Muhtaç Asker Ailesi Para Yardımı Başvurusu

Muhtaç asker ailesi para yardımı veren kurum, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğüdür. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen asker eşi ve asker ailesi yardımları, geri ödemesiz olacak şekilde verilmektedir. Asker ailelerinin muhtaçlıklarının karşılanması amacıyla ödenen sosyal yardımlar, zorunlu askerlik için verilmektedir.

Ücretli askerlik ya da bedelli askerlik yapan kişilerin aileleri, belirtilen desteklerden faydalanamazlar. Çocukların bakım masrafları, eşlerin şahsi ihtiyaçları ve ailelerin geçim masraflarının karşılanması amacıyla ödenen sosyal yardımlar, aile içinden bir kişinin kullanımına sunulmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı askerlerin aile bireyleri, SYDV tarafından belirtilen şartlara uyum sağladıktan sonra, yardım talebinde bulunabilirler.

Muhtaç Asker Eşi Maaşı

Asker ailesi ve asker eşleri için hazırlanan Sosyal Yardımlaşma Vakfı maaşları, ayda bir olacak şekilde ödenmektedir. Askerlerin eşlerinin ya da anne veya babalarının faydalanabileceği bu aylıklar, birçok kurum üzerinden çekilmektedir.

Ayda bir verilen 400 TL asker aylığının yanında, 18 yaşından küçük olan çocuklar için de 150 TL eğitim yardımı verilmektedir. Asker ailesi maaşlarının ödendiği noktalar, PTT kişisel hesaplarıdır. PTT üzerinden kişilerin adına yatırılan asker yardımları, PTT internet bankacılığı, PTT bankamatikleri ve PTT şubeleri üzerinden çekilmektedir. PTT aracılığıyla verilen

Muhtaç Asker Eşi Ve Asker Ailesi Maaşının Başvuru Şartları

Asker ailesine ve eşlerine verilen maaşlar, geri ödemesiz şekilde hazırlanmıştır. Sadece zorunlu askeri görevine devam eden askerlerin aileleri ve eşleri, sosyal yardım kapsamında verilen asker ailesi maaşlarından faydalanabilirler. Asker ailelerine ve eşlerine yapılan sosyal yardımlardan faydalanmak için belirtilen şartlar, aşağıda tüm detaylarıyla sıralanmıştır:

 • Resmi nikahlı askerler adına verilen asker yardımlarında başvuru öncelikleri, eşlere aittir.
 • Bekar olan askerlerin adına verilen aile yardımı başvurularında, öncelik anneye aittir. Annesi bulunmayan askerlerin, varsa çocukları, yoksa babaları başvuru yapma hakkına sahiptir.
 • Askerin ailesinde kişi başına düşen aylık gelirin, asgari ücretin 1/3’ünden daha az olması şart koşulmuştur. Daha yüksek gelire sahip aileler, asker ailesi maaşı talep edemezler.
 • Aile içindeki gelir dağılımının resmi şekilde belirlenmesi için gelir testi yaptırılmalıdır.
 • Asker ailesi destekleri, her asker için 1 kişiye verilmektedir. Eşlerin maddi durumu yerinde olduğu zaman, askerlerin anne ve babalarının başvuru yapması gerekir.

Asker aileleri için belirlenen ödemeler, askerliğin süresi boyunca devam etmektedir. Askerliğin ortalarında başvuru yapan aileler, askerliğin kalan süresi için ödeme almaktadır. Daha önceden başvuru yapılmadığından, askerliğin önceki süreleri için ek ödeme talep edilmemektedir.

Asker Ailesi Maaşı Başvurusunda Hangi Belgeler Talep Edilir?

Asker ailesine verilen maaşlardan faydalanmak için gerekli görülen evraklar, aşağıda sıralanmıştır:

 • Asker eşine ait kimlik belgesi fotokopisi
 • Askerin anne ve babasının kimlik belgesi fotokopisi
 • Askerin çocuklarının kimlik belgesi fotokopisi
 • Askerin 18 yaşından küçük olan kardeşlerine ait kimlik belgesi fotokopileri
 • Kirada oturan asker ailesinin kira sözleşmesi örneği
 • Anne ve babanın boşanması durumunda, mahkeme onaylı boşanma belgesi
 • Gelir testi
 • Asker ailesi yardımı başvuru dilekçesi
 • Evli askerlere ait evlilik cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi
 • Asker eşinin ikametgâh kayıt belgesi
 • Askerin 18 yaşından küçük çocuklarına ait öğrenci belgeleri

Belirtilen evraklar hazırlandıktan sonra, asker ailesi ya da asker eşi yardımı talep eden kişilerin bizzat başvuruda bulunması gerekir.

Muhtaç Asker Ailesi Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Asker eşi ve asker ailesi için verilen maaşların başvurusu için yapılması gereken işlemler, aşağıda tüm detaylarıyla belirtilmiştir:

 • Asker ailesi maaşı için belirtilen evraklar hazırlandıktan sonra, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğüne gidilmelidir.
 • 18 yaşından büyük olan kişilerin destek talep etmesi durumunda, bizzat başvuru yapmaları gerekir.
 • 18 yaşından küçük çocuklar adına asker ailesi yardımı başvurusu yapılacaksa, bu çocukların bir vasisi ya da velisinin işlem yapması gerekecektir.
 • Evrakların kuruma teslim edilmesinin ardından, Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından incelemeler başlatılacaktır.
 • Gelir testinde belirtilen bilgilerin doğruluğu teyit edildikten sonra, sosyal yardımın alınıp alınamayacağı kesinleştirilmektedir.
 • Asker ailesi yardım başvurusu için kuruma gidecek kudrette olmayan kişiler, başvuru formuyla birlikte, diğer evrakları dosyaya koymalı ve kuryeyle kuruma iletmelidir. Kurum tarafından teslim alınan evraklar incelendikten sonra, destek başvurusu için işlemler yapılacaktır.

Asker Ailesi Para Yardımı Başvuru Sorgulaması

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı müdürlüğü tarafından verilen asker ailesi maaşlarının sorgulamaları, e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sisteminden asker ailesi maaşı sorgulaması yapmak için aşağıda belirtilen adımlar takip edilmelidir:

Asker Eşine Maaş Sorgulama

Asker Harçlığı Ne Kadar, Kimlere Verilir?

Asker Ailesi Yardım Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama belirtilen bağlantı adresine tıklayarak, e-devlet Sosyal Yardım Sorgulama sayfası açılmalıdır.
 • Ana sayfadaki “Giriş Yap” seçeneğine tıklandıktan sonra, e-devlet bilgi giriş sayfası açılacaktır.
 • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin talep edildiği sisteme bilgi girişi yapıldıktan sonra “Giriş” seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Sistem girişi yapıldıktan sonra, asker aylığı maaşı bölümüne gidilmeli ve başvuru sorgulama sistemi açılmalıdır.
 • Asker eşi ve asker ailesi yardımlarının onaylanıp onaylanmadığına dair bilgilerin tamamı, sorgulama ekranında detaylıca açıklanacaktır.
 • Maaş talebi onaylanan kişiler, sorgulama ekranı üzerinden alacakları maaşlara ve ödemelere dair detayların tamamına erişim sağlayacaktır.

Asker ailesi yardım başvuruları onaylanmadığında, e-devlet sorgulama sayfasından hiçbir bilgiye erişim sağlanamayacaktır.

Belediyelerin Asker Ailelerine Verdikleri Yardımlar Nelerdir?

Belediyeler tarafından, asker ailelerine düzenli şekilde yardımlar yapılmaktadır. Maddi yardımın haricinde, yakacak yardımı, gıda yardımı ve eğitim yardımı gibi destekleri sağlayan belediyeler, yardımlar için belirli şartları gerekli görmektedir. İkamet edilen adresten sorumlu olan belediyeler, kendi prosedürleri kapsamında çeşitli yardımlar düzenleyebilirler. Belediyeler tarafından asker ailelerine verilen maddi yardımlar, en az 250 TL değerindedir.

45 günden uzun süreyle askere giden 1 kişinin ailesi, yaşadıkları il ya da ilçe sınırlarındaki belediyelerden yardım talep edebilirler. Sadece maddi yardım yapmayan belediyeler, askerin eşi, çocukları, kardeşleri, annesi, babası ve büyük anne babası için çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu kişilerin bakımından, askere giden kişinin mesul olması zorunlu tutulmuştur. Kişilerin kendilerine ait mal varlıkları ve gelirleri olmadığı zamanlarda, asker ailesi yardımlarından faydalanma hakkı elde edilecektir.

Belediyelerden Asker Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Büyükşehir, il veya ilçe belediyeleri tarafından verilen asker ailesi yardımları için aşağıda sıralanan evraklar talep edilmektedir:

 • Askerde olan kişiler adına verilen askerlik durum belgesinin orijinali
 • Asker yardımı talep eden ailelere ait ikametgâh belgesi ve nüfus kayıt belgeleri
 • Askerin çalışmayan babası ve annesine ait kimlik belgesi
 • Askerin çalışmayan babasının sağlık raporu
 • Evli olan askerlere ati, evlilik cüzdanı fotokopisi ve aslı
 • Askerin okuyan kardeşleri veya çocuklarına ait öğrenci belgeleri

Yukarıda belirtilen evrakların haricinde, belediyelerin talep edecekleri özel belgelerin de teslim edilmesi gerekir. Yakacak ihtiyacı, sağlık masrafları, beslenme ihtiyaçları ve eğitim ihtiyaçları, nakdi yardımın haricinde yapılmaktadır.

Devletten Maaş Alanların Asker Yardımı Alması Mümkün Müdür?

Askerler için eş veya aileye verilecek yardımlar, farklı bir maaş sebebiyle kesilmemektedir. Asker ailesi maaşları, normal sosyal yardımlardan ayrılmaktadır. Emekli maaşı olan, kendine ait geliri bulunan ya da devletten farklı bir yardım alan kişilerin tamamı, şartlara uyum sağlanması koşuluyla asker ailesi desteklerinden faydalanabilirler. Devletten maaş alanların ya da kendi geliri bulunanların, muhtaçlık sınırını geçmemesi şartıyla, asker ailesi desteği başvuru yapmasına izin verilecektir.

İlgili Makaleler

53 Yorum
 1. Merhaba ben askerdeyimm eşim işte ben geldikten bir ay sonra kaymakamlığa gidip başvurdu sistemde gözüküyor ama hala yardım alamadı bu ne zaman neticelenir

 2. Merhaba asker eşi maaşı başvurusu yapöıştım hesabıma 400 tl yatmış bu yardım iki ayda bir 800 tl değil miydi e devlette 400 olarak gözüküyor.

 3. Sayın başkanım oğlum askere gidecek allah izniyle ben 8aydir işsizim tek çalışanımız oglumdu 5çocuk bakıyorum 2si okulda biri bebek annesi böbrek hastası neyapmaliyim saygılar sunarım

  1. Merhaba
   Askerlik yardım ödeneğine başvuruda bulunabilirsiniz.

 4. Askere gideli beş ay oldu eşimle beraber ekimde basvuru yaptik ama ne yazikki beşinci ayıma girmeme rağmen ne bir maaş ne bir yardım herhangi bir gelir durumum yok ama bes aydir sadece basvuru gözüküyor ben devletime güvenerek askere geldim devlettin verdiyiyle bir şekilde idare eder dedim ama boşuna burda aliyorum 126 lira maas su parayla ayda 200 e yakin suya gidiyor zaten birakkın sigara çay içmeyi devletimde boyle yaparsa arkamızda bıraktıklarımızı bir kuruşa muhtaç ederse aylarca biz kime güveneceyiz askerliyim bitincemi yatıracaklar bu parayi sosyal yardimlasmaya gidiyor tek dedikleri hala basvuruda cok yardimci oluyorlar allah razi olsun hepinizden

  1. Merhaba
   Başvuruda bulunduğunuz birime giderek sorgulama yapabilirsiniz.

 5. Merhaba , oğlum 3 Ekim de askere gitti 16 Ekim’de Asker ailesi maaşına başvurdum e devletten kontrol ediyorum ama Kasım ayına girdik yatan para var mı yok mu bilmiyorum Bunu nereden öğrenebilirim ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba
   Adınıza ödeme yapılması durumunda e-Devlet sisteminden görüntüleyebilirsiniz.

 6. Eşim 1 ekimde Gitti Askere ayın 10 da başvurduk e devlette başvuru olarak gözüküyor 1 yaşında da bir oğlum var onun içinde ödeme alınıyor mu

  1. Merhaba
   Çocuk içinde başvuru yapmanız gerekmektedir.

 7. Merhaba ben ilk ay 275 tl aldim asker ailesi maasi her ay 275 tl olarak mi yatacak yoksa bi daha ki 2 ay sonra mi yatar

  1. Merhaba
   Asker maaş ödemesi alınan karar neticesinde aylık olarak ödenmeye başlanmıştır.

 8. Merhaba ben askerliğimi bitirdim ama bu başvuruyu yapmadık yinede alabilirmym bitirdiğim için

  1. Merhaba
   Asker ailelerine yardım ödemesi sadece askerliğini yapacak olan bireyin askerliği esnasında yapılmaktadır.

 9. Merhaba bana asker ailesi maasi olarak 275 tl yatmis 2 ay olmadan 275 tl yi ptt ye gidip cekebiliyor muyuz

  1. Merhaba
   Adınıza ödeme çıkmış gidip çekebilirsiniz.

 10. Merhaba Asker ailesine ne kadar maas veriliyor birde esim eylul 7 de askere gitti eylulun 16 basvuru yaptim ne zaman onaylanir

  1. Merhaba
   Asker ailesine yardım miktarı 2 ayda bir olmak üzere 500TL’dir. Ayrıca askere giden bireyin 18 yaşından küçük çocuğu bulunması durumunda aylık ekstra olarak 100TL eğitim parası ödemesi de yapılmaktadır. En kısa sürede onaylanacaktır. Tarafınıza bilgi paylaşımı yapılır.

 11. Merhaba eşim askere gidecek ama kiradayız sadece üstümüzde 10 bnliralik tarla var bize verirler mi başvuru yapsak.

  1. Merhaba
   Başvuru yapmak için Vatani görevini yapan er ya da erbaş evli ise eşinin çalışmıyor olması veya herhangi bir sabit gelirinin bulunmuyor olması ve ihtiyaç sahibi olması gerekmektedir.

 12. Ne zaman kayıt yaptırmanız gerekiyo eş askere gidince?Acemi birliğine gidince mi usta birliğine gidince mi?

  1. Merhaba
   Eşiniz birliğine teslim olduktan sonra yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 13. Benim evimin kirası 1500 tl elektrik su doğalgaz 500 tl ben nasıl askere gideyim evde 1 tane çoğum ve eşim var kim bakacak kimse düşünmüyo ülke ne halde 500 tl 100 tl yardım edecekmiş köyde yaşasak yetmiyo be yazıklar olsun millet aç kardeşim kiminin çocuğu var kiminin ailesi bakmakla yükümlü olduğu neden dusunulmuyo.

 14. Merhaba eşim askere gidecek ama ben ikamet ettiğim şehirde değilim şu an burada da başvuru yapabilir miyim

  1. Merhaba
   ikamet ettiğiniz yerden bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru sağlayabilirsiniz. İkametinizi bulunduğunuz yere aldırırsanız oradan da başvuru sağlayabilirsiniz.

 15. Merhaba ben asker eşiyim,benim maaşım onaylandı fakat daha almadım,benim sorum yeni askerlik sistemi ile bizlere asgarî ücret verilecekti bu konu ile ilgili bir bilginiz varmı

  1. Merhaba
   Durum ile ilgili henüz resmi gazetede yayınlanan bir ilan yoktur.

 16. Merhaba benim eşim bu ayın 18 inde askere gidecek bir yaşında kızım var ve ben hamileyim asker eşine yardım parası alabiliyormuyum birde sosyal güvenlikten yararlabilir miyim

  1. Merhaba
   Eğer vatani görevini yapan er ya da erbaş evli ise;
   Askerin eşi adına ikametgâh ilmühaberi,
   Askerin eşinin nüfus cüzdanı,
   Çocuğu ya da çocukları varsa çocuğunun ya da çocuklarının nüfus cüzdanı,
   Kirada oturuyor ise kira kontratının fotokopisi,
   Tam kapaklı karton dosya ve
   Evlenme cüzdanı aslı
   Tüm bu evraklar ile birlikte asker aile yardımı dilekçe örneği doldurularak ilgili belediye başkanlıklarına ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İl veya ilçe vakıf müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.
   18 yaşından küçük çocuklarınız için sosyal güvenlikten faydalanabilirsiniz.

 17. kardeşim askerde,resmi evlilik yapti ama eşi yapancı uyruklu,3yıllık oturumu var,yakında da doğum yapicak,asker yardimindan yararlana bilirmi?yada cocuk dogunca cocuga mi para verecek devlet?

  1. Merhaba, anne yada babanın Tür Vatandaşı olması durumunda yardım alabilir

 18. Başvuru, Mütevelli Heyeti günü girilmiş olup heyet tarafından görüşmeden sonra kayıt girilecektir. Bu ne anlama geliyor bu ne kadar sürer

  1. Merhaba, başvurunuz komisyon toplantısının olduğu gün yapıldığı için bir sonraki komisyon toplantısında görüşülecek

 19. oğlum 6 aydır askerde bn 2019 bşında yani ocak ayında oğlum gittikten 4 ay sonra başvurdum toplam 6 aylık mı yatacak 2 aylık mı geriye dönük yatacakmı yanı saygılar

  1. Merhaba, ödeme başvuru tarihinden itibaren yapılır.

 20. Merhaba askerim kuzey Kıbrısta askerlik yapıyor maddi durumda iyi olmadığı için izin kullanamıyor uçak ücretlerini devlet karşılıyor mu acaba

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba, ödemeler bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Ay içinde ödemeniz yapılır

 21. Merhaba benim eşim asker ve yeni dogan bebeğimiz var sağlık güvencemiz yada bir gelirimiz yok ne gibi yardımlar alabilirim devletten

  1. Merhaba, asker eşlerine verilen yardımlar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 22. Merhaba Eşim SSK’lı Asgari Ücret İle Çalışıyor Evim Kira 2 Çocuk Okutuyorum Büyük Oğlumda 1 Aylık Asker Bende Asker Yardımından Yararlanabiliyormuyum ?

 23. Muhtaç asker ayligi kurban bayramindan sonra yatacagi soylendi ama yatan birsey yok.odeme süreleri hakkinda bilginiz var mi? Ne zaman yatar

  1. Merhaba, muhtaç asker aylığının ödemesi yapılacağı söyleniyor fakat şu an için verilmiş olan gün yok

 24. Asker ailelerine biraz daha saygı istiyorum lütfen asker yardımı için yapacağınız yardım için baskın gibi keşif şartmı

  1. Merhaba, ailelerin durumları kontrol edilerek hazırlanan rapor sonucunda yardımlar yapılıyor.

  1. Merhaba, başvurunun onaylanmasını takiben 15 gün içinde ödeme yapılıyor genelde.

  1. Bende başvurdum oglum asker şimdi baktım 275 yatmis nicin acsba

  2. Merhaba, asker ailelerine o miktarlarda ödeme yapılıyor

 25. Merhaba asker eşi ve çocukları için yardım parası alıyorum ilk ay 825 TL çıktı 2 çocuğur var ama 2 ay sonra yani bu ay 550 TL yatmış çocuklara yatmamış ne yapmam gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu