Alo 170 SGK Danışma Hattı Canlı Destek, İhbar Sorgulama

ALO 170 SGK danışma hattı farklı birçok kanala yönelik işlem yapabileceğiniz bir danışma kanalıdır. Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu ilgili birçok konuları danışabileceğiniz hat üzerinden birçok farklı kurum ile ilgili geniş kapsamlı işlemleri gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden birçok önemli ve gerekli bilgileri öğrenebilirken kişileri ilgilendiren oldukça önemli konulara ulaşmak mümkün olmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu sürekli kendini yenilemekte ve bilgilerini güncel tutmakta ve her zaman daha kaliteli ve daha iyi hizmet vermek için kendini geliştirmekte olan kurum özelliğine sahiptir. SGK resmî sitesi üzerinden yapacağınız aramalarla merak ettiğiniz birçok konuyu görmek ve faydalı bilgiler sahibi olmak için siteye göz atmanız yeterli olur.

Sunduğu hizmetlere her geçen gün yenisini ekleyerek hizmet kalitesinde sürekli vatandaşların menfaatine çalışarak ön planda olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu ALO 170 danışma hattını hizmetleri arasına ekleyerek hizmet kalitesine bir yenisini daha eklemiştir. SGK bilgi edinme danışmak istediğiniz her türlü konu, şikâyet ve soruları Sosyal Güvenlik Kurumu danışma hattı olan ALO 170 hattını arayarak öğrenmek oldukça kolay olmaktadır.

Vatandaşlar kafalarını kurcalayan birçok soruya aradıkları cevabı Sosyal Güvenlik Kurumu binasına gitmelerine gerek kalmadan kendilerine kurumun resmi danışma hattı olan ALO 170 hattı üzerinden cevap veren konusunda uzman personelden öğrenebilmektedir.

ALO 170 Danışma Hattının Hedefleri ve Avantajları

SGK çağrı merkezi danışma hattı arayarak birçok farklı işlemi gerçekleştirerek bilgi sahibi olmak ve çözüm aradığınız konulara çözüm sağlamak hat hizmet kapsamı dahilinde olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu ve birçok kurum ile ilgili ihbar, danışma, talep, öneri ve başvuru işlemleri danışma hattı üzerinden kolayca sağlanmaktadır. Ayrıca ALO 170 şikâyet hattı üzerinden şikayetlerin dile getirilmesi ve oluşturulması hizmet kapsamında olmaktadır.

Sosyal Güvenlik ALO 170 danışma hattının başlıca hedefleri Şunlardır:

 • Vatandaşlara verilen hizmetlerde bütün gereksinimlerinin belirlenmesi ve çözüme gidilmesi
 • Vatandaşların memnuniyet derecesini ölçerek daha iyi hizmet vermeyi hedeflemek
 • Vatandaşların sorunlarına ve sorularına en hızlı bir şekilde en doğru çözümü sağlamak
 • Teknolojinin getirdiği yeniliklerden yararlanarak güncel koşullarda hizmet vermeyi hedeflemek
 • Kayıt dışı istihdam, kaçak ve kayıpların önüne geçmek ve engellemek

Sosyal Güvenlik Kurumu kayıpların tespit edilmesi ve önlenmesini hedefleyerek oldukça önemli olan bu durumun önüne geçmek için ALO 170 danışma hattı ile birlikte SGK ihbar ödülü sistemini oluşturmuştur. 1905 sayılı kanunda yer alan ihbar ödülü kişileri ihbar için teşvik etmek amacıyla konulmuştur. Ödül sistemine ait detaylara sistem dahilinde net bir şey söylemek mümkün olmamakta ve uygulama kararının yönlendirilmesi Maliye Bakanlığının çıkardığı Genel yazı ve Genelgeler ile Danıştay Kararlarıyla yapılmaktadır.

SGK danışma hattı ücretli mi? bu soru aramalarını ücretsiz yaptıklarını düşünen birçok vatandaşın yanlış bildiği ve en çok merak ettikleri konular arasında bulunur. Birçok vatandaşın ücretsiz olduğunu düşündükleri ALO 170 danışma hattı ücretli bir tattır ve GSM operatörlerine göre ücretlendirilmesi farklı olmaktadır.

Farklı operatörlere göre yapılan ücretlendirme biçimleri şunlardır:

 • Türk Telekom’un resmî sitesinde yer verdiği ücretlendirme biçimine göre yapılan ücretlendirmede sabit bir hattı aramak ve danışma hattını arama ücreti aynı orandadır.
 • Vodafone resmî sitesinde yer alan ücretlendirme biçimi sabit bir hat ile SGK danışma hattı aramalarında yapılan ücretlendirme aynı orandadır.
 • Turkcell resmî sitesinde yer alan ücretlendirme biçimi sabit bir hat ile SGK danışma hattı aramalarında yapılan ücretlendirme aynı orandadır.

Farklı GSM operatörlerinden yapılan görüşmelerde sabit hat ücretlendirmesi yapıldığını resmi sitelerindeki ücretlendirmelerden görmüş olsak bile bu aşamada operatörlerde bedava dakikaya sahip olanlar ücretsiz görüşme yapabilirler.

ALO 170 çalışma saatler sınırı olmayan bir sistemdir. Her türlü soru ve sorunlarınızı, öneri ve şikayetlerinizi iletmek için 7 gün 24 saat arayarak ALO 170 danışma hattı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 2 seneyi aşkın bir süredir vatandaşlarını memnun etmek için hizmet veren SGK danışma hattı aracılığı ile aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz her türlü sorunun cevabını alabilirsiniz. İlk anda cevap alınamayan sorular kayıt altına alınmakta ve en geç 72 saat içerisinde dönüş yapılmaktadır. Sürekli güncellemesi yapılan ve her an güncel bilgiler ile hizmet veren sistem sayesinde gelişmelerden an itibarı ile haberdar olursunuz.

ALO 170 Danışma Hattını Aramadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

ALO 170 SGK danışma hattını aradığınızda yanınızda kimliğinizi bulundurmanız işlemlerin hızlı bir şekilde yapılabilmesi amacıyla önemlidir. Danışma hattını aradığınızda şahsınıza özel bir başvuru oluşturulur. Ve bu başvuru ile alakalı bir takip numarası verilir. Yaptığınız başvuru için 3 iş günü içerisinde aranarak, detaylı bilgi aktarılmaktadır.

Başvuru takip numaranız size özel olarak verilmekte olup kimse ile paylaşmamanız önemlidir.

Alo170.gov.tr ile Yapabileceğiniz Online İşlemler

ALO 170 danışma hattı haricinde www.alo170.gov.tr adresi üzerinden de farklı işlemler için hizmet almanız mümkündür. Bu hizmetlerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İhbar/Şikâyet: İhbar etmek istediğiniz durumları ya da şikayetlerinizi bu web sitesi üzerinden iletebilirsiniz.
 • Görüntülü Destek: ALO 170 hizmetleri arasında bulunan görüntülü destek hattına web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu destek hattı işaret dilini bilen müşteri temsilcileri ile iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Bu sayede hiçbir engel olmadan ALO 170 hizmetlerinden faydalanabileceksiniz.
 • Canlı Destek: ALO 170 hizmetleri kapsamında eğitimli canlı destek ekibi ile görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede işlemlerinizi online olarak daha hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.
 • Sık Sorulan Sorular: ÇSGB, İŞKUR, MYK ve SGK kurumları ile ilgili sıklıkla sorulan ve merak edilen soruların cevaplarına ulaşabilir ve böylece sorunuz bu sorular arasında ise hızlı bir şekilde çözüme ulaşabilirsiniz.
 • Bildirim Sorgulama: alo170.gov.tr adresi üzerinden bildirim sorgulama işleminizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. T.C kimlik numaranız ve bildirim numaranızı girerek pratik bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

ALO 170 hizmetlerinden faydalanarak, vakit kaybetmeden işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapabilir ve sorularınıza hızlı, net cevaplar alabilirsiniz. ALO 170 ile yapabileceğiniz pratik işlemlerden bazıları şu şekildedir;

 • Kayıt dışı istihdam şikayetlerinizi yapabilirsiniz.
 • Anlaşmalı boşanma şikayetlerinizi yapabilirsiniz.
 • Rapor ücretinizin ne zaman ödeneceğiniz öğrenebilirsiniz.
 • Emeklilik sorgulaması yapabilir ve emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz.

E-SGK İle Online Olarak Alabileceğiniz Hizmetler

E-SGK sitesi vatandaşlarına doğdukları günden başlayarak yaşamları sona erene kadar ve vefatlarından sonra dahi sağlık, sosyal ve sigorta hak sahiplerine adil, kaliteli ve kolay erişim odaklı hizmet vermektedir. E-SGK hizmetinden kamu, vatandaş ve işveren girişi ile faydalanabilirsiniz. Vatandaşlar için 4A/4B/4C ne zaman emekli olabilirim, emekli aylığı ve ikramiye hesaplama, sigortalar için aylık hesaplama gibi hizmetler sunulmaktadır. İşveren için sigortalı işe giriş ve işten çıkış bildirgesi, e-borcu yoktur yazısı, e-bildirge gibi hizmetler sunulmaktadır.

Kamu için hizmet takip programı, hukuk uygulamaları yazılı projesi, Türkiye geneli işveren borç sorgulama uygulaması, idare e-borç sorgulaması, e-borcu yoktur belgesi kontrol uygulaması gibi hizmetler sunulmaktadır. ALO 170 SGK danışma hattı ve E-SGK üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili tüm işlemlerinizi hızlı ve pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu kolaylıklar sayesinde internet üzerinden ya da telefonla işlemlerinizi yorulmadan halledebilirsiniz.

SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK İstirahat Raporu Sorgulama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu