Bilgi Arşivi

2020 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

2020 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılması gerekmektedir. Birçok yardım başvurusunu bu kurum kabul etmektedir. Ödemeler ise PTT tarafından yapılmaktadır. Yardıma muhtaç olan, maddi imkansızlıkları bulunan kişilere birçok konuda yardım parası dağıtılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Yapabilecekler Hangi Kanun Kapsamında Belirtilmiştir?

Sosyal yardım parası alabilecek olan kişiler; 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında belirtilmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal yardım parası verdiği durumlar aşağıda listelenmiştir:

 • 65 yaşından büyük muhtaç, güçsüz ve kimsesiz kişiler yardım alabilmektedirler.
 • Engelli aylığı yardım kapsamındadır.
 • Engelli yakınlarına aylık bağlanabilmektedir.
 • Silikozis hastaları yardım parası alabilmektedir.
 • Eşi vefat etmiş olan kadınlara düzenli olarak nakit yardımı yapılabilmektedir.
 • Muhtaç asker ailelerine düzenli olarak nakit yardımı yapılmaktadır.
 • Öksüz ve yetimlere yardım parası verilmektedir.
 • Muhtaç asker çocuğu yardımı yapılmaktadır.
 • Şartlı eğitim yardım ödemesi bulunmaktadır.
 • Şartlı sağlık yardımı için para verilmektedir.
 • Çoklu doğum yardımı yapılmaktadır.
 • Psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik nakdi yardım yapılmaktadır.

E-Devlet Aracılığı İle Aile ve Sosyal Politikalar Yardım Başvurusu Yapılabilir Mi?

Corona virüs nedeni ile maddi açıdan zarar gören kişilere 1.000 TL yardım ödenmeye başlanmıştır. Bu yardım ödemelerinin 3 fazda yapılacağı açıklandıktan sonra birinci ve ikinci faz ödemelerinde başvuru kabul edilmemiştir. İhtiyacı olan kişiler tespit edilerek ödemeleri yapılmıştır. Ancak üçüncü faz ödemelerinde e-devlet sistemi üzerinden başvuru kabul edileceği açıklanmıştır.

E-Devlet Üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden 1.000 TL yardımına başvuru yapmak isteyenler öncelikle e-devlet sistemine girerek kimlik doğrulaması yapmalılardır. Ardından hizmet veren kurumlar içerisinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulunmalıdır. Kurumun hizmetleri arasından Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu seçilmelidir. Eğer daha önceden yardım başvurusu yapılmış ise; bu sayfada görülebilmektedir. Ancak yapılmış bir başvuru yok ise; uyarı mesajı gösterilmektedir. Başvurusu bulunmayanların yeni başvuru butonuna tıklamaları gerekmektedir.

Sosyal ve ekonomik desteğin tanımı, bu destekten kimlerin yararlanabileceği, başvurunun nasıl değerlendirileceği, başvuru sahiplerinin denetlemelerinin nasıl olduğu, haksız yere sosyal yardım parası almak isteyenlere nasıl bir cezai işlem uygulandığı açılan sayfada anlatılmaktadır. Anlatılanların kabul edildiğine dair kutucuğun işaretlenmesi ve devam et butonuna tıklanması gerekmektedir. Kişinin başvurusu hakkında araştırma yapılmasına izin vermesi istenen bilgileri doldurması gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Parası Yardımı Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından doğum parası yardımı verilmektedir. 18 yaşının üzerinde, evlilik çatısı altında doğan, canlı yapılmış olan doğumlar için verilen bir yardımdır. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL yardım ödemesi yapılmaktadır. Ödemeler annenin adına PTT şubelerine aktarılmaktadır. Annenin kimlik belgesi ile beraber PTT şubesine giderek ödemeyi alabilmesi mümkündür.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Süt Yardımı Ne Kadar?

Canlı doğum yapan annelere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu yapmaları durumunda süt ödeneği verilmektedir. Süt parasının güncel tutarı 180 TL’dir. Ancak yapılacak olan zam ile beraber 200 TL civarında olması planlanmaktadır. Tek seferlik verilen bir yardım ücretidir. Başvurunun ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekmektedir. Tutar kişinin banka hesabına aktarılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aşı Yardımının Detayları Nelerdir?

Aşı yardımı, 0 ve 6 yaş aralığındaki çocukların aşılarının yapılmasının önüne maddi imkansızlıkların geçmemesi için verilen bir yardımdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuru yapılabilmektedir. Hanede sosyal güvenceli bireyin olmaması, düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi durumunda yardım verilmeye devam edilmektedir. Ancak 6 yaşına kadar verilen bir yardımdır. Ödemeler PTT üzerinden yapılmaktadır ve 2 ay için 35 TL ödeme yapılmaktadır. Sadece tek seferlik olmak üzere ilk doğum yapıldığında 75 TL ödeme yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadardır?

Şartlı eğitim yardımı alacak olanların yardım tutarları cinsiyetlerine ve öğretim gördükleri kuruma göre değişiklik göstermektedir. İlköğretim öğrencileri erkek iseler 35 TL ve kız iseler 40 TL ödeme almaktadırlar. Ortaöğretim öğrencisi olan kız öğrencilere 60 TL, erkek öğrencilere 50 TL yardım parası ödenmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yardım alanların başvuru durumlarını görüntülemek istemeleri halinde izlemeleri gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • E-devletin resmi web sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfadaki giriş yap butonuna tıklanmalıdır. Sisteme kimlik doğrulaması yapılarak giriş yapılmasını istemektedir. Bunun için e-devlet şifresi, mobil imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı ve elektronik imza gibi seçenekler sunulmaktadır. E-devlet şifresi ile giriş yapmak isteyenlerin herhangi bir PTT şubesine kimlik belgeleri ile beraber giderek 2 TL ücret karşılığında şifre almaları gerekmektedir.
 • C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilerek kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra e-hizmetler butonuna tıklanması gerekmektedir. E-devlet sistemi aracılığı ile hizmet alınabilecek kurumlar listelenmektedir. Bu kurumlar içerisinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulunmalıdır.
 • Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonu tıklanmalıdır. Açılan sayfada ilgili kurum aracılığı ile alınmış olan sosyal yardım bilgileri, yardım almaya başlanan tarih, alınan yardım tutarı gibi detaylı bilgiler görülmektedir.

Telefon İle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan sosyal yardım parası alacak olanların telefon aracılığı ile sorgulama yapabilmeleri için Alo 144 hattını aramaları gerekmektedir. Hattın aranması durumunda herhangi bir ücret ödenmemektedir ve başvuru durumu ile ilgili bilgi alınabilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Ödemesi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım parası alacak olanlar, ödemelerini PTT şubesi aracılığı ile alabilmektedirler. Corona virüs sebebi ile PTT şubelerinde bir yığılma olmaması adına, sosyal yardım parası alma hakkı olanların ödemeleri adreslerine yapılacaktır. 3 Nisan 2020 tarihinden sonra ödemelere başlanmıştır. 5 gün içerisinde de hak sahiplerinin ikamet adreslerine yardım paralarının aktarılmış olacağı bildirilmektedir. Ayrıca PTT kartı olanların kamu bankalarının ATMlerinden de bu parayı herhangi bir komisyon ödemeden çekebilmeleri mümkündür.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Sosyal yardım parası alanların ödemelerinin zamanları belirlenirken doğum yıllarının son hanesine bakılmaktadır. Buna göre ödeme günleri şu şekildedir:

 • Doğum senesinin son hanesi 0 ve 5 olanlara ayın 1’inde ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum yılı 1 veya 6 ile bitenler, ayın 2’sinde ödemelerini almaktadırlar.
 • Doğum senesinin son rakamı 2 ve 7 olanların ödemeleri ayın 3’ündedir.
 • Doğum yılının son rakamı 3 veya 8 olanlar yardım paralarını ayın 4’ünde alabilmektedirler.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu yapıp ayın 5’inde ödeme alacak olanlar; doğum yılının son hanesi 4 veya 9 olanlardır.

Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

İşsizlik Maaşı Alana Kredi Veren Bankaların Güncel Listesi

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İlgili Makaleler

403 Yorum

 1. Benim eşim cezaevinde.2 okuyan çocuğum var.kendim çalışmak zorundayım.bir hastanede temizlikçi olarak çalışıyorum.asgari ücretle çalışıyorum.kirada oturuyorum.yetiremiyorum.yardim icin başvurduğum da sgk lı olduğum için uygun görünmüyormuşum.yani sgk lı ve asgari ücretle çalıştığım için yardım alamıyorum.çocuklarım okuyo yetmiyo.başka nereye başvuru yapabilirim.

  1. Merhaba, muhtarlık aracılığı ile çocuklarınız için eğitim yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 2. Merhaba işim cezavende yabancıyım 3.5 yaşında kızım var işim ve kizim turk vatandaşi çalışmıyorum işimin adına miras var ama faydalanamıyorum annemin yardımıyla geçinyorum devlet yardım eder mi lütfen bana cevap verin

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kızınız için yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 3. 6aydır calışmıyorum iş bulamadım yeşıl kartlıyım sadece 7 ay once 200 tl aldım evde 5 haneyım ne yapacagımı. Bılmıyorum

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Belediyeye müracaat ederek sosyal kart talebinde bulunabilirsiniz.

 4. Ben 5 aydır calişmıyorum iş bulamaddım yeşil kartlıyım. Sadece komur yardımı alıyorum baska yardım almıyorum 7 ay once 200 tl aldım baskada almadım ne yapmam gerekıyor

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 5. Esim ceza evinde hukumlu 10 sene yatari var daha önce yardim aliyordum adres degisikligi yaptim ayligim kesildi 4 ay oldu incelemeye gelmediler ilgilenmiyorlar dosyamla kimsem yok 1 oglumla onunla beraber yasiyoruz ne yapmam lazim

  1. Merhaba, başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız daha sonuç alırsınız. Muhtarlık raporları komisyonca dikkate alınıyor

 6. Merhaba benim esim vefat etti 4 cocugumda var bu yuzden ben gida yardimi yapmak istiyorum ama diz kapaklarimda yirtilma olustugu icin belediyeye gidemiyorum nasil yapicam belediyeye gitmeden acaba bilgi verirmisiniz

 7. Evet ablamın vasisi atandı şuanda babam vasisi o başvuruda bulunabilir mi. Başvuru şemasını kısaca anlatabilir misiniz nasıl bir yol izleyeceğiz acaba

  1. Merhaba, mahkeme kararıyla vasi olarak atanan babanız ablanız adına başvuru yapabilir. İlgili kurumlara yazılacak olan dilekçe normal ablanız adına yazılarak en son kısma yani isim kısımına ablanızın adın soyadı normal yazılır ve alt kısma da vasi olarak babanızın adı yazılır.

   Örnek: Ablanın adı soyadı (adına)
   Vasinin adı soyadı
   (vasi)

 8. Mrb benim ablam 4 aydır cezaevinde eşi ile nikahı var ama aile sorunları yüzünden evleri ayırmıştı ayrilcakti daha sonrasında cezaevine girdi çocuklara babasida bakmiyo çocuklara yardım alabilirmiyiz ben başvuru yapabilirmiyim. Babası başvuru yaparsa eğer parayı babası yer çocuklara vermez yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba, babası varken size ödeme yapmazlar. Anne imzasıyla başvuru yapabilirsiniz fakat ödeme anneye yapılır. Bir diğer yol ise mahkeme kararıyla vasi tayin ettirip (Sulh Hukuk Mahkemesi) çocukların adına başvuru yapabilir ödeme alabilirsiniz.

 9. Merhaba esim 8 aydir cezaevinde aldigi ceza 1 yili aştığı için kisitlama karari almislar. Esim bagkur emeklisi maasini cekemiyoruz vasi atanmasi yapilacak
  Vasi kararida en sonunda çıktı lakin maas cekebilir yazmadigi için maasi cekemiyoruz. 8 aydir magdurum. Esim emekli olsada boyle bir durumdan dolayi yardim alabilir miyim.

  1. Merhaba, yardım alsanız bile sonraki zamanda sorun yaşayabilirsiniz. Eşiniz tahliye olduğunda hakkınızda şikayet olursa aldığınız parayı faiziyle birlikte isteyebilirler. Burada yapacağınız en kolay yol süre geçmemişse karar düzeltme talebinde bulunmak. Eğer süreç geçtiyse aynı mahkemeye tekrar müracaat edip ek karar talebinde bulunarak maaş çekme işlemini de karara ekletebilirsiniz.

 10. Merhaba benim eşim 1.5aydır cezaevinde hiç bir gelirim yok rahatsızım sosyal güvencemiz yok kalacak sabit bir yerim bile yok eşimin akrabalarına sığındım sabit yerim olmadığı için adresimide taşıyamıyorum maaş yeşilkart vs yardımlardan nasıl yararlanırım sabit adresimin olmaması sorun olurmu neler yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, muhtarlığa müracaat ederek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gönderilmek üzere bir dilekçe yazın. Muhtarın imza ve mührü olduğunda adres sorun olmaz

 11. Merhabalar eşim yetiştirme yurdu çıkışlı olup kendisi memur yetistirme yurdunda büyümüş olup evlenmis çocuk sahibi olanlar icin cocuk yardımı olduğunu duyduk bu konu hakkında bilgi alabilir miyim doğruluk payı varise nereye basvuru yapmalıyız

  1. Merhaba, doğum yardımı ve süt parası için çalıştığınız kuruma doğum raporu ve kimlikle birlikte başvuru yapabilirsiniz.

 12. Mrhb ben iszizim ve kiraciyim hiç gelirim yok 4 çocuk okutuyorum ve çocuk maaşı alıyorum oda 2ayda 150 geliyor yeşil kartliyim ve caresizim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına hane yardımı yada gıda yardımı için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için müracaat edebilirsiniz.

 13. Iyi aksamlar ben esimden bosandim bana bakan kimse yok 2 cogum var bu yardimdan nasil faydalanabilirim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine müracaat ederek dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuruda bulunabilirsiniz.

 14. Selamun aleyküm benim maddi durumum hiç iyi değil kiramı ödeyemediğim için bir buçuk yıldır kaynanamlarla oturuyorum sosyal Yardımlaşma ya iki defa baş vuru yaptım
  Talebim reddedildi bugüne kadar devletten hiçbir yardım almadım yardım almak istiyorum

  1. Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığı ile yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız

 15. merhaba benim eşim cezaevinde 2 cocugum var yardim başvurusu vaptim kabul edildi zirat banka kartida istediler cikardim 20gun oldu daha yatmadi nezaman yatar ve ne kadar yatar

  1. Merhaba, komisyon toplantısından 20-25 gün sonra ödeme yapılıyor

 16. Benim eşim 7 gün oldu cezaevine gireli bende aileme sigindim onlarda çok zorda acaba nereye basvurcam mahkum yardımı almak için bebeğim daha çok küçük 1. buçuk yaşında kendi yaşamda 24 çalışamıyorum bebeğim kimsede durmuyor. Bensiz durmuyor napcagimi bilmiyorum acaba verirler mi baş vursam hangi belgeleri göremem lazım ki ne kadar alırım

  1. Merhaba, eşinizin cezaevinde olduğuna dair Cezaevi Müdürlüğünden alacağınız belge ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 17. Iyi aksamlar esim cezaevinde benimde issizlik maasim var annemlerle kaliyorum kiradayiz issizlige ragmen sosyal yardimlasmadan maas baglanirmi ve annemler issizlik maasimi bilmiyorlar denetime geldiklerinde bu durum ortaya cikarmi

  1. Merhaba, işsizlik maaşı alırken sosyal yardım kapsamında maaş alamazsınız. Maaşınız bitince müracaat edebilirsiniz

 18. Esim cezaevinde 1 senedir hicbir gelirimde yok sadece cocuk parasiiki aydabir aliyorm kayinvalidemin alt katinda oturyrm diye ayliga baglamadilar kimse kapimizi bile acmiyor market yardim aliyrm ikiyuz limti cocuklarim okula hep ac gitti busene uc tane cocugum var

  1. Merhaba, başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz

 19. Merhaba eşim iki yıl once iş kazası geçirdi ama maaş bağlamadılar günlük işlerde çalışabiliyor 10 . 8 ve 3 yaşında çocuklarım var evim kira küçük çocuğum olduğu için çalışamıyorum ihtiyaçlarını karsilayamiyorum aylik cocuk yardim parası veriliyormuş nereye basvurabilirim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz

 20. Hocam Kolay Gelsin Ilk cocugum olcak calisiyordum 2 aydir issizim suan . Esimde calisiyordu oda ayrildi isten suan icin issiziz yardim parasi alabilirmiyiz birde bu calisan icin ptt ye yatirilan bi meblag varmis 8000 bin tl ye yakin onunla ilgili nereye muracaat edebiliriz doguma 6 7 ay var veya suan su asamada biryere basvurabilirmiyiz .

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Diğer bahsettiğiniz konu ise doğum izni ödeneği. Çalışan anneler doğum iznine ayrıldıklarında devlet tarafından veriliyor

 21. Ben bir ev yaptım ama tamamı bitmedi işsiz kaldım 3 aydır isim yok 1 yıldır kiradayım kirayı ödeyemiyorum çocuğumu okula göndermekte zorluk çekiyorum vakıflara ev yardımı için gittim 2 milyar çıktı ama eve müteahit 50 milyar istiyor barınma yardımından nasıl faydalanabilirim gidiyorum ama vermiyorlar yardım edinn

  1. Merhaba, o kadar yüksek miktarı tek kurumdan alamazsınız. Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ile birlikte belediyeye de müracaat edebilirsiniz

 22. Eşim hapiste benimde 2 aylık bebeğim var hiç bı gelirim yok mama ile besleniyor para yardımı alabilrmiyim

  1. Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara yardım veriliyor aylık maaş olarak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek maaş başvurusu yapabilirsiniz.

 23. Merhaba ben eşimden ayrıldım ev kira iki çocuğum var biri 5 yaşında diyeri 11 bırakıp çalışacak bir yerim yok destek alabilirmiym

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dul maaşı için,
   Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için müracaat edebilirsiniz.

 24. Merhaba ben 2011 yılında boşandım 3 evladım var kiradayım biri evli 2 okuyan çocuklarım var bunca zaman çocuk maaşı alıyorum bosandigim eşim eve bakıyor bende temizliğe gidiyordum artık çalışamıyorum ve bosandigimdan beri annemin sigortasından yararlaniyorum şimdi maddi sıkıntıdayım yardım alabilirmiyim nereye basvurabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 25. Aile ve sosyal politikalar bakanlığından cocuk yardimi aliyorum. 2 cocugum var fakat sadece biri icin yardim aliyorum cevremde cocuk basina yardim alanlar var bir cocuk icin edilip diger cocuk icin yardim edilmeme sebebi ne olabilir. 3ve 4 yaslarindalar esim cezaevinde.

  1. Merhaba, diğer çocuklarınız için müracaat edebilirsiniz. Ayrıca maaş için de başvuru yapabilirsiniz

 26. Merhaba.. Benim yetim bir kız çocuğum var.5. Sınıfa gidiyor ve ben kiradayım.evimiz yok başka bir gelirimiz yok.. Çocuğumun iyi şartlarda okumasına engel bu durum.. Ona yetemiyorum.. Sadece ölüm aylığı alıyoruz ve anca kira ve doğalgaza faturalara gidiyor.. Hiç bir sosyal yardım alamıyoruz.. Çocuk için yardıma ihtiyacım var.. Öğrenci yardımı alamıyor muyum

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına öğrenci yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 27. Merhabalar eşim 6 aydır ceza evinde 3 çocuğumla mağdurum ev kira bi çocuğum engelli bi oğlum 2.ci sınıfa gidiyor 1 buçuk yaşında kızım var ne gibi yardımlar alabilirim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek maaş başvurusu yapabilirsiniz.

 28. merhabalar ben daha evvel hiç bir yerden yardım almadım. kızlarım kücük oldugundan bırakıp calısacagım kimsem yok. esiminde maası az ve kredilerimizi ödeyemez olduk. ev var üstüme diye alamazsın dediler ama borcunu ödeyemediğim ev için napayım 🙁 detaylı bilgi alabilirmiyim lütfen

  1. Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yardım alırsınız. Çünkü son sözü komisyon söylüyor.

 29. Daha önce durumum iyiydi ama Herşey tepe takla oldu 2 çocuğum var.Oglum 7.ci sınıfa gidiyor.Kızım 3 yasında.Eşim dükkan açtı ve battık çok borç bıraktı ardında 9 aydır cezaevinde ve 15 yıl ceza aldı hiç gelirim yok bu duruma gelene kadar idare etmeye çalıştım ama artık olmuyor basvuru yapsam yardım alabilirmiyim.

  1. Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz

 30. Ben uc aydan beri issizim isten cikartildim evdesut alacak param yok ben nere basvuru yaqwam lazim acil yardima ihtiyacim war cocugum 1 yasinda

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz

 31. 3çocugum var eşim kendi borçları nedeniyle bizi terk etti cocuklara bakmıyor sigorta devam ediyor ama bize bakmıyor nerede olduğunu bilmiyorum zor durumdayım nereye başvuru yapabilirim yardım alabilmek için sigortalı göründü için yardım alamazsın diyorlar ne yapmalıyım

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek durumunuzu anlatan bir dilekçe yazın ve yardım talebinde bulunun

 32. Mrblar evliyim 2 cocugum var ve askeri ücretle calisiyorum ama borclarimdan dolayi gecinemiyoruz esim annesigilde kaliyor cocuklarla birlikte ben ise annemgilde kaliyorum ev icin basvuruda bulunabimirmiyim nereye basvuracam askeri ucretliye kira yardimi yada ev verirlermi gecici sureligine

  1. Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek yardım talebinde bulunun.Komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 33. Ben 27 yaşındayım eşimden sidet görüyordum ondan şikayetçi oldum karakoldan uzaklaştırma aldı şimdi boşanma davası açtım 6 yılık evliyim iki çocuğum var bir 2 digeri ise 3 yaşında bende hamileyim 7 aylık evden kaçtı gim için ailem benle konuşmuyor evim kira elektirik su faturası odiyemiyom kimse iş te vermiyor kaymakamlık 3 ayda bir para veriyordu şimdi onuda eşime veriyormuş gelirim yok kizilaydan yardım alıyordum oda bir erzak veriyordu oda bitti durumum kötü ne olur yardım edin ne yapacağımı bilmiyorum

  1. Merhaba, Kaymakamlık Makamına müracaat ederek durumunuzu anlatın ve yardımın size yapılması talebinde bulunun.

 34. Merhaba benim esim 2 aydir cezaevinde 1tane cocugum var evim kira cocugumu birakacak kimsem yok calisamiyorum sosyal yardimlasma dernegine gittim bir seferlik 600lira verdiler oda bi aylik kirama gitti maasa nerden yazilabilirim lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eşi cezaevinde olan bayanlara verilen maaş için başvuru yapabilirsiniz.

 35. Meraba benim eşim çalışmıyor bende çalışmıyorum çocuğum 6 yaşında para yardımı alabilirmiyim.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz

 36. Merhaba eşimden boşandim 4 çocugum var nafaka almiyorum günlük işlerde çalışıyorum ayrica devletin bana cocuklar icin verdiği iki ayda bir cuzi bir miktar var yetmiyor.nerden nasil yardim alabilirim yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dul maaşı için, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 37. Merhaba esim cezaevinde bir yasinda bebegim var calisamiyorum.Kaymakamliga gidip yardim almami soylediler baska nerelerden yardim alabilirim ?

  1. Merhaba, eşi cezaevinde olan bayanlara maaş veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 38. Merhaba abi benim iki cocugum var biri 4 yasinda digeri 1,50 yasinda esim cezaevinde 10 yil 44 ay 30 gun aldi ve suanda 1 yil oldu evim kira ben mahkum maasi aliyorum acaba muhtaclik maasina basvuru yapabilirmiyim..
  Mahkum maasim yetmiyor lutfen yardim edin

  1. Merhaba, iki yardım birlikte verilmiyor. Birisinden vazgeçmeniz gerekmektedir

 39. Merhaba benim esim 2 aydir cezaevinde bir tane cocugum var evim kira cocuga bakacak kimsemiz olmadigi icin calisamiyorum sosyal yardimlasma dernegine gittim bana maas baglamak gibi bi yardimimiz yok dediler bir seferlik 600 lira verdiler ama bir aylik kirami verebildim sadece nerden yardim alabilirim lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba, Kaymakamlık Makamına müracaat ederek durumunu anlatan bir dilekçe ile mahkum eşi yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 40. Merhabalar eşim 5 ay olucak cezaevinde. Sadece çocuğu olanlara maaş veriliyormuş bu doğru mu. Çocuğum yok diye maaş alamazmıyım. Ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

 41. Merhaba calistigim şirket iflas ettiği için işten çıkarıldım oğlumla beraber kirada
  oturuyorum fakat oğlum madde bağımlısı çalışamıyor acaba maddi yardım alabilirmiyim

 42. Merhaba benim eski eşim cezaevinde iki çocuğumuz var velayetleri bende ama baba cezaevinde olduğu için nafaka alamıyorum bende kendi babamdan maaş alıyorum kaymakamlıpa 2 yıl önce çocuklarımın adına başvurdum dedelerinin maaşı göz önünde bulundurularak red cevabı geldi napabilirim?

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz

 43. Merhaba benim eşim cezaevinde sosyal yardımlaşma derneğinden yardim parası alıyorum ama eşimle anlaşamadım için boşanma davası açtım yardim param kesilirmi yardımcı olurmusunuz bi tanede oğlumuz var

  1. Merhaba, eşinizden boşandığınızda aldığınız yardım kesilir. Fakat 2 ayda bir 550TL verilen dul aylığı ve muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz

 44. (Taşımalı sistem dışında kalan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ulaşım, öğle yemeği, barınma vb. ihtiyaçlarına yönelik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca verilen desteklerdir)açıklamasını biraz net açarmısınız..?burda muhtaçlık sınırı ibaresi konulmamış herkes faydalanabilir mi..?

  1. Merhaba, Devlet tarafından yapılan taşımalı sistemde muhtaçlık şartı aranmıyor. Eğer taşımalı sistem dışında kalan ve maddi durumu iyi olmayan öğrenciler varsa onlara da yemek verilmektedir

 45. iyi akşamlar babam %98 engeli raporu var annem bu raporla 2012 itibaren maaş alıyordu ancak bir kac hafta önce hastanın ilesme durumundan dolayı yeni rapor istediler yoksa maaşın kesileceği söylendi ancak hala bir ilesme göstermeyen babamın eski raporunu kabul etmiyorlar yeni rapor almaya gitigimiz hastanelerde eski raporu olduğu için gerek olmadığını söylüyor bununla ilgili yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba, ilgili kurumdan yeni rapor istenildiğini belirterek yeni rapor talebinde bulunabilirsiniz.

 46. ıyı gunler fakırlık kagıdıyla aıle sosyal polıtıkalar mudurlugune ev ıcın basvurabılırmıyım evım eskı catısı yagmur her yagdıgında akıyor mustakıl kerpıc ev dokundugumuz yer dokuluyor ne odasının bırı rutubetlı cocuklarım hastalanıyor sureklı kıraya cıkamam duumum yok esım ıssız ne yapmam gerekıyor nolur yardımcı olun

  1. Merhaba, ev yardımı için Kaymakamlık Makamına yada Belediyeye başvuru yapabilirsiniz

 47. Iyi gunler kaynanam ayrildi ve sadece babasinin maasinin e te birini alma hakki var diyorlar ve hic bir yardim sunmuyor lar anlamadim bu devirde eletirik su var ken bu parayla gecinmek mümkün değil dediğin niz vakiflarda baba maasi var diye hic bir yardim yapmiyor

  1. Merhaba, devletten maaş alanlara sosyal yardımlar pek uygun görülmüyor.

 48. merhaba ben (‘Ceza Evinden’) yeni çıktım denetim serbestlik şartı ile Evliyim liseye giden 1 tane kızım. ortaokula giden 1 tane oğlum Var. Fakat günlük zorunlu 4 saat ücretsiz kamu kurumunda çalışıyorum. Bu yüzden evime bir geçim kaynağı gelmiyor ayrıca günlük yol parası, 10tl.veriyorum. sabıkamdan dolayı işte bulamıyorum. Artık suça karışmakta istemiyorum. AİLEMİN yanında çocuklarımın yanında kalmak istiyorum. Ancak eve hiç bir maddi gelir yok. Elektirik,su,mutfak masrafı,Çocukların okul masrafı, benim denetime gidiş dönüş yol masrafıda eklenince ben kafayı yemek üzereyım. lütfen Ne olur. Maddi bir gelir getiren iş arıyorum. yada maddi yardımlar için nerelere başvurabilirim. yardım edin.

  1. Merhaba, ilk olarak İŞKUR veritabanına kaydınızı yaptırın. İŞKUR aracılığı ile iş bulmanız daha kolay olur. Eşiniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir. Eşi cezaevinde olan bayanlara sosyal yardım veriliyor. Siz de denetimli serbestlikten faydalanarak tahliye olmuşsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı