Bilgi Arşivi

Aşı Kartı Nedir, Nereden Nasıl Alınır ?

Aşı kartı aşıların düzenli olarak yapılıp yapılmadığını takip etmek için önem teşkil eden bir sistemdir. Aşı kartı tablosu kapsamında bebeğin programa uygun şekilde, doğumundan itibaren hangi aşıların yapıldığı ve hangi aşının ne zaman yapılacağı bilgileri bulunmaktadır. Bu sayede çocuğun gereksiz aşı olmasının önüne geçilir. Aşı kartlarının kaybolması halinde, Sağlık Bakanlığı sisteminde bulunan bilgilerden aşı kartı tekrar oluşturulabilir. Bu sayede herhangi bir aşıyı unutmanız durumunda, hemşire ya da doktor sistemden kontrol ederek, aşının durumu hakkında bilgi verecektir. Bunun yanı sıra E-devlet sistemi kapsamında hangi aşıların yapıldığı, hangilerinin yapılmadığı bilgisi kayıt altında bulunmaktadır. Bundan dolayı da doktor kontrollerinde aşı bilgileri hekimler tarafından görüntülenecek ve aşı kartı bilgileri kaybolsa bile elektronik ortamdan bu bilgilere ulaşılabilecektir.

Aşı Kartı Nereden Alınır?

Aşı kartı almak için bebeğin dünyaya gelmesinden sonra ailelerin başvuru yapmasına gerek yoktur. Bebek dünyaya gelir gelmez, yapılan ilk aşılar ya da yapılacak ilk aşıların yazıldığı karne aileye verilmektedir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocukların daha güçlü şekilde gelişmesi için aşıları yapılmaktadır. Bu aşıların takibinin yapılması, çocukların sağlıklı şekilde büyümesi ve hastalıklardan korunması için önemlidir. Aşı kartları, bebek dünyaya geldikten sonra hiçbir ücret talep edilmeden anne ve babaya teslim edilir. Bebeğe yapılan her aşı, doktor ya da hemşire tarafından aşı kartına eklenir. Aşı kartının kaybolması durumunda aileler sağlık ocaklarına gidebilir ya da hastanelerden ücretsiz şekilde aşı kartı talep edebilir. Bunun dışında bazı firmalar elemanlarını işe alırken de aşı kartı talep edebilmektedir. Bunun için yapılması gerekenler:

 • Şayet işyeri ya da firma işe almadan önce aşı kartı talep ediyorsa devlet hastanelerine giderek kan verilmesi gerekmektedir. Ardından bu kurumlar sağlık durumunu muayene ederek aşı kartı verecektir.
 • Hiç aşı yaptırmamış kişiler de devlet hastanelerine giderek izlemeleri gereken yol hakkında doğru ve sağlıklı bilgi alabilir.

İş için Tetanoz Aşı Kartı Nereden Alınır?

İş için tetanoz aşısı kartı bazı firmalar tarafından talep edilebilmektedir. Özellikle tetanoz için riskli grupta kabul edilen iş kolları için tenanoz aşısı kartı gereklidir. Tetanoz aşısı bebeklik döneminde ve okullarda, Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bunun dışında hamilelik döneminde ya da askerlik sürecinde de ücretsiz olarak bu aşı yapılmaktadır. Sanayi iş yerlerinde görev alan işçilerin riskli bir durumla karşılaşmaması için de tetanoz aşısı uygulanması gerekmektedir. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler ise:

 • Tetanoz aşı kartı gereksiz tetanoz aşısı olmamak için önemlidir. Bundan dolayı da işe girmeden önce kişilerin tetanoz aşı kartı temin etmesi gerekmektedir. Tetanoz aşı kartları medikal mağazalarda ve bazı hastanelerde bulunmaktadır. Bu aşı kartları yalnızca hekimler ya da hemşireler tarafından doldurulmalıdır.
 • Tetanoz aşısı, 3 adımlık bir aşıdır. Bundan dolayı da 3 adımın tamamlanmasından sonra yeniden yapılan iş başvurularında tetanoz aşısının yenilenmesine gerek kalmaz.

E-Devlet Aşı Kartı

E-devletten aşı kartı sorgusu yapmak için E-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet sistemi, E-nabız sistemi ile ortak bir çalışma yürütmektedir. Bundan dolayı da kişinin olduğu tüm aşılar, olması gereken tüm aşılar ve sağlık durumu ile ilgili tüm bilgiler E-devlet sisteminde bulunmaktadır. Aşıların yanı sıra test sonuçları, verilen ilaçlar, genel sağlık durumu ile ilgili tüm bilgilere de bu sistem üzerinden ulaşabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden aşı kartınızı kontrol etmek için:

 • E-devlet sisteminden aşı kartını kontrol etmek için ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sisteme girebilmek için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar, herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alabilir.
 • Daha sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘’Aşı Kartı’’ yazılmalıdır.
 • Çıkan sayfa üzerinden aşı kartı sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Tetanoz Aşısı Kartı Sorgulama

Tetanoz aşısını sorgulama için E-devlet sistemi kullanılmaktadır. Çocukluk döneminde yapılan tüm aşıları sorgulayabileceğiniz E-devlet sistemi üzerinden tetanoz aşısının ne zaman uygulandığını ya da uygulanmadığını öğrenmek mümkündür. Tetanoz aşısı sorgulamak için:

 • Tetanoz aşısı ve çocukluk döneminde yapılan tüm aşılara ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-okul-caginda-yapilan-asi-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Adrese giriş yaptıktan sonra kimliğinizi E-devlet şifresi ile, mobil imza ile, elektronik imza, TC kimlik kartı ya da banka bilgileri ile doğrulayabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra çocukluk döneminde yapılan tüm aşılar hakkında bilgi sahibi olabilir ve sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Staj için Aşı Kartı Nereden Alınır?

Staj için aşı kartı çeşitli firmalar tarafından talep edilmektedir. Aşı kartı için öncelikli olarak firmanın talep ettiği aşı bilgilerini bilmek gerekmektedir. Bunun için:

 • Şayet bebeklik döneminden itibaren yapılan aşı bilgileri talep ediliyorsa, E-devlet sistemi üzerinden tüm aşıları görebilir ve sağlık ocağına giderek bu dönemde yapılan aşılar ile ilgili aşı kartı temin edebilirsiniz.
 • Staj yapılacak firma yetişkinlik döneminde aşı kartı talep ediyorsa, devlet hastanelerine giderek talep edilen aşıları yaptırabilir ve hastaneden aşı kartı talep edebilirsiniz.

Aşı Kartı Kaybolursa Ne Olur?

Aşı kartının kaybolması halinde E-devlet sistemine giriş yaparak, kaybolan aşı bilgilerine ulaşmak mümkündür. Aşı kartı temin etmek için:

 • Sağlık ocaklarından,
 • Devlet hastanelerinden,
 • Polikliniklerden aşı kartı temin edebilirsiniz.

Aşı kartını aldıktan sonra aile hekimi tarafından aşı bilgilerinin doldurulmasını talep etmeniz gerekmektedir. Aşı bilgileri kişi tarafından girilemez. Bundan dolayı da aile hekim ya da devlet hastanesi doktorları-hemşireleri tarafından aşı kartının doldurulmasını talep etmeniz gerekmektedir.

Tetanoz Aşısı Kartı Sağlık Ocağında Yapılır mı?

Tetanoz aşı kartı sağlık ocağı kapsamında yapılmaktadır. Ancak tüm sağlık ocaklarının donanımları aynı değildir. Bundan dolayı ilk olarak aile hekiminize başvurarak, tetanoz aşısı yapacak donanıma sahip olup olmadıklarını öğrenmeniz gerekmektedir. Şayet sağlık ocağı tetanoz aşısı yapıyorsa, bu durumda tetanoz aşısı kartı da sağlık ocağından verilecektir. Şayet sağlık ocağı tetanoz aşısı kartını veremiyorsa, bu durumda medikal mağazalardan ya da internet üzerinden tetanoz aşısı kartı temin edebilir ve sağlık ocağına giderek aile hekiminden kartı doldurmasını talep edebilirsiniz. Tetanoz aşısı yapamayan aile ocakları, tetanoz aşısı kartı vermeyecektir.

Tetanoz Aşısı Kartı Aile Hekimliği

Tetanoz aşı kartı aile hekimliği tarafından verilmektedir. Ancak sağlık ocaklarının donanımları ve doktor yeterlilikleri değişmektedir. Bundan dolayı da bazı sağlık ocaklarından tetanoz aşısı kartı temin edilmesi mümkün olmayacaktır. Bunun için ilk olarak sağlık ocağını arayarak bilgi almanız gerekmektedir. Tetanoz aşısı yapabilecek kapasitede olan aile hekimlikleri tetanoz aşı kartını da vermektedir. Bunun yanı sıra şayet sağlık ocağında tetanoz aşısı kartı bulunmuyorsa, herhangi bir medikal mağazadan online olarak ya da bizzat giderek tetanoz aşısı kartı satın alabilirsiniz. Tetanoz aşı kartı yaklaşık olarak 5 TL ve 10 TL arasında değişen fiyatlarla medikal mağazalarda satışa sunulmaktadır.

Özel Hastane Acilleri Ücretsiz mi ?

Ambulans İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu