Asker Eşine Kira Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?

Askerlik görevi ülkemizde tüm erkekler tarafından mecburi olarak yapılan bir hizmettir. Birçok insan bu görevi layıkıyla yerine getirmek için isteyerek askere gitmektedir. Ancak bu erkeklerin tamamının eşlerinin maddi açıdan durumları iyi olmadığı geçinmekte zorluk yaşayabiliyor. Bu konuda yapılan bir düzenleme ile birlikte askerlerin eşlerine, anne, baba ve çocuklarına maddi yardım sağlanmaktadır. Bu düzenlemeler sayesinde asker eşine kira yardımı altında olmasa da bir finansal yardım sağlanmaktadır.

Alınacak yardımı ise istedikleri noktaya rahat bir şekilde harcama hakları bulunmaktadır. Bu ister barınma ihtiyaçları olsun isterse de farklı ihtiyaçlarını karşılamak için olsun fark etmiyor. Bununla ilgili kanun içinde bir sınırlama bulunmamaktadır.

Asker Eşine Yardım Başvurusu

Asker ailelerine yapılacak yardımın belirli bir sıralaması bulunmaktadır. Öncelik eşlere verilmiştir. Asker evlenmemiş ise ikinci olarak anne gelmektedir. Annede dünyada değilse baba bu yardımı almaya hak kazanır. Eşlerin başvurularını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gerekli şekilde yapması gerekiyor.

Kira yardımı için sizden hiçbir evrak istenilmediğini eklememiz gerekiyor. Sadece kimlik kartınız ile birlikte başvuru yapabilirsiniz. Bu başvurunun ardından mütevelli heyeti tarafından başvuruyu yapan kişinin gerekli incelemeleri yapılacaktır. Hak ihlal edilmemesi için yapılan bu incelemenin ardından kime yardım edileceği ya da edilmeyeceği belirlenebilir.

Muhtaç Asker Ailesi Para Yardımı Başvurusu

SGK Askerlik Borçlanma Hesaplaması ve Ödeme Yöntemi

Asker Eşine Maaş Sorgulama

Asker Eşi  Yardımı Ne Kadardır? Nasıl Alınır?

Alınacak olan yardım iki aylık aralıklar ile verilmektedir. Bu yardım askerlik görevini yerine getiren kişinin görevi süresince deva edecektir. 275 TL olarak belirlenen bu yardım her iki ayda hesaplara 550 TL olarak yatacaktır. Alınacak toplam yardım miktarı 3300 TL olacaktır.

Asker eşine kira yardımı ile ister yukarıda söylemiş olduğumuz gibi kiranızı ödeyebilir isterseniz de farklı bir işiniz için harcama yapabilirsiniz. PTT şubesine açılan olan hesap ile adınıza yatırım gerçekleşecektir. Kimlik numaranız ile bir PTT şubesine giderek yatırım işleminin ardından maaşınızı çekebilirsiniz. Maaş dememizin nedeni yardımın düzenli bir şekilde yapılıyor olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum
  1. Selam aleykum benim eşim 30.07.2021 de askere teslim oldu yanında götürecek parası yoktu bende kiraciyim faturalarim kiram geldi oduyemiyom bna iş verin yardım verin ihtiyacım var durumum yok allah rızası için yardim edin sayın bakanim SAYIN yetkilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu