Bilgi Arşivi

2020 Adalet Bakanlığı Hakim ve Savcı Maaşları Ne Kadar?

Hakim ve savcıların 2020 yılındaki maaşları kişilerin mesleğini icra ettiği bölgeye, hizmet verdiği yıla, kıdem ve derecesine göre değişiklikler göstermektedir. Hakim ve savcıların maaşları hizmet yılına, kıdem ve derecesine göre aşağıdaki gibidir:

 • Mesleğe yeni başlayan 8. derece ve 7/3 statüsünde hakim ve savcılar için 9.250 TL civarlarındadır.
 • 3 yıldır mesleğini icra eden 7. derece 7/1 statüsünde hakim ve savcılar için 9.500 TL civarlarındadır.
 • 5 yıldır mesleğini icra eden 6. derece 6/1 statüsünde hakim ve savcılar için 9.750 TL civarlarındadır.
 • 7 yıldır mesleğini icra eden 5. derece 5/1 statüsünde hakim ve savcılar için 10.000 TL civarlarındadır.
 • 9 yıldır mesleğini icra eden 4. derece 4/1 statüsünde hakim ve savcılar için 10.450 TL civarlarındadır,
 • 11 yıldır mesleğini icra eden 3. derece 3/1 statüsünde hakim ve savcılar için 11.000 TL civarlarındadır,
 • 13 yıldır mesleğini icra eden 2. derece 2/1 statüsünde hakim ve savcılar için 11.250 TL civarlarındadır,
 • 18 yıldır mesleğini icra eden 1. derece 1/1 statüsünde hakim ve savcılar için 13.000 TL civarlarındadır,
 • 1/4 kıdem ve derece sahibi hakim ve savcılar için 13.500 TL civarlarındadır,
 • 24 yıldır mesleğini icra eden 1/4 kıdem ve derece sahibi hakim ve savcılar içinse 16.500 TL civarlarındadır.

Hakim ve Savcı Nasıl Olunur?

Hakim ve savcı olarak meslek icra etmek isteyen kişilerin 4 yıllık Hukuk Fakültesi’nden mezun olması gerekmektedir. Hakim ve savcı olmak için belirlenen en büyük şart, kişinin Hukuk Fakültesi diplomasına sahip olmasıdır. Ardından Hukuk Fakültesi’nden mezun olan kişilerin Adli ve İdari Hakimlik Alımı ilanlarına başvuruda bulunması gerekir. Adli ve İdari Hakimlik Alımı ilanları Adalet Bakanlığı tarafından verilmektedir. İlana başvuruda bulunan kişiler yazılı sınavda başarılı olmaları akabinde mülakata tabi tutulurlar.

Mülakatta da gerekli başarıyı gösteren adaylar 2 yıllık bir eğitim süreci geçirir. 2 yıllık eğitimini başarılı tamamlayan adayların hakim ve savcı olarak atamaları yapılmaya başlanmaktadır. Fakat bu durumda bilinmesi gereken başka bir durum söz konusudur. Hakim ve savcı adayları 2 yıllık eğitim akabinde atamalarla doğrudan hakim ve savcı olarak atanmamaktadır. Daha önceleri için direkt hakim ve savcı olarak atama yapılması söz konusu iken, yapılan değişikliklerle belirlenen sistem dâhilinde artık 2 yıllık eğitimini tamamlayan hakim ve savcı adayları öncelikle yardımcı hakim ve savcı olarak atanmakta ve meslekleri hakkında tecrübe ve deneyim kazanmaktadır.

Hakim ve Savcı Alım Süreci Nasıl İşler?

Hakim ve savcıların alımında öncelikli olarak adaylar yazılı sınava tabi tutulur. Yazılı sınavın tamamlanmasının ardından belirlenen puanlar neticesinde hangi adayların sözlü mülakata katılmaya hak kazandığı belirlenir. Ardından hak sahibi kişiler mülakata kabul edilir. Bu mülakat evresini de başarıyla tamamlayan adaylar için 2 yıllık bir eğitim süreci başlar. Bu eğitim süreci Adalet Akademisi kapsamında gerçekleşir. Adalet Akademisi bünyesinde 2 yıllık bir eğitimin başarıyla tamamlanmasının ardından adayların atamaları gerçekleşir.

Hakimler ve Savcılar Ne İş Yapar?

Savcıların görev alanı, kamu görevlisi olarak devletin suçla mücadelesine destek olmaktadır. Bir suç ihtimaline dair, suçun işlendiği şüphesiyle, suçun işleneceği bilgisiyle veya suçun işlenmesi akabinde gerekli araştırma ve soruşturmayı başlatmaktadır. Emniyet ekiplerinin savcıların açtığı soruşturmalar bünyesinde meslek icra ettiği de bilinmelidir. Savcılar, açılan soruşturmaya dair araştırmalar yaparak bu hususta bir iddianame hazırlamakla yükümlüdür. Savcı tarafından hazırlanan iddianame, konunun mahkemeye aktarılmasının ve yargı sürecinin başlamasının ilk adımıdır.

Bu durumda savcıların görevleri aşağıdaki gibi listelenebilir:
 • Söz konusu dava hakkında taraflar ile ilgili delillerin araştırılmasını sağlamak,
 • İddianame hazırlamak,
 • Kamunun ya da mağduriyet yaşan kişilerin haklarını savunmak,
 • Kasten işlenen cinayet ya da taksirle adam öldürmek gibi davalar üzerinde maktullerin adli durumlarını kontrol etmek.

Hakimler ise anayasayı ve belirlenen kanunları esasa alarak kanunların işleyişini sürdürmektedir. Kanunlara uygun davranmayan kişileri cezalandıran makam, hakimliktir. Hakimlerin gerçekleştirdiği görevler ise şöyle sıralanabilir:

 • Dava dosyalarının incelemesini yapmak, bilgi ve veri toplayarak dava dosyalarına eklemek,
 • Davanın iki tarafını da dinlemek, gerekli görüldüğü durumlarda görgü tanıklarını ve davacıların avukatlarını da davaya dâhil etmek,
 • Dava süresince yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda davanın bir karara bağlanmasını sağlamak, davaya dair hüküm vermek.

Hakim ve Savcıların İş Alanları Nerelerdir?

Hakim ve savcılar için öncelikli çalışma alanları adli kurumlardır. Savcılar; Adalet Bakanlığı’na bağlı merkez ya da ilçe teşkilatlarında çalışabilir. Savcıların görev alacakları alanları belirleyen kurum Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’dur. Savcıların kendilerine ait bir ofis ya da büro açarak özel sektörde çalışmaları gibi bir durum ise söz konusu dahi değildir.

Hakimlerin çalışma alanları ise aşağıdaki gibi listelenebilir:
 • Anayasa Mahkemesi,
 • Danıştay,
 • Yargıtay,
 • Askeri Yüksek İdare Mahkemesi,
 • İcra Sulh Ceza Mahkemeleri
 • Asliye Ticaret Mahkemeleri,
 • İdare Mahkemeleri,
 • Vergi Mahkemeleri,
 • Askeri Yargıtay,
 • İş Mahkemeleri.

Ayrıca hakimlerin ve savcıların maaşları çalıştıkları kurumlara göre değişiklikler de göstermektedir.

Hakim ve Savcıların Çalışma Ortamı Nasıldır?

Hakimler ve savcıların çalışma alanı kendilerine tahsis edilen odalar ya da ofisleridir. Bu mesleği icra eden kişilerin mobil etkileşim, bilgisayar kullanımı, internet ortamı ve yazıcı gibi aletlerle ilişkileri kuvvetlidir. Hakimlerin ve savcıların çalışma alanları mesleklerini icra ettikleri şehre, çalıştıkları adliyeye ve bölgelerine göre çalışma koşulları ve konfor bakımından değişiklik göstermektedir. Çalışma süreleri boyunca emniyet güçleriyle ortak faaliyetler yürütmektedirler. Çalıştıkları bölgedeki suç durumu da hakimlerin ve savcıların çalışma olanaklarına doğrudan etki eder. Suç oranının az olduğu bölgelerde ve şehirlerde daha konforlu bir çalışma alanına sahip olan hakimler ve savcılar, suç oranının yüksek olduğu bölgelerde devletin belirlediği kanunları korumak ve bu kanunları çiğneyen kişilerin bir yaptırıma tabi tutulması için daha çok çalışmak durumunda kalabilirler.

Hakim ve Savcıların Çalışma Saatleri Nasıldır?

Hakimler ve savcılar için belirlenen çalışma saatleri genellikle 08.00 ile 17.00 arasındadır. Fakat bu durumda esnekliklerin yaşanmasına da sıkça rastlanmaktadır. Zira bazı davalar ya da bazı soruşturmalar akabinde hakimler ve savcılar mesai saatleri dışında da çalışmak zorunda kalabilir. Ayrıca hakimler ve savcılar girecekleri davalara ya da yürüttüğü soruşturmalara hazır olmak için araştırmalarını mesai saatleri dışında da sürdürmeye devam etmektedir. Çalışma alanlarına adli ve idari olaylar dâhil olduğu için bu süreçte halkla ve bürokrasi ile doğrudan ilişkilendirilebilirler. Dolayısıyla bu meslek gruplarında siyasetin etkisi de kendini göstermektedir.

Hakim ve Savcı Adayları Maaş Alır Mı?

Hakim ve savcı adaylarının maaş alması durumu bulunmaktadır. Adalet Akademisi tarafından yapılan yazılı sınavlarda ve sözlü mülakatlarda gösterdiği başarılar neticesinde hakimlik ve savcılık için eğitim görmeye hak kazanan kişiler “hakim ve savcı adayı” olarak anılmaya başlar. Bu bağlamda hakim ve savcı adayı olan kişiler maaş almaktadır. Hakim ve savcı adaylarının 2020 yılında aldıkları maaş ise yaklaşık 6.600 TL kadardır.

Hakim ve Savcı Maaşlarını Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Hakim ve savcılara yapılan bazı ek ödemeler savcı maaşlarında birtakım değişikliklerin gözlenmesine sebep olmaktadır. Bu bağlamda ek ödemeler gibi hakimlerin ve savcıların maaşlarının belirlenmesinde etkili olan durumlar aşağıdaki gibi listelenebilmektedir:

 • Aile yardımı,
 • Çocuk yardımı,
 • Mesleğini icra eden memurun medeni durumu,
 • Asgari geçim indirimi,
 • Sigorta,
 • Bireysel Emeklilik Sistemi kesintileri,
 • Toplu sözleşme zammı,
 • Enflasyon farkı.

Yukarıda listelenen bu unsurlar, hakimlerin ve savcıların maaşlarında bazı değişiklikler görülmesine sebep olmaktadır.

Güncel Köy ve Mahalle Muhtar Maaşları Ne Kadar Oldu?

Güncel Öğretmen Maaşları (Sözleşmeli ve Ücretli) Ne Kadar?

Güncel Polis Maaşları Ne Kadar! En Düşük ve En Yüksek

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu