Aile Gelir Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Ailelerin toplam gelirlerinin yer aldığı aile gelir belgesi almak için kişilerin çalıştıkları işyerine başvuru yapması gerekir. Gelir belgesinin alınması aşamasında, kişilerin sigorta durumuna, çalışmasına ya da emekli olmasına göre faklı yöntemler kullanılmaktadır. Sosyal Güvenlik kurumu kapsamında görev yapan çalışanlar, balı oldukları sigorta türüne göre gelir belgesi talebinde bulunmalıdır. Çalışanların maaş bilgileri ve diğer gelir bilgileri, e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilir.

Gelir Belgesinin Özellikleri Nelerdir?

Bir kişinin ay içerisinde elde ettiği toplam kazançların yer aldığı resmi evraka, gelir belgesi adı verilmektedir. Gelir belgesi, sadece bir kişiye ait gelirleri içerisinde barındırırken, aile gelir belgesinin içerisinde, aile fertlerinin toplam gelirleri yer almaktadır. Aile gelir belgesi ya da şahsi gelir belgesi, bankalar, firmalar, kurum ve kuruluşlar tarafından farklı sebeplerle talep edilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden, aile gelir belgesi ya da kişisel gelir belgesi hakkında detaylı bilgi ve sorgulamalar yapılmaktadır.

Gelir Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Genel olarak finansal işlemlerin başvuruları aşamasında, başvurana ait gelir belgesi talep edilmektedir. Kişilere verilecek olan borçların değerini belirlemek ya da kişilere devlet destekli maaş bağlamak için gelir belgesinin detayları incelemeye alınmaktadır. Gelir belgesinin üzerinde yer alan resmi gelir miktarı, kişilerin maddi durumunu temsil ettiğinden yasal geçerliliği bulunmaktadır. Kişilerin aylık maaşları ya da kazançları, kendilerine bağlanan farklı gelirler, kira gelirleri ya da ek işten elde edilen tüm kazançlar, gelir belgesine dahil edilmektedir.

Gelir belgesinin en fazla kullanıldığı kurumlar, bankalardan kredi ve kredi kartı taleplerinin oluşturulmasıdır. Bankada hesap oluşturma, kredi ya da kredi kartı için başvuru yapma aşamasında, resmi geçerliliği bulunan gelir belgesi hazırlanmalıdır. Aile gelir belgesi, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından verilen desteklerin başvurusunda ve bankalardan yüksek tutarda kredi talep edildiği zamanlarda kullanılmaktadır. Gelir belgesi kullanımıyla, devlet destekli aylık alınıp alınamayacağı ya da banka ve benzeri finansal kuruluşlardan alınacak borçların limitleri kolaylıkla belirlenmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Gelir belgesinin alımı aşamasında başvuru yapılacak kurum ve kuruluşlar, kişilerin çalışmasına ya da emekliliğine göre değişiklik göstermektedir. Kişilerin durumlarına göre, gelir belgesi almaları için başvuru yapacakları kurumlar aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

  • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan kişiler, gelir belgesi almak için çalıştıkları kurumlar üzerinden başvuru oluşturmalıdır.
  • Kamuya ait kurum ve kuruluşlarda görev yapan çalışanlar, gelir belgesi almak için Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan e-bordro sistemini kullanmalı ve gelir belgesi talebinde bulunmalıdır. E-bordro sistemi, turkiye.gov.tr bağlantı adresiyle kullanılan e-devlet sistemiyle bağlantılı olarak çalışmaktadır.
  • BAĞ-KUR kapsamında sigortalı olarak çalışan serbest meslek sahiplerine ait gelir beleşi, işletmelerine ait güncel vergi levhasıdır. İşletmelerin vergi levhaları, işletmeye ait net geliri temsil etmektedir.
  • Emeklilere ait maaş ve diğer gelirlerin yer aldığı gelir belgeleri, e-devlet sistemi üzerinden alınmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden gelir belgesi almak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sistemine giriş yapabilirler.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Gelir Belgesi Almanın Yolları

E-devlet sistemi kullanılarak gelir belgesi almak için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan bağlantı adresi kullanılmalıdır. Gelir belgesi başvuru için açılacak olan e-devlet giriş ekranında, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılmaktadır. E-devlet şifresi olmayan kişiler, PTT şubelerine giderek 4 TL karşılığında şifre almalıdır.

E-devlet şifresi yerine, e-imza ya da mobil imza uygulamalarıyla da sisteme giriş yapılmaktadır. E-devlet giriş ekranında talep edilen tüm bilgiler tamamlandıktan sonra “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.

E-devlet sistemi açıldıktan sonra “Kurumlar” ya da “E-hizmetler” bölümüne tıklanmalıdır. Kurumlar bölümü üzerinden “Maliye Bakanlığı” seçeneği tercih edilmelidir. Maliye Bakanlığı resmi sayfası açıldıktan sonra, “E-Bordro Hizmeti” seçeneğine tıklanması gerekmektedir.

Sistem ekranı açıldıktan sonra, aylık net maaşın yer aldığı maaş bordrosu görüntülenebilir ve cihaza indirilebilir. Açılan ekranda yer alan maaş bordrosu, doğrudan yazıcıya aktarılarak çıkarılmaktadır.

Gelir Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kişilere ait resmi gelir belgesi sorgulamaları, e-devlet sistemi üzerinden yapılmalıdır. www.turkiye.gov.tr adresi kullanılarak, e-devlet sisteminin resmi internet sitesine erişim sağlanmalıdır. E-devlet ana sayfasında yer alan “Sisteme Giriş Yap” ibaresine ya da “Kimliğimi Hemen Doğrula” ibaresine tıklayarak, e-devlet giriş ekranı açılmalıdır.

Giriş ekranında talep edilen T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazıldıktan sonra “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.

E-devlet sistemi ana ekranının açılmasıyla birlikte, sayfanın sağ üst kısmında yer alan arama bölümüne “Gelir Belgesi” yazılmalı ve güncel gelir belgesi bilgilerine erişilmelidir. Ayrıca e-hizmetler bölümü kullanılarak, bölümde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasına tıklanabilir ve gelir belgesi sorgulaması yapılabilir.

Gelir Testi Nedir, Ne İşe Yarar?

Gelir testi, Sosyal Güvenlik kurumu kapsamında çalışmayan ve genel sağlık sigortasına sahip olmayan kişilerin ve ailelerinin adına yapılmaktadır. Gelir testinin yapılma amacı, aile içerisindeki net gelirin aile bireylerine dağılımını hesaplamak ve ailelerin maddi desteğe sahip olup olmadığını netleştirmektir. Gelir testine dahil edilen kişiler, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından denetlemeye alınır ve kişilerin maddi gücü resmi olarak belgelenir.

65 yaş üstü olan, harp ve savaş mağduru olan, yetim ve dul maaşı talep eden, öğrenci yardımı talep eden, işsizlik aylığı başvurusunda bulunan ya da engelli maaşı almak için başvuru yapan kişilere, kurum tarafından gelir testi uygulanmaktadır. Gelir testi kapsamında belirtilen tutardan daha az kazanç elde eden aileler, devlet tarafından maaşa bağlanmakta ve maddi durumları düzelene kadar desteklenmektedir.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir testleri Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı görevlileri tarafından uygulanmaktadır. Kurum kapsamında verilen desteklerden faydalanmak için yapılacak gelir testinin başvurusu ve adımları aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

  • Kişilerin ikamet adreslerinden sorumlu olan kaymakamlığa gidilmelidir.
  • Kaymakamlıklarla aynı binada yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma bölümüne girilmeli ve gelir testi için başvuru oluşturulmalıdır.
  • Kurum tarafından beyan edilen gelir testi başvuru formu alınmalı ve formda yer alan tüm bilgiler doldurulduktan sonra kurum görevlisine teslim edilmelidir.
  • Gelir testi başvuru formu üzerinde, başvuru yapan kişi ya da aile bireylerinin tamamına ait T.C. kimlik numarası talep edilmekte ve bu kişilerin kendi adına ıslak imza atması gerekmektedir.
  • Gelir testi başvuru formuyla birlikte, başvurana ve ailesinde yer alan diğer bireylere ait T.C. kimlik numarası fotokopileri kuruma teslim edilmek zorundadır.

Gelir testi başvuru formu ve T.C. kimlik belgesi fotokopileri kuruma teslim edildikten sonra, gelir testi başvurusu işleme alınacaktır. Başvuru tarihinden itibaren, en geç 1 ay içerisinde gelir testi başvurusu değerlendirilir ve başvuru sonucu e-devlet sistemine yüklenir. 65 yaş üstü olan ya da engeli bulunduğu için kuruma gidemeyen kişilerin adreslerine kurum görevlileri gitmekte ve gelir testini yapmaktadır.

Gelir Belgesi ile Gelir Testi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki haklardan faydalanmak isteyen tüm bireyler, gelir testi yaptırmak zorundadır. Gelir testi sadece resmî kurumlar tarafından talep edilirken, gelir belgeleri özel kurumlar tarafından istenmektedir. Gelir testi yaptıran kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışmamakta ve Aile, Çalışma Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

Gelir belgesi, sadece SGK’lı olarak çalışan ve düzenli bir maaşı bulunan kişilere verilmektedir. Gelir belgesi ile gelir testi arasındaki en büyük fark, gelir testinin zorunlu, gelir belgesinin ise isteğe bağlı olarak çıkarılmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu