ayın 5. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olan bireyler maaşın verileceği ayın 6. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olan bireyler maaşın verileceği ayın 7. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olan bireyler maaşın verileceği ayın 8. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olan bireyler maaşın verileceği ayın 9. gününde maaşlarını alırlar.

Şablonda belirlenen günde maaşını alamamış olan bireyler aynı ay içerisinde takip eden herhangi bir iş gününde şubeye giderek maaşlarını alabilirler.

65 Yaş Maaşı Almak İçin Şartlar Nelerdir?

65 yaş maaşı alma şartları 2020 yılı itibari ile yeniden düzenlenmiştir. Bu anlamda maaşın verilmesi için gereken şartların yeniden düzenlenmiş hali şu şekildedir:

 • Nüfus kayıtlarına göre bireyin 65 yaşını doldurmuş olması
 • Bireyin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması
 • Bireyin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul ya da yetim maaşı benzeri bir maaş almıyor olması
 • Bireyin kazanç sağlayacağı herhangi bir işte çalışmıyor olması
 • Bireyin yapılacak olan sorgulamalarda adına açılmış ve çalışan iş yerine rastlanmaması
 • Bireyin yapılacak olan sorgulamalarda aylık gelirinin muhtaçlık sınırının altında çıkması gerekmektedir.

65 Yaş Maaşı Ne Kadar?

65 yaş maaşı ödemesi 2020 yılı itibari ile 637 liradan 672 liraya çıkarılmıştır. Ödemeler PTT il ve ilçe şubeleri üzerinden nakit olarak yapılmaktadır. Bu anlamda bireylerin güvenilir olmayan aracılar üzerinden maaşlarını almamaları ve dolandırıcılık ihtimaline karşı çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Maaş ödemesinin yapılacağı günün herhangi bir tatil gününe denk gelmesi halinde PTT şubesi kapalı olacağından bireyler telaş yapmamalı ve en yakın iş gününde tekrar şubeye giderek maaşlarını almak için gerekli olan işlemleri yapmalıdırlar. Bireyler maaşlarının yatıp yatmadığını e-devlet sistemi veya SGK internet sistemi veya iletişim kanalları aracılığıyla öğrenebilirler.

65 Yaş Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

65 yaş maaşı başvurusu, Sosyal Güvenlik Kurumu merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen bireyler üzerinde kimlik numarası ve fotoğraf bulunan nüfus cüzdanları ile birlikte şubeye bizzat giderek başvurularını yazılı şekilde yapmalıdırlar. Bu şekilde başvuru yapacak durumda olmayan bireyler bu işlemi tanıdıkları veya akrabaları vekaletiyle gerçekleştirebilirler ancak bunun için gerekli vekalet belgelerinin eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet 65 yaş maaşı sorgulama işlemi yapılmadan önce eğer bireyin e-devlet şifresi yoksa bu şifrenin PTT şubeleri aracılığıyla alınması gerekmektedir. Bireyler şifrelerini aldıktan sonra internet aracılığıyla e-devlet sistemine giriş yapmalıdırlar. Yapılacak olan girişin ardından arma çubuğu üzerine ilgili kurumun adı yazılarak veya hizmetler sekmesinden Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri bölümüne tıklayarak 65 yaş maaşı bölümüne gitmelidirler. Daha sonra burada çıkacak olan sorgu ekranına gerekli bilgiler girilerek 65 yaş maaşı sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

65 yaş maaşının kesilmesi 2020 yılı itibariyle yeniden düzenlenmiştir. Buna göre şu şartları sahip bireylerin 65 yaş maaşları kesilmektedir:

 • Sosyal güvencesi bulunan bireyler
 • Bireyin vefat etmesi
 • Bireyin 65 yaşını doldurmuş olmadığının tespit edilmesi
 • Bireyin aylık geliri muhtaçlık sınırının altında olmaması
 • Bireyin Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemiş olması

65 Yaş Maaşı Başvuru Kabul Bilgisi Nasıl Verilir?

Yaşlılık aylığı başvuru bilgilendirmesi e-devlet platformu üzerinden yapıldığı gibi SMS bilgi sistemi kullanılarak da yapılmaktadır. Buna göre başvurusu kabul görmüş olan bireyler hem e-devlet sistemi üzerinden hem de telefonlarına gönderilecek olan kısa mesajla bilgilendirilirler. SMS bilgilendirmesinin alınabilmesi için başvuru esnasında Sosyal Güvenlik Kurumu internet sayfası üzerindeki başvuru tamamlama bölümünde bireyin SMS bilgilendirmesi almak istediğine dair ayrılan kutucuğun işaretlenmiş olması gerekmektedir. Bu kutucuğun işaretlenmemesi halinde SMS yoluyla bilgilendirme yapılmayacaktır.

65 Yaş Maaşı Neden Verilir?

65 yaş maaş desteği devlet tarafından kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan bireyler arasından 65 yaşını doldurmuş ve gerekli şartları sağlayanlara, başkalarına muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri için verilmektedir.

65 Yaş Maaş Primi Alma Şartları Nelerdir?

65 yaş maaş primi belirli şartlar altındaki bireylere verilen 65 yaş maaşının bir çeşididir. Kadın ve erkeklere göre farklı prim koşulları bulunmaktadır. Buna göre prim alabilecek kişiler şunlardır:

 • Kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurmuş ya da en az 5.000 gün prim ödemesi yapmış olan bireyler,
 • Kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurmuş ya da 15 yıldan beri sigortalı bulunuyor olması ve en az 3.600 gün prim ödemesi yapmış bireyler,
 • Kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşını doldurmamış olan ve kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıldan beri sigortalı bulunan ve en az 5.000 gün prim ödemesi yapmış olan bireyler prim alabilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

İşsizlik Maaşı Alana Kredi Veren Bankaların Güncel Listesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı