Diğer Yardımlar

2020 Analık Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kadın çalışanların hamilelik durumunda dolayı çalışmaması bağlı olarak devletin anneye yaptığı yardıma analık rapor parası denir. Analık rapor parası diğer adı ile doğum parası, hamile kişinin doğumdan önceki 61 gün ve doğumdan sonraki 61 güne bakarak hazırlanan ödemedir.

Analık doğum raporu parasını 2020 yılı için SGK tarafından belirlenmektedir. Belirlenen ücret SGK tarafından geçici iş görmezlik başlığı ödenmektedir. Analık doğum parası hesaplama işlemi kişinin çalışmadığı süre üzerinden yapılmaktadır. Kişinin günlük maaşı ile çalışmadığı süre çarpılarak üçte ikisinin ödemesi yapılır.

Analık rapor parası işveren tarafından yapılmamaktadır.  Ödemelerin hesaplanması ve ödemenin sağlanması hususlarını SGK yapmaktadır. Çalıştığınız kurum tarafından yapılan annelik ödemesi, analık rapor parasını ilgilendirmemektedir. Kişinin erken doğum yapması gibi durumlarda, doğumdan önce ve doğumdan sonra toplam 122 gün iş görmemezlik hesaplanarak ödeme işlemi yapılır. Örneğin kişi 3 hafta önce erken doğum yapması durumunda doğumdan sonra 9 hafta iş görmemezlik hesaplanır.

Doğum Yapanlar İçin SGK Tarafından Ne Kadar Yardım Verilir?

Doğum yapan annelere, analık rapor parası kapsamında SGK tarafından destek sağlanmaktadır. SGK bu desteği ile annenin hamilelik sürecinde maddi kaygı duymamasını amaçlamaktadır.

Doğum yapacak kişinin çalışma hayatında hamileliğinin 31. haftasından sonra sağlık kurumlarından alacağı Doğum İzin Belgesini çalıştığı firmaya ileterek izne çıkabilir ve bu süreçte firma tarafından maaş verilmese bile SGK tarafından ödeme sağlanmaktadır.

Devletin çalışan kadınlara yaptığı çalışma ile çalışma hayatında kadına bu süreçte kolaylık sağlamayı amaçlamıştır. Devlet tarafından belirtilen SGK tarafından ödenen analık rapor parası çalışan kadının aldığı maaşa oranla verilmekte ve kişiden kişiye farklılık görülebilmektedir. Örneğin Net maaşı 2400 TL olan biri yaklaşık 7300 TL doğum rapor parası ödemesi yapılır. Net maaşlar üzerinden sağlanan ödemeler şu şekildedir:

 • Net 2400 TL alan biri yaklaşık 7300 TL,
 • Net 2500 TL alan biri yaklaşık 8200 TL,
 • Net 2800 TL alan biri yaklaşık 9200 TL,
 • Net 3000 TL alan biri yaklaşık 9550 TL,
 • Net 5000 TL alan biri yaklaşık 17400 TL almaktadır.

Belirlenen ücretler kişilerin SGK tarafından bilinen maaşı üzerinden hesaplanmakta ve çok ve eş durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Doğum Yapanlar, Yardım Paralarını Nereden Alırlar?

Çalışan kadınlar için hazırlanan kanun gereği doğum yapan sigortalı kadınlara SGK tarafından ödeme yapılmaktadır. Doğum yapan kadınlara yapılan ödemeler, yıl başında asgari ücrete gelen zam ile beraber enflasyona bağlı olarak belirli zam oranı uygulanmıştır. İş hayatında kadına yer veren iş veren ve çalışan kadınlara destek amaçlı hazırlanan kanun sonucunda ödemeler belirlenen Ziraat Bankası hesabına yapılmaktadır. Ziraat Bankası hesabı olmayan anneler için kendi adlarına hesap açılmakta ve ödemeler açılan Ziraat Bankası hesabına yapılmaktadır.

Doğum Yapanlar, Yardım Paralarını Ne Kadar Sürede Alırlar?

Doğum yapan annelere belirlenen şartları sağlanması durumunda maaşları üzerinden hesaplanan doğum rapor paraları adlarına açılan Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Sigortalı annenin doğum yaptıktan sonra başvurusunu tamamlaması halinde 20 ile 45 gün arasında işlemlerin tamamlanıp ödemelerin yapılması sağlanmaktadır.

SGK tarafından yapılan ödemeleri sigortalı anneler Ziraat Bankası şubelerinden veya Ziraat Bankası ATM’lerinden alabilirler. Doğum parasına hak kazanıp ücretin yatırılmasını bekleyen kişiler internet şubeleri üzerinden Ziraat Bankası hesabının kontrolünü yapabilir.

Analık Raporunun Şartları Nelerdir?

SGK tarafından kadın çalışanlara sunulan Analık Rapor Parası şartları şunlardır:

 • Başvuracak kadının sigorta ile bağlantısının kesilmemiş olması,
 • Kişinin minimum 3 ay sigortalı olması,
 • Başvuran kişinin belirtilen süre boyunca çalışmaması,
 • Doğumunu tamamlamış olması gerekmekte (doğum anında oluşan tüm durumlar için doğum tamamlanmış sayılır),
 • Firma yetkilisinin doğum raporunu onaylaması gerekmektedir.

Analık Raporu Almak İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Analık raporu almak isteyen çalışan anneler için gerekli görülen evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Hastane tarafından çıkarılan doğum durumunu beyan eden belge
 • Son 4 aylık primin hastane tarafından sunulan belgesi
 • Bebek için çıkarılan kimlik belgesi

Süt Parası Yardımı Nedir?

Çalışan anneler için verilmekte olan süt parası aynı zamanda emzirme ödeneği olarak da adlandırılmaktadır. Bu ödenek 202 TL tutarında olacak şekilde verilmektedir. Yapılan süt yardımının bir aya mahsus olduğu bilinmekle beraber devamlılığı olmamaktadır.

Doğum yardımları içerisinde yer alan süt parasının her yıl farklı tutarlar ile verildiği bilinmektedir. Bu tutarların belirlenmesi, ilgili yetkililerin yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda oluşturulmaktadır.

Süt Parası Kimlere Verilir?

Süt parası olarak bilinen yardımın anne veya babalara verildiği bilinmektedir. Çalışan annenin bu yardımı alması halinde babaya herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Fakat SGK bünyesinde çalışan bir babanın, eşinin çalışmaması halinde ödeme yalnızca babanın hesabına yapılmaktadır.

2020 Süt Parası Almanın Şartları Nelerdir?

2020 yılı itibariyle süt parası almak isteyen kişilerin şu şartları sağlamaları gerekmektedir:

 • Anne ya da babadan birisinin SGK bünyesinde çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Doğum durumunun resmi belgelerle beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Doğum günü öncesinden 120 günlük prim ödemelerinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Eşlerden birisinin çalışması halinde diğerine ödeme yapılmamaktadır.

Doğum Parası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Doğum parası olarak bilinen hakkın sorgulanması E-devlet sistemleri üzerinden yapılması mümkün olmaktadır. Sorgulama yapmak için www.turkiye.gov.tr adresine gidilerek arama kısmına doğum parası sorgulama yazılması yeterli olmaktadır.

Yapılan sorgulamanın akabinde sistem üzerinden bazı bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler, kimlik bilgileri olmakla beraber aynı zamanda SGK durumuna ilişkin veriler de olabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemleri için sorgulama yapacak kişinin PTT şubelerinden e-devlet şifrelerini almaları gerekmektedir. Alınan şifrelerin sisteme ilk girilmesinin ardından doğrudan değiştirilmesi gerekmektedir.

Sistem üzerinden değiştirilen şifreler ile SGK işlem sayfasına gidilmesi gerekmektedir. İşlem sayfası içerisinde sorgulanmak istenen başlığın seçilmesi ile otomatik yönlendirme yapıldığı bilinmektedir.

Doğum Raporu Kaç Gün Sürer?

Doğum raporunun süresi isteğe bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Minimum 16 hafta maksimum 6 ay olacak şekilde gebelik öncesi ve sonrasındaki sürelerde izin kullanma hakkı bulunmaktadır.

Doğum raporu 16 haftalık olarak bilinen standart gebelik izni üzerinden ek izin kullanılmasını sağlamaktadır. Bunun için gebelik durumunun ya da bebeğin sağlık durumunun doktor tarafından raporlandırılması gerekmektedir.

Doğum izinlerinin genellikle doğum öncesinde ve sonrasında yarı yarıya 8’er hafta kullanıldığı bilinmektedir. Bu izinlerin gebelik sürecinden hareketle, doğum öncesinde daha fazla kullanılması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir.

İşten Ayrılanlar İçin Rapor Parası Yatar Mı?

Geçici iş göremezlik raporu olarak bilinen raporun çalışan anneler için yasal hak olduğu bilinmektedir. Fakat doğum izninin yasal süresinin başlamasından önce rapor durumu dışında işten ayrılması halinde herhangi bir ödenek alınamamaktadır.

Analık rapor parası olarak bilinen bu tutarın hesaplanması için kişilerin doğum dışı herhangi bir nedenle işten ayrılmamaları gerekmektedir. Aksi durumda kişilerin bu hakları yasal olarak sunulamamaktadır.

Rapor parasının hesaplanmaları yapılırken, çalışan annelerin prim günlerinin ya da gebelik izinlerinin bilinmesi ve bu sürelerin ilgili hesaplama motoruna girilerek toplam yardım tutarının oluşturulması gerekmektedir.

Doğum Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

PTT Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu