65 Yaş Aylığından Kimler Faydalanabilir Şartları Nelerdir?

Konumuza başlamadan önce kısaca 65 aylığının ne olduğuna bir bakalım. Bu aylık, 65 yaşını doldurmuş olduğu halde herhangi bir yerden emekli maaşı veya benzeri aylık almayan, çalışamaz durumda, güçsüz, yaşlı kimselere verilen bir çeşit sosyal yardımdır. Bazı yerlerde bu aylığa yaşlılık maaşı adlandırması da yapılabilmektedir. Ek olarak 65 yaş aylığı, ülkedeki engelli ve özürlü yurttaşların da faydalanması hedeflenen bir yardım kanunudur.

Çalışamaz durumda olup da herhangi bir yerden gelen geliri olmayan kişiler için bir kurtarıcı niteliğinde olan bu maaş, devlet tarafından üç ayda bir olacak şekilde ödenmektedir. Pek çok insan bu aylıktan bihaber olduğu için, ihtiyacı olan insanların birçoğu bu yardımdan faydalanamamaktadır. Peki, 65 yaş aylığından kimler faydalanabilir, nasıl başvuru yapılır, ne kadar para alınır? Hepsini elimizden geldiğince bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

65 Yaş Aylığı Ne Miktarlarda ve Nereden Ödenir

Yaşlılık maaşı olarak da  bilinen 65 yaş aylığı, üç ayda bir ödenmektedir ve miktarlarında zaman zaman yapılan zamlar sebebiyle değişiklik görülebilmektedir. Bu artışlar memurların maaşları üzerinden hesaplanmaktadır. 2023 yılının ocak ayı itibariyle memur maaşlarına yapılan artış bu maaşa da yansımıştır. Bunun üzerine yaşlılık maaşı 2 bin 604 TL miktarında olmuştur. Bu aylık Türkiye’nin her yerinden Ziraat Bankası şubelerinden ve PTT şubeleri aracılığıyla ödenir.

65 Yaş Aylığı (Maaşı) Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

65 Yaş Aylığından Kimler Faydalanabilir Şartları Nelerdir

65 Yaş Aylığından Kimler Faydalanabilir?

65 yaşını doldurmuş olmak ve sosyal güvenceden yoksun halde yaşam sürmek,  bu maaşı almak için birincil koşulları oluşturmaktadır. Son yıllarda bu aylıkta değişikliğe gidilmiş ve almanın yolu kolaylaştırılmıştır. Daha önce bu maaşı almak isteyen bir kişi değerlendirilirken ailesinin durumu da kıstas alınıyordu. Ancak yapılan düzenleme ile bu kimselerin değerlendirmelerine çocukları katılmayacak, yalnızca kendisinin ve hayatta ise eşinin durumu göz önünde bulundurulacaktır.

65 yaş aylığı şartları arasında geçen önemli bir maddeyse, devlet eliyle herhangi bir yerden ona para akışının olmaması gerekliliğidir. Sadece emekli maaşının olmaması değil dul – yetim aylığı da almaması lazımdır. Bunun yanında boşanmış olup halen nafaka almaya devam eden kimseler de maaş kapsamının dışında kalmaktadırlar. Herhangi bir işte çalışmamak da şartlardan biridir. Saydığımız bu üç koşul öncelikli olarak dikkat edilen hususlardandır.

Diğer şartlara da değinmek gerekirse bunları şöyle özetlemek mümkündür:

 • Bakmakla yükümlü olduğu kimselerin bulunmaması.
 • 18 yaşından büyük olup bedensel fonksiyonlarının %40 ile %60 oranlarında kaybedilmiş olması.
 • 18 yaşından küçük, özürlü yakınlarına bakmakla yükümlü olunması durumlarında.

65 Yaş Aylığı Şartları Kapsamında Kimler Bu Maaşı Alamaz

Sosyal yardım olarak nitelenen bu aylık, bazı koşullara bağlı olarak insanlara ödenmektedir. 65 yaş aylığı şartları olarak geçen bu koşulların tamamı sağlandığı takdirde bu maaş size bağlanır. Bu şartlar kısaca, 65 yaşını doldurup sosyal güvencenin olmaması ile aylık gelirin (yalnızca kendisi ve eşi için) 484 TL’nin altında kalmasıydı. Ayrıca bu aylığın bağlandığı kişiler devletin desteğiyle ücret alınmaksızın sağlık hizmetlerinden de faydalanabilmektedir

65 yaş aylığından kimler faydalanabilir konusunu açıkladıktan sonra bu aylıktan yararlanması mümkün olmayanların taşıdığı özelliklere de bakmamız gerekmektedir. Peki, hangi durumlarda bu maaşın alınması mümkün değildir madde madde bakalım:

 • Emekli maaşı ya da muhtaçlık sınırının üstünde bir gelirin bulunması.
 • Sigorta priminin ödeniyor olması ve bir işte halen çalışıyor olunması.
 • Nafaka alanlar kadar nafaka alma hakkı olacak kişiler de bu aylığı alamaz.
 • Evdeki ortalama gelirin asgari ücretin üçte birinden fazla olduğu durumlarda.

65 Yaş Aylığı Başvuruları Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı şartları bakımından uygun olduğunu düşündünüz ve başvuru yapmaya karar verdiyseniz başvuru için takip etmeniz gereken birkaç adım olacaktır. Öncelikle başvuruların, ikamet edilen ilçedeki kaymakamlıklardan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılması gerekmektedir. Başvuru formunu orada temin edebileceğiniz gibi internet sitelerinden çıktı da alabilirsiniz. Başvuru işlemi, sonrasında şöyle devam etmektedir: Kaymakamlıklara yahut valiliklere bağlı olan Mal Müdürlükleri’nden başvuru evrakları alınmaktadır.

Aşağıda açıklayacağımız birtakım belgeler sizden istenecek ve 65 yaş aylığı almak için uygun olup olmadığınız incelenecektir. Teslim ettiğiniz belgeler, SGK – Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek ve burada durumunuz araştırılacaktır. Maaşı almanız onaylanırsa başvurunuz kabul edilmiş olacaktır. Eğer aylık için, başvuru kişinin yakını tarafından yapılacaksa mahkemeden vasilik kararı alınması gerekecektir. Bu aşamalardan geçtikten sonra üç ayda bir yaşlılık maaşını almak mümkün olacaktır.

65 Yaş Aylığı Başvurusu Sırasında Gerekli Olacak Evraklar

65 yaş aylığının bağlanması konusundaki araştırmalar için gerekli olacak birtakım belgeler olacaktır. Başvuruda bulunan kişinin bu evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmesi zaruridir. Olası bir eksiklik ya da hatada tüm işlemlerin baştan yapılması gerekebilmektedir. 65 yaş aylığından kimler faydalanabilir sorusunun yanıtına uyum gösterdiğinize eminseniz bu belgeleri eksiksiz bir şekilde vermeniz olası bir para kaybı halini engelleyecektir. Bu konuya azami dikkat göstermelisiniz.

Başvuru için ne kadar önemli olduğunu açıkladığımız bu evraklar nelerdir? Gerekli evrakları maddeleştirirsek:

 • Başvuru formu. (Aile Bakanlığı’nın internet sitesinden ya da Mal Müdürlüğü’nden alınabilmektedir.)
 • Bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan verilecek ayrıntılı ikamet adresi çıktısı.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği çıktısı. (e-devletten bu çıktı alınabilmektedir.)
 • Vesikalık fotoğraflar. ( 3 tane ve fotoğraf net olacak şekilde çekilmiş olmalı.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu