Sosyal Yardım Platformu

2019 Aile Hekimi Ne Kadar Maaş Alıyor?

2019 Aile Hekimi Ne Kadar Maaş Alıyor?

Aile hekimi maaşları 2019 yılında hem aile hekimi olmak isteyen hekim adayları tarafından hem de aile hekiminden hizmet alan vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Günümüz şartlarında sağlık sektöründe çalışan doktorların ve pratisyenlerin ortalamanın üzerinde maaş aldıkları biliniyor. Ancak hastalandığımızda veya bir rahatsızlık hissettiğimizde ilk başvurduğumuz hekimlerin başında gelen aile hekimlerinin net olarak ne kadar maaş aldıkları hakkında birtakım söylentiler olsa da net bir bilgiye ulaşmak zor olabiliyor. Bu sebeple aile hekimleri ile ilgili olarak en çok merak edilen sorular olan;

  • Aile hekimleri 2019 yılında ne kadar maaş alıyor?
  • Aile hekimi kime denir?
  • Nasıl aile hekimi olunur?
  • Aile hekimlerinin maaşlarından yapılan kesintiler nelerdir?

gibi soruların cevaplarını sizler için yanıtladık. Bu yazımızda aile hekimleriyle ilgili olarak aklınıza takılan bütün soruların yanıtlarını ve aile hekimliği hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Aile Hekimi Kimdir, Kime Denir?

Aile hekimleri, vatandaşlara yakın olması ve kolay muayene şartları ile pratik tedavi imkanı sunması sebebiyle ülkemizde 7’den 70’e birçok vatandaşın sağlık problemi yaşadıklarında ilk başvurdukları kişiler olmaktadır.

Ülkemizde sağlık sektörüne yapılan büyük çaptaki yatırımların ardından aynı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi aile hekimliği sistemi kurulmuş ve takip eden yıllarda bütün vatandaşlara kolay bir hizmet sunabilmek için yaygınlaştırılmıştır. Bu noktada aile hekimi maaşları hakkında merak edilen sorulardan önce aile hekimliğinin nasıl bir meslek olduğunu ve kimlere aile hekimi dendiğini irdelemek gerekir.

Aile hekimi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Sağlık Bakanlığı’nın gelişmiş ülkelerdeki sağlık sistemini ülke şartlarına adapte etmek için kurulan sağlık düzenlemesinin temel yapı taşlarıdır. Günümüzde sağlık sektöründe vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için neredeyse her mahalle ve muhite özel “Aile Sağlığı Merkezleri” kurulmuştur. İşte bu merkezlerde vatandaşın sağlığı ile yakından ilgilenmekle yükümlü olan hekimlere aile hekimi denmektedir. Peki aile hekimleri sağlık açısından nasıl hizmet verirler?

Bu noktada aile hekimleri, devlet hastanelerinde ve diğer sağlık kuruluşlarında bulunan doktorlar gibi, hastaları muayene etme yetkisine sahiptir. Muayene sonrası aile hekimine başvuruda bulunan kişiler hakkında hastalık tanısı koyabilir ve bu hastalığı tedavi etme yönünde ilaç reçetesi yazabilirler. Aile Sağlığı Merkezleri, doğal olarak bir hastane kadar donanımlı olmamaktadır. Ancak her vatandaşın ikametgâh adresine göre sorumlu olduğu, sağlık hizmeti alabildiği Aile Sağlığı Merkezleri sayesinde, vatandaşlar kolay bir şekilde tedavi olabilirler. Bu sayede hastalık tanısının konulması ve varsa önemli bulguların tespit edilmesi konusunda aile hekiminden destek almak, sağlık sisteminin vatandaşlara sunduğu kolaylıklar arasında yer alır. Vatandaşlar şikâyetçi oldukları rahatsızlıklar hakkında aile hekimine muayene olarak bilgi sahibi olabilir ve aile hekiminin direktifleri ya da tavsiyeleri ile daha donanımlı sağlık kuruluşlarına başvuruda bulunabilirler.

Aile Hekimi Nasıl Olunur?

Aile hekimi olmak isteyen vatandaşlar, bu mesleğin şartlarını detaylı şekilde irdeleyip kariyer planlamalarını bu yönde kurgulamaları gerekir. Nitekim aile hekimliği dışarıdan görüldüğü gibi bir meslek değildir. Aile hekimi olmak beraberinde birçok sorumluluk getirir. Ancak tüm bu faktörlerin öncesinde aile hekimi olmak isteyen vatandaşların herhangi bir yükseköğretim kurumunda tıp eğitimi almaları gerekir. Tıp eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra aile hekimi olmak isteyen vatandaşın, 3 yılı aşkın bir süresi olan aile hekimliği eğitimine yönelmesi ve bu programdan başarıyla mezun olması gerekir. Her ne kadar aile hekimi maaşları 2019 yılı şartlarında bu mesleği cazip kılsa da gerçekten sabır isteyen ve insanlarla sağlık hizmeti verebilmek için yoğun çaba gerektiren zorlayıcı meslekler arasında yer almaktadır.

Aile Hekimi Maaşı 2019 Ne Kadar?

Aile hekimi olarak göreve başlayan doktor, görev yaptığı yani kendi yetki alanı ile sınırlı olan Aile Sağlığı Merkezi’nin konumuna ve kapsamına göre maaş almaktadır. Dolayısıyla küçük şehirlerde bulunan Aile Sağlığı Merkezleri ile nüfusu kalabalık olan büyükşehirlerde bulunan Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan personeller aynı maaşı almazlar. Aile hekiminin aldığı maaşın tutarını belirleyen birtakım önemli faktörler bulunmaktadır. Ancak bu faktörler göz ardı edilerek de aile hekimlerinin aylık geliri hakkında bir bilgi vermek mümkündür.

2019 aile hekimi maaşı, göreve yeni başlayan ve ortalama büyüklükte bir Aile Sağlığı Merkezi’nde yetkili olan hekimlere ortalama 4 bin 500 lira ile 5 bin 500 lira arası bir tutar olarak verilir. Bu ücret, az önce bahsettiğimiz gibi hastaların yoğun olduğu merkezler ile daha az nüfuslu bölgelere göre birbirinden farklılık gösterir. Aile hekimi maaşlarına yansıtılan ek ödemelerde çocuk sayısı, hekimin hizmet süresinden kazandığı kıdemi, evli ise eşinin çalışıp çalışmaması gibi faktörler ayı ayrı göz önünde bulundurulur.

Aile Hekimi Maaşlarında Yapılan Kesintiler Nelerdir?

Aile hekimi maaşlarını doğrudan etkileyen bir faktör de hekimlerin aylıklarından yapılan kesintilerdir. Aile hekimlerini bu konuda ilgilendiren tek kesinti; 2, 3, 4, ve 5. kademeden damga vergileridir. Bu tür kesintilerin dışında doktorların maaşlarından bir kesinti yapılması söz konusu değildir.

Gelir vergisi, damga vergisi ve sosyal güvenlik prim kesintileri, aile hekiminin maaşının %15’i olacak şekilde en altı limitten başlar ve gelir vergisi olarak kesintiye uğrar. Öte yandan maaşlarda 16 oranında sosyal güvenlik prim kesintisi yapılabilirken binde 6 oranında da damga vergisi kesintisi söz konusu olmaktadır.

Aile Hekimi Asistan Maaşları Ne Kadardır?

Sağlık sistemimizde öncelik vatandaşların en kolay bir şekilde hizmet almasıdır. Bu sebeple ülkenin dört bir yanında Aile Sağlığı Merkezleri açılmış ve birçok muhite özel doktor tahsis edilmiştir. Her ne kadar belirli mahalle ve semtlere sayıca az olarak aile hekimi düşse de sağlık sisteminin sekteye uğramaması ve gelişmiş ülkelerdeki gibi kolay bir şekilde sürdürülebilir olması adına bütün sorumluluklar alınmaktadır. Nitekim bazı durumlarda Aile Sağlığı Merkezi, yoğunluk sebebiyle veya çok fazla hastanın müracaat etmesi durumlarında, sağlık hizmetini önceden planlanan seviyede yerine getirememektedir. İşte bu gibi durumlarda Sağlık Bakanlığı’nca yetkili kurum ve kuruluşlar aile hekimi asistanı istihdam edebilirler. İhtiyaç dahilinde gerçekleşen bu istihdam işlemlerinde Aile Sağlığı Merkezi’ne yetkili olarak katılan pratisyen aile sağlık hekimleri, her yıl belirli oranlarda sağlık personelleri arasına katılırlar.

Sözleşmeli personel olarak da adlandırılan aile hekimi asistan maaşları da birçok vatandaş tarafından merak edilen bir konudur. Asistan ve pratisyen aile hekimleri hem sözleşmeli olarak bir sağlık personeli gibi vazifelerini yerine getirirken hem de eğitimlerine devam ederek aile hekimi olmaya hak kazanmak için çalışmalarını sürdürürler. Aile hekimi pratisyen doktor maaşları aylık 4 ile 5 bin Türk lirası arasında bir tutara tekabül etmektedir. Dolayısıyla aile hekimleri için geçerli olan faktörler  aynı şekilde pratisyen doktorlar için de geçerli olmaktadır. Yani görev yapılan Aile Sağlığı Merkezi’nin yoğunluğu veya tenhalığı, yetki alanının geniş veya dar olması gibi değişkenlerin maaş üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bu yazımızda aile hekimleri hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını vermeye çalıştık.

E-Nabız Aile Hekimi Randevu Alma Nasıl Yapılır?

E-Nabız Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM