Sosyal Yardım Platformu

2019 Almanya Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı Ne Kadar?

2019 Almanya Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı Ne Kadar?

2019 yılında Almanya emeklilik yaşı ve emeklilik maaşı belirlenirken; Alman hükümetinin aldığı kararlar uygulanmaktadır. Almanya’da emeklilik şartları kişinin konumuna göre değişiklik göstermektedir. Her ne kadar emeklilik yaşı; kadınlar için 65 yaş ve erkekler için 67 yaş olarak sabit olsa da, emekli maaşı sabit değildir. Almanya’da emekli maaşları doğu eyaletleri için ayrı ve batı eyaletleri için ayrı hesaplanmaktadır. Emekli aylıklarına yapılan zamlar da doğu eyaletleri ve batı eyaletleri için farklı olmaktadır. Almanya’da emekli olmak isteyen kişilerin gerekli sigortalılık süresini karşılayamaması halinde; kişilerin Türkiye’deki sigortalı çalışma sürelerini saydırabilmeleri mümkündür. Kişiler gerekli başvuruları kendileri yapabileceği gibi, bu başvurular için profesyonel yardım da alabilmektedirler.

Almanya Hükümeti Emekli Maaşlarına Kaç Oranında Zam Yapmıştır?

Almanya hükümeti emekli maaşlarına %3 oranında zam yapmıştır. Bu haber Alman basınına bu şekilde yansımıştır. Ancak Almanya’da doğu eyaletleri ile batı eyaletleri farklı tutarlarda emekli maaşı aldıkları için; doğu eyaletinde emekli olan kişilerin aldıkları zam ile batı eyaletinde emekli olan kişilerin aldıkları zam farklılık göstermektedir. 2019 yılı için açıklanan zam oranına göre; doğu eyaletindeki bir emekli %3.91 oranında bir zam almıştır. Batı eyaletindeki bir emekli ise; %3.18 oranında bir zam almıştır.

Almanya’daki Emekli Aylıklarına Yapılan Zam Ne Kadardır?

Almanya’daki emekli aylıklarına yapılan zamlar şunlardır:

 • 500 Euro emekli maaşı alan kişilerin emekli maaşlarına yapılan zam; batı eyaletleri için 15.90 Euro ve doğu eyaletleri için de 19.55 Euro olarak belirlenmiştir.
 • 600 Euro emekli maaşı alan kişilerin emekli maaşlarına yapılan zam; batı eyaletleri için 19.80 Euro olarak belirlenmiştir.
 • 700 Euro emekli maaşı alan kişilerin emekli maaşlarına yapılan zam; 22.26 Euro olarak belirlenmiştir.
 • 800 Euro emekli maaşı alan kişilerin emekli maaşlarına yapılan zam; 25.44 Euro olarak belirlenmiştir.
 • 900 Euro emekli maaşı alan kişilerin emekli maaşlarına yapılan zam; 28.62 Euro olarak belirlenmiştir.
 • 000 Euro maaş alan emeklilerin emekli maaşlarına yapılan zam; 31.80 Euro olarak belirlenmiştir.
 • 000 Euro maaş alan emeklilerin emekli maaşlarına yapılan zam; 63.60 Euro olarak belirlenmiştir.

Almanya’daki Emeklilik Paketi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Almanya’daki emeklilik paket ile ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Almanya’daki yeni emeklilik paketine göre; 1992 yılından önce dünyaya getirilmiş olan çocuklar için anneler %2.5 oranında daha fazla emekli maaşı alabilme hakkına sahip olabileceklerdir. Buna bir örnek vermek gerekir ise; normal şartlarda 70 yaşındaki bir emekli ve aynı zamanda anne olan kişi 30 emekli puanına sahiptir ve 960.90 Euro emekli maaşı almaktadır. Bu kişinin 1992 yılından önce 2 çocuk doğurmuş olması durumunda ise; aldığı emekli maaşından 384.48 Euro fazla emekli maaşı alacaktır.
 • Almanya’da dar gelirlilerden kesilen işsizlik sigortası oranı %5 iken; bu oran %0.5 oranında indirilerek, %2.5 oranına sabitlenecektir.
 • Almanya 1 Ocak 2019 itibari ile yeni emeklilik paketine istinaden; Almanya’daki emeklilik maaşlarını sabitlemeyi hedeflemektedir. Ancak yine de eyaletten eyalete emeklilik maaşları farklılık göstermektedir.

Sigortalılık Süresi Yeterli Olmayan Kişiler Almanya’dan Nasıl Emekli Olabilmektedirler?

Sigortalılık süresi yeterli olmayan kişilerin Almanya’dan emekli olabilmeleri için yapmaları gereken; Türkiye’de sigortalı olarak çalıştıkları süreyi de saydırmaktır. Bunun için kişilerin hizmet borçlanması yapması gereklidir. Kişilerin emeklilikleri hesaplanırken; hem Almanya’da çalıştıkları süre hem de Türkiye’de çalıştıkları süre toplanarak hesaplanmaktadır. Ancak bu yöntem ile emekli olacak olan kişilerin Almanya’dan alacakları aylık kısmi aylık olarak geçmektedir. Kişiler bu yöntem ile de emekli olamıyor iseler; Müşavirlik ve Ataşeliklere danışarak; Almanya’dan emekli olabilmek için ne yapabilecekleri hakkında bilgi almaları gereklidir. Bunlar 5 yıllık yani 60 aylık sigortalılık süresini dolduramayan kişilerin uygulaması gereken yöntemlerdir.

Almanya’da Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Almanya’da emeklilik yaşı; Alman hükümeti tarafından belirlenmektedir. Alman hükümetinin belirlediği emeklilik yaşı; kadınlar için 65 yaştır ve erkekler için de 67 yaştır. Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları için de geçerli olan yaş sınırıdır. Türkiye’de sigortalı olarak çalıştığı süreyi saydırmak isteyen kişi için de geçerli olan yaş sınırıdır. Kişilerin Almanya’da emekli olabilmeleri için sadece yaş sınırını tamamlamaları yetmemektedir. Aynı zamanda kişilerin en az 5 sene yani en az 60 ay sigortalı olarak çalışmış olmaları gereklidir.

Almanya’dan Nasıl Emekli Olunabilmektedir?

Almanya’dan emekli olabilmek için; kişilerin Alman hükümeti tarafından belirlenmiş olan emeklilik yaşını doldurmuş olmaları yani, erkekler 67 yaşını doldururken kadınların 65 yaşını doldurmaları gereklidir. Aynı zamanda yine Alman hükümetinin belirlediği gibi kişilerin sigortalılık sürelerini tamamlamış olmaları gereklidir. Almanya’nın sigortalılık süresi için koyduğu alt limit; 5 sene yani 60 aydır. Almanya’da emeklilik için; Almanya’da çalışmış olan Türk vatandaşlar, mavi kart ile Alman vatandaşlığına geçenler veya Türk vatandaşlığından Alman vatandaşlığına geçenler gerekli başvuruları yapmalılardır.

Almanya Yurt Dışı Borçlanması İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya yurt dışı borçlanması için gerekli belgeler şunlardır:

 • Almanya yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin Almanya Rentenversicherung Sigortası’ndan son 1 ay içerisinde almış olacağı sigortalılık dökümü gereklidir.
 • Almanya yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin; Almanya’da ikamet ettiği adreslerin hepsini gösteren bir belge gereklidir ve bu belgenin belediyelerden alınması mümkündür. Kadınlar için gerekli olan bir belgedir.
 • Almanya yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin Almanya’da kurduğu bir kendi işi var ise; kişiden Betriebekartei – Auszug’dan kayıtlı olduklarına dair bir belge almaları talep edilmektedir.
 • Almanya yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin yurt dışı borçlanma talep dilekçesi gereklidir.
 • Almanya yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin beyan taahhüt belgesi gereklidir.
 • Almanya yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin; yurda giriş ve çıkış tarihlerinin yer aldığı bir belgeye ihtiyacı vardır ve bu belge de Emniyet Müdürlüğü’nden alınmaktadır.
 • Almanya yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin kimlik belgesine ihtiyacı vardır.
 • Almanya yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin pasaport fotokopisine ihtiyacı vardır.
 • Almanya yurt dışı borçlanması yapmak isteyen kişi işlemleri avukat aracılığı ile yürütecek ise vekaletname gereklidir.

Almanya Yurt Dışı Borçlanması İçin Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Almanya yurt dışı borçlanması için gerekli bilgiler şunlardır:

 • Almanya yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin hali hazırda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup olmadığının, izinle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kaybetme durumunun olup olmadığının, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığı tarih aralığının, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçme durumunun bilgilerini vermesi gereklidir.
 • Almanya yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin SGK sicil numarasının ve Türkiye’deki çalışmalarına ait hizmet dökümünün bilinmesi gereklidir.
 • Almanya yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin mavi kartlı olması durumunda nüfusa kayıtlı olduğu ilin bilgisi gereklidir.
 • Almanya’da yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin Türkiye’deki ikamet adresi gereklidir.
 • Almanya yurt dışı borçlanması yapacak olan kişinin; Almanya’da emeklilik hizmetinden faydalanabilmesi için erkek olması durumunda askerlik hizmetine ilişkin bilgi gereklidir.

Bulgaristan Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı Ne Kadar?

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir?

SSK’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM