Sosyal Yardım Platformu

2019 Askerlik Borçlanması Şartları Nelerdir, Borçlanma Ne Kadar?

2019 Askerlik Borçlanması Şartları Nelerdir, Borçlanma Ne Kadar?

2019 Askerlik borçlanması sigortalı erkeklere özel olarak verilen, en önemli haklardan bir tanesidir. Erkeklerin er ya da erbaş olarak geçen süreleriyle, yedek subaylık için hazırlık süreleri kapsamında borçlanma yapmaları mümkün olmaktadır. Askerlik borçlanması ile hak edilen borçlanma sayesinde erken emeklilik fırsatı yakalanabilmektedir.

Askerlik Borçlanması İçin Şartlar Nelerdir?

İlgili kanun kapsamında erkek sigortalılar askerde er ya da erbaş olarak geçirdikleri süreyi, bunun yanı sıra yedek subaylık için hazırlık sürelerini borçlanması mümkündür. Bu hakkın verilmesinin sebebi, erkek sigortalıların askerlik dönemlerinde sigortasının yatmaması ve bu sebeple yaşadığı mağduriyeti gidermektir.

Tanınan bu hak sayesinde erkek sigortalılar askerlik yaptıkları süre ne kadarsa o kadar sigorta primi yatırarak erken emeklilik için ciddi bir fırsat yakalayabilmektedir. Askerlik borçlanması şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) kapsamında askerlik borçlanması tutarları her 6 ayda bir yenilerek, değişiklik göstermektedir.
 • Askerlik borçlanması güncel asgari tutar üzerinden hesaplanmaktadır.
 • Erkek sigortalının askerlik yaptığı süre kapsamında dilediği kadar borçlanma yapabilmesi mümkündür. Yani erkek sigortalı 18 ay askerlik yaptıysa, dilerse 18 ay dilerse 10 gün borçlanabilmektedir.
 • Askerlikten muaf olan ya da askerliğini yapmayan erkek sigortalılar, askerlik borçlanmasında faydalanamamaktadır.
 • Askerliğin er ya da erbaş olarak yapılmış olması gerekmektedir.
 • Askerlik borçlanmasına dahil edilebilecek süreler içerisinde yedek subay hazırlık okulunda geçen sürede eklenebilmektedir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması başvurusu SSK (4A) ve BAĞ-KUR (4B) sigorta kapsamında olanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine yapılmalıdır. Emekli Sandığı (4C)’na bağlı olanlar için ise başvurular, çalıştıkları kuruma yapılabilmektedir. Borçlanma başvurusunda gerekli olan belgeler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Askerlik borçlanması için başvuru formu (SGK’dan alınabilmektedir.)

Başvuru sırasında evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi oldukça önemlidir. Bu durum başvurunun sonuçlanma süresini doğrudan etkileyecektir. Başvuru sonrasında gerekli işlemlerin tamamlanma süreci kurumun yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Başvuru değerlendirmesi yapıldıktan sonra, ilgili erkek sigortalıya askerlik borçlanması için ödemesi gereken prim için 30 gün süre verilmektedir.

4/A Askerlik Borçlanması Başvurusu Online Olarak Nasıl Yapılır?

Eski ismiyle SSK, yeni ismiyle 4A olan sosyal güvence için askerlik borçlanması başvurusu online olarak yapılabilmektedir. Online başvuru için E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Bu başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kişiye özel en uygun kimlik doğrulama yöntemi seçilerek, sisteme giriş sağlanabilmektedir. Bu yollar;
  • E-Devlet şifresi ile kimlik doğrulama
  • Elektronik imza ile kimlik doğrulama
  • C kimlik kartı ile kimlik doğrulama
  • Mobil imza ile kimlik doğrulama
  • İnternet bankacılığı aracılığıyla kimlik doğrulama
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sırayla adımlar takip edilerek, başvuru işlemi yapılabilmektedir.

4B Askerlik Borçlanması Başvurusu Online Olarak Nasıl Yapılır?

Eski adıyla BAĞ-KUR, yeni adıyla 4B olan sosyal güvence için askerlik borçlanması başvurusu, 4A sosyal güvencesinde olduğu gibi E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4b-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine girildikten sonra aynı adımlar izlenerek başvuru tamamlanabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması sorgulama işlemi hem online olarak hem de telefon aracılığıyla yapılabilmektedir. Telefon aracılığıyla sorgulama yapılabilmesi için Alo 170 aranmalıdır. Alo 170 SGK ile ilgili tüm soru ve şikayetlerinizde hizmet veren bir kurumdur. Dilerseniz www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak, online olarak da sorgulama yapmanız mümkündür. Bu sorgulama için ‘Canlı Destek’ bölümüne giriş yapılması gerekmektedir. Burada ilgili danışmanlarla yazışarak, ihtiyacınız olan tüm bilgileri alabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması İçin Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sigortalıların veya hak sahiplerinin prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın yüzde 32’si üzerinden hesaplanmaktadır. Bu hesaplama, borçlanılmak istenilen dönemde geçerli prime göre esas günlük kazancın alt ve üst sınırlarından yapılmaktadır.

Askerlik Borçlanması Tutarları Ne Kadardır?

Askerlik borçlanması tutarları askerlik yapılan süre kadar yapılabilmekte ve buna göre değişiklik göstermektedir. Askerlik yapılan sürelere göre hesaplanan borçlanmalara göre yaklaştı olarak belirlenmiş tutarlar;

 • 1 ay askerlik yapan kişilerin askerlik borçlanmalarında en düşük tutar 700 TL’dir.
 • 12 ay askerlik yapan kişilerin askerlik borçlanmalarında en düşük tutar 7 bin 500 TL’dir.
 • 6 ay bin TL’dir. Askerlik yapan kişilerin askerlik borçlanmalarında en düşük tutar 4
 • 18 ay askerlik yapan kişilerin askerlik borçlanmalarında en düşük tutar 11 bin 500 TL dir.
 • 20 ay askerlik yapan kişilerin askerlik borçlanmalarında en düşük tutar 13 bin TL dir.

Erken emeklilik sahibi olmak isteyen kişilerin askerlik borçlanması yaparak bunu gerçekleştirmeleri mümkün olmaktadır. Kişiler askerlik süre yaptıkları zaman dahilinde diledikleri şekilde tam veya kısmı olarak askerlik borçlanması yapabilirler. Askerlik borçlanması yapanlar için emeklilik yaşı belirlemeleri;

 • İlk sigorta başlangıç tarihi
 • Askere gidiş tarihine göre yapılan hesaplamalarla belirlenmektedir. Askere gitmeden önce sigorta sahibi olarak işe başlamış olan kişilerin emeklilik yaş kriterleri avantajlı olmakta ve prim gün sayısında eksikleri olanlar için de gün tamamlama fırsatı bulunmaktadır.

Askerlik Borçlanmasının Avantajları Nelerdir?

Askerlik borçlanması avantaj olarak erken emekliliğin kapısını açmaktadır. Bilhassa 2000 yılı öncesinde sigorta başlangıcı olanlar için askerlik borçlanması hem prim günü hem de yaş kriteri için avantaj sağlamaktadır. Erken emekli olmak isteyen sigortalı erkekler için, askerlik borçlanması büyük avantaj oluşturmaktadır.

Askerlik Borçlanmasının Dezavantajları Nelerdir?               

Askere gidilmeden önce sigortalı olunması durumunda, askerlik borçlanması yaş kriteri için bir avantaj sağlamamaktadır. Sigortalı erkeğin emekli olabilmek içi yeterli sayıda prim günü varsa ve askerlik borçlanması emeklilik yaşına herhangi bir etki etmiyorsa borçlanma yapmak dezavantajlı bir durum oluşmaktadır. Böyle bir durumda emeklilik aylıklarının artmasına değil, düşmesine bile sebep olabilmektedir. Askerlik borçlanması dezavantajı; emeklilik için şartlara fayda sağlamadığında, emekli maaşının düşmesine sebep olmasıdır.

18 Yaş Öncesi Sigortalılığın Önemi Nedir ?

SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 101 YORUM
 1. Kadir dedi ki:

  Merhaba
  -Doğum tarihim: 25.03.1969
  -Bağkur başlangıç: 04.09.1992
  -Bağkur bitiş: 2017 ( 9000 küsür pirim günüm var)
  -Askerlik başlangıç tarihim: 02.03.1989
  -Askerlik bitiş tarihim: 02.09.1990 (18 ay)
  Pirim günümü ve yılımı doldurdum ancak yaşa takıldım. Benim sorum emekliligimi 1 yıl geri çekmek için kaç gün yada kaç ay askerlik borçlanmam gerekiyor. Ne zaman emekli olabilirim? Teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Verdiğiniz bilgilere göre emeklilik yılınız 2022 olarak gözükmektedir. Bağlı olduğunuz SGK müdürlüğünden sorgulatma yapınız. Kurum kayıtları esastır.

 2. hasan dedi ki:

  merhaba
  24 /07/1961 doğumluyum.
  1981-1983 askerlik borçlanma.
  1991–1993 tarihlerinde hollandada siğortalı çalıştım.
  2010–2016 yılları ssk lı çalıştım yurtdışı borçlanması yapsam
  ilk işe giriş tarihim hollanda .
  ne zaman emekli olurum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Verdiğiniz bilgilere göre 5,5 yıl SGK’lı olarak çalışmanız gerekmektedir. SGK İL Müdürlüğüne giderek bilgilerinizi teyit ettiriniz. Emeklilik işlemlerinde kurum kayıtları esastır.

 3. Ferhat durmus dedi ki:

  1976 dogumluyum 2003 sigorta girisim 1996 .97. 18 ay askerlik yaptim askerlik borclanmasi emeklilik tarihimi degistirirmi nezaman emekli olabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Vermiş olduğunuz bilgiler eksik olduğu için belirlenen emeklilik yaşınız 60 olmaktadır. Emeklilik sorgulama işlemlerinizi bağlı olduğunuz İlçe SGK müdürlüğüne yaparak kurum kayıtlarına göre öğrenebilirsiniz.

 4. Selim oğuz dedi ki:

  01 haziran 1991 ssk girişim var.26 şubat 1969 doğum tarihim.ssk’da (01.06.1991-01.02 1995 ) tarihler arası 251 günüm var.01 şubat 1995 bağkur başlangıcım var,bu güne kadar aralıksız prim ödemem var.sigorta başlangıcım askerlikten sonra 1989 aralık ayında askere gittim.askerlik borçlanması yaparsam emekli olma hakkım nezaman ,yapmaz isem nezaman emekli olurum.katkılarınıza teşekkür ederim.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda emekli olmanız için 2 yıl 7 ay gibi biz zamanınız var fakat kesin bilgi için kurum kayıtları esastır. Bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne giderek talebinizi iletebilirsiniz. Sigorta başlangıcınız askerliğinizi yaptıktan sonra olduğu için sigorta ödemeniz emekliliğinizi öne çekmez sadece eksik gün ödemesi yapabilirsiniz.

 5. Ahmet dedi ki:

  Merhaba
  17.12.1967 doğumum
  01.05.1992 sigorta baslangıcım
  7747 gun primi
  1987 askere gidişim
  Ne zaman emekli olurum askerlik de yatırsam

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Verdiğiniz bilgilere göre 16.12.2020 tarihinde emekli olabilirsiniz. Dilerseniz askerlik sürenizi ödeme yaparak emekliliğinizi öne çekebilir, bağlı bulunduğunuz SGK İlçe Müdürlüğüne giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Ahmet dedi ki:

   Bu askerlik üçretni yatırsam ne zaman emekli ola bilirim hersey için teşekkür ederim ilginiz icin

  3. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK İlçe Müdürlüğüne giderek detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Emeklilik işlemleriniz için kurum kayıtlarınızı da karşılaştırma yapmalısınız.

 6. Fatih KILIÇ dedi ki:

  Merhaba. Ben 30 gün borçlanma yaptım. Sigorta başlangıç tarihi 22 09 1999 bu tarihten 30 gün önceye çekmezmi girişi. E devlet ten baktım 21 01 1999 a çekmiş. Bir gariplik var. Eylül ayından 30 gün önceye çekseydi günümün gerisini borçlandıgımda 57 yaşına çekecekti fakat şimdi 58 e yabi oldum ne yapmalıyım. 22 09 1999 dan 30 gün önceye çekmek için

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK İlçe Müdürlüğüne giderek destek almalısınız. Emeklilikle ilgili kurum kayıtları esastır.

 7. münir dedi ki:

  askerden önce ve askerdeyken bağkurluydum askerlik borçlanması yapa bilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanması yapabilmeniz için o süreçte sosyal güvencenizin olmaması gerekmektedir

 8. Zafer dedi ki:

  26.08.1986 doğumluyum.haziran2003 sigorta girişliyim. 2009Aralık ayında askere gittim.15ay askerlik yaptım. Şuan prim gün sayısı 3436.askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigorta girişiniz askerlikten önce olduğu için askerlik borçlanmanız priminizi artırır. Askerlik borçlanması süre olarak etki etmediğinden 58 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 9. Hakan dedi ki:

  Sigorta giriş 15.02.1999
  Doğum tarihim 16.05.1975
  Askerligi 1995-1997 tarihleri arasında yaptım. Şu an 5446 gün prim var. Emeklilik yaşım 58(2033) emeklilik yaşımı 2 yaş yani 56 yaşına cekebilirmiyim. Cekebilirsem kaç ay askerlik borçlanması yapmam gerekir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigorta başlangıcınız askerlikten önce olduğu için yapacağınız borçlanma sadece gün priminizi yükseltir

 10. Bahattin dedi ki:

  Selam ben 22 06 1970 doğumluyum 01 02 1987 ssk baslangicim 4733 gün prim ödemem var 1990 1992 yılları arasında askerlik yaptım askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanması yaparak yada çalışarak gün priminizi 5400’e tamamlamanız gerekmektedir. Gün priminizi tamamlayarak 51 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 11. Bahattin dedi ki:

  01 02 1987 ssk girişim ve 4733 gün SSK prim ödemem var 1990 1992 yılında 18 ay askerlik yaptım askerliğimi borçlanarak ne zaman emekli olabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 1999 yılı öncesi sigorta başlangıcınız olduğu için emekli olma yaşınız 51 Gün priminizi 5400’e tamamlayarak 51 yaşınızda emekli olabilirsiniz

 12. Samet dedi ki:

  1978 doğumluyum ssk girişim 2002 4100 günüm var
  1998 yılında askere gittim bunun tamamını mı borçlanırsam ssk girişimi 98 yılına alırım yoksa sadece belli bir kısmınıda borçlansam ssk girişim erkene alabilirim emeklilik için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, borçlanma süreniz kadar sigorta girişiniz geriye gider

 13. Hayri dedi ki:

  Merhaba 20/08/1969/Doğum tarihim 1989/1990/tarihler arasında 18 ay askerlik yaptım 01/01/1992 sigorta başlangıcım kaç ay askerlik borçlanması yaparsam bir yıl geri çeker

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar sigorta başlangıcınız geriye gider

 14. Hayri dedi ki:

  1989/1990tarihlerinde askerlik yaptım sigorta başlangıcm01/01/1992 kaç ay askerlik borçlanması yaparsam 1 yıl geri çeker

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, borçlandığınız süre kadar sigorta başlangıcınız geri çekilir

  2. Hayri dedi ki:

   Bunun bir hesabı oluyor bazı arkadaşlar üç ay yatırıp bir yıl geri çekiyor onun hesabını soruyum /20/08/1969 doğumluyum/1989/1990 tarihlerinde askerlik yaptım.sigorta girişim.01/01/1992

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanma süresi kadar sigorta girişi geri çekilmektedir

 15. Aykut dedi ki:

  Benim sgk girişim askerden sonra 2012 de.
  2010 da askere gittim.asker öncesinde girişim yok.
  Askerlik borçlanmasını nasıl yapmalıyım.sadece giriş erken olsun diye en düşük kaç gün ise o şekilde prim ödesem emekli maaşını etkilermi.
  Yada nasıl yapmam lazım maaşı etkilememesi için.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar sigorta girişiniz geriye gider.

 16. Hasan kaya dedi ki:

  1990 yılında 8 ay kısa dönem askerlik yaptım. İlk kez 1992 yılında devlet memuru olarak öğretmenliğe başladım. Halen devam etmekteyim. Pirin günümü fazlasıyla tamamladım. Ancak yaştan dolayı 2021 yılında emekli olabiliyorum askerlik süresinin 1 ayını borçlanırsam erken emekli olabilir iyim Bu arada 1968 doğumluyum. Saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar sigorta girişiniz geriye gider.

 17. Orhan Gazi AÇIKGÖZ dedi ki:

  Merhabalar 5/4/2001 SSK 4a girişim var ve hiç boşluk yok aktif olarak devam ediyorum 98/99 yılında 18 ay askerlik yaptım ve tamamını borçlanmayı düşünüyorum bana nasıl faydası olur,birde Ağustos 1993 staj sigorta numarası ile kayıtlıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,stajınızda sigorta ödemesi yapıldıysa başlangıç sayılır. Diğer sorunuzda ise askerlik sigorta girişinizden öncedir. Askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar sigorta başlangıcınız öne çekilir. 25 Yıllık sigortalılık sürenizi doldurduğunuzda emeklilik yaşınızı bekleyebilirsiniz

 18. Cumhur dedi ki:

  1997 de askerlik 18 ay Sigortalılık başlangıç 2002 Askerlik borclanmasi emeklilik yaşına etki eder mi ?. 1973 doğum tarihi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yapacağınız askerlik borçlanması kadar sigorta başlangıcınız geriye gider ve daha erken emekli olma hakkı elde edersiniz

 19. Uğur dedi ki:

  Selam
  03.06.1971 doğumluyum
  14.03.985 sgk girişim var
  5300 gün’üm var
  Askerlik borçlanması maaşımı nasıl etkiler
  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigorta girişiniz askerlikten önce olduğu için etkisi olmaz sizin gün priminiz de emeklilik için yeterli yaş şartınız var

 20. Akif kapdan dedi ki:

  Selamlar ben askerlik borçlanması yaptım 05.03.1995 sigorta baslangıcım var 15 ay 450 gün askerlik borçlanması yaptım sigorta başlangıç ım nasil olur. 25.05.1970 doğumluyum ne zaman emekli olurum tşkler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigorta başlangıcınız askerlikten sonra ise borçlandığınız süre kadar başlangıcınız geriye gider. Eğer sigorta başlangıcınız askerlikten sonra ise 5400 gün primini tamamlamanız durumunda 51-52 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 21. Ahmet Akgöllü dedi ki:

  Kolay gelsin 01.11.1971 doğumluyum
  01.01.1991 sigorta girişim var. Askerliğimi 1992 de yaptım. 8400 prim günüm var 2000 yılından önce 1670 prim günüme askerlik borcu 480 gün eklersem 2150 prim güne çıkıyor. Emekli maaşımı yükseltirmi Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gün priminiz yeterli. Yapacağınız askerlik borçlanmasının size herhangi bir katkısı olmaz, sadece gün priminizi yükseltir.

 22. Demir dedi ki:

  Merhabalar 05/12/2002 tarihinde sigortam başladı şuanki prim gün sayım 5720 %45 engelli raporum var 18 ay borçlanma ile emekliliğe hak kazanabilirmiyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Vermiş olduğunuz bilgiler neticesinde 3. derece Emeklilik şartlarınız dolmuş bulunmaktadır. Engeli 3. Derecede bulunanlar %40 ile %59 arasında engeli bulunanlar ise 20 yıl 4400 gün prim ile emekli olmaktadırlar. Bağlı bulunduğunuz SGK’ya giderek, elinizdeki verileri sunarak teyit ettiriniz.

 23. murat dedi ki:

  merhabalar Babam 01.10.1967 dogumlu sigorta baslangici 01.06.1991 girisli askerligi sigorta baslangicindan önce yaptigindan dolayi 18 ay askerlik borclanmaai yapip sigorta girisini 18 ay one cekip erken emekli olabilirmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 18 Ay Askerlik Borçlanması yaparak emeklilik tarihini öne çekebilirsiniz.

 24. yusuf bal dedi ki:

  01/01/1960 doğumlu 2005 sigorta başlangıcı nezaman emekli olabilir..

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 2005 sigorta başlangıcı olarak(arada boşluk yok ise) 2024 yılında emekli olabilirsiniz.
   Sunulan bilgiler verdiğiniz bilgiler doğrultusunda çıkan sonuçtur. Kesin sonuç için bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne Kimlik ile giderek gerçekleştirebilirsiniz.

 25. ümit dedi ki:

  merhaba,
  22.08.1998 ile 1.02.2000 18 ay askerlik yaptım. 9.09.1999 yasasın dan askerlik borçlanması yaparak faydalanabilir miyim? sigorta başlangıcımı geriye çekebilir miyim ne kadar borçlanmam gerek 10 ay yeterlimi dır. çok teşekkür ederim..

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sigorta başlangıcınız askerlik bitim tarihinden sonra ise geri dönük ödeme yapabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler eksik olduğu için kimliğiniz ile birlikte bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne giderek tüm detayları alabilirsiniz.

 26. Şükrü demir ezen dedi ki:

  Kolay gelsin 01. 11.1999 sigorta başlangıç var 2001 2003arası askerliğini yaptım askerlik borçlanması yaparsam ne olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigorta başlangıcınız askerlikten önce olduğu için emekliliğinize etkisi olmaz sadece gün priminiz artar

 27. ismail gürkan dedi ki:

  01.06.1987 4A sigortalıyım 21.07.1997 ile 22.03.1998 arasında askerlik borçlanırsam emekli maaşıma etkisi ne olur artar mı düşer mi askerlik haricinde primlerim aralıksız yatmış durumda saygılar teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigorta başlangıcınız askerlikten sonra ise ödediğiniz prim kadar başlangıcınızı öne çeker. Başlangıcınız önce ise gün priminizi artırır.

 28. Mehmet Hanifi dedi ki:

  Merhaba,
  21.10.1962 doğumluyum.
  06.08.1980 SSK sigorta başlangıç
  SSK’dan toplam 2035 gün primim mevcut
  SSK primlerinin 960 günü son 7 yıla ait
  1075 günüm ise 1980-1986 arası
  4c kamuda 974 gün primim var
  Toplam prim günü 3009
  05.03.1982 ile 05.11.1983 20 ay askerliğim var
  Borçlanmayı yaptığım zaman 2006 yılında 3600 gün ve 15 yıllık sigortalılık şartlarını sağlamış olacağım.
  Askerlik borçlanması yapıp 3600 günden emekli olabilirmiyim. İlginize Şimdiden teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanması yaparak 58 yaşınızda 3600 günden emekli olabilirsiniz.

 29. Hanifi dedi ki:

  Merhabalar; 01.10.1967 doğumluyum 1987-1989 yılları arası 18 ay askerlik yaptım 01.07.2000 yılında Tarım Bağkurum (4/b) başladı. 6700 gün. Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim Kaç gün Askerlik Borçlanması yapsam avantajlı ololur. İhtimal çıkacak olan EYT den yararlanabilirmiyim. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, emeklilik için gerekli 5400 gün priminizi ödemiş ve 15 yıl şartını tamamlamışsınız. Prim ödemeyi durdurup 58 yaşınızı bekleyebilirsiniz. Askerlik borçlanması yapıp, 4,5 yıl daha prim ödeyerek 25 yıl şartınız tamamlayarak emekli olabilirsiniz. Yani prim ödemek suretiyle 1,5 yıl daha erken emekli olabilirsiniz.

 30. KADİR dedi ki:

  merhabalar 2002 de askere gittim 15 ay yaptım 2004 sigorta girişim borçlanma yaparsam emeklilik yaşında işe yararmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanması kadar sigorta girişiniz geriye çekilir. Yani 15 ay önce emekli olma imkanı sağlar

 31. Oktay ümit dedi ki:

  02.09.1968 doğumluyum.1988 yılında 18 ay askerlik yaptım.01.01.1990 yılında SSK girişim.Kac gün askerlik borçlanması yaparsam emeklilik yaşımı geriye çekebilirim.Askerlik borçlanması emeklilik maaşı mı yükseltir mi.Tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigorta başlangıcınız 1999 yılı öncesi olduğu için gün priminiz 5500 günü tamamlıyorsa borçlanma yapmanıza gerek gerek yoktur. Askerlik borçlanması yapsanızda yapmasanızda 52 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 32. Ö.GÜNDÜZ dedi ki:

  İŞE GİRİŞ :02/01/1990 ARA VERMEDEN GÜNÜMÜZE KADAR DEVAM EDİYORUM…
  DOĞUM :01.01.1966
  657 MEMUR
  EMEKLİLİKTE GÜNÜM DOLDU EMEKLİ OLAMADAN ÖNCE ASKERLİK BORÇLANMASI YAPARSAM İKRAMİYE VE E.MAAŞINDA HERHANGİ BİR OLUMLU VEYA OLUMSUZ BİR DURUM OLURMU.? TEŞEKKÜRLER

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanması gün priminizi yükseltir herhangi bir etkisi olmaz. Emekli ikramiyesi kurumda çalışılan süre üzerinden ödeniyor ve maaşta kurumdan alınan maaş üzerinden bağlanıyor.

 33. Mehmet dedi ki:

  Merhaba sigorta girişim 18 yaş tan önce 22 10 1989 sistemde görünen bu ama 1 /3/ 1996 tarihinden itibaren sayılıyormuş % 62 raporum var vergi indiriminden faydalanıyom askerlik ödemesinden 18 aylık askerlik yaptım bu askerlik ödemesinden vergi indirimi yapılıyormu bu ödersem emekli olabiliyormuyum şimdiki SSK günüm 3703

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sigorta yaşınızın 16 yıl 4 ay olması ve 3760 günden emekli olabileceğiniz gözüküyor, fakat bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne giderek güncel bir şekilde emeklilik hesaplatması yapmalısınız.

 34. Halil dedi ki:

  Merhaba 15.07.1991.ssk Giriş 4730 . Mevcut Prim eyt yasası çıkarsa inşallah 5000.gün primle emekli olurmuyum
  Yoksa 5600.primmi gerekir. Askerlik borçlanması avantaj sağlarımı teşekürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, EYT beklemenize gerek yok askerlik borçlanarak gün priminizi 5600 e tamamlayın ve 52 yaşınızda emekli olun

 35. Tarık dedi ki:

  Merhaba 2007 de askere gittim 15 ay yaptım ilk sigortam 2009 askerlikten sonra başladı sigortam budurumda askerligi borçlana biliyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerliği istediğiniz zaman borçlanabilirsiniz.

 36. yüksel dedi ki:

  Merhaba. 1965 doğumluyum. sigorta başlangıcım 1.7.1992 dır. 4a da 644 gün 4b den 1557 günüm var. askerlik borçlanması yapsam emekli olabilirmiyim. veya nasıl bir yöntem uygulamalıyım. teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Askere gitmeden önce sigorta başlangıcınız var ise emekliliğinizi geriye çekmez sadece ödeme yapabilir ve gün kazanırsınız. Ancak ödeme yaparak 3600 günü doldurduğunuzda ileri yaştan emekliliğe başvurabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır, bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne gidip bilgilerinizi teyit ettiriniz.

 37. Musa yılmaz dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin. 15.12.1975 doğumluyum 1995 yılında staj yaptım ssk numaram oradan var 1998 yılında askere gittim 5900 gün primim var askerlik borçlanması emeklilik yaşımı geriye çeker mi. Teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Staj başlangıcınız sigorta başlangıcınız olarak sayılmıyor. Askerden önce başka SGK’lı olarak çalışmanız varsa başlangıç tarihiniz o tarih sayılır. Eğer askerlik öncesi başka SGK’lı olarak çalışmışlığınız yok ise askerlik ödemesi yaparak emeklilik yaşınızı geriye çekebilirsiniz. Bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğüne giderek sorgulama yapmalısınız.

 38. murat dedi ki:

  meraba 1973 doğumluyum 1996 ssk girişim var askerlik başlangıcım 26/08/1993 dür 15 ay askerlik yaptım nekadar borclanırsam fayda sağlar ve emekli oldumda maas artışı olurmu askerliği ödeyince tşkler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanması gün primi sayınızı yükseltir maaşınızı yükseltmez. Sigorta başlangıcınızı geriye çeker ve 1,5 yıl önce emekli olmanızı sağlar.

 39. NEDİM DUMAN dedi ki:

  1991 yılı sigorta girişim var 540 gün askerlik yaptım askerlik borçlanması yaparsam emekli maasımda ne kadar artış olur.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Maaş ücretleri ile ilgili kuruma başvuru yapmanız gerekmektedir. Bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne gidebilirsiniz.

 40. Gökhan dedi ki:

  Merhaba 1981 doğumluyum sigorta girişim 29.07.2000 prim günüm 6245 günüm var %40 engelli raporum var ne zaman emekli olurum teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 4-A statüsünde emeklilik için (%40 engelli raporu olanlara) hizmet süresi 18 yıldır. Hizmet süreniz tamamladığında yani Defterdarlık tarafından hak etmiş olduğunuz 3. dereceden sakatlık indirimi günü geldiğinde sizi erken Yaşlılık emeklisi olursunuz. SGK’ya müracaat edip süreyi hesaplattırabilirsiniz.

 41. Hasan dedi ki:

  Merhabalar 03.12.1959 doğumluyum sigorta girişim 01.12.1991 prim gün sayım 2460 yirmi ay askerlik yaptım nasıl emekli olabilirim teşekkür ederim cevabınız için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanması yaptığınızda gün priminizi 3600’e tamamlayıp emekli olabilirsiniz.

 42. Tuncay dedi ki:

  Merhaba.05.05.1963 doğumluyum.1983 yilinda askere gittim.19.03.1993 tarihinde ilk sigorta girişim var .3702 gün primim var.askerlikten borclanma yapsam 60 yasindan once emekli olabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, askerlik borçlanması yaparak gün priminizi 5200 güne tamamlayıp emekli olabilirsiniz. 60 yaşınızı beklemenize gerek yok

 43. Eyyup dedi ki:

  Mrb 1980 dogumluyum sigorta girisim 1999 toplamda 3000gunum var yuzde 50 engelli raporum var ama 1yillik nezaman emekli olurum tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, malulen emekli olabilmek için raporun devamlı olması gerekir. 5400 gün priminizi tamamlayarak 54 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 44. Şükrü dedi ki:

  Öncelikle kolay gelsin benim dogum tarihim 20 04 1974 işe giriş tarihim 05 07 2001 %59 özürlüyüm ne kadar askerlik borçlanması yaparsam ve ne zaman emekli olurum saygılarımla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigorta girişiniz 2001 tarihi olduğu için III. Derece yani %59 raporla 19 yıl üzerinden 4240 gün prim şartına tabisiniz. Sigorta askerlik borçlanmasıyla birlikte gün priminizi 4240 güne tamamlayarak 2 yıl sonra emekli olabilirsiniz.

 45. Nedim dedi ki:

  Askerlik borçlanması için e-devlette başvuru sayfası var. O halde neden değişik kurumlara gidiyoruz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, e-devletten başvuru yapıp çıktısını alıyorsunuz ve bankaya müracaat ederek ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz.

 46. Hakan dedi ki:

  1971 doğumluyum sigorta girişim 25.11.1986 ssk girişim 1994 657 devlet memuru arada ssk var şuan 657 devlet memuru olarak calısmaktayım ssk lı olarak emeklılıgıme 9 ayım var emekli sandıgı olarak 7 sene 7ayım var istifa edip ssk lı olarak 2 sene çalışıp son 1,5 seneyi askerlik borçlanması olarak ödeyerek emekli olmam mümkünmü

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, SSK’dan emekli olabilmeniz için son SSüç buçuk yılı SSK’lı olarak çalışmanız gerekiyor. Askerlik borçlanması sadece gün primi sayınızı yükseltir SSK’lı sayılmazsınız.

 47. Ertuğrul dedi ki:

  Merhabalar öncelikle 03.02.1969 doğumluyum 09.05.1991 sigorta girişim var 7700 primim var. 18 ay askerlik yaptım 18 ayı yatırıp askerliği ödeyip yaşı geriye çekme sansım var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir ay askerlik borçlanması yaparak 1 yıl daha erken emekli olabilirsiniz. Gün priminiz yeterli olduğu için askerliğin tamamını ödemenize gerek yok. Askerlik borçlanmasını en az bir ay olmak üzere istediğiniz kadar yapabiliyorsunuz.

 48. Hüsamettin Ünal dedi ki:

  Askerliğimi 16 ay borçlanırsam 1 yıl geriye atıp 1 yıl erken emekli olabiliyorum. Sorum şu. Bu 1 yılın 6 ayını çalışıp emekli olmak istesem yine 16 ay mı borçlanmam gerekiyor yoksa 6 ay ödemem yeterlimi. Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sorunuza göre;
   Askerliğinizi 16 ay borçlandığınızda 1 yıl erken emekli olabiliyorsunuz.
   5510 sayılı kanuna göre askerliğinizi kısmi olarak borçlanabilirsiniz. Bir yıl askerlik borçlanması yaparak 6 ayda prim ödeyebilir yada askerliğin tamamını borçlanarak emeklilik için 6 ay bekleyebilirsiniz