Sosyal Yardım Platformu

2019 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

2019 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

2019 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yardım başvurusu yapmak ve bakanlık tarafından verilen yardım imkanlarından yararlanmak için gerekli olan şartlar vardır. Bu şartlara uyum sağlayan Türk vatandaşlarının bakanlık yardımlarından faydalanma hakkı bulunmaktadır. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetleri muhtaç vatandaşların yaşantılarını kolaylaştırmak ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak amacı ile verilmektedir. Devlet tarafından sunulan sosyal yardım başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmaktadır. Vatandaşlar yardım başvurusunda bulunmak için bağlı bulundukları yerdeki bakanlıklara bizzat giderek başvuruda bulunabilirler.

Ülkemizde devlet tarafından vatandaşlara verilen yardımların denetimlerini sağlamak üzere kurulmuş olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından vatandaşları faydalanabileceği öğrenci, doğum, engelli ve yaşlı maaşları gibi çeşitli yardımlar 2019 yılında verilmeye devam etmektedir. Yardım başvurusunda bulunmak için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine giderek bilgi almak ve başvuruları gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yaşlı ve Engelli Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli yardımları 2022 sayılı kanun kapsamında yapıldığı gruplara göre şu şekilde sıralanmaktadır;

 • %40 ile %69 oranında engelli olan vatandaşlar için yapılan yardımlar,
 • %70 oranında engeli bulunan vatandaşlar için yapılan yardımlar,
 • 18 yaşın altında engeli bulunan vatandaşların yakınlarına yapılan yardımlar,
 • Silikozis hastaları için yapılan yardımlar,
 • Evde bakım için yapılan yardımlar şeklinde sıralanmaktadır.

2019 yılı ödeneklerinde %40 ile %69 oranında engelli olan vatandaşlar için aylık olarak 433,68 TL ödenmektedir. %70 oranında engeli bulunan vatandaşlar için yapılan ödemeler ise aylık olarak 650,52 TL dır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Yardımları

İhtiyaç sahibi muhtaç kişilere aile yardımı adı altına da verilen birçok yardım bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen ve hak sahiplerinin yararlanabildiği destek Aile Yardımları şunlardır;

 • Gıda yardımları; ihtiyaç sahibi ailelere verilen gıda yardımlarından yararlanabilmek için başvuruda bulunan vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • 18 yaş üstünde olan Türk vatandaşlarının başvuruları kabul edilir.
 • Hanede yaşayan vatandaşların toplam gelirinin asgari ücretin üçte birinden aza oranda olması gerekir.
 • Başvurular kimlik ibrazları ile kabul edilirken sonuçlar mütevelli heyeti tarafından verilir.

Yılda iki kez verilen gıda yardımı daha ağırlıklı olarak bayram dönemlerinde verilmekte ilgili makamlardan aldıkları talimatlar doğrultusunda belediye tarafından hak sahiplerine dağıtılmaktadır.

 • Yakacak Yardımları; Yılda bir kez kış aylarında yapılan yakacak yardımlarından yararlanabilecek vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • Başvuruda bulunan vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Hanede yaşayan vatandaşların kişi başına düşen gelir düzeyinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekir.
 • Yakacak yardımı yapmak için verilecek karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.
 • Barınma yardımları; 2019 yılı aile yardım başvuruları arasında bulunan barınma yardımlarından yararlanabilmek için vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • Türk vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • Hane içerisinde vatandaşlara düşen gelirin kişi başına net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir.
 • Kimlik ibraz edilerek yapılan başvurular kabul edilir.
 • Destekten faydalanabileceği kararı mütevelli heyeti tarafından verilir.
 • Öksüz ve yetim yardımları; Ebeveynlerini kaybetmiş olan çocuklara düzenli bir şekilde verilen nakdi yardımlar sosyal yardım programları kapsamında bulunmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı muhtaç aile çocuklarının eğitimlerine devam edebilmesi için ailelerine verilen yardımlardır. Muhtaç ailelere verilen şartlı eğitim yardımından yararlanmak muhtaçlık devamlılığı sürdüğü sürece öğrenci 18 yaşına gelene kadar devam etmektedir. Öğrenci yardım tutarları şu şekildedir;

 • İlköğretimde okuyan erkek öğrenciler için aylık 35 TL, kız öğrenciler için aylık 40 TL dır.
 • Ortaöğretimde okuyan erkek öğrenciler için aylık 50 TL, kız öğrenciler için aylık 60 TL dır.

Belirtilen tutarlar hak sahibi ailelere aylık olarak ödenmektedir. Direkt olarak hak sahibi velilerin hesaplarına yatırılan çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu yardımlarından yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekir. Bakanlığa bizzat giderek başvuruda bulunan veliler yardım maaşından yararlanmak için istenen şartları sorarak bilgi alabilirler.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eşi Vefat Eden Kadınlara Yardımlar

Eşleri vefat etmiş olan kadınların ihtiyaçlarını gidermeleri için verilen yardım, 2 aylık peridolar halinde yapılmaktadır. 2 ayda bir 550 TL olarak ödenen yardımdan faydalanabilmek için sahip olunması gereken şartlar şunlardır;

 • Eşi vefat eden kadının herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Muhtaç durumda olması gerekir. Muhtaçlık durumu teyidi için haneye ekipler gelmekte ve muhtaçlık seviyesi tespit edilmektedir.
 • Başvuruların kimlik belgeleri ile yapılması gerekir.

Her eşi vefa eden kadının bu maaşı alması diye bir durum söz konusu değildir. Maaşı almaya hak kazanmak için gerekli olan şartlara uyum sağlandığının ispat edilmesi gerekir. 2 ayda bir dul maaşı alınması için yapılacak başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ya da Sosyal Yardımlaşma Vakfına yapılması gerekir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk yardımı olarak sunulan bu yardım canlı doğan bebekleri kapsamaktadır. Doğum yardımı başvurularının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılması gerekir. Türk vatandaşlarını kapsayan yardımdan mavi kart sahipleri yararlanmaktadır. 2019 doğum yardımı ödenek tutarları şu şekilde verilmektedir;

 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 1. bebekler için 300 TL
 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 2. bebekler için 400 TL
 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 3. bebekler ve daha fazlası için 600 TL olarak ödenmektedir.

Doğum yardım ödeneğinden yararlanabilmek için bebeklerin 15/05/2015 tarihinden sonra doğmuş olmaları gerekir. Şartlı sağlık yardımı kapsamında muhtaç ailelerin okul öncesi çocuklarının düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması amacı ile verilen yardımlardır. Ödemeler doğum yapan annelerin hesabına yatırılır ve bu alanda verilen aylık ödemeler çocuk başına 30 TL dır. Şartlı sağlık yardımı;

 • Hastanede doğum yapan annelere 1 kereye mahsus olmak üzere 75 TL
 • Düzenli muayene yaptırılması durumlarında doğum öncesi aylık 35 TL
 • Doğum sonrasında ise 2 kere olmak üzere 35 TL olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Asker Ailelerine Yönelik Yardımlar

Zorunlu askerliğine devam eden askerlerin muhtaç durumda olması halinde ailelerine yapılan nakdi yardımdır. Bu yardım ödeneğinde öncelik eşlere verilir. Bekar olan askerlerin ise önceliği annelerine verilir. İki ayda nakdi olarak ödenen yardım aylık 275 TL olarak verilmektedir. Zorunlu askerliğine devam eden askerlerin muhtaç ailelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bu yardımdan yararlanabilmek için gerekli olan şartlar:

 • Başvuruda bulunan kişinin askerin hak sahibi olabilecek yakını olması gerekir.
 • Başvuruda bulunan asker yakınının herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekir.
 • Başvuruda bulunan asker yakınını muhtaç durumda olması gerekir.

Çocuk Parası Yardımı

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 399 YORUM
 1. Gülcan dedi ki:

  Merhabalar 6 yaşında oğlum %20 4 yaşında kızım %64 raporlu bu kiradayim ve esim asgari ücretle çalışıyor bu konuda yardım alabilirmiyim ve nereye başvurmak gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne engelli maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 2. Esra Gündüz dedi ki:

  Eşim 9 aydır cezaevinde tutuklu iki çocuk ve borçlarla ortada kaldım 3 bankaya kıredi borcumuz var ve avukatlık olduk hiç bir gelirim yok çocuklarım oğlum 7 kızım 9 yaşında okuyorlar hicbir iğtiyacını karşılayamıyorum piskolojimiz bozuldu lü

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eşi cezaevinde olan bayanlara verilen maaş için başvuru yapabilirsiniz.

 3. Hanife dedi ki:

  Merhaba bi konuda bilgi almak istoyorum iki kizim var ilk esimden resmi evli olmadigimiz icin velayetler bende benim baba soyadimi tasiyorlar baba ceza evinde 12 yildir ayriyiz hic yardim almadim calisiyordum simdi evlendim artik calisamiyorum bebek oldu kizlarim icin yardim alabilirmiyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Hanede yaşayan vatandaşların toplam gelirinin asgari ücretin üçte birinden az oranda, olması halinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuruda bulunabilirsiniz.

 4. Tugba dedi ki:

  Merhabalar ben 2cocugumla birlikte ailemle yaşıyorum cocuklar kucuk oldugu icin çalışamıyorum aileminde maddi durumunu iyi olmadigi icin zor şartlarda geçiniyoruz sadece cocuklara nafaka aliyorum ama yetmiyor bende sosyal yardim alabilirmiyim bunu merak ediyorum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bizzat başvuruda bulunarak talebinizi iletebilirsiniz.

 5. Gokhan dedi ki:

  Kız kardeşimin eşi cezaevinde yardım alma şansı varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinfde olan bayanlara maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz

 6. Hasret Duruk dedi ki:

  Benim esim mahkum cocgum yok Yeni resmk nikah kiydik Kalacak yerim bile yok esimin Mahkum Arkadasinin Esiyle Kaliyorum. Bende yardim alabilirmiyim cok zor durumdayim bilgilendirrsenz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara verilen maaş için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 7. Zehra dedi ki:

  Merhaba esim madde bağımlısı düzenli bi isi yok geçim sıkıntısı çekiyoruz. Kızım astım bronsit hastası ben ona baktığım için çalışamıyorum ama ne kaymakamlık ne belediye maaş yardımı yapmıyor. Bende yardım aylığı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse abilirsiniz.

 8. Gülay dedi ki:

  eşim cezaevinde 2 çocuğum var yeni doğum yaptım 4ay oldu gireli yüz kızartıcı suçtan değil çok şükür ama durumum yok kaynanamla yaşıyorum yardım almak istiyorum çocuğumu okula yazdırıcam yazdıramıyorum bebeğimin bez mama parası yetişemiyorum kirada oturuyoruz zaten mal varlığımız yok şu anda doğum iznimin son 6.günündeyim işten ayrılmak durumundayım kaynanam rahatsız çünkü lütfen nereye nasıl başvuru yapabilirim dönüş yapın. TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Devlet tarafından sunulan sosyal yardım başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmaktadır. Yardım başvurusunda bulunmak için bağlı bulunduğunuz yerdeki bakanlıklara bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

 9. Selma dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde müebbet hapis cezası aldı kiraciyim kira yardımı alabilirmiyim. ve nasıl alınır yardimci olursanız bir oglum var

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Devlet tarafından sunulan sosyal yardım başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmaktadır. Yardım başvurusunda bulunmak için bağlı bulunduğunuz yerdeki bakanlıklara bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

 10. Selma dedi ki:

  merhabalar eşim 7 yıldir cezaevinde müebbet hapis cezası aldı 1 oğlum var oğlum icin yardim aliyorum suan kayinvalidemlerle yaşıyorum ama kiraya cikicam anlasamiyoruz kiraya çıkinca kira yardımı alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eşi cezaevinde olan bayanlara verilen yardım işin başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için de başvuru yapabilirsiniz.

 11. Elif dedi ki:

  Merhaba esim cezaevinde sigortali görünüyorum iskurdan basvuru yaparsam yardim alabilirmiyim iki de çocuğum var kayinbabamlarla oturuyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara yardım verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

 12. ceren dedi ki:

  kolay gelsin ben çalışıyorum eşim cezaevinde yüz kızartıcı bi suç nedeniyle 15 yıl ceza aldı 2 çocugum var ve ne yapcagımı bilmiorm… durumum hiç yok cok magduruz cocuklarımla aydınlatırsanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara yardım (maaş) veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz

 13. Nurgül kılıçer dedi ki:

  Eşimle ayrı yaşıyoruz 2 tane çocuğum var biri 3 biri 1 yaşında boşanma davamız var nafaka alamıyorum yardım almak istiyorum kaymakamlıktan verirlermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yapacağınız başvuruya mahkemenin ara kararını da eklemeniz gerekmektedir. Boşanma davası açtığınızı belirtmek için.

 14. Elif muslu dedi ki:

  Meraba esim calısiyor ben calismiyorum yeni evlendik calismayan esler icin yardim varmıs sigortali bi iste calismadim yardimi nasil alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmemektedir.

 15. Coşkun dedi ki:

  Merhaba askeri ücretle çalışan bir işciyim her ay 1000 tl icraa dosyama avukat parası ödüyorum ve gecimimde sıkıntı yaşıyorum çalışdığım yerde kalıyorum.. bu konuda bir yardımlarınız varmı ve nasıl muracaad edebilirim..
  Saygılarımla

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bulunduğunuz yerin belediyesine başvuru yapabilirsiniz.

 16. Ebru dedi ki:

  Merhaba, ben ebru.%64 engelliyim.Annem ve babamla birlikte yaşıyorum.Babam bağkurdan emekli.Muhtaçlik sınırının altindayız.2022 aliyorum bayramlarda kaymakamlık yardımı verildi.Bu senede tekrar basvuru yapsam yine bayramlarda hane yardımı verilirmi?Sydv belge ne götürmeliyim başvuruda,Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz. Ayrıca engelli aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 17. Fehime dedi ki:

  Merhaba.
  Esim asgari ucretle calisan ,miras olup evin durumu kotu olan kucuk bir ewde kizimda dahil 3 kisi yasiyoruz cok sukur esim çalışıyor bizden daha kotu şartlarda yasayanlarda var biliyirum
  Yalniz esimin getirdigi aylik ne yazik ki ne ısınmaya ne gıdaya nede diger ihtiyaclarimiza yetmiyor
  Kizim hastaligindan dolayi surekli hasta oldugu icin ilac almak zorunda kaliyoruz kizimin temel ihtiyaclarini karsilamaya yetmiyor
  Esim sigortali oldugu icin komur erzak yada para yardimi alamiyoruz
  Kizimin temel ihtiyaclarini gidermek adına bana yardimci olabilecek aile ve sosyal politikalar var mi acaba
  Malum ülkenin issizlik sorunu oldugu gibi benimde çocuğum kucuk oldugu icin çalışamıyorum
  Evime katki vede yardimdada bulunmak istiyorum ama benim şartlarıma uygun ewde yapabilecegim bir is yok
  Beni uygun yerlere yönlendirir misiniz
  Eger ki yardimcida olamayacaksaniz bile yinede tesekkur ederim allah razı olsun

 18. anonim dedi ki:

  merhaba ben 18 yaşında bir genç kızım babam ve agabeyim cezaevinde annem de sığınma evine gitti. kmsem yok bu sebeplerden okumuyorum ayrıca hiç bir şekilde gelirim yok nasıl bir yol cizebilirm ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurarak tekrar posta ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 19. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba babam ve annem ayrı 20 yaşındayım 11 yaşında bir kardeşim var. Babam cezaevine girdiği için destek göremiyorum annemin durumu da iyi değil. Eğitim masrafları için nasıl bir başvuru yapabiliriz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı alabilirsiniz. Ayrıca anneniz muhtaçlık yada dul aylığı için başvuru yapabilir.

 20. Derya işcan dedi ki:

  Merhaba eşim 29aralık 2018 de cezaevinden çıktı ev cezası 4 ay aldı denetim serbestlikte 4 ay orada çalışacak 1 yılda izması var ev cezası ve denetimde çalıştığı için maddi yönden sıkıntı yaşuyoruz ceza evinden çıktığı için işsizlik parası alabilirmi bizi aydınlatabilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşiniz cezaevinde olduğu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 21. Nurcan Koca dedi ki:

  Mrb eşim 5yıldır cezaevinde iki oğlumvar lise 2ye diğeri de lise son sınıf evim kira kirami odeyemiyirum çok zordurumdayım çocuklarımdan birinin sağlık sorunları var sıkça hastaneye gidiyoz ben ise sürekli çalışamıyoum eve iş getiriyorum ama2 hiçbir şekilde yetemiyirum nereye baş vurduysam aile ve sosyal politikalara yonlerdiler ordan bir süre yardım aldım lise son sınıfa giden oğlumun yaşı 18 olduğu için yardimim kesildi 14 yaşındaki oğlumun adına tekrar dilekçe vermem gerektigini söylediler yardımının devam edebilmeli için bu sürede kurumumuz değişti başka bir semtin kurumuna başvurduk onlarda yardımcı olmuyor sürekli bir bahaneyle sureci uzattılar bir yildir sürüyor bana yardımcı olurmusunz bilgi ıstiyorum lütfen

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kaymakamlık yardımlarına başvuru yapabilirsiniz.

 22. Ayten dedi ki:

  Mrhba eşim hükümlü 4.5 yıl ceza aldı resmen evliyiz fakat ayrı yaşıyorduk 7 yaşında oğlum ve 15 yaşında kızım var kızım ilk eşimden velayeti bende babası hic onunla gorüsmüyor hiçbir desteği yok.ben sigortasızım oğlum öğlen okula gittiği için sürekli iş bulup çalışamıyorum temizlik işleri olunca 2 saatlik işlere bazen gidiyorum çocuklarım okuyor 2ci sınıf ve 10 cu sınıf kiram var 3 aylık ve geçinmemiz zorlaştı aile ve sosyal politikalar bakanlığı bu durumda bize maddi ve gıda desteği yaparmı ne yapmam gerekiyor teşekkürker

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara verilen yardım var. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek bu yardım için başvuru yapabilirsiniz.

 23. Yeter dedi ki:

  Meraba ben 4 cocuk annesiyim esim isitme engelli mecbur oldugu icinsigortali işte calisiyor ama cocuklar kücük oldugu icin yetismiyor durumumuzda zayif oldugu icin masraflar cok oluyor ben cocuk yardimi 2 cocuguma aliyorum ama diger ikisine alamiyorum ne yapmaliyim digerlerinede almak icin bilgilendirimisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız

 24. Mine dedi ki:

  Eşim ceza evinde 2. Çocuk gun var ev sahibim evden attı beni babamın evine geri döndüm babam verem hastası çalışamıyor 1ayı geçti ceza evi maaşına başvuru yaptım kimse dönmüyor vakıf gittiğim zaman azarlıyorlar ne zaman alıcagımı ne zaman öğrenebilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısında onaylanmasının ardından 20-25 gün sonra ödeme yapılıyor

 25. Gönül dedi ki:

  Merhaba benim eşim vefat etti ve 3 çocuğum var emekli oldum ama maaşım çok düşük 830 TL para alıyorum çocuklarınkiyle beraber 2 çocuğum okula gidiyor ve maaşım yetmiyor 4 yaşında çocuğum var onu bırakıp çalışamıyorum ben bu dul aylığından yararlanabilirmiyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşten dul aylığı alırken sosyal yardım kapsamında verilen dul aylığı alamazsınız

 26. melek kara dedi ki:

  eşim 3 yıl önce hapise girdi toplam 15 yıl ceza aldı iki çocuğumla beraber açıkta kaldım bu zamana kadar ailemin yardımlarıyla geçiniyordum babam geçen ay beyin kanaması geçirdiği için ordan da bir yardım alamıyorum zor durumdayım nasıl bir şekilde bana yardım edebilirsiniz çocuğumun birtanesi 7 yaşında diğeri 18 yaşında ikiside okuyo arkadaşımın mail adresini yazıyorum benim mail adresim yok Allah aşkına bana yardım edin çok zor durumdayım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eşi cezaevinde olan bayanlara verilen yardım kapsamında yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurarak tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 27. Demet dedi ki:

  Merhaba eşim bir suçtan dolayı hüküm yedi. 3 yaşında bir kızım ve 3 aylık bir oğlum var .Evim kira. Hangi yardımları alabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eşi cezaevinde olan bayanlara verilen yardım, kira yardımı, gıda ve giyim yardımı için müracaat edebilirsiniz.

 28. Mehmet dedi ki:

  Merhaba üniversite öğrencisiyim babam yakın zaman da vefat etti maddi sıkıntılarım var ve öğrenci yardımın da lisans olanlar da var ama nasil başvuru yapabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 29. Yeşim dedi ki:

  Ev sahibi evden çıkın dedi esim çalışıyor du son bir aya kadar isler yok cati isleri yapiyor isci olarak calisiyor bir aydir is yok cok zor durumdayiz kirami verin evi bosaltin dedi 2 aylik kiram var ve esyali evde oturuyoruz bizimesyamiz da yok bi kiyafetlerimiz var komsunun verdigi tv yle. Lutfen 2 tane cocugum var 2 yasinda ve 4 bucuk yasinda lutfen napcaz biz nasil olcak bugun oglunu gondermis evden aldilar esimi bende cok korktum evi bosaltin demis napcaz biz nasil olck

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek durumunuzu anlatın ve kira yardımı gıda yardımı talebinde bulunun.

 30. Eda yılmaz dedi ki:

  Merhaba. Eşim siğortalı çalışıyor kaçarak evlendik sahip çıkan kimsemiz yok. 3 çocugumuzvar. 0 2 yaş aralıklarında. Eşimin aldığı. Para bizi geçindirmiyor. Çok borcumuz var Ev eşyalarının taksiklerini. Ödemekte çok zorlanıyoruz. Kirayı ödeyemiyoruz. Bize yardımcı olabilecekmisiniz rica etsem.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz

 31. Alettin dedi ki:

  Merhabalar
  Annem 73 yaşında sağlık sorunları var. Hiçbir geliri yok. Biz bakıyoruz. Dul yada yaşlılık maaşı bağlanabilirmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   65 yaş, yaşlılık aylığına başvurabilirsiniz.

 32. Duygu dedi ki:

  9 ay once annem vefat etti baba cezaevinde malesef kdaim cinayeti ben evliyim 2 tane bekar kiz kardesim var bende kaliyorlar ne tur yardim alabilirim 21 ve 22 yaslarindalar tesekurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kardeşleriniz için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne öksüz maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

 33. ıdris ilk dedi ki:

  Babam bizi terk etti 4 yıldır maddi manevi durumumuz yoq ben 17 yaşındayım kardeşim 13 hiç bir gelirimiz yok köyde yaşıyoruz annem bel fıtığı ameliyat olmuş hasta yani ne yapabiliriz teşekkürler ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına sağlık yardımı için diğer ihtiyaçlarınız içinde nakit yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 34. Elif dedi ki:

  Merhaba cocuklarin merkesi yardimi e sifreden bakiyorum hazirdir odemeniz diyor nasil alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler verdiğiniz hesap numarasına yada PTT’den isme ödenir. Eğer hesap numarası vermemişseniz kuruma tekrar müracaat ederek hesap numarası verebilirsiniz.

 35. Büşra dedi ki:

  Merhabalar bişey sormak istiyorum.
  Tamam sağolun yönlendirme yapıyosunuz insanları ama eşim hasta iki adım atıp hastalanıyo çıkamıyo rahatsız ben 5 aylık bebeğim var hastalanıyo Sürekli evim soğuk bırakıp çıkamıyorum ben ne yapayım bana yardım edin kiram faturalarım 2 3 aydır ödenmiyo evim buz gibi kimse yardım etmiyo ailelerimiz bile yardımcı olmuyo hiç bir sosyal güvencem yada gelirim yok ben ne yapayım bana yardım edin allah rızası için gelip görün halimi çocuğuma yedircek mama bulamıyorum pirinç haşlayıp mama gibi yapıp yediriyorum bezini mamasını alamıyorum kendimden de geçtim ama çocuğum aç kalıyo çıkamıyorum bir yere allah rızası için varsa vicdanınız bana yardım edin sessiz kalmayın nolursunuz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlığa giderek Muhtaçlık Belgesi talebinde bulunmalısınız. Muhtaçlık Belgesi ile yardım almanız daha kolay ve çabuk olacaktır. Kömür yardımına da başvurabilirsiniz.

 36. Hatice dedi ki:

  Ben iki kızım için yardım alıyordum ama kestiler büyük kızımı maddi durumdan dolayı liseye gönderemiyorum 5yasinda oğlum var ona bağladılar maaş oda yetmiyor kizlarima tekrar maaş baglamalarini istiyorum kızımın okula gitmesini istiyorum böyle giderse küçük kizimida gonderemiyecem yardımı almak için ne yapmam lazım teşekkürler ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yada Sosyal Yardımlaşma ve Danışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 37. gulsen dedi ki:

  merhabalar 14 aylık evliyim ve son 7 aydır eşim ceza evinde evim 850 tl kira faturalar oluyo mağazaya borç var ödeyemiyorum eşi cezaevinde olanlara kira ve mar ket yardımı yapılıyor diyorlar bunun için ne yapmam gerekiyo ne gibi evraklarla nerelere başvuru yapmam gerekiyor ayrıca evim istanbulda ve eşim malatyada cezaevinde yatıyor başvuruları istanbuldan mi malatyadan mi yapicam

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuruda bulunabilirsiniz.

 38. Zahide dedi ki:

  Merhaba babam 15 yıl ceza aldi cezaevinde yatmakta 5 aydan beri annemin hicbir güvencesi yok ben üniversite mezunuyum iş aramaktayım. Annemin hicbir geliri yok gündelik yevmiye isi ile geçinmekteyiz. Eşleri mahkum olan kadınlara maddi destek maaş vb. Yardim yapıldığını duydum bunun için nereye başvurmalıyım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekmektedir

 39. Natalia dedi ki:

  Tek başıma çalışyorum 1.3 yaşında oglum var ve konut kredi ödiyorum.Eşim yok.Ve 61 yaşında annem var emekli maşı yok.Ne tur yardım alabilirım şımdiden tşk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gıda ve nakit yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 40. Gülsüm dedi ki:

  Eşi ceza evinde hükümlü olan iki çocuk annesi , çocuklardan biri 1. Sınıf diğeri anasınıfı öğrencisi olan , anne yardım almak için ne yapmalı nereye başvurmalı, SSK dan başvurulup alınan bir yardım varmış ne olduğunu araştırıyorum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKIFLARININ YAPTIĞI İŞ VE İŞLEMLER
   Nakdi yardım
   Ayni Yakacak Yardımı (kömür)
   Eğitim Yardımları
   Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımı
   Afet Destekleri (yangın, sel vb.)
   Gelir Getirici Proje Destekleri
   İstihdam Yardımları

   DÜZENLİ YARDIMLAR
   2022 Sayılı Kanun Kapsamında engelli ve 65 yaş maaşı
   Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımlar
   Muhtaç Asker Ailesi Yardımı

 41. Esila dedi ki:

  Merhabalar bu hane yardımı kaç ayda bir alınıyor bilen varsa cvplayabilirmi gecen ay 500 tl aldim bu ay yatmamış 3 ayda bir yatan maaslar kaldirildi diyorlar bilgisi olan yazarsa cok sevirim nette yeterli bilgiye ulasamadim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımlarının süresine vakıf mütevelli heyeti karar veriyor.

 42. Ayşe dedi ki:

  Merhaba eşim 9 aydır cezaevinde 2 çocuğum var 1 i ilkokul 3 e gidiyor digeride 11 buçuk aylık asgari ucret ve ssk lı çalışmaktayım ama ihtiyaçlarına yetismekte zorluk cekiyorum evim kira maddi destek için nereye basvuru yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 43. sultan dedi ki:

  Merhaba eşim yaklaşık bir yıldır bel fıtığından dolayı çalışamıyor konut kredisi odüyoruz artık çok zor durumdayız nasıl bir yardim alabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 44. İclal dedi ki:

  Merhaba eşim 15 yıl ceza aldı ve 3 buçuk yıldır cezaevinde . 2 yıldır sosyal hizmetlerden 3 buçuk yaşında ki oğlum için yardim alıyorum. Bir yıl önce kendime işyeri açtım ve bildirim yapmadım yapmam gerektiğinide bilmiyordum açıkçası. Bugün denetime geldiler ve iş yerim olduğunu öğrendiler ne gibi bir sorun yaşarım acil cevap verirseniz sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yapılan yardımları geri isteyebilirler.

 45. İmam Hüseyin Özturan dedi ki:

  Merhaba ben tek başıma yaşıyorum kolon kanseri ve siroz tedavisi görüyorum raporun var ve 2022 ye tabiyim bende gıda yardımı alabilir miyim sizce.?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuru yapmanız durumunda komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 46. Elif kara dedi ki:

  Eşim ceza evınde 6aylık bebegım var calısamıyorum ve mahkum eşlerıne baglanan maas varmış nasıl faydalanırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek maaş için başvuru yapabilirsiniz.

 47. Emel dedi ki:

  Eşim cezaevinde 2 çocuğum var biri okula gidiyor diğeri 3 yaşında yardım başvuru için hangi evrakları getirmeliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, cezaevi müdürlüğünden alacağınız belge ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 48. Kader yıldız dedi ki:

  Mrb benim eşimle boşanma davam var üç çocuk annesiyim fakat çok zor durumdayım büyük oğlum okula gidiyor kendim Karaman’da ikamet ediyorum fakat hafta sonları gidip annemde kalıyorum çalışmadığım için çocuklarıma bakmakta zorlanıyorum bana yardim etmenizi diliyorum oğlum okula gittiği den hafta içi Karaman’da. Da hafta sonu annemde kalıyorum ama kuramı bile vermeyin 4 aylık birikmiş kiram var ev sahibi çık diyor bana bı yardım ederkisniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunun. Fakat mahkeme sonuçlanmadığı için başvurunuz onaylanmayabilir. Mahkemeden davanın devam ettiği konusunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına vermek üzere yazı yada duruşma tutanağı isteyebilir ve başvurunuza ekleyebilirsiniz.

 49. Ömer yalçin dedi ki:

  Merhabalar ben ve kizim Çölyak hastası bilindiği üzere ürünler çok pahalı tek çalışan benim evim kira nasıl yardım alabilirim ürünlerimiz çok pahalı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek sağlık yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 50. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben sosyal hizmetlerden her ay para yardimialiyordum esimden ayriyim bosanmamiz devam ediyor bi kızım 3 yasinda biride1 yaşında bir senelik yarfimsurem doldu baş vuru tekrar yaptım 15 gün oldu ve daha gelmediler acaba kaç gün sürücek kiramı odiyemiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, daha önceden yardım aldığım aldığınız için fazla uzun sürmez