Bilgi Arşivi

Asker Çocuğu Yardımı nedir?

Vatani görevini yapmak için askere giden erkek bireylerin eşleri, annesi, babası ve çocuğu için özel olarak hazırlanan bir yardım programına asker çocuğu yardımı adı verilmektedir. 2013 yılında başlatılan bu yardım programına 2015 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çocuk yardımı da eklenmiştir. Burada amaçlanan muhtaç olan insanların evde çalışan olmadığı zaman kendilerini idare etmeleri amacıyla geçimin sağlanmasına olanak verilmesidir. Aylık olarak adlandırılmasının nedeni düzenli olarak verilmesidir. Asker çocuğu yardımı nedir? Sorusuna bu şekilde kısaca cevap verebiliriz. Bu asker çocuğu maaşının nasıl alınacağını ve asker çocuğu maaşının ne kadar olduğu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Asker Çocuğu Yardımı

Asker çocuğu yardımı askerlik görevi süresince devam etmektedir. Uzun dönem bir er için ailesi bu maçı 12 ay boyunca alacaktır. Maaş ödemeleri her iki ayda bir yapılmaktadır. Ve hak edenlere ödemeler PTT şubeleri üzerinden yapılmaktadır.

Anne, baba ve eşler 250 TL olarak ödeme almaktadır. Çocuklar ise 100 TL olarak ödeme yapılmaktadır. 2 ayda bir ödeme yapıldığını göz önünde bulundurursak PTT şubelerine isimlerine her ödeme 500 TL ve 200 TL şeklinde olacaktır. Çocuk babasının askerlik başlangıcı ile bitiş tarihine kadar almaya devam edecektir. Bu aylığı çocuğun gidip kendisi alması gerekiyor. Bu aylık anne, dede ve babaanneye verilmemektedir.

Çocukların bu maaşı alması için gerekli olan bir şart bulunmaktadır. Oda askerlik görevini yapan kişinin eşinin muhtaç aylığı alıyor olması gerektiğidir. Bu aylığı almayan kişilerin çocuklarına bu yardım yapılmamaktadır. Bu maaşı almak için her il ve ilçe de bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir yazılı dilekçe ile yapılması gerekmektedir. Kaymakamlık çatısı altında bu kurumlar görevini yerine getirmektedir.

Diğer koşullar arasında yaşanılan evin belirli 3294 sayısı kanun kapsamında bulunması gerekiyor. Ayrıca ailenin toplam gelirinin asgari ücretin altında olması da gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren insanların başvurularına olumlu yanıt verilmektedir. Daha yüksek durumda olanlar içinse genelde başvuru olumsuz sonuçlanmaktadır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Askerlik 6 aya düştü ya peki asker ailesine verilen maaşlar nasıl olacak hala 12 ay mi verilecek yoksa 6 ayı tek mi?

  1. Merhaba
   Askerlik maaş ödemesi askerin görev süresi boyunca verilmektedir.

 2. Benim iki çocuğum da asker.bununla ilgili devlet yardım yapıyor mu?teşekkürler

  1. Merhaba, zorunlu askerlik hizmeti ise evet. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

  1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek asker eşi maaşı için talepte bulunabilirsiniz.

  1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edin kanun kapsamında yararlanma imkanınız olup olmadığına yetkililer karar verir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu