Sosyal Yardım Platformu

2019 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

2019 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

2019 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yardım başvurusu yapmak ve bakanlık tarafından verilen yardım imkanlarından yararlanmak için gerekli olan şartlar vardır. Bu şartlara uyum sağlayan Türk vatandaşlarının bakanlık yardımlarından faydalanma hakkı bulunmaktadır. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetleri muhtaç vatandaşların yaşantılarını kolaylaştırmak ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak amacı ile verilmektedir. Devlet tarafından sunulan sosyal yardım başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmaktadır. Vatandaşlar yardım başvurusunda bulunmak için bağlı bulundukları yerdeki bakanlıklara bizzat giderek başvuruda bulunabilirler.

Ülkemizde devlet tarafından vatandaşlara verilen yardımların denetimlerini sağlamak üzere kurulmuş olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından vatandaşları faydalanabileceği öğrenci, doğum, engelli ve yaşlı maaşları gibi çeşitli yardımlar 2019 yılında verilmeye devam etmektedir. Yardım başvurusunda bulunmak için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine giderek bilgi almak ve başvuruları gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yaşlı ve Engelli Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli yardımları 2022 sayılı kanun kapsamında yapıldığı gruplara göre şu şekilde sıralanmaktadır;

 • %40 ile %69 oranında engelli olan vatandaşlar için yapılan yardımlar,
 • %70 oranında engeli bulunan vatandaşlar için yapılan yardımlar,
 • 18 yaşın altında engeli bulunan vatandaşların yakınlarına yapılan yardımlar,
 • Silikozis hastaları için yapılan yardımlar,
 • Evde bakım için yapılan yardımlar şeklinde sıralanmaktadır.

2019 yılı ödeneklerinde %40 ile %69 oranında engelli olan vatandaşlar için aylık olarak 433,68 TL ödenmektedir. %70 oranında engeli bulunan vatandaşlar için yapılan ödemeler ise aylık olarak 650,52 TL dır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Yardımları

İhtiyaç sahibi muhtaç kişilere aile yardımı adı altına da verilen birçok yardım bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen ve hak sahiplerinin yararlanabildiği destek Aile Yardımları şunlardır;

 • Gıda yardımları; ihtiyaç sahibi ailelere verilen gıda yardımlarından yararlanabilmek için başvuruda bulunan vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • 18 yaş üstünde olan Türk vatandaşlarının başvuruları kabul edilir.
 • Hanede yaşayan vatandaşların toplam gelirinin asgari ücretin üçte birinden aza oranda olması gerekir.
 • Başvurular kimlik ibrazları ile kabul edilirken sonuçlar mütevelli heyeti tarafından verilir.

Yılda iki kez verilen gıda yardımı daha ağırlıklı olarak bayram dönemlerinde verilmekte ilgili makamlardan aldıkları talimatlar doğrultusunda belediye tarafından hak sahiplerine dağıtılmaktadır.

 • Yakacak Yardımları; Yılda bir kez kış aylarında yapılan yakacak yardımlarından yararlanabilecek vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • Başvuruda bulunan vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Hanede yaşayan vatandaşların kişi başına düşen gelir düzeyinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekir.
 • Yakacak yardımı yapmak için verilecek karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.
 • Barınma yardımları; 2019 yılı aile yardım başvuruları arasında bulunan barınma yardımlarından yararlanabilmek için vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • Türk vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • Hane içerisinde vatandaşlara düşen gelirin kişi başına net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir.
 • Kimlik ibraz edilerek yapılan başvurular kabul edilir.
 • Destekten faydalanabileceği kararı mütevelli heyeti tarafından verilir.
 • Öksüz ve yetim yardımları; Ebeveynlerini kaybetmiş olan çocuklara düzenli bir şekilde verilen nakdi yardımlar sosyal yardım programları kapsamında bulunmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı muhtaç aile çocuklarının eğitimlerine devam edebilmesi için ailelerine verilen yardımlardır. Muhtaç ailelere verilen şartlı eğitim yardımından yararlanmak muhtaçlık devamlılığı sürdüğü sürece öğrenci 18 yaşına gelene kadar devam etmektedir. Öğrenci yardım tutarları şu şekildedir;

 • İlköğretimde okuyan erkek öğrenciler için aylık 35 TL, kız öğrenciler için aylık 40 TL dır.
 • Ortaöğretimde okuyan erkek öğrenciler için aylık 50 TL, kız öğrenciler için aylık 60 TL dır.

Belirtilen tutarlar hak sahibi ailelere aylık olarak ödenmektedir. Direkt olarak hak sahibi velilerin hesaplarına yatırılan çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu yardımlarından yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekir. Bakanlığa bizzat giderek başvuruda bulunan veliler yardım maaşından yararlanmak için istenen şartları sorarak bilgi alabilirler.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eşi Vefat Eden Kadınlara Yardımlar

Eşleri vefat etmiş olan kadınların ihtiyaçlarını gidermeleri için verilen yardım, 2 aylık peridolar halinde yapılmaktadır. 2 ayda bir 550 TL olarak ödenen yardımdan faydalanabilmek için sahip olunması gereken şartlar şunlardır;

 • Eşi vefat eden kadının herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Muhtaç durumda olması gerekir. Muhtaçlık durumu teyidi için haneye ekipler gelmekte ve muhtaçlık seviyesi tespit edilmektedir.
 • Başvuruların kimlik belgeleri ile yapılması gerekir.

Her eşi vefa eden kadının bu maaşı alması diye bir durum söz konusu değildir. Maaşı almaya hak kazanmak için gerekli olan şartlara uyum sağlandığının ispat edilmesi gerekir. 2 ayda bir dul maaşı alınması için yapılacak başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ya da Sosyal Yardımlaşma Vakfına yapılması gerekir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk yardımı olarak sunulan bu yardım canlı doğan bebekleri kapsamaktadır. Doğum yardımı başvurularının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılması gerekir. Türk vatandaşlarını kapsayan yardımdan mavi kart sahipleri yararlanmaktadır. 2019 doğum yardımı ödenek tutarları şu şekilde verilmektedir;

 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 1. bebekler için 300 TL
 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 2. bebekler için 400 TL
 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 3. bebekler ve daha fazlası için 600 TL olarak ödenmektedir.

Doğum yardım ödeneğinden yararlanabilmek için bebeklerin 15/05/2015 tarihinden sonra doğmuş olmaları gerekir. Şartlı sağlık yardımı kapsamında muhtaç ailelerin okul öncesi çocuklarının düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması amacı ile verilen yardımlardır. Ödemeler doğum yapan annelerin hesabına yatırılır ve bu alanda verilen aylık ödemeler çocuk başına 30 TL dır. Şartlı sağlık yardımı;

 • Hastanede doğum yapan annelere 1 kereye mahsus olmak üzere 75 TL
 • Düzenli muayene yaptırılması durumlarında doğum öncesi aylık 35 TL
 • Doğum sonrasında ise 2 kere olmak üzere 35 TL olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Asker Ailelerine Yönelik Yardımlar

Zorunlu askerliğine devam eden askerlerin muhtaç durumda olması halinde ailelerine yapılan nakdi yardımdır. Bu yardım ödeneğinde öncelik eşlere verilir. Bekar olan askerlerin ise önceliği annelerine verilir. İki ayda nakdi olarak ödenen yardım aylık 275 TL olarak verilmektedir. Zorunlu askerliğine devam eden askerlerin muhtaç ailelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bu yardımdan yararlanabilmek için gerekli olan şartlar:

 • Başvuruda bulunan kişinin askerin hak sahibi olabilecek yakını olması gerekir.
 • Başvuruda bulunan asker yakınının herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekir.
 • Başvuruda bulunan asker yakınını muhtaç durumda olması gerekir.

Çocuk Parası Yardımı

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 399 YORUM
 1. Asli dedi ki:

  Benim esim hapisde yatiyor bir gelirim yok kaynana kayinbabami yanima aldim ama gecinemiyoruz nasil para yardi mi alabilirim kayinbaba calismiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit ve gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca eşiniz cezaevinde olduğu için maaş talebinde bulunabilirsiniz.

 2. Fatma dedi ki:

  Esimden bosandım ve 2 cocugum var yardım alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 3. Meryem dedi ki:

  Merhabalar eşim sigortalı calısan aldıgı aylık yetmiyor elektrik dogal gaz banka kredi borçları elden alınmış nakit borcum var ben yardım alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara yardım verilmiyor. Yinede şansınızı deneyebilirsiniz.

  2. Murat dedi ki:

   18 yaşındayım ailevi nedenlerle evden ayrildim calismiyorumda bana para yardimi yapilabiliyomu

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 4. Özen dedi ki:

  Benkm eşim vefat edeli 15 ay oldu 4 cocuğum var sosyal politikalardan yardım aliyorum süresi doldugu icin tekrar basvuru yaptım üst kısimda bir yazi okudum esi vefat eden kimse 2 ayda bir maas alabilir diyor ama ben almiyorum market icin sosyal kart almadim birde hic bir sekilde erzak yada komur yardimim bile olmadi bana bilgi verirseniz sevinirim tesekkur ederim…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit ve gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca 2 ayda bir 550TL verilen dul aylığı için de müracaat edebilirsiniz.

 5. Mehmet aslan dedi ki:

  Merhaba ben %65 engelliyim 45 yaşındayım
  İş kaybı dolayısı ile erken emeli oldum1000 tl aylık bağlandı
  2 çocuğum okuyor 11 ve 16 yaşlarında
  aldığım para ile geçinmem mümkün değil .
  Üzerime eski bir ev ve eski bir araba var
  Sevis ve doğalgaz parasını bile aldığım para yetmiyor
  Çalışamıyorum. Öğrenci servis yardımı yada doğalgaz yakacak parası.
  Yada bir miktar para yardımı alabilirmiyim
  Siz ne önerirsiniz
  Yardım alabilirmiyim.
  Alabilirsem nereye başvurmam gerekir.

  Çok teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekir.

 6. şeyda dedi ki:

  merhaba benim eşim sabikali olduğu için ne iş bulabiliyor nede iş veriyorlar işsiz bende çalışmıyorum 4 yaşında bi çocuğumuz var sigorta yapıyoruz diye kandırıp banada sigorta yapmadılar diye bende temizlik işinden ayrıldım yardım için başvurduk ama cevap gelmedi 5 ay oldu ne yapmamız gerek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bulunduğunuz yerdeki Kaymakamlığa müracaat ederek durumunuzu anlatan bir dilekçe yazın ve market ihtiyaçlarınızı karşılamak için sosyal kart talebinde bulunun.

 7. Hdhddhhd dedi ki:

  Eşim ceza evinde benim bakanım olmadolmadığı için annemlerde kalıyorum kaydımıda buraya aldırmak zorunda kaldım 1 çocuğum var okula gidiyor annem emekli yardım alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı ve gıda yardımı için müracaat ederseniz başvurunuz onaylanabilir.

  2. Simge sarıkaya dedi ki:

   Ben manısa Salihli ilçesinde Yasamaktayım durumum olmadigindan dolayı lise egitimi acık ogretimden bıttıyorum yasım 16 annem babam bosandı fakat babam bana bakmıyor ilgilenmiyor Nafaka fılan Ödemiyor bulunduğum yerde Sosyal yardımlaşma hıc bı aylık bağlamıyorum sosyal güvencem bıle yok bunun için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, İlçe Kaymakamlığına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurup ve posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 8. Eda dedi ki:

  İk ay önce başvuru yaptım ekonomik destek için memur gelecek demişlerdi kimse gelmedi arıyorum cevap veren yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 9. Gamze gencer dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde 5 aydır 1 oğlum var lise 1 giyor mahkum parası Almam için ne yapmam gerek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 10. Erol Sülük dedi ki:

  Merhaba insaatta calisiyorum sigortam var diye hane yardimi kömür veya cocuk parasi hic bir yardim alamiyoruz maddi sıkıntılar yaşıyoruz cok borcumuz var biz neden yardımlardan faydalanamıyoruz 3 cocuk okula gidiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal yardımlar sigortası olanlara verilmiyor. Kömür yardımı alabilmek için muhtarlığınıza müracaat etmeniz gerekir. Kaymakamlık Makamına gönderilmek üzere Muhtarlığınıza kömür yardımı ve eğitim yardımı talebinizi içeren bir dilekçe ile müracaat edebilisiniz. Muhtarlığın görüşü ile komisyon yardıma onay verebilir.

 11. Gülsüm dedi ki:

  Benim de yetim kız kardeşim var vasisi benim yetim parası arada bir çıkıyor babam sigortalı çalıştığı için ben ne yapmalıyım liseye gidiyor destek olmuyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığı için Vakıflar Genel Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. Genel Müdürlüğün internet sitesindeki formu indirip doldurun ve posta yoluyla gönderin.

 12. Semra dedi ki:

  Merhabalar eşim ceza evinde aylık bağlanır mı sosyal yardımlaşmaya başvuru yapsam hiçbir gelirim de yok ev kira

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat talepte bulunabilirsiniz.

 13. Dilber baruğ dedi ki:

  Merhabalar.ben 3.5 yıl önce eşime boşanma davası açtım.dava halen sürüyor .nsfsjs biçilmesi ne rağmen ödeniyor.kurumunuza başvurdum.bunun sonucunda 3 çocuğum için aylık780 tl yardım bağland.fakat okuyan 3 cocuk icin bu mebla.çok azdi.brnde buyuzden evinin yakınındaki bir yufkacida yarım gün çalışmak istedim yarım gün için 23 TL para alıyordum sonra tam gün çalışmamı istediler bende çocuklar küçük olduğu için kabul edemedim çıktım. O dönem memurlar gelmiş ben evde yokken bina görevlisi çalıştığımı komsum calışmadığını söylemiş.ama ben zaten o işe girerken mrmurunuza söylemiştim yarım gün işe girdim yardım kesilir mi diye kesilmez düzenli bir gelirin olması lazım dedi.ama aynı memur kesilmesini talep etmiş .yardımım kesildi.ben 3 çocuğu evde bırakıp çalışmak zorunda kaldım.cocuklarim ben yokken perişan oluyor.ben yardıma tekrar yazılmak istiyorum ama kabul edilirmi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, durumunuzu anlatan bir dilekçe ile tekrar müracaat edebilirsiniz.

 14. Iibrahim kucukyilmaz dedi ki:

  Ben 13 aydir calismiyorum yaslisin diye is vermiyorlar 13 aydir sgk yok zor durumdayim iki cocuk okutuyorum ne tur yardim olursa sevinirim saygilarimla selamlar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca market ihtiyaçlarınız için sosyal karta müracaat edebilirsiniz.

 15. Naciye dedi ki:

  Iyi gunler benim 100de 68 raporum var ama suresi gecdi komur yardimi almak istiyorum esimin ssksi var evimiz kira maddi durumumuz cok kotu 2 kere gitti red ettiler ne yapmam gerekiyo bilgilendirirseniz sevinirim 2 yasinda kizim var engelliyim calidamiyorum askeri ucret aliyor esim ev zaten kira elektrik su bez mama para kalmiyo elimizde

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olana sosyal yardım verilmiyor. Durumunuzu anlatan bir dilekçe ile Kaymakamlık Makamına müracaat ederek kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Komisyonda görüşülür ve durumunuza göre karar verilir.

 16. Ezgi dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde ve 10 aylık kızım var kızım küçük emiyor ve çalışamıyorum zaten bakacak biri de yok nerelerden yardim alabilirim yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 17. Yasin dedi ki:

  Merhaba benim %85 raporum var çalışamıyorum bir oğlum var ortaokula 1 giden eşimden ayrıyım herhangi bir gelirim yok daha öncede genel sağlık borcunu sildirmek için gelir tespit yaptırmıştım ve yeşil kart çıkmıştı gittiğim hastande yeşil kart geçmediği için iptal ettirmek zorunda kalmıştım bu gelir tespiti hala geçerlimidir engelli maaşı çocuk parası ve sosyal yardım alabilirmiyim teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yeniden gelir tespiti yaptırabilirsiniz.Engelli maaşı için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve engelli raporunuzu da ekleyip posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gönderin.

 18. Ceyda dedi ki:

  Merhaba ben eşimden bosandım 1 kızım var. Babası şuan cezavinde kızım icin yardim alabilirmiyim nereye başvurmalıyım
  Tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 19. Oğuzhan dedi ki:

  %78 engelli raporum var. Aile ve sosyal politikalar müdürlüğüne başvursam gelir testi yapmadan bana maaş bağlarlarmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuruyu Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapmanız gerekiyor. Engelli raporunuzla birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

 20. Sevgi dedi ki:

  Merhabalar .Arastirirken buraya denk geldim .Ben üniversite ogrencisiyim okuyorum. Babam engelli calisamiyor 3 ayda bi aldığı engelli maaşi var ,yalnız evimiz kira .Hiç bi yerden gelirimiz yok .2 kardeşim var biri ortaöğretim diğeri ise üniversiteye hazırlanıyor .Sosyal hizmetlere başvuru yaptık evde çalışan nüfus tespit edilmiş .Oysa kardeşim üniversiteye hazırlanıyor bunu kabul etmiyorlar bir türlü .Ne yapabiliriz başka ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına bir dilekçe ile müracaat ederek durumunuzu anlatın.

  2. Oğuzhan dedi ki:

   Aile ve sosyal politikalar müdürlüğü gelir testi yapmadan engelliye engelli maaşı bağlıyormu?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuruyu Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapmanız gerekiyor. Genel Müdürlüğün internet sitesinde bulunan başvuru formunu indirip doldurun ve engelli raporunuzla birlikte posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderin.

 21. Yeliz dedi ki:

  Merhaba 1 tane kızımla uaşıyorum eşimden kızıma hamileyken ayrıldım kızım anadolu lise sona gidiyor yardıma ihtiyacım var bn piskolojik rahatsızlıgım var yardım nasıl ala bilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki ayda bir 550TL verilen dul maaşı için müracaat edebilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 22. Merve dedi ki:

  Üç çocuğum var ve eşim maalesef ki bi bağımlı mahkemesi bile var bu yüzden şu an ayrıyız ama resmi olarak boşanmadık ben de artık istemedim onu o da zaten terketti gitti hiç bir gelirim yok kiracıyım bebeğim var çalışamıyorum sosyal hizmetlerden aylık alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eğer ayrıldığınız eşinizin sigortası varsa yardım alamazsınız, resmi olarak boşanmanın olması gerek. Yoksa başvuru yapabilirsiniz.

 23. mustafa dedi ki:

  Annem 1977 yilindan beri dul yasiyor 73 yasinda hic bir geliri yok sigortasi yok birkackere 65.ayligina basvurdu herdefasinda cocuklarinizdan nafaka aliyorsunuz diye red geldi . 65 ayligini almak icin yeni duzenleme geldigini duydum basvuru yapanin cocuklarinin,esinin vb. gelirleri arastirilmayacak diye
  tekrar basvursa hak elde edebilirmi acaba tsk.ler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 65 yaşlılık aylığında esnemeler yapıldı. Tekrar müracaat etmenizde fayda var. Müracaatınızı yapın durumunuz uyarsa alabilirsiniz.

 24. Ayça dedi ki:

  Eşimden bosandim.2 kızımla birlikte ailemle yaşıyorum. Çocuklarım için nafaka almıyorum.Büyük kizim 2.sınıfa gidiyor ve masraflarını karsilamakta zorlanıyorum. 4 aydır asgari ücretli bi işte çalışıyorum.Alabileceğim bi yardim varmı acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım yapılamıyor.

 25. Fatma dedi ki:

  Merhaba 18 yaşındayım lise mezunuyum annem çalışmıyor babam cezaevinde ne gibi yardımlardan faydalanabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım için müracaat edebilirsiniz. Ayrıca market ihtiyaçlarınız için sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

 26. Tolunay Duman dedi ki:

  Merhabalar, yardıma ihtiyacı olan, çocuğunu okutamayacak durumda olan bir aileye yardım ulaştırılmasını istiyorum. İletişim kurabileceğim bu konu hakkında bilgi alacağım/vereceğim birim neresi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Kaymakamlıktan yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 27. Emine Öztürk dedi ki:

  Eşim cezaevinde maaş için başvuru yaptım ne zaman onaylanır bide kaç ay boyunca maaş alabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilk komisyon toplantısında görüşülür. Bazı yerlerde komisyon toplantısı 15 günde bir, bazı yerlerde ise ayda bir yapılıyor. Başvurunuzun onaylanmasının ardından yaklaşık bir yıl süre kadar alabilirsiniz. Oda yine komisyon görüşüne bağlı

 28. Fatma Gül dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde hükümlü 2 tane çocuğum var biri liseye diğeri üniversiteye gidiyor nasıl bı yardım alabilirim. Üniversitede kızımın çok ihtiyaci oluyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   1- Maaş için başvuru yapabilirsiniz.
   2-Çocuklarınız için eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.
   3-Market ihtiyaçlarınız için sosyal kart müracaatı yapabilirsiniz.

 29. Tuğba dedi ki:

  Merhabalar eşim takriben birbuçuk yıldır hapishanede ben asgari ücretle çalışıyorum başvuru yaptığım takdirde yardım alabilirmiyim çocuklarım için iki tane çocuğum bununla ilgili bilgi vermeniz mümkünmü?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım yapılmıyor fakat durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ettiğinizde komisyon olum yönde görüş verebilir.

 30. Melek dedi ki:

  Merhaba eşim çalışmıyor ve 2 cocuga hamileyim kayinpederin evinde yaşıyoruz ve herhangi bi destek alamiyoruz yardim icin basvuruda bulundugumda hep rededildi herhangi bi gelirimiz yok kayinpederin emeklisi olmadigi halde emekli ve evi oldugu icin bizi kapsam disi bırakıyorlar bunun bizimle bi alakasi yok cocuk yardimi ve aile yardimi alabilmek icin ne yapmam lazim yardimci olursanız sevinirim.tesekkirler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çocuk yardımı için engel yok. Doğum raporuyla birlikte başvurunuzu yaparak çocuk yardımı alabilirsiniz.

 31. Büşra dedi ki:

  Merhaba. Eşim 3 aydır cezaevinde Sosyal yardimlasma vakfindan yardim aliyorum fakat cok yetersiz bir miktar aliyorum. Aile ve sosyal politikalar bakanlığına gittim orada biri vardi. Bana para yardimi yapilmadigini eve gelip çocuğun yeterli sekilde bakılıp bakilmadigina bakılacak dedi. Bakamiyorsaniz cocugu çocuk esirgemeye alicaz dedi bu bilgi dogru mu? Benim sadece kira ihtiyacim var cok sukur cocuguma gayette guzel bakabiliyorum bu durumun aslı var midir? Tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eve gelen görevlilere çocuğunuza kendiniz bakabildiğinizi söyleyin. Ayrıca market ihtiyaçlarınız için sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

 32. gamze dedi ki:

  babam ceza evinde 4 aydır. ben üniversite okuyorum şehir dışında kardeşimde lisede. annem sigortalı çalışıyor ama evimiz arabamız malımız mülkümüz yok. evimiz kira. babamın emeklisi var. babamın ceza evinde olduğuna dair bir kağıt var elimde. kaymakamlık veya aile ve sosyal politikalara başvuru yaparsam yardım alabileceğimi söylüyorlar. ne yapmam lazım. yardımcı olur musunuz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 33. Metin İlbegi dedi ki:

  17 Nisan ve 19 nisanda eşim beyin a
  meliyatı oldu. O tarihten beri eşimin bakımını ben yaptığım için çalışamıyorum. Vakfa başvuru yaptım. 2 defa para aldım ama e devlet ten baktım YARDIM KAPSAM DIŞINDA diye yazı var bu ne anlama geliyor acaba yardımım iptalmi oldu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer iptal edilmişse tekrar müracaat edebilirsiniz.

 34. Ali er dedi ki:

  Meraba benim cocugum ozel krese gidiyor ve esimle benim maasim dusuk ev kredisi odedimiz icin cok zorlaniyoruz kreste pahali geliyor ama devlet kres destegi bize cikmadi baska nasil bir tur yardim alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bu tür durumlarda yardım almanız biraz zor. Çalıştığınız kuruma kreş desteği için tekrar müracaatta bulunabilirsiniz.

 35. Ebru dedi ki:

  Merhaba. Eşim cezaevinde 4 çocuğum var. En küçüğü 5 aylık en büyüğü on yaşında. Başvuru yaptım hesap açtırmam istendi. Miktar ne kadar alırım tahminen? Bide şu tarihte yatar diyebileceğiniz bir gün var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Siz hesabınızı açtırın. Tahmini rakam söyleyemeyiz. Kişinin durumuna göre, yaşadığı yer ve bölgeye göre farklılık olabiliyor. Komisyon kararının ardından onaylanan miktar hesabınıza yatar.

 36. Oyle biri dedi ki:

  Iyi gunler esim cezaevinde bosandik maas bagladilar eylul ayinda almaua baslarsin dediler ama hangi gun soylemediler hangi gunler alicam ziraat atmsinden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilgili kuruma müracaat ederek maaşınızı hangi gün alacağınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 37. bbk dedi ki:

  Merhabalar, benim bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. Benim dedem vefat etti anneannem köyde yanlız yaşıyor ve evinin bir kısmı çöktü. Belediye evin arkasında yol çalışması yaparken ev yıkılacağı için boşaltması gerektiğini söyledi, hiçbir şekilde maddi bir yardımda bulunmadılar. Anneannemin yeniden ev yapacak durumu kesinlikle yok, eski tandırı derme çatma eve çevirdi orada yaşıyor, bu ev meselesi için yardım alabileceğimiz bir kurum var mıdır ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bulunduğunuz yerin Kaymakamlığına bir dilekçe yazarak durumunuzu anlatın ve dilekçenizde ayrıca Kaymakamlıktan ev için inceleme isteyin. Yetkililer tarafından yapılan incelemenin ardından hazırlanacak olan rapor neticesinde gerekli çalışmalar yapılır.

 38. Melahat dedi ki:

  Oğlum askerde evim kira 2 okuyan çocuğum var biri küçük olduğu için çalışamıyorum askerdeki oğluma para gönderemiyorum bu durum beni çok üzüyor bunun için neyepabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumunuzu anlatan bir dilekçe müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 39. Habibe dedi ki:

  Bayram öncesi dul maaşı alanlara bayram ödemesi olacakmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Maaş günü bayram ve sonraki haftaya denk gelen kişilerin maaş ödemeleri 18 Ağustos tarihinden itibaren yapılıyor.

 40. Özlem dedi ki:

  Merhaba eşimin düzgün bir işi yok gündelik iş çıkınca gidiyor belirli bi gelirimiz yok ve kiradayız 1 çocuk var. Sosyal yardıma gittim ama babasının evi eşimin ğzerine gözüküyo o yüzden yardım talebim alınmadı. Ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım için Kaymakamlık Makamına bir dilekçe ile müracaat ederek durumunuzu anlatabilirsiniz

 41. Sezer dedi ki:

  Merhaba eşimle ayrıldık 2.5 yaşında bi oğlum var 2 ay oldu ama boşanma henüz gerçekleşmedi ailemin yanında yaşıyorum fakat babam emekli ve maşının yarıdan fazlası ev kredisine kesiliyo geçim sıkıntısı çekiyoruz çocuk küçük olduğu içinde çalışamıyorum maddi yardımdan yararlanmamız mümkün mü acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bu durumda çocuk için yardım başvurusu yapabilirsiniz.
   Diğer taraftan sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

  2. Sezer dedi ki:

   Nereye gitmem lazım aceba yardım başvurusu için hangi kuruluşa gitmem lazım ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

  4. Erkan dedi ki:

   İyi günler dileriz ben yeni evlendim Bi cocugum oldu elleriniz den öper kömür için yardım istiyorum ben kiraci ve kredi ödüyorum asgari ücretle çalışıyorum sizde yarım istiyorum zatece kömür yardımı

  5. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kömür yardımlarında öncelik muhtarlıklar. Bağlı bulunduğunuz muhtarlığa Kaymakamlık Makamına gönderilmek üzere diye bir dilekçe yazarak kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

  6. Sezer dedi ki:

   Nereye gitmem lazım aceba yardım başvurusu için hangi kuruluşa gitmem lazım

  7. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 42. Arzu dedi ki:

  Eşim 8 aydir tutuklu devlet memuruyum ama zordayım kurumumun lojmanında oturmak istiyirum nasıl yaparim.2 oglum var lise ve ilkokul bunlarin en azindan servis ücretin de destek alma imkanim varmi okul masrafi olarak tek başıma memur olsam bile anne olarak zor yani.en azindan kurumuma ait lojman hakkimi kullanmamda bakanlik olarak yardim edilebilinirmi cok acill .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Önce çalıştığınız kuruma lojman için müracaat edin. Çalıştığınız kurumun lojmanı yoksa araştırın hangi kurumun boş lojmanı var, boş lojmana başvuru yapın

 43. Tamer dedi ki:

  %42 engelli emekliyim çalışmıyorum evim kira ne gibi yardımlar alabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Gıda ihtiyaçlarınızda kullanmak üzere sosyal kart başvurusu yapabilirsiniz.
   Isınma ihtiyacınızı karşılamak için kömür müracaatında bulunabilirsiniz.

 44. Eda tekleblebici dedi ki:

  Benim %47 engelli raporum var önceden calisiyodum ama simdi saglik sorunlarimdan dolayı çalışamıyorum bende basvursam engelli maasi baglanirmi bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne engelli raporunuzla birlikte muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz kabul edilirse maaş alabilirsiniz

 45. Nezahat Şelik Karaca dedi ki:

  Merhaba
  Eşim yeni ceza evine girdi, bir tane 8 aylık bebeğim var ve kirada oturuyorum, bebepime bakacak kimse yok, devlet bu durumda bana ve çocuğuma nasıl bir yardımda bulunuyor ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Fakat buradan alacağınız yardım bakıya vereceğiniz ücreti karşılamaz
   Diğer bir husus Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek çocuğunuzu devlet korumasına aldırabilirsiniz (eski adıyla Çocuk Esirgeme Kurumu, yeni adıyla Sevgi Evleri). Eşiniz cezaevinden çıkıp aile bütünlüğünüz tekrar sağlandığında ise çocuğunuzu tekrar alabilirsiniz

 46. Ümran ışık dedi ki:

  Kolay gelsin eşinden boşanmış bir bayanım 14 yaşında lise bire geçen bir oğlum var işsizim evim kıra ölen babamdan 550tl yetim maaşı alıyorum oğlumun babası bana nikah kiymadi oğlum dünyaya gelmeden terk. Etti beni oğlumun nüfus kütüğü benim üzerime artık okul masraflarını karşılayacak hiç bir şekilde gücüm yok faturalarimi bile odeyememekteyim devletin hangi kurumuna baş vurduysam hiç bir şekilde yardım alamadım sebep 550tl gelen yetim maaşından dolayı artık dayanacak gücüm de kalmadı oğlumu devletin koruması altına vermek istiyorum çocuk esirgeme kurumuna verebilmem için nasıl Bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim kolay gelsin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   1-Burada çocuğunuz için babalık davası açarak test yapılamasını isteyebilir sonraki süreçte gerekli taleplerinizi yine mahkemeye iletebilirsiniz.
   2-Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek çocuğunuzun devlet korumasına alınmasını isteyebilirsiniz

 47. ELIF dedi ki:

  Merhaba esim su an ceza evinde cocuk parasi aliyorum esim denetimli serbestlige ciktiginda kesilecek mi ??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Cezası bitinceye kadar devam eder

 48. Adem gök dedi ki:

  Ben ceza evine girecem, 2yil 1 ay eşime nasıl yardım parası alabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Bulunduğunuz yerdeki Sosyal Yardımlaşma Vakfına müracaat edin ve durumunuzu anlatın size gerekli bilgiyi verirler

 49. Pınar dedi ki:

  Benim eşim ceza evinde 3çocugum var ben 1ay önce yazıldım henüz sonuç gelmedi yardımcı olabilirmisiniz çok zor durumdayım bakanımda yok 3çocugum var ikisinde okuyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımları komisyon kararıyla verilmektedir. Komisyon onaylarsa alabilirsiniz. Başvurunuzun durumunu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından öğrenebilirsiniz

  2. Turgay dedi ki:

   2022 maaşı eylül ayında aylık olarak yatacak diyorlar ve teğmuz ağustos ayları parası yatırılmayacak sadece 500 TL yatacak diyorlar dogrumu

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Üç aylık maaşınızı aldıktan sonra devam eden ayda aylık olarak almaya devam edeceksiniz. Temmuz ve Ağustos aylarının ödenmemesi söz konusu değil

 50. Metin oğecuk dedi ki:

  Yardima ihtiyacim var maddi

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   İyi günler Metin Bey,
   Çalışamıyor ve sigortasız olmanız durumunda yararlanabileceğiniz yardımlar sitemiz bünyesinde bulunmaktadır. İçerikler arasında kriterlerinize uygun olarak araştırma yaparak, size uygun olan cevabı görüntüleme fırsatı yakalayabilirsiniz.