Maaş Yardımı

Asker (Er-Erbaş) Ailelerine Para Yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir çalışma zorunluluğu başlattı. Bu çalışma zorunluluğu askerde olan er ve er-başların ailelerine maddi anlamda yardımcı olmak amaçlı yardım yapılmasıdır.  İlk olarak  “2014” yılında yapılan çalışma sonucunda böyle bir karar verilmiştir. Amacı çocukları askerde olan ailelerin ihtiyaçlarını karşılayarak mağdur edilmemeleri için yardım etmektir.

Asker Ailesine Para Yardımı Ne Kadardır?

Asker ailesine para yardımı, 270 TL  olarak yapılmaktadır. 2 ayda bir toplam 540 TL olarak yapılan bu ödeme, parayı almaya hak kazanan kişinin PTT hesabına yatmaktadır. İhtiyaç sahibi asker ailelerine yapılan destek, askerlik boyunca devam etmektedir. Askerlik türüne göre 12 ay yapana  12 ay, 6 ay yapana 6 ay verilmeye devam etmektedir.

Asker ailesine para yardımı, 270TL  olarak yapılmaktadır. 2 ayda bir toplam 540TL olarak yapılan bu ödeme parayı almaya hak kazanan kişinin PTT hesabına yatmaktadır. İhtiyaç sahibi asker ailelerine yapılan destek askerlik boyunca devam etmektedir. Askerlik türüne göre 12 ay yapana  12 ay, 6 ay yapana 6 ay verilmeye devam etmektedir.

Asker Ailesine Para Yardımına Kimler Başvuru da Bulunabilir?

Asker olan kişinin eşi, anne veya babası, çocukları kız veya erkek kardeşleri asker yardım parası başvurusunda bulunabilirler. Askerlik görevini yapacak olan kişinin evli ise eşi değilse annesi, annesi vefat ettiyse babası şeklinde parayı almaya hak kazanacaktır.

Asker Ailesine Para Yardımı İçin Başvuru Yapmalı Mıyım?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü aracılığı ile kaymakamlığa bağlı olan ilçeler de veya büyük iller de bulunan  “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” ve Belediyelere başvurulması yeterli olacaktır. Gerekli araştırma ve incelemeler yapıldıktan sonra bir problem yoksa kurum durumunuzu onaylayacaktır.

Asker Ailesine Para Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü aracılığı ile kaymakamlığa bağlı olan ilçeler de veya büyük iller de bulunan  “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” ve Belediyelere başvurulması yeterli olacaktır. Gerekli araştırma ve incelemeler yapıldıktan sonra bir problem yoksa kurum durumunuzu onaylayacaktır.

asker esine maas
asker esine maas

Asker Ailesine Para Yardımı Nasıl Başvurulur?

Birinci konu olarak eğer asker kişi bekar ise ve ebeveynlerinin maaş gibi (anne ve baba) sosyal bir güvenceleri söz konusu değilse “Vakıf Mütevelli Heyeti” diye tabir ettiğimiz bir heyet vasıtası ile kararın olumlu olması sonucu askerin yardım parası anneye verilmektedir. Eğer evli ise heyet tarafından öncelikli olarak para eşe verilir.

İkinci konu olarak eğer asker kişi evli ise yardımdan faydalanacak olan kişi evli olduğu eşidir. Asker olan kişi eğer evli değil de bekar ise yardımdan sadece annesi yararlanabilmektedir. Anne vefat etmiş yani hayatta değilse askerlik yardım parası babaya verilmeye uygundur. Maaşı baba alabilir.

2018 SGK Askerlik Borçlanması

2018 Asker Harçlığı Ne Kadar?

Asker Ailelerine Para Yardımı 2018

Kanuna göre (2022 Kanunu) Yaşlılık-Engelli maaşı alan ve oğlu veya eşi askerde olan bireyler bu istisnai durumdan faydalanabilirler.

Asker Ailesine Para Yardımı Ne Kadardır?

2 aylık 500TL şeklinde düzenli periyotlarla ödenen para aylık olarak düşünüldüğünde 250TL’ye gelmektedir. Bu parayı PTT hesaplarınıza yatırıldıktan sonra istediğiniz zaman alıp kullanabilirsiniz.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok. Zor. Durumdayım mi. Yardim istiyorum asker. Oğluma. Para. Gönderemiyorum. Sadece. Ona. Göndermek. İçin. Lütfen. Bana yardımcı. Olursanız. Sevinirim

    1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek asker aileleri yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu