Sosyal Yardım Platformu

2019 Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşları Ne Kadar (Devlette, Özelde)

2019 Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşları Ne Kadar (Devlette, Özelde)

Acil tıp teknisyeni maaşları 2019 senesinde zam ile belirlenmiştir. Aralık ayında yapılan enflasyon rakamlarının açıklanması ile beraber memurlara yapılacak 2019 senesine göre zamlar da belirlenmiştir. TÜİK tarafından açıklanmış olan rakamlara göre, memurlara 2019 senesinin Ocak ayından itibaren toplu sözleşme kapsamında kararlaştırılmış olan yüzde 4 zamın yanı sıra 6,70 oranında da enflasyon zam verilecektir. Memurlar 2019 senesinde Ocak ayından itibaren yüzde 4 ve artı olarak 6,70 enflasyon farkı ile beraber toplamda yüzde 10 ve 70 zam alacaktır.

Özel sektörde çalışan acil tıp teknisyenleri için maaşlar sabit kurlarla belirlenmemektedir. Acil tıp teknisyeni yetiştiren çok sayıda devlet okulu bulunmaktadır. Bundan dolayı da en kalabalık meslek gruplarının başında acil tıp teknisyenliği gelmektedir. Bu meslek grupları genel olarak devlette çalışmayı tercih etmektedir.

Devlet kadrolarına atanamayan acil tıp teknisyenleri ise özel sektörde iş bulmaya yönelmektedir. Özel sektör maaşları, devlet acil tıp teknisyenlerine göre daha düşük olmaktadır.

Bu noktada İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde hayat pahalılığı sebepleri ile acil tıp teknisyenliği için maaşlar 3.000 TL ve üzerine çıkabilmektedir. Bazı özel hastanelerde maaşlar 4000 TL ve üzerine de çıkabilmektedir.

2019 Acil Tıp Teknisyeni Maaşları Ne Kadar?

2019 acil tıp teknisyeni maaşları enflasyon oranlarına göre belirlenmiştir. Kamuda çalışan acil tıp teknisyenleri aylık olarak 7-8 gün çalışmaktadır. Aylık çalışma sürelerinin ilgili aydaki mesai gününün 8 ile çarpılmasından ve 24’e bölünmesinden elde edilmektedir. Bu noktada acil tıp teknisyeni olarak görev yapan kişiler ön lisans yani 2 senelik eğitimlerini tamamlamıştır.

İntibah yapılmış ise paramedik maaşlarını baz almak durumundadır. Bu noktada 4/1 Kadro/dereceli acil tıp teknisyeni maaşları ise net maaş olarak 2. 530 TL olarak belirlenmiştir.

TÜİK tarafından açıklanmış olan rakamlar ele alındığında memurlara belirli oranlarda zam yapılmıştır. Kamuda görev alan acil tıp teknisyenleri aylık olarak ortalama olarak yedi ya da sekiz gün çalışmaktadır. Aylık çalışma süreleri ile ilgili ayda bulunan mesai günlerinin sekiz ile çarpılması ve 24’e bölünmesi ile elde edilmektedir.

Acil tıp teknisyenlerinin maaşları kişinin mezun olduğu okula ve çalıştığı sektöre göre değişmektedir. Devlette çalışan acil tıp teknisyenleri daha yüksek maaş almaktadır. Özel sektörde acil tıp teknisyenlerinin maaşları hastanenin durumuna ve maaş politikasına göre değişmektedir.

Acil Tıp Teknisyenleri Ne Kadar Maaş Alır?

Acil tıp teknisyenleri maaşları enflasyon oranlarına belirlenmiştir. ATT olarak bilinen acil tıp teknisyenleri hastalara ilk müdahaleyi yapan ve hastaların hastaneye ulaşana kadar sağlık durumlarını kontrol eden çalışanlardır. Sağlık alanında iş bulma şansları diğer sektörlere göre daha fazla olan acil tıp teknisyenleri birçok kişi tarafından tercih edilen iş grupları arasındadır. Acil tıp teknisyeni olabilmek için üniversite sınavına girmek ve acil tıp teknisyenliği bölümünü kazanmak ve okulu bitirmek gerekir.

Acil tıp teknisyenliği oldukça zor işlerden biridir. Özellikle ATT olarak çalışan kişiler ambulanslarda çalışabildikleri gibi acil servislerde ya da özel hastanelerde çalışabilmektedir. Bundan dolayı da acil tıp teknisyenlerinin maaşları özel sektör ve kamu olmak üzere değişmektedir. Acil tıp teknisyenleri genel itibari ile 3 Bin ve 4 bin TL arasında maaş almaktadır.

Bunun yanı sıra aile yardımı ya da çocuk yardımı kalemleri maaşlara dahil edilmez. Özel sektör ya da kamuda görev alan acil tıp teknisyenlerinin maaşları kademeye göre de değişmektedir.

Devlette Acil Tıp Teknisyenleri Maaşları Ne Kadar Oldu?

Devlette acil tıp teknisyenliği 2019 senesinde enflasyon ile beraber zam almıştır. Sağlık meslek lisesi mezunları ya da ilgili bölümlerden mezun olmuş olan 2 senelik yüksek okul mezunları, acil tıp teknisyeni olarak çalışabilmektedir. Lise mezunu olmak ya da 4 senelik üniversite mezunu maaşları devlette kadro nedenleri ile oldukça değişkendir.

Lise memurları, memur olduklarında 12. Derecenin 2. Kademesinden meslek hayatına başlamaktadır. Bunun yanı sıra yüksek okul mezunları 10. Derecenin 2. Kademesinden meslek hayatına başlamaktadır. Bu noktada kademe farkları maaşları oldukça yakından etkilemektedir. Derece ve kademelere göre lise mezunu ve üniversite mezunlarının maaş oranları belirlenmektedir.

Lise Mezunu Olan Acil Tıp Teknisyenlerinin Maaşları 2019

Lise mezunu ATT maaşları 2019 senesinde 12. Derecenin 2. Kademesine bağlı olarak mesleğe başlamaktadır. Lise mezunu olan ve mesleğe yeni başlayan acil tıp teknisyenleri yaklaşık olarak 3.350 TL oranında maaş almaktadır.

Bu maaş içinde döner sermaye, eş ve çocuk yardımı bulunmamaktadır. Acil tıp teknisyenliği döner sermayesinde görev yapılan alana göre maaşlar değişebilmektedir. Büyük şehirlerde ve özellikle yoğun hastanelerde acil tıp teknisyeni döner sermayesi 750 TL’yi bulabilmektedir.

Bunun yanı sıra döner sermayeye de eklendiğinde lise mezunları için acil tıp teknisyenliği maaşları 4100 TL olabilmektedir. Devlet memurlarında olduğu gibi acil tıp teknisyenlerinin de evli olmaları ya da çocuk sahibi olmaları durumunda eş ya da çocuk yardımı almaları mümkündür. 2019 senesinde çocuk ve eş yardımları ise aşağıdaki gibidir:

  • Çalışmayan eş için eş yardımı ise 251,68 TL iken 278,58 TL olmuştur.
  • 6 yaşından küçük olan çocuklar için çocuk yardımı 58,98 TL iken 65,28 TL olmuştur.
  • 6 yaşından büyük çocuklar için çocuk yardımı 29,49 TL iken 32,64 TL olmuştur.

Üniversite Mezunu Olan Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2019

Üniversite mezunu olan ATT maaşları 2019 senesinde 4.100 TL olarak belirlenmiştir. 2 senelik yüksek okul mezunu olan acil tıp teknisyenleri 10. Derecenin 2. Kademesinden göreve başlamaktadır. Üniversite mezunu olan ve işe yeni başlayacak olan acil tıp teknisyenleri 4100 TL maaş almaktadır.

Tıpkı lise mezunu olan acil tıp teknisyenlerinde olduğu gibi üniversite mezunu olan acil tıp teknisyenleri de döner sermaye, eş ve çocuk yardımı ödemelerinden faydalanmaktadır.

Döner sermaye kapsamında eş ve çocuk yardımları gibi bütün ödemeler ile acil tıp teknisyenlerinin maaşları genel itibari ile 5.200 TL’ye çıkmıştır. Bu noktada acil tıp teknisyenleri nöbetçi ya da icapçı olmaları durumlarında nöbet ücreti ve icap ücretleri de almaktadır. Bu noktada milli ve dini bayramların yanı sıra resmi tatil günlerinde icap nöbeti ve nöbet ücreti de artmaktadır.

İcap ve nöbet ücretleri de bu noktada saatlik olarak belirlenmektedir. Görev yapılan süre bu noktada çarpılarak toplam rakam bulunmaktadır. Buna göre yüksek okul mezunları:

  • Standart nöbet ücreti 1 saatlik olarak 15.54 TL iken bayram nöbeti ücretleri ise 1 saatlik 16,48 TL olmuştur,
  • Standart icap ücreti 1 saatlik 3,88 TL iken bayram icap ücreti 1 saatlik 4,65 TL olarak belirlenmiştir.

Acil tıp teknisyenleri lise mezunları için ücretler:

  • Standart nöbet ücretleri 1 saatlik olarak 12,12 TL olarak belirlenmiştir, bayram nöbeti ücretleri ise 1 saatlik 13,73 TL olarak belirlenmiştir.
  • Standart icap ücretleri 1 saatlik 3,24 TL iken bayram icap ücretleri ise 1 saatlik 3.88 TL olarak belirlenmiştir.

Psikolog Maaşları Ne Kadar ?

Hemşire Maaşları Ne Kadar ?

İmam Maaşları Ne Kadar ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM