Sosyal Yardım Platformu

2019 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

08.02.2019
2019 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

2019 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yardım başvurusu yapmak ve bakanlık tarafından verilen yardım imkanlarından yararlanmak için gerekli olan şartlar vardır. Bu şartlara uyum sağlayan Türk vatandaşlarının bakanlık yardımlarından faydalanma hakkı bulunmaktadır. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetleri muhtaç vatandaşların yaşantılarını kolaylaştırmak ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak amacı ile verilmektedir. Devlet tarafından sunulan sosyal yardım başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmaktadır. Vatandaşlar yardım başvurusunda bulunmak için bağlı bulundukları yerdeki bakanlıklara bizzat giderek başvuruda bulunabilirler.

Ülkemizde devlet tarafından vatandaşlara verilen yardımların denetimlerini sağlamak üzere kurulmuş olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından vatandaşları faydalanabileceği öğrenci, doğum, engelli ve yaşlı maaşları gibi çeşitli yardımlar 2019 yılında verilmeye devam etmektedir. Yardım başvurusunda bulunmak için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine giderek bilgi almak ve başvuruları gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yaşlı ve Engelli Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli yardımları 2022 sayılı kanun kapsamında yapıldığı gruplara göre şu şekilde sıralanmaktadır;

 • %40 ile %69 oranında engelli olan vatandaşlar için yapılan yardımlar,
 • %70 oranında engeli bulunan vatandaşlar için yapılan yardımlar,
 • 18 yaşın altında engeli bulunan vatandaşların yakınlarına yapılan yardımlar,
 • Silikozis hastaları için yapılan yardımlar,
 • Evde bakım için yapılan yardımlar şeklinde sıralanmaktadır.

2019 yılı ödeneklerinde %40 ile %69 oranında engelli olan vatandaşlar için aylık olarak 433,68 TL ödenmektedir. %70 oranında engeli bulunan vatandaşlar için yapılan ödemeler ise aylık olarak 650,52 TL dır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Yardımları

İhtiyaç sahibi muhtaç kişilere aile yardımı adı altına da verilen birçok yardım bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen ve hak sahiplerinin yararlanabildiği destek Aile Yardımları şunlardır;

 • Gıda yardımları; ihtiyaç sahibi ailelere verilen gıda yardımlarından yararlanabilmek için başvuruda bulunan vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • 18 yaş üstünde olan Türk vatandaşlarının başvuruları kabul edilir.
 • Hanede yaşayan vatandaşların toplam gelirinin asgari ücretin üçte birinden aza oranda olması gerekir.
 • Başvurular kimlik ibrazları ile kabul edilirken sonuçlar mütevelli heyeti tarafından verilir.

Yılda iki kez verilen gıda yardımı daha ağırlıklı olarak bayram dönemlerinde verilmekte ilgili makamlardan aldıkları talimatlar doğrultusunda belediye tarafından hak sahiplerine dağıtılmaktadır.

 • Yakacak Yardımları; Yılda bir kez kış aylarında yapılan yakacak yardımlarından yararlanabilecek vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • Başvuruda bulunan vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Hanede yaşayan vatandaşların kişi başına düşen gelir düzeyinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekir.
 • Yakacak yardımı yapmak için verilecek karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.
 • Barınma yardımları; 2019 yılı aile yardım başvuruları arasında bulunan barınma yardımlarından yararlanabilmek için vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • Türk vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • Hane içerisinde vatandaşlara düşen gelirin kişi başına net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir.
 • Kimlik ibraz edilerek yapılan başvurular kabul edilir.
 • Destekten faydalanabileceği kararı mütevelli heyeti tarafından verilir.
 • Öksüz ve yetim yardımları; Ebeveynlerini kaybetmiş olan çocuklara düzenli bir şekilde verilen nakdi yardımlar sosyal yardım programları kapsamında bulunmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı muhtaç aile çocuklarının eğitimlerine devam edebilmesi için ailelerine verilen yardımlardır. Muhtaç ailelere verilen şartlı eğitim yardımından yararlanmak muhtaçlık devamlılığı sürdüğü sürece öğrenci 18 yaşına gelene kadar devam etmektedir. Öğrenci yardım tutarları şu şekildedir;

 • İlköğretimde okuyan erkek öğrenciler için aylık 35 TL, kız öğrenciler için aylık 40 TL dır.
 • Ortaöğretimde okuyan erkek öğrenciler için aylık 50 TL, kız öğrenciler için aylık 60 TL dır.

Belirtilen tutarlar hak sahibi ailelere aylık olarak ödenmektedir. Direkt olarak hak sahibi velilerin hesaplarına yatırılan çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu yardımlarından yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekir. Bakanlığa bizzat giderek başvuruda bulunan veliler yardım maaşından yararlanmak için istenen şartları sorarak bilgi alabilirler.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eşi Vefat Eden Kadınlara Yardımlar

Eşleri vefat etmiş olan kadınların ihtiyaçlarını gidermeleri için verilen yardım, 2 aylık peridolar halinde yapılmaktadır. 2 ayda bir 550 TL olarak ödenen yardımdan faydalanabilmek için sahip olunması gereken şartlar şunlardır;

 • Eşi vefat eden kadının herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Muhtaç durumda olması gerekir. Muhtaçlık durumu teyidi için haneye ekipler gelmekte ve muhtaçlık seviyesi tespit edilmektedir.
 • Başvuruların kimlik belgeleri ile yapılması gerekir.

Her eşi vefa eden kadının bu maaşı alması diye bir durum söz konusu değildir. Maaşı almaya hak kazanmak için gerekli olan şartlara uyum sağlandığının ispat edilmesi gerekir. 2 ayda bir dul maaşı alınması için yapılacak başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ya da Sosyal Yardımlaşma Vakfına yapılması gerekir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk yardımı olarak sunulan bu yardım canlı doğan bebekleri kapsamaktadır. Doğum yardımı başvurularının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılması gerekir. Türk vatandaşlarını kapsayan yardımdan mavi kart sahipleri yararlanmaktadır. 2019 doğum yardımı ödenek tutarları şu şekilde verilmektedir;

 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 1. bebekler için 300 TL
 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 2. bebekler için 400 TL
 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 3. bebekler ve daha fazlası için 600 TL olarak ödenmektedir.

Doğum yardım ödeneğinden yararlanabilmek için bebeklerin 15/05/2015 tarihinden sonra doğmuş olmaları gerekir. Şartlı sağlık yardımı kapsamında muhtaç ailelerin okul öncesi çocuklarının düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması amacı ile verilen yardımlardır. Ödemeler doğum yapan annelerin hesabına yatırılır ve bu alanda verilen aylık ödemeler çocuk başına 30 TL dır. Şartlı sağlık yardımı;

 • Hastanede doğum yapan annelere 1 kereye mahsus olmak üzere 75 TL
 • Düzenli muayene yaptırılması durumlarında doğum öncesi aylık 35 TL
 • Doğum sonrasında ise 2 kere olmak üzere 35 TL olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Asker Ailelerine Yönelik Yardımlar

Zorunlu askerliğine devam eden askerlerin muhtaç durumda olması halinde ailelerine yapılan nakdi yardımdır. Bu yardım ödeneğinde öncelik eşlere verilir. Bekar olan askerlerin ise önceliği annelerine verilir. İki ayda nakdi olarak ödenen yardım aylık 275 TL olarak verilmektedir. Zorunlu askerliğine devam eden askerlerin muhtaç ailelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bu yardımdan yararlanabilmek için gerekli olan şartlar:

 • Başvuruda bulunan kişinin askerin hak sahibi olabilecek yakını olması gerekir.
 • Başvuruda bulunan asker yakınının herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekir.
 • Başvuruda bulunan asker yakınını muhtaç durumda olması gerekir.

Çocuk Parası Yardımı

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 266 YORUM
 1. Adem dedi ki:

  Mrblar evliyim 2 cocugum var ve askeri ücretle calisiyorum ama borclarimdan dolayi gecinemiyoruz esim annesigilde kaliyor cocuklarla birlikte ben ise annemgilde kaliyorum ev icin basvuruda bulunabimirmiyim nereye basvuracam askeri ucretliye kira yardimi yada ev verirlermi gecici sureligine

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek yardım talebinde bulunun.Komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 2. Tuba dedi ki:

  Ben 27 yaşındayım eşimden sidet görüyordum ondan şikayetçi oldum karakoldan uzaklaştırma aldı şimdi boşanma davası açtım 6 yılık evliyim iki çocuğum var bir 2 digeri ise 3 yaşında bende hamileyim 7 aylık evden kaçtı gim için ailem benle konuşmuyor evim kira elektirik su faturası odiyemiyom kimse iş te vermiyor kaymakamlık 3 ayda bir para veriyordu şimdi onuda eşime veriyormuş gelirim yok kizilaydan yardım alıyordum oda bir erzak veriyordu oda bitti durumum kötü ne olur yardım edin ne yapacağımı bilmiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına müracaat ederek durumunuzu anlatın ve yardımın size yapılması talebinde bulunun.

 3. Gülizar dedi ki:

  Merhaba benim esim 2 aydir cezaevinde 1tane cocugum var evim kira cocugumu birakacak kimsem yok calisamiyorum sosyal yardimlasma dernegine gittim bir seferlik 600lira verdiler oda bi aylik kirama gitti maasa nerden yazilabilirim lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eşi cezaevinde olan bayanlara verilen maaş için başvuru yapabilirsiniz.

 4. Senem dedi ki:

  Meraba benim eşim çalışmıyor bende çalışmıyorum çocuğum 6 yaşında para yardımı alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz

 5. Rumuz dedi ki:

  Merhaba eşimden boşandim 4 çocugum var nafaka almiyorum günlük işlerde çalışıyorum ayrica devletin bana cocuklar icin verdiği iki ayda bir cuzi bir miktar var yetmiyor.nerden nasil yardim alabilirim yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dul maaşı için, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 6. Gulseren dedi ki:

  Merhaba esim cezaevinde bir yasinda bebegim var calisamiyorum.Kaymakamliga gidip yardim almami soylediler baska nerelerden yardim alabilirim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 7. Filiz dedi ki:

  Merhaba abi benim iki cocugum var biri 4 yasinda digeri 1,50 yasinda esim cezaevinde 10 yil 44 ay 30 gun aldi ve suanda 1 yil oldu evim kira ben mahkum maasi aliyorum acaba muhtaclik maasina basvuru yapabilirmiyim..
  Mahkum maasim yetmiyor lutfen yardim edin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki yardım birlikte verilmiyor. Birisinden vazgeçmeniz gerekmektedir

 8. Kezban aydin dedi ki:

  Merhaba benim esim 2 aydir cezaevinde bir tane cocugum var evim kira cocuga bakacak kimsemiz olmadigi icin calisamiyorum sosyal yardimlasma dernegine gittim bana maas baglamak gibi bi yardimimiz yok dediler bir seferlik 600 lira verdiler ama bir aylik kirami verebildim sadece nerden yardim alabilirim lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına müracaat ederek durumunu anlatan bir dilekçe ile mahkum eşi yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 9. Duha dedi ki:

  Merhabalar eşim 5 ay olucak cezaevinde. Sadece çocuğu olanlara maaş veriliyormuş bu doğru mu. Çocuğum yok diye maaş alamazmıyım. Ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 10. Bahar dedi ki:

  Mereba benim eşim cezaevinde ama henüz hüküm yemedi yardım alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuru yapabilirsiniz.

 11. Esen dedi ki:

  Merhaba benim eşim cezaevinde sosyal yardımlaşma derneğinden yardim parası alıyorum ama eşimle anlaşamadım için boşanma davası açtım yardim param kesilirmi yardımcı olurmusunuz bi tanede oğlumuz var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşinizden boşandığınızda aldığınız yardım kesilir. Fakat 2 ayda bir 550TL verilen dul aylığı ve muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz

 12. TÜLAY dedi ki:

  ıyı gunler fakırlık kagıdıyla aıle sosyal polıtıkalar mudurlugune ev ıcın basvurabılırmıyım evım eskı catısı yagmur her yagdıgında akıyor mustakıl kerpıc ev dokundugumuz yer dokuluyor ne odasının bırı rutubetlı cocuklarım hastalanıyor sureklı kıraya cıkamam duumum yok esım ıssız ne yapmam gerekıyor nolur yardımcı olun

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ev yardımı için Kaymakamlık Makamına yada Belediyeye başvuru yapabilirsiniz

 13. Kamil dedi ki:

  merhaba ben (‘Ceza Evinden’) yeni çıktım denetim serbestlik şartı ile Evliyim liseye giden 1 tane kızım. ortaokula giden 1 tane oğlum Var. Fakat günlük zorunlu 4 saat ücretsiz kamu kurumunda çalışıyorum. Bu yüzden evime bir geçim kaynağı gelmiyor ayrıca günlük yol parası, 10tl.veriyorum. sabıkamdan dolayı işte bulamıyorum. Artık suça karışmakta istemiyorum. AİLEMİN yanında çocuklarımın yanında kalmak istiyorum. Ancak eve hiç bir maddi gelir yok. Elektirik,su,mutfak masrafı,Çocukların okul masrafı, benim denetime gidiş dönüş yol masrafıda eklenince ben kafayı yemek üzereyım. lütfen Ne olur. Maddi bir gelir getiren iş arıyorum. yada maddi yardımlar için nerelere başvurabilirim. yardım edin.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilk olarak İŞKUR veritabanına kaydınızı yaptırın. İŞKUR aracılığı ile iş bulmanız daha kolay olur. Eşiniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir. Eşi cezaevinde olan bayanlara sosyal yardım veriliyor. Siz de denetimli serbestlikten faydalanarak tahliye olmuşsunuz.

 14. Gülcan dedi ki:

  Merhabalar 6 yaşında oğlum %20 4 yaşında kızım %64 raporlu bu kiradayim ve esim asgari ücretle çalışıyor bu konuda yardım alabilirmiyim ve nereye başvurmak gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne engelli maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 15. Esra Gündüz dedi ki:

  Eşim 9 aydır cezaevinde tutuklu iki çocuk ve borçlarla ortada kaldım 3 bankaya kıredi borcumuz var ve avukatlık olduk hiç bir gelirim yok çocuklarım oğlum 7 kızım 9 yaşında okuyorlar hicbir iğtiyacını karşılayamıyorum piskolojimiz bozuldu lü

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eşi cezaevinde olan bayanlara verilen maaş için başvuru yapabilirsiniz.

 16. Gokhan dedi ki:

  Kız kardeşimin eşi cezaevinde yardım alma şansı varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinfde olan bayanlara maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz

 17. Selma dedi ki:

  merhabalar eşim 7 yıldir cezaevinde müebbet hapis cezası aldı 1 oğlum var oğlum icin yardim aliyorum suan kayinvalidemlerle yaşıyorum ama kiraya cikicam anlasamiyoruz kiraya çıkinca kira yardımı alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eşi cezaevinde olan bayanlara verilen yardım işin başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için de başvuru yapabilirsiniz.

 18. Elif dedi ki:

  Merhaba esim cezaevinde sigortali görünüyorum iskurdan basvuru yaparsam yardim alabilirmiyim iki de çocuğum var kayinbabamlarla oturuyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara yardım verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

 19. ceren dedi ki:

  kolay gelsin ben çalışıyorum eşim cezaevinde yüz kızartıcı bi suç nedeniyle 15 yıl ceza aldı 2 çocugum var ve ne yapcagımı bilmiorm… durumum hiç yok cok magduruz cocuklarımla aydınlatırsanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara yardım (maaş) veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz

 20. Nurgül kılıçer dedi ki:

  Eşimle ayrı yaşıyoruz 2 tane çocuğum var biri 3 biri 1 yaşında boşanma davamız var nafaka alamıyorum yardım almak istiyorum kaymakamlıktan verirlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yapacağınız başvuruya mahkemenin ara kararını da eklemeniz gerekmektedir. Boşanma davası açtığınızı belirtmek için.

 21. Elif muslu dedi ki:

  Meraba esim calısiyor ben calismiyorum yeni evlendik calismayan esler icin yardim varmıs sigortali bi iste calismadim yardimi nasil alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmemektedir.

 22. Ebru dedi ki:

  Merhaba, ben ebru.%64 engelliyim.Annem ve babamla birlikte yaşıyorum.Babam bağkurdan emekli.Muhtaçlik sınırının altindayız.2022 aliyorum bayramlarda kaymakamlık yardımı verildi.Bu senede tekrar basvuru yapsam yine bayramlarda hane yardımı verilirmi?Sydv belge ne götürmeliyim başvuruda,Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz. Ayrıca engelli aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 23. anonim dedi ki:

  merhaba ben 18 yaşında bir genç kızım babam ve agabeyim cezaevinde annem de sığınma evine gitti. kmsem yok bu sebeplerden okumuyorum ayrıca hiç bir şekilde gelirim yok nasıl bir yol cizebilirm ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurarak tekrar posta ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 24. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba babam ve annem ayrı 20 yaşındayım 11 yaşında bir kardeşim var. Babam cezaevine girdiği için destek göremiyorum annemin durumu da iyi değil. Eğitim masrafları için nasıl bir başvuru yapabiliriz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı alabilirsiniz. Ayrıca anneniz muhtaçlık yada dul aylığı için başvuru yapabilir.

 25. Derya işcan dedi ki:

  Merhaba eşim 29aralık 2018 de cezaevinden çıktı ev cezası 4 ay aldı denetim serbestlikte 4 ay orada çalışacak 1 yılda izması var ev cezası ve denetimde çalıştığı için maddi yönden sıkıntı yaşuyoruz ceza evinden çıktığı için işsizlik parası alabilirmi bizi aydınlatabilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşiniz cezaevinde olduğu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 26. Ayten dedi ki:

  Mrhba eşim hükümlü 4.5 yıl ceza aldı resmen evliyiz fakat ayrı yaşıyorduk 7 yaşında oğlum ve 15 yaşında kızım var kızım ilk eşimden velayeti bende babası hic onunla gorüsmüyor hiçbir desteği yok.ben sigortasızım oğlum öğlen okula gittiği için sürekli iş bulup çalışamıyorum temizlik işleri olunca 2 saatlik işlere bazen gidiyorum çocuklarım okuyor 2ci sınıf ve 10 cu sınıf kiram var 3 aylık ve geçinmemiz zorlaştı aile ve sosyal politikalar bakanlığı bu durumda bize maddi ve gıda desteği yaparmı ne yapmam gerekiyor teşekkürker

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara verilen yardım var. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek bu yardım için başvuru yapabilirsiniz.

 27. Yeter dedi ki:

  Meraba ben 4 cocuk annesiyim esim isitme engelli mecbur oldugu icinsigortali işte calisiyor ama cocuklar kücük oldugu icin yetismiyor durumumuzda zayif oldugu icin masraflar cok oluyor ben cocuk yardimi 2 cocuguma aliyorum ama diger ikisine alamiyorum ne yapmaliyim digerlerinede almak icin bilgilendirimisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız

 28. Mine dedi ki:

  Eşim ceza evinde 2. Çocuk gun var ev sahibim evden attı beni babamın evine geri döndüm babam verem hastası çalışamıyor 1ayı geçti ceza evi maaşına başvuru yaptım kimse dönmüyor vakıf gittiğim zaman azarlıyorlar ne zaman alıcagımı ne zaman öğrenebilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısında onaylanmasının ardından 20-25 gün sonra ödeme yapılıyor

 29. Gönül dedi ki:

  Merhaba benim eşim vefat etti ve 3 çocuğum var emekli oldum ama maaşım çok düşük 830 TL para alıyorum çocuklarınkiyle beraber 2 çocuğum okula gidiyor ve maaşım yetmiyor 4 yaşında çocuğum var onu bırakıp çalışamıyorum ben bu dul aylığından yararlanabilirmiyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşten dul aylığı alırken sosyal yardım kapsamında verilen dul aylığı alamazsınız

 30. melek kara dedi ki:

  eşim 3 yıl önce hapise girdi toplam 15 yıl ceza aldı iki çocuğumla beraber açıkta kaldım bu zamana kadar ailemin yardımlarıyla geçiniyordum babam geçen ay beyin kanaması geçirdiği için ordan da bir yardım alamıyorum zor durumdayım nasıl bir şekilde bana yardım edebilirsiniz çocuğumun birtanesi 7 yaşında diğeri 18 yaşında ikiside okuyo arkadaşımın mail adresini yazıyorum benim mail adresim yok Allah aşkına bana yardım edin çok zor durumdayım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eşi cezaevinde olan bayanlara verilen yardım kapsamında yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurarak tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 31. Demet dedi ki:

  Merhaba eşim bir suçtan dolayı hüküm yedi. 3 yaşında bir kızım ve 3 aylık bir oğlum var .Evim kira. Hangi yardımları alabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eşi cezaevinde olan bayanlara verilen yardım, kira yardımı, gıda ve giyim yardımı için müracaat edebilirsiniz.

 32. Mehmet dedi ki:

  Merhaba üniversite öğrencisiyim babam yakın zaman da vefat etti maddi sıkıntılarım var ve öğrenci yardımın da lisans olanlar da var ama nasil başvuru yapabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 33. Yeşim dedi ki:

  Ev sahibi evden çıkın dedi esim çalışıyor du son bir aya kadar isler yok cati isleri yapiyor isci olarak calisiyor bir aydir is yok cok zor durumdayiz kirami verin evi bosaltin dedi 2 aylik kiram var ve esyali evde oturuyoruz bizimesyamiz da yok bi kiyafetlerimiz var komsunun verdigi tv yle. Lutfen 2 tane cocugum var 2 yasinda ve 4 bucuk yasinda lutfen napcaz biz nasil olcak bugun oglunu gondermis evden aldilar esimi bende cok korktum evi bosaltin demis napcaz biz nasil olck

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek durumunuzu anlatın ve kira yardımı gıda yardımı talebinde bulunun.

 34. Eda yılmaz dedi ki:

  Merhaba. Eşim siğortalı çalışıyor kaçarak evlendik sahip çıkan kimsemiz yok. 3 çocugumuzvar. 0 2 yaş aralıklarında. Eşimin aldığı. Para bizi geçindirmiyor. Çok borcumuz var Ev eşyalarının taksiklerini. Ödemekte çok zorlanıyoruz. Kirayı ödeyemiyoruz. Bize yardımcı olabilecekmisiniz rica etsem.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz

 35. Duygu dedi ki:

  9 ay once annem vefat etti baba cezaevinde malesef kdaim cinayeti ben evliyim 2 tane bekar kiz kardesim var bende kaliyorlar ne tur yardim alabilirim 21 ve 22 yaslarindalar tesekurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kardeşleriniz için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne öksüz maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

 36. ıdris ilk dedi ki:

  Babam bizi terk etti 4 yıldır maddi manevi durumumuz yoq ben 17 yaşındayım kardeşim 13 hiç bir gelirimiz yok köyde yaşıyoruz annem bel fıtığı ameliyat olmuş hasta yani ne yapabiliriz teşekkürler ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına sağlık yardımı için diğer ihtiyaçlarınız içinde nakit yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 37. Elif dedi ki:

  Merhaba cocuklarin merkesi yardimi e sifreden bakiyorum hazirdir odemeniz diyor nasil alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler verdiğiniz hesap numarasına yada PTT’den isme ödenir. Eğer hesap numarası vermemişseniz kuruma tekrar müracaat ederek hesap numarası verebilirsiniz.

 38. Hatice dedi ki:

  Ben iki kızım için yardım alıyordum ama kestiler büyük kızımı maddi durumdan dolayı liseye gönderemiyorum 5yasinda oğlum var ona bağladılar maaş oda yetmiyor kizlarima tekrar maaş baglamalarini istiyorum kızımın okula gitmesini istiyorum böyle giderse küçük kizimida gonderemiyecem yardımı almak için ne yapmam lazım teşekkürler ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yada Sosyal Yardımlaşma ve Danışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 39. Zahide dedi ki:

  Merhaba babam 15 yıl ceza aldi cezaevinde yatmakta 5 aydan beri annemin hicbir güvencesi yok ben üniversite mezunuyum iş aramaktayım. Annemin hicbir geliri yok gündelik yevmiye isi ile geçinmekteyiz. Eşleri mahkum olan kadınlara maddi destek maaş vb. Yardim yapıldığını duydum bunun için nereye başvurmalıyım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekmektedir

 40. Natalia dedi ki:

  Tek başıma çalışyorum 1.3 yaşında oglum var ve konut kredi ödiyorum.Eşim yok.Ve 61 yaşında annem var emekli maşı yok.Ne tur yardım alabilirım şımdiden tşk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gıda ve nakit yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 41. Esila dedi ki:

  Merhabalar bu hane yardımı kaç ayda bir alınıyor bilen varsa cvplayabilirmi gecen ay 500 tl aldim bu ay yatmamış 3 ayda bir yatan maaslar kaldirildi diyorlar bilgisi olan yazarsa cok sevirim nette yeterli bilgiye ulasamadim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımlarının süresine vakıf mütevelli heyeti karar veriyor.

 42. Ayşe dedi ki:

  Merhaba eşim 9 aydır cezaevinde 2 çocuğum var 1 i ilkokul 3 e gidiyor digeride 11 buçuk aylık asgari ucret ve ssk lı çalışmaktayım ama ihtiyaçlarına yetismekte zorluk cekiyorum evim kira maddi destek için nereye basvuru yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 43. sultan dedi ki:

  Merhaba eşim yaklaşık bir yıldır bel fıtığından dolayı çalışamıyor konut kredisi odüyoruz artık çok zor durumdayız nasıl bir yardim alabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 44. İclal dedi ki:

  Merhaba eşim 15 yıl ceza aldı ve 3 buçuk yıldır cezaevinde . 2 yıldır sosyal hizmetlerden 3 buçuk yaşında ki oğlum için yardim alıyorum. Bir yıl önce kendime işyeri açtım ve bildirim yapmadım yapmam gerektiğinide bilmiyordum açıkçası. Bugün denetime geldiler ve iş yerim olduğunu öğrendiler ne gibi bir sorun yaşarım acil cevap verirseniz sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yapılan yardımları geri isteyebilirler.

 45. İmam Hüseyin Özturan dedi ki:

  Merhaba ben tek başıma yaşıyorum kolon kanseri ve siroz tedavisi görüyorum raporun var ve 2022 ye tabiyim bende gıda yardımı alabilir miyim sizce.?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuru yapmanız durumunda komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 46. Elif kara dedi ki:

  Eşim ceza evınde 6aylık bebegım var calısamıyorum ve mahkum eşlerıne baglanan maas varmış nasıl faydalanırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek maaş için başvuru yapabilirsiniz.

 47. Emel dedi ki:

  Eşim cezaevinde 2 çocuğum var biri okula gidiyor diğeri 3 yaşında yardım başvuru için hangi evrakları getirmeliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, cezaevi müdürlüğünden alacağınız belge ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 48. Kader yıldız dedi ki:

  Mrb benim eşimle boşanma davam var üç çocuk annesiyim fakat çok zor durumdayım büyük oğlum okula gidiyor kendim Karaman’da ikamet ediyorum fakat hafta sonları gidip annemde kalıyorum çalışmadığım için çocuklarıma bakmakta zorlanıyorum bana yardim etmenizi diliyorum oğlum okula gittiği den hafta içi Karaman’da. Da hafta sonu annemde kalıyorum ama kuramı bile vermeyin 4 aylık birikmiş kiram var ev sahibi çık diyor bana bı yardım ederkisniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunun. Fakat mahkeme sonuçlanmadığı için başvurunuz onaylanmayabilir. Mahkemeden davanın devam ettiği konusunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına vermek üzere yazı yada duruşma tutanağı isteyebilir ve başvurunuza ekleyebilirsiniz.

 49. Ömer yalçin dedi ki:

  Merhabalar ben ve kizim Çölyak hastası bilindiği üzere ürünler çok pahalı tek çalışan benim evim kira nasıl yardım alabilirim ürünlerimiz çok pahalı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek sağlık yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 50. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben sosyal hizmetlerden her ay para yardimialiyordum esimden ayriyim bosanmamiz devam ediyor bi kızım 3 yasinda biride1 yaşında bir senelik yarfimsurem doldu baş vuru tekrar yaptım 15 gün oldu ve daha gelmediler acaba kaç gün sürücek kiramı odiyemiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, daha önceden yardım aldığım aldığınız için fazla uzun sürmez