Sosyal Yardım Platformu

2019 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

2019 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

2019 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yardım başvurusu yapmak ve bakanlık tarafından verilen yardım imkanlarından yararlanmak için gerekli olan şartlar vardır. Bu şartlara uyum sağlayan Türk vatandaşlarının bakanlık yardımlarından faydalanma hakkı bulunmaktadır. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetleri muhtaç vatandaşların yaşantılarını kolaylaştırmak ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak amacı ile verilmektedir. Devlet tarafından sunulan sosyal yardım başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmaktadır. Vatandaşlar yardım başvurusunda bulunmak için bağlı bulundukları yerdeki bakanlıklara bizzat giderek başvuruda bulunabilirler.

Ülkemizde devlet tarafından vatandaşlara verilen yardımların denetimlerini sağlamak üzere kurulmuş olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından vatandaşları faydalanabileceği öğrenci, doğum, engelli ve yaşlı maaşları gibi çeşitli yardımlar 2019 yılında verilmeye devam etmektedir. Yardım başvurusunda bulunmak için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine giderek bilgi almak ve başvuruları gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yaşlı ve Engelli Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli yardımları 2022 sayılı kanun kapsamında yapıldığı gruplara göre şu şekilde sıralanmaktadır;

 • %40 ile %69 oranında engelli olan vatandaşlar için yapılan yardımlar,
 • %70 oranında engeli bulunan vatandaşlar için yapılan yardımlar,
 • 18 yaşın altında engeli bulunan vatandaşların yakınlarına yapılan yardımlar,
 • Silikozis hastaları için yapılan yardımlar,
 • Evde bakım için yapılan yardımlar şeklinde sıralanmaktadır.

2019 yılı ödeneklerinde %40 ile %69 oranında engelli olan vatandaşlar için aylık olarak 433,68 TL ödenmektedir. %70 oranında engeli bulunan vatandaşlar için yapılan ödemeler ise aylık olarak 650,52 TL dır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Yardımları

İhtiyaç sahibi muhtaç kişilere aile yardımı adı altına da verilen birçok yardım bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen ve hak sahiplerinin yararlanabildiği destek Aile Yardımları şunlardır;

 • Gıda yardımları; ihtiyaç sahibi ailelere verilen gıda yardımlarından yararlanabilmek için başvuruda bulunan vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • 18 yaş üstünde olan Türk vatandaşlarının başvuruları kabul edilir.
 • Hanede yaşayan vatandaşların toplam gelirinin asgari ücretin üçte birinden aza oranda olması gerekir.
 • Başvurular kimlik ibrazları ile kabul edilirken sonuçlar mütevelli heyeti tarafından verilir.

Yılda iki kez verilen gıda yardımı daha ağırlıklı olarak bayram dönemlerinde verilmekte ilgili makamlardan aldıkları talimatlar doğrultusunda belediye tarafından hak sahiplerine dağıtılmaktadır.

 • Yakacak Yardımları; Yılda bir kez kış aylarında yapılan yakacak yardımlarından yararlanabilecek vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • Başvuruda bulunan vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Hanede yaşayan vatandaşların kişi başına düşen gelir düzeyinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekir.
 • Yakacak yardımı yapmak için verilecek karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.
 • Barınma yardımları; 2019 yılı aile yardım başvuruları arasında bulunan barınma yardımlarından yararlanabilmek için vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • Türk vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • Hane içerisinde vatandaşlara düşen gelirin kişi başına net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir.
 • Kimlik ibraz edilerek yapılan başvurular kabul edilir.
 • Destekten faydalanabileceği kararı mütevelli heyeti tarafından verilir.
 • Öksüz ve yetim yardımları; Ebeveynlerini kaybetmiş olan çocuklara düzenli bir şekilde verilen nakdi yardımlar sosyal yardım programları kapsamında bulunmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı muhtaç aile çocuklarının eğitimlerine devam edebilmesi için ailelerine verilen yardımlardır. Muhtaç ailelere verilen şartlı eğitim yardımından yararlanmak muhtaçlık devamlılığı sürdüğü sürece öğrenci 18 yaşına gelene kadar devam etmektedir. Öğrenci yardım tutarları şu şekildedir;

 • İlköğretimde okuyan erkek öğrenciler için aylık 35 TL, kız öğrenciler için aylık 40 TL dır.
 • Ortaöğretimde okuyan erkek öğrenciler için aylık 50 TL, kız öğrenciler için aylık 60 TL dır.

Belirtilen tutarlar hak sahibi ailelere aylık olarak ödenmektedir. Direkt olarak hak sahibi velilerin hesaplarına yatırılan çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu yardımlarından yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekir. Bakanlığa bizzat giderek başvuruda bulunan veliler yardım maaşından yararlanmak için istenen şartları sorarak bilgi alabilirler.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eşi Vefat Eden Kadınlara Yardımlar

Eşleri vefat etmiş olan kadınların ihtiyaçlarını gidermeleri için verilen yardım, 2 aylık peridolar halinde yapılmaktadır. 2 ayda bir 550 TL olarak ödenen yardımdan faydalanabilmek için sahip olunması gereken şartlar şunlardır;

 • Eşi vefat eden kadının herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Muhtaç durumda olması gerekir. Muhtaçlık durumu teyidi için haneye ekipler gelmekte ve muhtaçlık seviyesi tespit edilmektedir.
 • Başvuruların kimlik belgeleri ile yapılması gerekir.

Her eşi vefa eden kadının bu maaşı alması diye bir durum söz konusu değildir. Maaşı almaya hak kazanmak için gerekli olan şartlara uyum sağlandığının ispat edilmesi gerekir. 2 ayda bir dul maaşı alınması için yapılacak başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ya da Sosyal Yardımlaşma Vakfına yapılması gerekir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk yardımı olarak sunulan bu yardım canlı doğan bebekleri kapsamaktadır. Doğum yardımı başvurularının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılması gerekir. Türk vatandaşlarını kapsayan yardımdan mavi kart sahipleri yararlanmaktadır. 2019 doğum yardımı ödenek tutarları şu şekilde verilmektedir;

 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 1. bebekler için 300 TL
 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 2. bebekler için 400 TL
 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 3. bebekler ve daha fazlası için 600 TL olarak ödenmektedir.

Doğum yardım ödeneğinden yararlanabilmek için bebeklerin 15/05/2015 tarihinden sonra doğmuş olmaları gerekir. Şartlı sağlık yardımı kapsamında muhtaç ailelerin okul öncesi çocuklarının düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması amacı ile verilen yardımlardır. Ödemeler doğum yapan annelerin hesabına yatırılır ve bu alanda verilen aylık ödemeler çocuk başına 30 TL dır. Şartlı sağlık yardımı;

 • Hastanede doğum yapan annelere 1 kereye mahsus olmak üzere 75 TL
 • Düzenli muayene yaptırılması durumlarında doğum öncesi aylık 35 TL
 • Doğum sonrasında ise 2 kere olmak üzere 35 TL olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Asker Ailelerine Yönelik Yardımlar

Zorunlu askerliğine devam eden askerlerin muhtaç durumda olması halinde ailelerine yapılan nakdi yardımdır. Bu yardım ödeneğinde öncelik eşlere verilir. Bekar olan askerlerin ise önceliği annelerine verilir. İki ayda nakdi olarak ödenen yardım aylık 275 TL olarak verilmektedir. Zorunlu askerliğine devam eden askerlerin muhtaç ailelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bu yardımdan yararlanabilmek için gerekli olan şartlar:

 • Başvuruda bulunan kişinin askerin hak sahibi olabilecek yakını olması gerekir.
 • Başvuruda bulunan asker yakınının herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekir.
 • Başvuruda bulunan asker yakınını muhtaç durumda olması gerekir.

Çocuk Parası Yardımı

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 371 YORUM
 1. Senay dedi ki:

  Benim eşim cezaevinde.2 okuyan çocuğum var.kendim çalışmak zorundayım.bir hastanede temizlikçi olarak çalışıyorum.asgari ücretle çalışıyorum.kirada oturuyorum.yetiremiyorum.yardim icin başvurduğum da sgk lı olduğum için uygun görünmüyormuşum.yani sgk lı ve asgari ücretle çalıştığım için yardım alamıyorum.çocuklarım okuyo yetmiyo.başka nereye başvuru yapabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtarlık aracılığı ile çocuklarınız için eğitim yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 2. Yasemin dedi ki:

  Merhaba işim cezavende yabancıyım 3.5 yaşında kızım var işim ve kizim turk vatandaşi çalışmıyorum işimin adına miras var ama faydalanamıyorum annemin yardımıyla geçinyorum devlet yardım eder mi lütfen bana cevap verin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kızınız için yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 3. Turgay dedi ki:

  6aydır calışmıyorum iş bulamadım yeşıl kartlıyım sadece 7 ay once 200 tl aldım evde 5 haneyım ne yapacagımı. Bılmıyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Belediyeye müracaat ederek sosyal kart talebinde bulunabilirsiniz.

 4. Turgay dedi ki:

  Ben 5 aydır calişmıyorum iş bulamaddım yeşil kartlıyım. Sadece komur yardımı alıyorum baska yardım almıyorum 7 ay once 200 tl aldım baskada almadım ne yapmam gerekıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 5. Ayse dedi ki:

  Esim ceza evinde hukumlu 10 sene yatari var daha önce yardim aliyordum adres degisikligi yaptim ayligim kesildi 4 ay oldu incelemeye gelmediler ilgilenmiyorlar dosyamla kimsem yok 1 oglumla onunla beraber yasiyoruz ne yapmam lazim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız daha sonuç alırsınız. Muhtarlık raporları komisyonca dikkate alınıyor

 6. bedia dedi ki:

  Merhaba benim esim vefat etti 4 cocugumda var bu yuzden ben gida yardimi yapmak istiyorum ama diz kapaklarimda yirtilma olustugu icin belediyeye gidemiyorum nasil yapicam belediyeye gitmeden acaba bilgi verirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtarlığa başvuru yapabilirsiniz.

 7. Ayse dedi ki:

  Evet ablamın vasisi atandı şuanda babam vasisi o başvuruda bulunabilir mi. Başvuru şemasını kısaca anlatabilir misiniz nasıl bir yol izleyeceğiz acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mahkeme kararıyla vasi olarak atanan babanız ablanız adına başvuru yapabilir. İlgili kurumlara yazılacak olan dilekçe normal ablanız adına yazılarak en son kısma yani isim kısımına ablanızın adın soyadı normal yazılır ve alt kısma da vasi olarak babanızın adı yazılır.

   Örnek: Ablanın adı soyadı (adına)
   Vasinin adı soyadı
   (vasi)

 8. Ayse dedi ki:

  Mrb benim ablam 4 aydır cezaevinde eşi ile nikahı var ama aile sorunları yüzünden evleri ayırmıştı ayrilcakti daha sonrasında cezaevine girdi çocuklara babasida bakmiyo çocuklara yardım alabilirmiyiz ben başvuru yapabilirmiyim. Babası başvuru yaparsa eğer parayı babası yer çocuklara vermez yardımcı olur musunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babası varken size ödeme yapmazlar. Anne imzasıyla başvuru yapabilirsiniz fakat ödeme anneye yapılır. Bir diğer yol ise mahkeme kararıyla vasi tayin ettirip (Sulh Hukuk Mahkemesi) çocukların adına başvuru yapabilir ödeme alabilirsiniz.

 9. Gönül dedi ki:

  Merhaba esim 8 aydir cezaevinde aldigi ceza 1 yili aştığı için kisitlama karari almislar. Esim bagkur emeklisi maasini cekemiyoruz vasi atanmasi yapilacak
  Vasi kararida en sonunda çıktı lakin maas cekebilir yazmadigi için maasi cekemiyoruz. 8 aydir magdurum. Esim emekli olsada boyle bir durumdan dolayi yardim alabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım alsanız bile sonraki zamanda sorun yaşayabilirsiniz. Eşiniz tahliye olduğunda hakkınızda şikayet olursa aldığınız parayı faiziyle birlikte isteyebilirler. Burada yapacağınız en kolay yol süre geçmemişse karar düzeltme talebinde bulunmak. Eğer süreç geçtiyse aynı mahkemeye tekrar müracaat edip ek karar talebinde bulunarak maaş çekme işlemini de karara ekletebilirsiniz.

 10. Şükran dedi ki:

  Merhaba benim eşim 1.5aydır cezaevinde hiç bir gelirim yok rahatsızım sosyal güvencemiz yok kalacak sabit bir yerim bile yok eşimin akrabalarına sığındım sabit yerim olmadığı için adresimide taşıyamıyorum maaş yeşilkart vs yardımlardan nasıl yararlanırım sabit adresimin olmaması sorun olurmu neler yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtarlığa müracaat ederek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gönderilmek üzere bir dilekçe yazın. Muhtarın imza ve mührü olduğunda adres sorun olmaz

 11. Armağan dedi ki:

  Merhabalar eşim yetiştirme yurdu çıkışlı olup kendisi memur yetistirme yurdunda büyümüş olup evlenmis çocuk sahibi olanlar icin cocuk yardımı olduğunu duyduk bu konu hakkında bilgi alabilir miyim doğruluk payı varise nereye basvuru yapmalıyız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, doğum yardımı ve süt parası için çalıştığınız kuruma doğum raporu ve kimlikle birlikte başvuru yapabilirsiniz.

 12. Salman dedi ki:

  Mrhb ben iszizim ve kiraciyim hiç gelirim yok 4 çocuk okutuyorum ve çocuk maaşı alıyorum oda 2ayda 150 geliyor yeşil kartliyim ve caresizim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına hane yardımı yada gıda yardımı için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için müracaat edebilirsiniz.

 13. Tuba dedi ki:

  Iyi aksamlar ben esimden bosandim bana bakan kimse yok 2 cogum var bu yardimdan nasil faydalanabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine müracaat ederek dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 14. Resul dedi ki:

  İş kazası yaptım hiç gelirim yok 4çocuk okutuyorum zor durum dayım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuruda bulunabilirsiniz.

 15. Leyla dedi ki:

  Selamun aleyküm benim maddi durumum hiç iyi değil kiramı ödeyemediğim için bir buçuk yıldır kaynanamlarla oturuyorum sosyal Yardımlaşma ya iki defa baş vuru yaptım
  Talebim reddedildi bugüne kadar devletten hiçbir yardım almadım yardım almak istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığı ile yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız

 16. aynur dedi ki:

  merhaba benim eşim cezaevinde 2 cocugum var yardim başvurusu vaptim kabul edildi zirat banka kartida istediler cikardim 20gun oldu daha yatmadi nezaman yatar ve ne kadar yatar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısından 20-25 gün sonra ödeme yapılıyor

 17. Yonca dedi ki:

  Benim eşim 7 gün oldu cezaevine gireli bende aileme sigindim onlarda çok zorda acaba nereye basvurcam mahkum yardımı almak için bebeğim daha çok küçük 1. buçuk yaşında kendi yaşamda 24 çalışamıyorum bebeğim kimsede durmuyor. Bensiz durmuyor napcagimi bilmiyorum acaba verirler mi baş vursam hangi belgeleri göremem lazım ki ne kadar alırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşinizin cezaevinde olduğuna dair Cezaevi Müdürlüğünden alacağınız belge ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 18. Yaren dedi ki:

  Iyi aksamlar esim cezaevinde benimde issizlik maasim var annemlerle kaliyorum kiradayiz issizlige ragmen sosyal yardimlasmadan maas baglanirmi ve annemler issizlik maasimi bilmiyorlar denetime geldiklerinde bu durum ortaya cikarmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, işsizlik maaşı alırken sosyal yardım kapsamında maaş alamazsınız. Maaşınız bitince müracaat edebilirsiniz

 19. Meralsapul dedi ki:

  Esim cezaevinde 1 senedir hicbir gelirimde yok sadece cocuk parasiiki aydabir aliyorm kayinvalidemin alt katinda oturyrm diye ayliga baglamadilar kimse kapimizi bile acmiyor market yardim aliyrm ikiyuz limti cocuklarim okula hep ac gitti busene uc tane cocugum var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz

 20. Nilüfer dedi ki:

  Merhaba eşim iki yıl once iş kazası geçirdi ama maaş bağlamadılar günlük işlerde çalışabiliyor 10 . 8 ve 3 yaşında çocuklarım var evim kira küçük çocuğum olduğu için çalışamıyorum ihtiyaçlarını karsilayamiyorum aylik cocuk yardim parası veriliyormuş nereye basvurabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz

 21. Alican Beldek dedi ki:

  Hocam Kolay Gelsin Ilk cocugum olcak calisiyordum 2 aydir issizim suan . Esimde calisiyordu oda ayrildi isten suan icin issiziz yardim parasi alabilirmiyiz birde bu calisan icin ptt ye yatirilan bi meblag varmis 8000 bin tl ye yakin onunla ilgili nereye muracaat edebiliriz doguma 6 7 ay var veya suan su asamada biryere basvurabilirmiyiz .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Diğer bahsettiğiniz konu ise doğum izni ödeneği. Çalışan anneler doğum iznine ayrıldıklarında devlet tarafından veriliyor

 22. Gazi Ustaoğlu dedi ki:

  Ben bir ev yaptım ama tamamı bitmedi işsiz kaldım 3 aydır isim yok 1 yıldır kiradayım kirayı ödeyemiyorum çocuğumu okula göndermekte zorluk çekiyorum vakıflara ev yardımı için gittim 2 milyar çıktı ama eve müteahit 50 milyar istiyor barınma yardımından nasıl faydalanabilirim gidiyorum ama vermiyorlar yardım edinn

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, o kadar yüksek miktarı tek kurumdan alamazsınız. Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ile birlikte belediyeye de müracaat edebilirsiniz

 23. ozge acar dedi ki:

  Eşim hapiste benimde 2 aylık bebeğim var hiç bı gelirim yok mama ile besleniyor para yardımı alabilrmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara yardım veriliyor aylık maaş olarak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek maaş başvurusu yapabilirsiniz.

 24. Arzueraslan dedi ki:

  Merhaba ben eşimden ayrıldım ev kira iki çocuğum var biri 5 yaşında diyeri 11 bırakıp çalışacak bir yerim yok destek alabilirmiym

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dul maaşı için,
   Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için müracaat edebilirsiniz.

 25. Hülya dedi ki:

  Merhaba ben 2011 yılında boşandım 3 evladım var kiradayım biri evli 2 okuyan çocuklarım var bunca zaman çocuk maaşı alıyorum bosandigim eşim eve bakıyor bende temizliğe gidiyordum artık çalışamıyorum ve bosandigimdan beri annemin sigortasından yararlaniyorum şimdi maddi sıkıntıdayım yardım alabilirmiyim nereye basvurabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 26. Gülşah dedi ki:

  Aile ve sosyal politikalar bakanlığından cocuk yardimi aliyorum. 2 cocugum var fakat sadece biri icin yardim aliyorum cevremde cocuk basina yardim alanlar var bir cocuk icin edilip diger cocuk icin yardim edilmeme sebebi ne olabilir. 3ve 4 yaslarindalar esim cezaevinde.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, diğer çocuklarınız için müracaat edebilirsiniz. Ayrıca maaş için de başvuru yapabilirsiniz

 27. Aynur dedi ki:

  Merhaba.. Benim yetim bir kız çocuğum var.5. Sınıfa gidiyor ve ben kiradayım.evimiz yok başka bir gelirimiz yok.. Çocuğumun iyi şartlarda okumasına engel bu durum.. Ona yetemiyorum.. Sadece ölüm aylığı alıyoruz ve anca kira ve doğalgaza faturalara gidiyor.. Hiç bir sosyal yardım alamıyoruz.. Çocuk için yardıma ihtiyacım var.. Öğrenci yardımı alamıyor muyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına öğrenci yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 28. Keziban dedi ki:

  Merhabalar eşim 6 aydır ceza evinde 3 çocuğumla mağdurum ev kira bi çocuğum engelli bi oğlum 2.ci sınıfa gidiyor 1 buçuk yaşında kızım var ne gibi yardımlar alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek maaş başvurusu yapabilirsiniz.

 29. ELİF dedi ki:

  merhabalar ben daha evvel hiç bir yerden yardım almadım. kızlarım kücük oldugundan bırakıp calısacagım kimsem yok. esiminde maası az ve kredilerimizi ödeyemez olduk. ev var üstüme diye alamazsın dediler ama borcunu ödeyemediğim ev için napayım 🙁 detaylı bilgi alabilirmiyim lütfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yardım alırsınız. Çünkü son sözü komisyon söylüyor.

 30. Sibel dedi ki:

  Daha önce durumum iyiydi ama Herşey tepe takla oldu 2 çocuğum var.Oglum 7.ci sınıfa gidiyor.Kızım 3 yasında.Eşim dükkan açtı ve battık çok borç bıraktı ardında 9 aydır cezaevinde ve 15 yıl ceza aldı hiç gelirim yok bu duruma gelene kadar idare etmeye çalıştım ama artık olmuyor basvuru yapsam yardım alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz

 31. Sultan dedi ki:

  Ben uc aydan beri issizim isten cikartildim evdesut alacak param yok ben nere basvuru yaqwam lazim acil yardima ihtiyacim war cocugum 1 yasinda

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz

 32. Zeynep dedi ki:

  3çocugum var eşim kendi borçları nedeniyle bizi terk etti cocuklara bakmıyor sigorta devam ediyor ama bize bakmıyor nerede olduğunu bilmiyorum zor durumdayım nereye başvuru yapabilirim yardım alabilmek için sigortalı göründü için yardım alamazsın diyorlar ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek durumunuzu anlatan bir dilekçe yazın ve yardım talebinde bulunun

 33. Adem dedi ki:

  Mrblar evliyim 2 cocugum var ve askeri ücretle calisiyorum ama borclarimdan dolayi gecinemiyoruz esim annesigilde kaliyor cocuklarla birlikte ben ise annemgilde kaliyorum ev icin basvuruda bulunabimirmiyim nereye basvuracam askeri ucretliye kira yardimi yada ev verirlermi gecici sureligine

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek yardım talebinde bulunun.Komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 34. Tuba dedi ki:

  Ben 27 yaşındayım eşimden sidet görüyordum ondan şikayetçi oldum karakoldan uzaklaştırma aldı şimdi boşanma davası açtım 6 yılık evliyim iki çocuğum var bir 2 digeri ise 3 yaşında bende hamileyim 7 aylık evden kaçtı gim için ailem benle konuşmuyor evim kira elektirik su faturası odiyemiyom kimse iş te vermiyor kaymakamlık 3 ayda bir para veriyordu şimdi onuda eşime veriyormuş gelirim yok kizilaydan yardım alıyordum oda bir erzak veriyordu oda bitti durumum kötü ne olur yardım edin ne yapacağımı bilmiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına müracaat ederek durumunuzu anlatın ve yardımın size yapılması talebinde bulunun.

 35. Gülizar dedi ki:

  Merhaba benim esim 2 aydir cezaevinde 1tane cocugum var evim kira cocugumu birakacak kimsem yok calisamiyorum sosyal yardimlasma dernegine gittim bir seferlik 600lira verdiler oda bi aylik kirama gitti maasa nerden yazilabilirim lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eşi cezaevinde olan bayanlara verilen maaş için başvuru yapabilirsiniz.

 36. Senem dedi ki:

  Meraba benim eşim çalışmıyor bende çalışmıyorum çocuğum 6 yaşında para yardımı alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz

 37. Rumuz dedi ki:

  Merhaba eşimden boşandim 4 çocugum var nafaka almiyorum günlük işlerde çalışıyorum ayrica devletin bana cocuklar icin verdiği iki ayda bir cuzi bir miktar var yetmiyor.nerden nasil yardim alabilirim yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dul maaşı için, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 38. Gulseren dedi ki:

  Merhaba esim cezaevinde bir yasinda bebegim var calisamiyorum.Kaymakamliga gidip yardim almami soylediler baska nerelerden yardim alabilirim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 39. Filiz dedi ki:

  Merhaba abi benim iki cocugum var biri 4 yasinda digeri 1,50 yasinda esim cezaevinde 10 yil 44 ay 30 gun aldi ve suanda 1 yil oldu evim kira ben mahkum maasi aliyorum acaba muhtaclik maasina basvuru yapabilirmiyim..
  Mahkum maasim yetmiyor lutfen yardim edin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, iki yardım birlikte verilmiyor. Birisinden vazgeçmeniz gerekmektedir

 40. Kezban aydin dedi ki:

  Merhaba benim esim 2 aydir cezaevinde bir tane cocugum var evim kira cocuga bakacak kimsemiz olmadigi icin calisamiyorum sosyal yardimlasma dernegine gittim bana maas baglamak gibi bi yardimimiz yok dediler bir seferlik 600 lira verdiler ama bir aylik kirami verebildim sadece nerden yardim alabilirim lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına müracaat ederek durumunu anlatan bir dilekçe ile mahkum eşi yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 41. Duha dedi ki:

  Merhabalar eşim 5 ay olucak cezaevinde. Sadece çocuğu olanlara maaş veriliyormuş bu doğru mu. Çocuğum yok diye maaş alamazmıyım. Ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 42. Bahar dedi ki:

  Mereba benim eşim cezaevinde ama henüz hüküm yemedi yardım alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuru yapabilirsiniz.

 43. Selda dedi ki:

  Merhaba calistigim şirket iflas ettiği için işten çıkarıldım oğlumla beraber kirada
  oturuyorum fakat oğlum madde bağımlısı çalışamıyor acaba maddi yardım alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın yüksek ihtimalle onaylanır

 44. Aslı dedi ki:

  Merhaba benim eski eşim cezaevinde iki çocuğumuz var velayetleri bende ama baba cezaevinde olduğu için nafaka alamıyorum bende kendi babamdan maaş alıyorum kaymakamlıpa 2 yıl önce çocuklarımın adına başvurdum dedelerinin maaşı göz önünde bulundurularak red cevabı geldi napabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz

 45. Esen dedi ki:

  Merhaba benim eşim cezaevinde sosyal yardımlaşma derneğinden yardim parası alıyorum ama eşimle anlaşamadım için boşanma davası açtım yardim param kesilirmi yardımcı olurmusunuz bi tanede oğlumuz var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşinizden boşandığınızda aldığınız yardım kesilir. Fakat 2 ayda bir 550TL verilen dul aylığı ve muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz

 46. sahan dedi ki:

  (Taşımalı sistem dışında kalan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ulaşım, öğle yemeği, barınma vb. ihtiyaçlarına yönelik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca verilen desteklerdir)açıklamasını biraz net açarmısınız..?burda muhtaçlık sınırı ibaresi konulmamış herkes faydalanabilir mi..?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Devlet tarafından yapılan taşımalı sistemde muhtaçlık şartı aranmıyor. Eğer taşımalı sistem dışında kalan ve maddi durumu iyi olmayan öğrenciler varsa onlara da yemek verilmektedir

 47. birgül dedi ki:

  iyi akşamlar babam %98 engeli raporu var annem bu raporla 2012 itibaren maaş alıyordu ancak bir kac hafta önce hastanın ilesme durumundan dolayı yeni rapor istediler yoksa maaşın kesileceği söylendi ancak hala bir ilesme göstermeyen babamın eski raporunu kabul etmiyorlar yeni rapor almaya gitigimiz hastanelerde eski raporu olduğu için gerek olmadığını söylüyor bununla ilgili yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilgili kurumdan yeni rapor istenildiğini belirterek yeni rapor talebinde bulunabilirsiniz.

 48. TÜLAY dedi ki:

  ıyı gunler fakırlık kagıdıyla aıle sosyal polıtıkalar mudurlugune ev ıcın basvurabılırmıyım evım eskı catısı yagmur her yagdıgında akıyor mustakıl kerpıc ev dokundugumuz yer dokuluyor ne odasının bırı rutubetlı cocuklarım hastalanıyor sureklı kıraya cıkamam duumum yok esım ıssız ne yapmam gerekıyor nolur yardımcı olun

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ev yardımı için Kaymakamlık Makamına yada Belediyeye başvuru yapabilirsiniz

 49. Ali ertem dedi ki:

  Iyi gunler kaynanam ayrildi ve sadece babasinin maasinin e te birini alma hakki var diyorlar ve hic bir yardim sunmuyor lar anlamadim bu devirde eletirik su var ken bu parayla gecinmek mümkün değil dediğin niz vakiflarda baba maasi var diye hic bir yardim yapmiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, devletten maaş alanlara sosyal yardımlar pek uygun görülmüyor.

 50. Kamil dedi ki:

  merhaba ben (‘Ceza Evinden’) yeni çıktım denetim serbestlik şartı ile Evliyim liseye giden 1 tane kızım. ortaokula giden 1 tane oğlum Var. Fakat günlük zorunlu 4 saat ücretsiz kamu kurumunda çalışıyorum. Bu yüzden evime bir geçim kaynağı gelmiyor ayrıca günlük yol parası, 10tl.veriyorum. sabıkamdan dolayı işte bulamıyorum. Artık suça karışmakta istemiyorum. AİLEMİN yanında çocuklarımın yanında kalmak istiyorum. Ancak eve hiç bir maddi gelir yok. Elektirik,su,mutfak masrafı,Çocukların okul masrafı, benim denetime gidiş dönüş yol masrafıda eklenince ben kafayı yemek üzereyım. lütfen Ne olur. Maddi bir gelir getiren iş arıyorum. yada maddi yardımlar için nerelere başvurabilirim. yardım edin.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilk olarak İŞKUR veritabanına kaydınızı yaptırın. İŞKUR aracılığı ile iş bulmanız daha kolay olur. Eşiniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir. Eşi cezaevinde olan bayanlara sosyal yardım veriliyor. Siz de denetimli serbestlikten faydalanarak tahliye olmuşsunuz.