Sosyal Yardım Platformu

2019 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

2019 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

2019 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yardım başvurusu yapmak ve bakanlık tarafından verilen yardım imkanlarından yararlanmak için gerekli olan şartlar vardır. Bu şartlara uyum sağlayan Türk vatandaşlarının bakanlık yardımlarından faydalanma hakkı bulunmaktadır. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetleri muhtaç vatandaşların yaşantılarını kolaylaştırmak ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak amacı ile verilmektedir. Devlet tarafından sunulan sosyal yardım başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmaktadır. Vatandaşlar yardım başvurusunda bulunmak için bağlı bulundukları yerdeki bakanlıklara bizzat giderek başvuruda bulunabilirler.

Ülkemizde devlet tarafından vatandaşlara verilen yardımların denetimlerini sağlamak üzere kurulmuş olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından vatandaşları faydalanabileceği öğrenci, doğum, engelli ve yaşlı maaşları gibi çeşitli yardımlar 2019 yılında verilmeye devam etmektedir. Yardım başvurusunda bulunmak için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine giderek bilgi almak ve başvuruları gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yaşlı ve Engelli Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli yardımları 2022 sayılı kanun kapsamında yapıldığı gruplara göre şu şekilde sıralanmaktadır;

 • %40 ile %69 oranında engelli olan vatandaşlar için yapılan yardımlar,
 • %70 oranında engeli bulunan vatandaşlar için yapılan yardımlar,
 • 18 yaşın altında engeli bulunan vatandaşların yakınlarına yapılan yardımlar,
 • Silikozis hastaları için yapılan yardımlar,
 • Evde bakım için yapılan yardımlar şeklinde sıralanmaktadır.

2019 yılı ödeneklerinde %40 ile %69 oranında engelli olan vatandaşlar için aylık olarak 433,68 TL ödenmektedir. %70 oranında engeli bulunan vatandaşlar için yapılan ödemeler ise aylık olarak 650,52 TL dır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Yardımları

İhtiyaç sahibi muhtaç kişilere aile yardımı adı altına da verilen birçok yardım bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen ve hak sahiplerinin yararlanabildiği destek Aile Yardımları şunlardır;

 • Gıda yardımları; ihtiyaç sahibi ailelere verilen gıda yardımlarından yararlanabilmek için başvuruda bulunan vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • 18 yaş üstünde olan Türk vatandaşlarının başvuruları kabul edilir.
 • Hanede yaşayan vatandaşların toplam gelirinin asgari ücretin üçte birinden aza oranda olması gerekir.
 • Başvurular kimlik ibrazları ile kabul edilirken sonuçlar mütevelli heyeti tarafından verilir.

Yılda iki kez verilen gıda yardımı daha ağırlıklı olarak bayram dönemlerinde verilmekte ilgili makamlardan aldıkları talimatlar doğrultusunda belediye tarafından hak sahiplerine dağıtılmaktadır.

 • Yakacak Yardımları; Yılda bir kez kış aylarında yapılan yakacak yardımlarından yararlanabilecek vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • Başvuruda bulunan vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Hanede yaşayan vatandaşların kişi başına düşen gelir düzeyinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekir.
 • Yakacak yardımı yapmak için verilecek karar mütevelli heyeti tarafından verilmektedir.
 • Barınma yardımları; 2019 yılı aile yardım başvuruları arasında bulunan barınma yardımlarından yararlanabilmek için vatandaşların uyum sağlaması gereken şartlar şunlardır:
 • Türk vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • Hane içerisinde vatandaşlara düşen gelirin kişi başına net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir.
 • Kimlik ibraz edilerek yapılan başvurular kabul edilir.
 • Destekten faydalanabileceği kararı mütevelli heyeti tarafından verilir.
 • Öksüz ve yetim yardımları; Ebeveynlerini kaybetmiş olan çocuklara düzenli bir şekilde verilen nakdi yardımlar sosyal yardım programları kapsamında bulunmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı muhtaç aile çocuklarının eğitimlerine devam edebilmesi için ailelerine verilen yardımlardır. Muhtaç ailelere verilen şartlı eğitim yardımından yararlanmak muhtaçlık devamlılığı sürdüğü sürece öğrenci 18 yaşına gelene kadar devam etmektedir. Öğrenci yardım tutarları şu şekildedir;

 • İlköğretimde okuyan erkek öğrenciler için aylık 35 TL, kız öğrenciler için aylık 40 TL dır.
 • Ortaöğretimde okuyan erkek öğrenciler için aylık 50 TL, kız öğrenciler için aylık 60 TL dır.

Belirtilen tutarlar hak sahibi ailelere aylık olarak ödenmektedir. Direkt olarak hak sahibi velilerin hesaplarına yatırılan çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu yardımlarından yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekir. Bakanlığa bizzat giderek başvuruda bulunan veliler yardım maaşından yararlanmak için istenen şartları sorarak bilgi alabilirler.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eşi Vefat Eden Kadınlara Yardımlar

Eşleri vefat etmiş olan kadınların ihtiyaçlarını gidermeleri için verilen yardım, 2 aylık peridolar halinde yapılmaktadır. 2 ayda bir 550 TL olarak ödenen yardımdan faydalanabilmek için sahip olunması gereken şartlar şunlardır;

 • Eşi vefat eden kadının herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Muhtaç durumda olması gerekir. Muhtaçlık durumu teyidi için haneye ekipler gelmekte ve muhtaçlık seviyesi tespit edilmektedir.
 • Başvuruların kimlik belgeleri ile yapılması gerekir.

Her eşi vefa eden kadının bu maaşı alması diye bir durum söz konusu değildir. Maaşı almaya hak kazanmak için gerekli olan şartlara uyum sağlandığının ispat edilmesi gerekir. 2 ayda bir dul maaşı alınması için yapılacak başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ya da Sosyal Yardımlaşma Vakfına yapılması gerekir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk yardımı olarak sunulan bu yardım canlı doğan bebekleri kapsamaktadır. Doğum yardımı başvurularının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılması gerekir. Türk vatandaşlarını kapsayan yardımdan mavi kart sahipleri yararlanmaktadır. 2019 doğum yardımı ödenek tutarları şu şekilde verilmektedir;

 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 1. bebekler için 300 TL
 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 2. bebekler için 400 TL
 • Bebeğin canlı doğması şartı ile 3. bebekler ve daha fazlası için 600 TL olarak ödenmektedir.

Doğum yardım ödeneğinden yararlanabilmek için bebeklerin 15/05/2015 tarihinden sonra doğmuş olmaları gerekir. Şartlı sağlık yardımı kapsamında muhtaç ailelerin okul öncesi çocuklarının düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması amacı ile verilen yardımlardır. Ödemeler doğum yapan annelerin hesabına yatırılır ve bu alanda verilen aylık ödemeler çocuk başına 30 TL dır. Şartlı sağlık yardımı;

 • Hastanede doğum yapan annelere 1 kereye mahsus olmak üzere 75 TL
 • Düzenli muayene yaptırılması durumlarında doğum öncesi aylık 35 TL
 • Doğum sonrasında ise 2 kere olmak üzere 35 TL olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Asker Ailelerine Yönelik Yardımlar

Zorunlu askerliğine devam eden askerlerin muhtaç durumda olması halinde ailelerine yapılan nakdi yardımdır. Bu yardım ödeneğinde öncelik eşlere verilir. Bekar olan askerlerin ise önceliği annelerine verilir. İki ayda nakdi olarak ödenen yardım aylık 275 TL olarak verilmektedir. Zorunlu askerliğine devam eden askerlerin muhtaç ailelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bu yardımdan yararlanabilmek için gerekli olan şartlar:

 • Başvuruda bulunan kişinin askerin hak sahibi olabilecek yakını olması gerekir.
 • Başvuruda bulunan asker yakınının herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekir.
 • Başvuruda bulunan asker yakınını muhtaç durumda olması gerekir.

Çocuk Parası Yardımı

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 399 YORUM
 1. M. dedi ki:

  Merhabalar. Eşim 3 senedir cezaevinde. 10 senelik cezasi var. Ailemin yanında kalıyorum 2 cocugum var. Bana Mart 2019 dan itibaren maas bağlandı. Mart 2020 de 1 sene doluyor.Geçen haftalarda eve kontrole gelen görevli bu yardim bir senelik olarak baglanmış dedi. Bende kesilecek mi yani diye sordugumda, Değerlendirme yapılacak kesilip kesilmeyecegini ben bilemem dedi.. bana bu maaş verilmezse zor durumda kalıcam. Değerlendirme süreci ne kadar zaman alır bilginiz var mı? Ve bu maaşı iptal ederler mi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Değerlendirme süreci uzun sürmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda alınan karar tarafınıza bildirilecektir.

 2. Sadettin dedi ki:

  Kızım 2020 Nisan EKPSS’ye girecek . Henüz başvuru yapmadık. Hastaneden engelli raporu aldık . Raporu sınav için nereye teslim edeceğiz.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Raporu ÖSYM başvuru merkezlerine götürmeniz gerekmektedir.

 3. ayşe dedi ki:

  mrb esi cezaevinde olanlar bilgi almak istiyo sizden,kimine belediyeye gidin diyosunuz kimine kaymakamliga,aradaki fark nee her hükümlu maasa baglaniyormu tesekurler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvurularınızı aşağıdaki kurumlara yapabilirsiniz.Belediye ya da kaymakamlık fark etmemektedir.
   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
   Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine,
   Vakıf Genel Müdürlüğüne,
   Bulundukları bölgelerdeki belediyelere.

 4. ayşe dedi ki:

  mrb,esim sigortali calisiyordu kesinlesmis hapis cezasi geldi isten ayrildi sigortada kestiler ama ben sigortadan dahada faydalaniyorum 2ay oldu, simdi basvuru yapsam maas baglanirmi bana esimin 5aylik bir cezasi var, sigorta cikisi verilmis ama evim kira hicbir gelirimde yok maas baglanirmi bana 1tanede bebeyim var 18aylik

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 5. Songül dedi ki:

  Eşim cezaevinde vakifa basvuru yaptim 4 ayda bir maas yatacakmis 8 aylik oğlum var ne kadar acaba baska nereye basvurabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 6. Leyla dedi ki:

  Merhaba erkek kardeşim hapse girdi babam yaşlı durumları yok mahkum yardımı alabilirim annem

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan muhtaçlık belgesi alarak kaymakamlık yardımlarına başvuru yapabilirsiniz.

 7. Gamze dedi ki:

  Eşim cezaevinde hangi kuruma ve hangi kağıtlarla başvuru yapabiliyorum maaş için

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Fakirlik kağıdı ile birlikte, bağlı bulunduğunuz kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 8. Berivan dedi ki:

  Merhaba! Babam 7 ay oluyo hapisanede ben çalışmıyorum annem ev hanımı 9 kardeşiz 6 evli 4 bekar babam emekli SSK il ama maaşı hacizli ve maddi olarak çok zorlanıyoruz
  annem yardımdan faydalanabilir mi ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Anneniz yardım başvurusunda bulunabilir.

 9. Buse dedi ki:

  Merhaba babam cezaevinde annemle ayrıldılar babamın vasiligi bende ben kızı olarak hapishane yardımndan yararlanabilirmiyim nereye başvurmam lazım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım başvurusunu anneniz yapabilmektedir.

 10. Buse dedi ki:

  Merhabalar babam 3 yıldır cezaevinde bende evliyim ama vasiligi bende hapshane yardımını ben alabilirmiyim sigırtalı çalışmıyorum kardeşlerim benim yanımda ben yararlanabilirmiyim hapishane yardımından

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bu yardımdan ancak anneniz faydalanabilmektedir.

 11. N dedi ki:

  Esim ceza evinde 3 çocuğum var boşanma surecindeyiz fakat dava sürekli atıyor bu yardımdan yararlanabilir miyim bosanana kadar

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek, durumunuzu belirten bir dilekçe ile yardım talebi başvurusu yapabilirsiniz.

 12. Gokce dedi ki:

  Eşim cezaevinde 2 tane çocuğum var biri 3 biri 1 yaşında ailemin yanina yerleştim yardım basvurusu için napmam lazım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 13. Yasemin dedi ki:

  Merhaba. Eskim bir bucuk senedir cezaevinde ve ben 3 cocugumla kayınvalidemle birlikte kalıyoruz. Daha yeni ilk yardım ödemesi aldım. Böyle bir yardımdan haberimiz olmadıgı icin daha erken basvuramadım. bu birbucuk yıl ıcınde cok zorluk cektık ve borca girdik. Gecmis olan 1 bucuk senenin geri yönelik ödeme yapılması mümkünmü? Konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim, tesekkkürler.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödemeleri genel olarak başvuru yaptığınız tarihten itibaren geçerli olmaktadır.

 14. Gamze dedi ki:

  Mrb eşimden boşanma aşamasındayız daha ilk davamız olmadı.ev kira 1 yaşında bebegimle calismiyorum da.esimde çalışmıyormuş.mahkeme nafaka da baglamadi henüz.yardim alablirmym?gelirim yok çocuğa bakan da yok

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 15. Nurhayat Güleşci dedi ki:

  Ben kömür yardımına bas vurmak istiyorum benim evim sobali ben ev sahibiyle oturuyor görünüyorum ama ayri evde yasiyoruz ev sahibimin evi dogal gazli benimki sobalı lütfen bana yardim edin ben 12şubat kmaraş magralı mahellesi ermiş caddesi no 4de ikamet ediyorum basvurumun onaylanmadini istiyorum telefon numaram 05364500170

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kömür yardımından faydalanmak için Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak başvuru sağlayabilirsiniz.

 16. Nazli dedi ki:

  Esim 3 aydan beri ceza evinde kendi ailemle birlikde kaliyorum ve evim kira kira parasi oduyemiyorum 3 yasinda cocugum var yardim istiyorum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan alacağınız Muhtaçlık Belgesi ile bağlı bulunduğunuz belediyeye ya da kaymakamlığa giderek yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 17. Sema dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde yeni evliyiz çalışmıyorum nereye başvurabilirim kiraciyum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Devlet tarafından sunulan sosyal yardım başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmaktadır. Vatandaşlar yardım başvurusunda bulunmak için bağlı bulundukları yerdeki bakanlıklara bizzat giderek başvuruda bulunabilirler.

 18. aydın kırmızı dedi ki:

  eşim piskolojisi bozulmus tedavi goruyor ben cocuklarıma bakmak zorunda kalıyorum o yuzde çalısamıyorum 3 cocuk babasıyım gelirim yok iş imkanıda yok işimden ayrıldım 2 yıldır zar zor evime bakıyorum nasıl yardım alabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   SED yardımına başvuru yapabilirsiniz.

 19. Nesli dedi ki:

  Merhaba benim 3kizimvar eşim asgari ücret le çalışmakta evimiz kira ve kizlar ilkokul ve ortaokul da okuyor herhangi bir yardım alabilirmiyim?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Öğrenci yardımına başvuru yapabilirsiniz.

 20. Aylin dedi ki:

  Merhaba esim acik cezaevine girdi. 1 yasinda kizim var evimiz kira hic bir gelirimiz guvencemiz yok yardim alabilir miyim?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sed yardımına başvuruda bulunabilirsiniz.

 21. boğaç dedi ki:

  herhangi bir aylık gelirim yok.oğlum ve kızım üniversitede okuyorlar.maddi yokluktan dolayı onların öğrenim durumuna engel olmak istemiyorum.maddi yardım alabilirmiyim.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 22. Selin dedi ki:

  Evim kira eşim cezaevinde iki tane kızım var çalışamıyorum iki aydır kiramı ödeyemedim ev sahibi evden çıkaracak kaymakamlığa gittim nakti yardım almak için bir buçuk ay oldu daha gelmediler bi bilgide vermiyorlar lütfen bana yardım edin

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Alo 153’ü arayarak bilgi alabilirsiniz.

 23. Burcu dedi ki:

  İyi günler. Babam 6 aydır cezaevinde. Emekli maaşını annem alıyor . 24 yaşında bekar kızıyım. Cezaevinde olduğu için başvurduğumda yardım alabilir miyim ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvurular kimlik ibrazları ile kabul edilirken sonuçlar mütevelli heyeti tarafından verilir. Başvurunuzun sonucu mütevelli heyetin kararına bağlıdır.

 24. Sibel dedi ki:

  Eşim cezaevine girdi iki katlı evimiz var babam emekli ayrıca yüzde 90 engelli ve engelli maaşı da alıyor ben 2.katta oturuyorum üstümde mal mülk yok bebeğim 7 aylık evim sobalı ailem para yönünden hiç destek olmuyolar is bulamıyorum bulsamda bebeğim çok küçük bakacakda yok hangi yardımları alabilirim nereye basvurabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bulunduğunuz yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bizzat giderek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 25. Neşe şentürk dedi ki:

  Esim 2 aydır cezaevınde ilk eşimden olma iki cocugum var velayetlerı bende ve okula başladı bu sene bırtanesı dıyerı 2.sınıfa gıdıyor ve ikincı eşımden 35 haftalik hamıleyım sosyal hızmetlere kaymakamlıga yardım ıcın basvurucak her yere baş vurdum zor durumdayım evım bıle yok kendı babamın yanında kaliyorum dogumumada az kaldı okullarda acılacak zor durumdayım hıc destekcım yok basvurdugum ysrdımlar olumlu olurmu acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvuruda bulunduğunuz yardım talepleriniz olumlu ya da olumsuz olarak tarafınıza geri bildirim yapılacaktır.

 26. Keziban dinç dedi ki:

  Annem iki ay önce felç geçirdi babam emekli bakmakla yükümlü olan abim emekli fakat borç batağında. Ben annem için işimi bırakıp memlekete geldim hiç bir gelirim yok elim çalışıyor borç ödediği için bana destek olamıyor. Ben annemi fizik tedaviye götürüp getiriyoruz ama çok zor şartlar da başkalarından borç para isteyerek hayatımıza devam ediyoruz ne yapmam gerekiyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Anneniz için evde bakım aylığına başvuruda bulunabilirsiniz.

 27. Tugce dedi ki:

  Mrb esim cezaevinde ben kaynanam kaynimla kaliyorum kaynimin yuzde 70 mis raporu var ona maas aliyorum esim cezaevinde oldugu icin yardim basvurusu yapsam kabul olurmu yardim alirmiyim kiradayim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Gıda yardımı ve yakacak yardımına başvuruda bulunabilirsiniz.

 28. gulsen dedi ki:

  Esim 13 aydir ceza evinde yatiyor her yere is basvurusu yapiyorm ama marketler bile ise almiyor kirayi odeyemiyorum ev sahibi surekli evimi terk edin yasal islemler baslaticam diyor elisi yaparak kirayi odemeye calisiyorum cocuksuz oldugim icin kira yardimi alabilirmiyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Devletten finansal destek almak için evinizin riskli yapı kapsamında olması ve risk altında bulunduğunun tespit edilmiş olması gerekir.

 29. fatma dedi ki:

  eşim 3 yıldır cezaevinde 1 çocuğum var yardım parası alıyorum. acaba gıda yardımıda alabilirmiyim.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Gıda yardımına da başvuruda bulunabilirsiniz.

 30. Ahmet dedi ki:

  Babam cezaevine girdi annem ve babam ayrıldı maddi destek alabilirmiyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtaçlık belgesi alarak bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa gidip yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 31. Pınar dedi ki:

  Merhaba benim 1buxuk yasında kızım var tek başıma yaşıyorum evim kira ödeyemiyorum ailem de onun ailesinde yardım etmiyor iş bulamıyorum bebeğim emiyor eşim cezaevinde 19aydır tutuklu resmî nikahım yok sosyal yardımlaşma başvurdum resmî değilseniz yardımcı olamam dedi ben napayım sonuçta çocuğumun babası evrak göndermiş kabul ermiyorlar

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım başvurularınızı kendi adınıza yapmalısınız.

 32. Nihal dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde 1 kızımla birlikte yaşıyoruz.kizim 4.sınıfa gidecek. Asgari ücretle çalışıyorum üzerimde krediler var nasıl yardım alabilirim .internetten yapabileceğim başvuru olursa sevinirim çok izin aldığım icin işyerinde göze batıyorum.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kızınız için SED yardımına başvurabilirsiniz.
   SED yardımı için başvuru yapılacağında izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;
   Öncelikle E-Devlet sistemi üzerinden ön başvuru yapılmalıdır.
   http://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-on-başvuru adresine giriş yapılması gerekmektedir.

 33. Güneş dedi ki:

  Teşekkürler hemen dönüş yaptığınız için kaç gün içinde yatar lütfen

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Hesaplara aktarılıyor hesaplarınızı kontrol ediniz.

 34. Güneş dedi ki:

  Bu ay yardımım yatmadi neden acaba eşim ceza evinde ikitanede çocuğum var küçük

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Genel bir gecikme yaşandı en kısa sürede hesaplara aktarılacaktır.

 35. Fatma dedi ki:

  Eşim kapalı ceza evinde bende yeni doğum yaptım bebeğim daha 24 günlük eşim sigortalı çalışıyordu çıkışını verdiler bende bebeğine bakıyorum diye calisamiyorum evim kira daha düğün borcumuz var ne eşimin ailesi nede kendi ailem borcumuz u odiyemiyolar benim ne yapmam gerekiyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 36. Serpil dedi ki:

  Evde bi kızım bi ben yaşıyorum eşim ceza evinde olduğu için kızıma aylik maaş veriliyo sigortalı ise girersem kesilirmi maaş..

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Askerlik görevini yapan kişi evli ve resmi nikahlı ise eşinin çalışmaması ve sosyal güvencesinin olmaması şartı ile yardımdan faydalanabilmektedir. Aksi durumda herhangi bir yardım bağlanmaz varsa da kesilir.

 37. Özlem dedi ki:

  Merhaba Eşim 4 aydır cezaevide 1 yaşında bir bebeğim var. Ben sgk lı olarak çalışmaktayım ancak maaşıma icradan haciz konuldu ve ben tek başıma eve ve bebeğime yetişemiyorum. Herhangi bir şekilde yardım alabilir miyim? Eşimin daha 14 ayı var çıkmasına.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Doğum yardımı almamış iseniz doğum yardumı başvurusunda bulunabilirsiniz.
   Eğer aşağıdaki şartı sağlıyorsanız Gıda Yardımı talebinde de bulunabilirsiniz.
   Hane içerisinde kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir.

 38. Melehat dedi ki:

  Merabalar benim eşim tutuklu 20aylik çocuğum var çocuk parası alabilirmiyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çocuk parası için yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 39. Necla dedi ki:

  Eşim ceza evinde bir kızım var ne olur zor durumdayım esim ceza evine girdiginden beri baba evinde kalıyom babam 6 kız kardeşime zar zor bakiyo ne olur yardim edin

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa ya da belediyeye giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 40. Selin dedi ki:

  Eşim cezaevinde iki çocuğum var başvuru yaptım am daha bi haber gelmedi nasıl öğrenebilirim sonucunu

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığını arayabilirsiniz. Yapılan başvuruların değerlendirilmesi başvuru yoğunluğundan uzun sürmektedir.

 41. Emine Akkaya dedi ki:

  Merhaba, eşim 3 aydır tutuklu, 4 çocuğum var hiçbir gelirim yok. Sosyal hizmetlere gittim hükümlü olmadığı için herhangi bi yardım alamazsın dediler. Ne yapabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı olduğunuz kaymakamlığa ya da belediyeye başvuru yaparak yardım talep edebilirsiniz.

 42. Hatice dedi ki:

  Günaydın Benim eşim çalışıyordu cezası geldi eşimde kaçtı gitti benim iki çocuğum var mağdur durumdayım yardim alabilirmiyim eşim ceza evine girmedi kaçıyor ama

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı bulunduğunuz belediyeye yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 43. Şükriye dedi ki:

  Merhabalar.Ben 49 yaşındayım.Eşim 16 yıldır cezaevinde.3 tane çocuğum var hepsi evli.Ve destek olamıyorlar bana.Oğlumun sigortasından faydalanabiliyorum.Sosyal yardımlaşmadan destek alabilirmiyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım başvurusunda bulunmak için bağlı bulunduğunuz yerdeki bakanlıklara bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz.