Bilgi Arşivi

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika’dan vize almak için talep edilen evraklar 2019 yılında Amerikan Başkonsolosluğu tarafından duyurulmuştur. Buna göre, Amerika’ya seyahat etmek isteyen kişilerden, birden fazla türü olan Amerikan vizeleri için birbirinden farklı belgeler istenmektedir. Her ne kadar her vize türü için fazladan ek belgelere ihtiyaç duyulsa da genel olarak ortak olan vize için gerekli evrakları ve Amerikan vizesi almak için tüm yapılması gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2019

Amerika turist vizesi için başvuranlardan istenen belgeler 2019 yılında da önceki yıllarla benzerlik göstermektedir. Nitekim birçok vize türünden biri olan Amerika Turist Vizesi, en çok tercih edilen vizelerin başında gelmektedir. Söz konusu vize için gerekli olan evraklar, başvuran kişinin amacına, çalışıp çalışmadığına ve eğitim durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak tüm turistik vize başvurusu yapanlarda ortak olarak istenen evraklar şunlardır:

 • DS – 160 Vize formu ve taahhütname
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Eski ve yeni pasaportların fotokopisi
 • Uçak biletleri ve konaklanacak otelle ilgili rezervasyon bilgileri
 • Gelir durumunu özetleyecek belgeler (tapu, araç ruhsatı, arsa senedi)
 • Davet alınmışsa davetiyenin aslı (ABD’de yaşayan kişiye ait kimlik bilgileri ve ikamet bilgileri, telefon numarası)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Banka hesap bilgileri (Bankada en az 10 bin TL bir meblağ gösterilmesi önemlidir.)

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler tüm seyahat amaçları ve kişiler için ortak olarak talep edilen evraklardır. Bunun yanında çalışan kişilerden, öğrencilerden, kamu çalışanı memurlardan ve ev hanımlarından ek belgeler talep edilmektedir. Söz konusu ek belgeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Çalışan

Çalışan kişilerden Amerika vizesi için istenen belgeler, şu ek evrakları içermek zorundadır:

 • İşveren mektubu: Çalışan hakkında iş bilgilerinin yer aldığı ıslak imzalı belgedir.
 • Maaş bordroları: Çalışan kişiye ait ve son 3 ayı gösteren ıslak imzalı gelir belgeleridir.
 • Banka hesap cüzdanı: Çalışanın son 3 ay içerisinde yapmış olduğu banka hareketliliklerini gösteren resmi belge.
 • SGK İşe Giriş Belgesi: Çalışana ait SGK 4A Hizmet Dökümü
 • Vergi levhası kopyası

Çalışandan ek olarak istenen bu bilgilerde eksiklik ya da gerçek durumla ilgili olarak bir tutarsızlık tespit edildiği durumlarda vize başvurusu reddedilmektedir.

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Öğrenci

Amerikan vizesi çıkarmak için öğrencilerden istenen belgeler, genel olarak belirtilen evraklara ek olarak öğrenci tarafından hazırlanması gerekmektedir. Söz konusu Amerikan vizesi başvurusunda bulunan öğrencilerden talep edilen belgeler şunlardır:

 • Öğrenci Belgesi: Eğitim dönemi içinde başvurulmuş ise kurumdan alınan izin belgesi.
 • Sponsor Bilgileri: Öğrencinin Amerika’daki yaşamında masraflarını karşılayacak bir finansörü olması gerekmektedir. Bu kişiye ait kimlik bilgileri ve mesleki, banka bilgileri bu evrakta yer almak zorundadır.
 • Muvafakatname: Öğrenci 18 yaşından küçük ise ebeveynlerinden ya da yasal olarak çocuğun sorumluluğunu elinde tutan kişinin onayını gösteren belge.
 • Velayet kararı: Öğrenci 18 yaşından küçük ve ebeveynleri boşanmış ise, velayetine dair verilmiş olan mahkeme kararının fotokopisi evraklara eklenmelidir.

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Kamu Çalışanları (Memurlar)

Amerika vizesi için başvuruda bulunan memurlar, Amerikan Konsolosluğu’nun belirlediği şu ek belgeleri, hazırladıkları başvuru evrakları arasında bulundurmaları gerekmektedir:

 • Kamu kurumunun mektubu: Memurun halihazırda çalıştığı kurumdan Amerikan Konsolosluğu’na hitaben yazılacak ıslak imzalı ve antetli yazı. Bu yazıda çalışan memurun işi ve görevi hakkında bilgi verildikten sonra Amerika ziyaretinin akabinde işine devam edeceğine dair beyan bulunmalıdır.
 • Kamu kurumu kimlik kartı fotokopisi
 • Memura ait maaş bordroları: Son 3 aya ait olup ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.
 • Memurun banka hesap hareketlilikleri ve banka hesap cüzdanları
 • Memura ait araç ruhsatı ya da ev tapusu

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Ev Hanımları

Ev hanımlarının Amerika vizesi başvurularında ibraz etmek zorunda oldukları belgeler, Amerikan turist vizesine başvuran tüm kişilerden talep edilen evraklara ek olarak istenmektedir. Söz konusu ev hanımlarından talep edilen belgeler şunlardır:

 • Evlilik cüzdan fotokopisi
 • Ailenin geçimini sağlayan kişiye ait bilgiler
 • Ev hanımının üzerine kayıtlı olan taşınmaz mülklerin tapuları ya da araba ruhsatı

Amerika Vize Başvurusu

Amerika vizesi almak için yapılan başvurular, Amerikan Konsolosluğu ve konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurum ya da kuruluşlara yapılmaktadır. Vize başvurusunu etkileyen en önemli faktör, evraklarda sunulan bilgiler ile gerçek durum arasında tutarsızlık olmasıdır. Böyle bir durumun tespiti durumunda direkt olarak Amerika vize başvurusu reddedilmektedir.

Öte yandan Amerikan vizesi başvurusunu olumlu sonuçlandırabilecek birtakım önemli hususlar da bulunmaktadır. Bunların başında başvuruda bulunan kişinin banka hesap bilgileri ve sahibi olduğu taşınmaz mülklerin tapusu ya da araçların ruhsatını ibraz etmesi gelmektedir. Söz konusu faktörleri göz önünde bulundurarak Amerika’ya göçmen olarak değil de turistik ziyaret yapacağınız konusunda ikna olan Amerikan Konsolosluğu yetkilileri kısa sürede vize işlemlerinizi tamamlayarak olumlu sonucu size bildirmektedir.

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika vizesi başvurusu yapmak internet üzerinden yerine getirilebilen bir işlemdir. Nitekim internet üzerinden Amerika vizesi başvuru formu olan DS – 160 formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması mecburidir. Söz konusu formun nizami şekilde doldurulup internet ortamında teslim edilmesinin ardından Amerika turist vizesi için randevu alınması gerekmektedir. Randevunun da Amerikan Konsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden alınması şarttır. Başka bir randevu alma hizmeti yoktur. Bununla birlikte Amerikan Konsolosluğu’nda kesinlikle randevusuz işlem yapılmamaktadır. Randevu alındıktan sonraki işlem de Amerika turist vizesi ücretini ödeme işlemidir. Söz konusu vize ücreti konsolosluktaki randevudan önce ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde evraklarda eksiklik yaşanacaktır.

Amerika Vizesi Başvuru Formu

Amerika vizesi almak için başvuru formu internet üzerinden doldurulması gereken bir belgedir. Amerikan Konsolosluğu’nun bir hizmeti olarak DS – 160 adıyla bilinen bu form, vize başvurusunda bulunana kişiye ait bilgilerin yer aldığı bir evraktır. Bu formun diğer bir adı Noimmigrant Visa yani göçmen olmayan vizedir. Geçici ABD vizesi olan bu formda yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmak vizenin olumlu sonuçlanması açısından oldukça önemlidir. Formu doldurup onayladıktan sonra size bir kod verilir. Bu kod Amerikan Konsolosluğu’ndan randevu alma işlemlerinde kullanılır.

Amerika Vize Randevu

Amerika vizesi için randevu almak, başvuru formunun doldurulması akabinde yapılan bir işlemdir. Söz konusu formu doğru ve eksiksiz bir şekilde Amerikan Konsolosluğu’na ulaştırdıktan sonra konsolosluktan evrakların teslimi için randevu alınması gerekmektedir. Başvuru formu yani DS -160’ı doldurduktan sonra size verilen kodu, ilgili internet sitesinde istenen kutucuğa girerek randevu işlemlerini başlatabilirsiniz.

Amerika Turist Vizesi Ücreti

Amerika turist vizesi başvuru ücreti, Amerikan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Güncel olarak son belirlenen vize ücreti 160 Amerikan Doları olarak açıklanmıştır.

ABD Vize Ücreti Ödeme

ABD vize ücreti ödeme işlemleri internetten kredi kartı ile kolayca yapılabilmektedir. Öte yandan bu ücretin konsoloslukta ödenmesi gibi bir durum yoktur. Bu sebeple randevunuz gelmeden önce internetten Amerika vizesi ücretini ödemeniz gerekmektedir.

ABD Vize Ücreti Hangi Bankaya 2019

ABD vize ücretini bankaya ödeme işlemleri 2019 yılında Amerikan Konsolosluğu’nun duyurduğu banka hesap numarası aracılığıyla yapılabilmektedir. Anlaşmalı bankalardan ve bankamatiklerden Amerika vizesi başvurusu ücretini nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Amerika Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Amerika vizesi için bankada bulundurulması gereken para tutarı en az 10 bin TL olmalıdır. Bu meblağın altındaki paralar Amerika vizesi başvurusunun olumlu sonuçlanması için pozitif bir etki yaratmayacaktır.

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar

Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu