SGK

2020 Askerlik Borçlanması Şartları Nelerdir, Borçlanma Ne Kadar?

2020 askerlik borçlanması, SGK kapsamında çalışan kişiler için mümkün olan erken emeklilik şansı yakalanabilecek bir fırsattır. Askerlikte geçirilen sürelerin emeklilik zamanında borçlanma yapılarak emeklilik şartlarının tamamlanması sağlanmaktadır. Askerlik borçlanması hem prim günü hem de doldurulması gereken yaş için katkı sağlar. Askerlik borçlanması hakkı elde edildiği durumlarda hak edilen süre istenildiği gibi olabilmektedir. Kişinin hakkım 24 ay ise 24 ay boyunca borçlanabilir ya da isterse 1 ay süresince de borçlanabilir. Bu durum kişinin emeklilik şartları için olan prim ve gün sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Askerlik borçlanması erkek sigortalılar için emekliliğe giden yolda büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Askerlik Borçlanması Yapılabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bir kişinin askerlik borçlanması yapabilmesi için bazı şartlara uygunluk göstermesi gerekmektedir. Bu şartlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir.

Askerlik borçlanması için gerekli şarlar aşağıdaki gibidir:
 • 4A (SSK), 4B (BAĞ-KUR), 4C (Emekli Sandığı)’ye bağlı olarak 5510 sayılı kanun kapsamında çalışan kişiler, kanun kapsamında çalışan sigortalı tüm erkekler ve isteğe bağlı sigorta ödeyenler askerlik borçlanması yapabilmektedir.
 • Askerlik borçlanmasının hangi sigorta kolu üzerinden yapılacağı, başvuru sırasında kişinin bağlı olduğu sigorta koluna göre değişir. Kişi askerlik borçlanması için başvurduğu sırada 4C’ye bağlı ise 4C üzerinden borçlanma yapabilir ve emekli olabilir.
 • Zorunlu olarak ödenmesi gereken sigorta süresini tamamlayan ve isteğe bağlı olarak sigortasını ödemeye devam eden kişiler askerlik borçlanması yapabilirler. Bu borçlanma sonrasında kişi yalnızca BAĞ-KUR tarafından emekli olabilmektedir.
 • Askerlik borçlanması başvurusundan sonra kişi askerlik borçlanması hakkı kazandıysa bir ay içerisinde ilgili borcu ödemesi gerekmektedir. Aksi durumlarda borçlanma iptal olmaktadır.
 • Askerlik borçlanması kabul edildikten sonra bir ay içerisinde tamamı ödenemez ise bir kısmı da ödenebilmektedir. Ödenen kısım üzerinden hesaplama yapılarak hak edilen kadar prim günü borçlanmaya dahil edilmektedir. Kalan kısım için borçlanma tekrar yapılmak istenirse başvurunun da tekrar yapılması gerekmektedir.
 • Er ya da erbaş olarak geçirilmiş olan ve yedek subay okulunda geçirilmiş olan süreler askerlik borçlanması kapsamına girmektedir.
 • İlgili kişinin vefatı durumunda hak sahipleri de başvuru yapabilmektedir.

Yukarıda sıralanan şartların sağlanması durumunda askerlik borçlanması yapılabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Tutarları Ne kadardır?

2020 yılı itibariyle askerlik borçlanması için bazı tutarlar belirlenmiştir.

Bu tutarlar aşağıdaki gibidir:
 • 150 Günlük Borçlanma Alt Limit: 4,708.80 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL ise)
 • 150 Günlük Borçlanma Üst Limiti: 30,607.20 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL ise)
 • 360 Günlük Borçlanma Alt Limiti: 11,301.12 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL ise)
 • 360 Günlük Borçlanma Üst Limiti: 73,457.28 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL ise)
 • 450 Günlük Borçlanma Alt Limiti: 14,126.40 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL ise)
 • 450 Günlük Borçlanma Üst Limiti: 91,821.60 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL ise)
 • 540 Günlük Borçlanma Alt Limiti: 16,951.68 TL (Beyan edilen aylık gelir 2,943.00 TL ise)
 • 540 Günlük Borçlanma Üst Limiti: 110,185.92 TL (Beyan edilen aylık gelir 19,129.50 TL ise).

Yukarıda belirtilen tutarlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş olup kişinin beyan ettiği aylık gelir ve gün sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Askerlik Borçlanması Başvurusunda Bulunabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Askerlik borçlanması başvurusu hem online olarak hem de kuruma yapılacak olan şahsi ziyaret ile gerçekleştirilebilmektedir. Askerlik borçlanması başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne müracaat edilmesi gerekmektedir. Başvuru sırasında istenen bazı evraklar bulunur.

Bu evraklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Askerlik borçlanma belgesi (SGK il müdürlüklerinden ya da internet üzerinden alınabilir),
 • İlgili askerlik şubesinden alınmış olan başvuru formu.

İlgili evraklar hazırlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’nde bulunan ilgili bölüme başvuruda bulunulabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Online Başvurusu İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Askerlik borçlanması başvuruları online olarak yapılabilmektedir ve bununla birlikte izlemesi gereken bazı adamınlar vardır. Online başvuru yapılabilmesi için https://www.turkiye.gov.tr/ sitesi kullanılmaktadır. e-Devlet sistemi üzerinde yapılacak işlemler için kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Askerlik borçlanması 4A ve 4B kapsamında yapılabilmektedir. 4A kapsamında askerlik borçlanması başvurusu için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

4/A Askerlik Borçlanması İçin TIKLAYINIZ

 • E-devlet sitesi üzerinden arama kısmına “Askerlik Borçlanması” yazılarak arama yapılmalıdır.
 • Çıkan sonuçlar içerisinden “4A Askerlik Borçlanması Başvurusu” seçilmelidir.
 • Kimlik doğrulama sayfası açıldığında e-Devlet şifresi girilmelidir. Şayet kişinin e-Devlet şifresi bulunmuyorsa alternatif kimlik doğrulama yöntemleri ile sisteme giriş yapılabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemi yapıldıktan sonra askerlik borçlanması başvurusu için ilgili ekran açılacaktır.
 • Açılan ekranda askerlik borçlanması ile ilgili form eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulmalıdır. Ardın gelen adımlar takip edilerek askerlik borçlanma başvurusu yapılabilmektedir.

4B kapsamın yapılacak başvurular için de bazı adımların izlenmesi gerekmektedir. Bu adımlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

4/B Askerlik Borçlanması İçin TIKLAYINIZ

 • e-Devlet üzerinden arama kısmına “Askerlik Borçlanması” yazılarak arama yapılmalıdır.
 • Çıkan sonuçlar içerisinden “4B Askerlik Borçlanması Başvurusu” seçilmelidir.
 • Kimlik doğrulama sayfası açıldığında e-devlet şifresi girilmelidir. Şayet kişinin e-Devlet şifresi bulunmuyorsa alternatif kimlik doğrulama yöntemleri ile sisteme giriş yapılabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemi yapıldıktan sonra askerlik borçlanması başvurusu için ilgili ekran açılacaktır.
 • Açılan ekranda askerlik borçlanması ile ilgili form eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulmalıdır. Ardın gelen adımlar takip edilerek askerlik borçlanma başvurusu yapılabilmektedir.

Yukarıda bulunan işlemler sırasıyla izlediği zaman kişi askerlik borçlanması başvurusunu tamamlamış olacaktır.

Askerlik Borçlanmasıyla Nasıl Emekli Olunur?

Askerlik borçlanması yapılarak erken emekli olma fırsatı yakalanabilmektedir. Günümüzde online olarak emeklilik şartları hesaplama işlemi yapılabilmektedir. Bunun için e-Devlet sistemi kullanılmaktadır. Askerlik borçlanmasının ödenmesi durumunda ne zaman emekli olunacağının hesaplanması işlemi yine bu adresten yapılmaktadır. Emeklilik şartları sigortalılık süresi, prim günü ve yaş kriterlerinden oluşmaktadır. Emekli olunabilmesi için kalan prim günü 60 gün ise askerlik borçlanması 60 gün yapılarak erken emekli olunabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Hesaplama Detayları Nelerdir?

Askerlik borçlanması hesaplaması prime esas olan kazancın %32’lik kısmının temel alınması ile yapılmaktadır. Askerlik borçlanması için yapılan başvuruda tutarın bir aylık süre içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda borçlanma yapılmaz ve askerlik borçlanmasında prim ödemesi yapılmayan günler kapsam dışı kalır. Yapılan hesaplamalar kişilerin isteği prim gün sayısına göre yapılır. Bunun nedeni ise kişilerin ihtiyacı olan gün sayısı kadar prim ödemesi yapmakta özgür olmalarıdır. Askerlik borçlanması için gerekli olan şartlara uyum sağlayan kişiler askerlik borçlanmalarını isterlerse askerlik süreleri kadar isterlerse askerlik sürelerinde daha az bir sürede yapabilirler.

Askerlik Borçlanmasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Askerlik borçlanmasının kişiye sağladığı birtakım avantajlar vardır. Kişilerin emekliliklerinde etkili olacak 3 şart bulunmaktadır. Ülkemiz şartlarında askerlik borçlanmasının kişilerin emeklilik şartlarına uyum sağlaması için önemli bir durumdur. Ülkemizde emeklilik için esas alınan şartlar prim gün sayısı, sigortanın başlangıç tarihi ve yaş kriteri olarak sıralanmaktadır. Askerlik borçlanmasını avantaja çeviren durumlar ise prim günü ve yaş kriterleri olmaktadır. Askerlik borçlanmasında olması gereken şartlar arasında en önemlisi kişilerin askerlik öncesinde sigortalı olmaları gerekliliğidir. Bu durum sigorta başlangıcı tarihini geriye alarak emeklilik şartları arasında yer alan yaş kriterini yaşa kadar geriye atabilmektedir.

18 Yaş Öncesi Sigortalılığın Önemi Nedir ?

SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İlgili Makaleler

106 Yorum

 1. 01.01.1969 Doğumluyum ilk sigota numaram çıraklık sigortası olup 11.01.1987 tarihlidir.
  Hiç sgk pirim yatırlmadı 26.11.1991 – 15.03.1993 yılında 15 ay askerlik yaptım. İlk sgk pirimim 15.07.1993 yılda başladı , şuan pirim gün sayım 7000 gün

  Askerlik borçlanması ne kadar yapabilirim ne kadar borçlanmam lazım askerliğimi , daha erken emekli nasıl olurum bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız beni bahtiyar edersiniz.

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 01.01.2022 tarihinde emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi tamamen ödeseniz dahi şuan için en az 1 yıl daha sigortalı olarak çalışmanız gerekmektedir.

 2. 1994 yılında 2 aylık bedelli askerlik yaptım.4 b bagkur girisim 4.10 200 tarihi bagkur hizmet 18 yıl 9 ay ve devam ediyor.2 aylık askerlık borçlanması yaparsam erken emeklı olurmuyum…

 3. Merhaba
  -Doğum tarihim: 25.03.1969
  -Bağkur başlangıç: 04.09.1992
  -Bağkur bitiş: 2017 ( 9000 küsür pirim günüm var)
  -Askerlik başlangıç tarihim: 02.03.1989
  -Askerlik bitiş tarihim: 02.09.1990 (18 ay)
  Pirim günümü ve yılımı doldurdum ancak yaşa takıldım. Benim sorum emekliligimi 1 yıl geri çekmek için kaç gün yada kaç ay askerlik borçlanmam gerekiyor. Ne zaman emekli olabilirim? Teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgilere göre emeklilik yılınız 2022 olarak gözükmektedir. Bağlı olduğunuz SGK müdürlüğünden sorgulatma yapınız. Kurum kayıtları esastır.

 4. merhaba
  24 /07/1961 doğumluyum.
  1981-1983 askerlik borçlanma.
  1991–1993 tarihlerinde hollandada siğortalı çalıştım.
  2010–2016 yılları ssk lı çalıştım yurtdışı borçlanması yapsam
  ilk işe giriş tarihim hollanda .
  ne zaman emekli olurum

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgilere göre 5,5 yıl SGK’lı olarak çalışmanız gerekmektedir. SGK İL Müdürlüğüne giderek bilgilerinizi teyit ettiriniz. Emeklilik işlemlerinde kurum kayıtları esastır.

 5. 1976 dogumluyum 2003 sigorta girisim 1996 .97. 18 ay askerlik yaptim askerlik borclanmasi emeklilik tarihimi degistirirmi nezaman emekli olabilirim

  1. Merhaba
   Vermiş olduğunuz bilgiler eksik olduğu için belirlenen emeklilik yaşınız 60 olmaktadır. Emeklilik sorgulama işlemlerinizi bağlı olduğunuz İlçe SGK müdürlüğüne yaparak kurum kayıtlarına göre öğrenebilirsiniz.

 6. 01 haziran 1991 ssk girişim var.26 şubat 1969 doğum tarihim.ssk’da (01.06.1991-01.02 1995 ) tarihler arası 251 günüm var.01 şubat 1995 bağkur başlangıcım var,bu güne kadar aralıksız prim ödemem var.sigorta başlangıcım askerlikten sonra 1989 aralık ayında askere gittim.askerlik borçlanması yaparsam emekli olma hakkım nezaman ,yapmaz isem nezaman emekli olurum.katkılarınıza teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda emekli olmanız için 2 yıl 7 ay gibi biz zamanınız var fakat kesin bilgi için kurum kayıtları esastır. Bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne giderek talebinizi iletebilirsiniz. Sigorta başlangıcınız askerliğinizi yaptıktan sonra olduğu için sigorta ödemeniz emekliliğinizi öne çekmez sadece eksik gün ödemesi yapabilirsiniz.

 7. Merhaba
  17.12.1967 doğumum
  01.05.1992 sigorta baslangıcım
  7747 gun primi
  1987 askere gidişim
  Ne zaman emekli olurum askerlik de yatırsam

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgilere göre 16.12.2020 tarihinde emekli olabilirsiniz. Dilerseniz askerlik sürenizi ödeme yaparak emekliliğinizi öne çekebilir, bağlı bulunduğunuz SGK İlçe Müdürlüğüne giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Bu askerlik üçretni yatırsam ne zaman emekli ola bilirim hersey için teşekkür ederim ilginiz icin

  3. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK İlçe Müdürlüğüne giderek detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Emeklilik işlemleriniz için kurum kayıtlarınızı da karşılaştırma yapmalısınız.

 8. Merhaba. Ben 30 gün borçlanma yaptım. Sigorta başlangıç tarihi 22 09 1999 bu tarihten 30 gün önceye çekmezmi girişi. E devlet ten baktım 21 01 1999 a çekmiş. Bir gariplik var. Eylül ayından 30 gün önceye çekseydi günümün gerisini borçlandıgımda 57 yaşına çekecekti fakat şimdi 58 e yabi oldum ne yapmalıyım. 22 09 1999 dan 30 gün önceye çekmek için

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK İlçe Müdürlüğüne giderek destek almalısınız. Emeklilikle ilgili kurum kayıtları esastır.

  1. Merhaba, askerlik borçlanması yapabilmeniz için o süreçte sosyal güvencenizin olmaması gerekmektedir

 9. 26.08.1986 doğumluyum.haziran2003 sigorta girişliyim. 2009Aralık ayında askere gittim.15ay askerlik yaptım. Şuan prim gün sayısı 3436.askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim.

  1. Merhaba, sigorta girişiniz askerlikten önce olduğu için askerlik borçlanmanız priminizi artırır. Askerlik borçlanması süre olarak etki etmediğinden 58 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 10. Sigorta giriş 15.02.1999
  Doğum tarihim 16.05.1975
  Askerligi 1995-1997 tarihleri arasında yaptım. Şu an 5446 gün prim var. Emeklilik yaşım 58(2033) emeklilik yaşımı 2 yaş yani 56 yaşına cekebilirmiyim. Cekebilirsem kaç ay askerlik borçlanması yapmam gerekir.

  1. Merhaba, sigorta başlangıcınız askerlikten önce olduğu için yapacağınız borçlanma sadece gün priminizi yükseltir

 11. Selam ben 22 06 1970 doğumluyum 01 02 1987 ssk baslangicim 4733 gün prim ödemem var 1990 1992 yılları arasında askerlik yaptım askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim

  1. Merhaba, askerlik borçlanması yaparak yada çalışarak gün priminizi 5400’e tamamlamanız gerekmektedir. Gün priminizi tamamlayarak 51 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 12. 01 02 1987 ssk girişim ve 4733 gün SSK prim ödemem var 1990 1992 yılında 18 ay askerlik yaptım askerliğimi borçlanarak ne zaman emekli olabilirim

  1. Merhaba, 1999 yılı öncesi sigorta başlangıcınız olduğu için emekli olma yaşınız 51 Gün priminizi 5400’e tamamlayarak 51 yaşınızda emekli olabilirsiniz

 13. 1978 doğumluyum ssk girişim 2002 4100 günüm var
  1998 yılında askere gittim bunun tamamını mı borçlanırsam ssk girişimi 98 yılına alırım yoksa sadece belli bir kısmınıda borçlansam ssk girişim erkene alabilirim emeklilik için

  1. Merhaba, borçlanma süreniz kadar sigorta girişiniz geriye gider

 14. Merhaba 20/08/1969/Doğum tarihim 1989/1990/tarihler arasında 18 ay askerlik yaptım 01/01/1992 sigorta başlangıcım kaç ay askerlik borçlanması yaparsam bir yıl geri çeker

  1. Merhaba, askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar sigorta başlangıcınız geriye gider

 15. 1989/1990tarihlerinde askerlik yaptım sigorta başlangıcm01/01/1992 kaç ay askerlik borçlanması yaparsam 1 yıl geri çeker

  1. Merhaba, borçlandığınız süre kadar sigorta başlangıcınız geri çekilir

  2. Bunun bir hesabı oluyor bazı arkadaşlar üç ay yatırıp bir yıl geri çekiyor onun hesabını soruyum /20/08/1969 doğumluyum/1989/1990 tarihlerinde askerlik yaptım.sigorta girişim.01/01/1992

  3. Merhaba, askerlik borçlanma süresi kadar sigorta girişi geri çekilmektedir

 16. Benim sgk girişim askerden sonra 2012 de.
  2010 da askere gittim.asker öncesinde girişim yok.
  Askerlik borçlanmasını nasıl yapmalıyım.sadece giriş erken olsun diye en düşük kaç gün ise o şekilde prim ödesem emekli maaşını etkilermi.
  Yada nasıl yapmam lazım maaşı etkilememesi için.

  1. Merhaba, askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar sigorta girişiniz geriye gider.

 17. 1990 yılında 8 ay kısa dönem askerlik yaptım. İlk kez 1992 yılında devlet memuru olarak öğretmenliğe başladım. Halen devam etmekteyim. Pirin günümü fazlasıyla tamamladım. Ancak yaştan dolayı 2021 yılında emekli olabiliyorum askerlik süresinin 1 ayını borçlanırsam erken emekli olabilir iyim Bu arada 1968 doğumluyum. Saygılar

  1. Merhaba, askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar sigorta girişiniz geriye gider.

 18. Merhabalar 5/4/2001 SSK 4a girişim var ve hiç boşluk yok aktif olarak devam ediyorum 98/99 yılında 18 ay askerlik yaptım ve tamamını borçlanmayı düşünüyorum bana nasıl faydası olur,birde Ağustos 1993 staj sigorta numarası ile kayıtlıyım

  1. Merhaba,stajınızda sigorta ödemesi yapıldıysa başlangıç sayılır. Diğer sorunuzda ise askerlik sigorta girişinizden öncedir. Askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar sigorta başlangıcınız öne çekilir. 25 Yıllık sigortalılık sürenizi doldurduğunuzda emeklilik yaşınızı bekleyebilirsiniz

 19. 1997 de askerlik 18 ay Sigortalılık başlangıç 2002 Askerlik borclanmasi emeklilik yaşına etki eder mi ?. 1973 doğum tarihi

  1. Merhaba, yapacağınız askerlik borçlanması kadar sigorta başlangıcınız geriye gider ve daha erken emekli olma hakkı elde edersiniz

 20. Selam
  03.06.1971 doğumluyum
  14.03.985 sgk girişim var
  5300 gün’üm var
  Askerlik borçlanması maaşımı nasıl etkiler
  Teşekkürler

  1. Merhaba, sigorta girişiniz askerlikten önce olduğu için etkisi olmaz sizin gün priminiz de emeklilik için yeterli yaş şartınız var

 21. Selamlar ben askerlik borçlanması yaptım 05.03.1995 sigorta baslangıcım var 15 ay 450 gün askerlik borçlanması yaptım sigorta başlangıç ım nasil olur. 25.05.1970 doğumluyum ne zaman emekli olurum tşkler.

  1. Merhaba, sigorta başlangıcınız askerlikten sonra ise borçlandığınız süre kadar başlangıcınız geriye gider. Eğer sigorta başlangıcınız askerlikten sonra ise 5400 gün primini tamamlamanız durumunda 51-52 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 22. Kolay gelsin 01.11.1971 doğumluyum
  01.01.1991 sigorta girişim var. Askerliğimi 1992 de yaptım. 8400 prim günüm var 2000 yılından önce 1670 prim günüme askerlik borcu 480 gün eklersem 2150 prim güne çıkıyor. Emekli maaşımı yükseltirmi Teşekkürler

  1. Merhaba, gün priminiz yeterli. Yapacağınız askerlik borçlanmasının size herhangi bir katkısı olmaz, sadece gün priminizi yükseltir.

 23. Merhabalar 05/12/2002 tarihinde sigortam başladı şuanki prim gün sayım 5720 %45 engelli raporum var 18 ay borçlanma ile emekliliğe hak kazanabilirmiyim

  1. Merhaba
   Vermiş olduğunuz bilgiler neticesinde 3. derece Emeklilik şartlarınız dolmuş bulunmaktadır. Engeli 3. Derecede bulunanlar %40 ile %59 arasında engeli bulunanlar ise 20 yıl 4400 gün prim ile emekli olmaktadırlar. Bağlı bulunduğunuz SGK’ya giderek, elinizdeki verileri sunarak teyit ettiriniz.

 24. merhabalar Babam 01.10.1967 dogumlu sigorta baslangici 01.06.1991 girisli askerligi sigorta baslangicindan önce yaptigindan dolayi 18 ay askerlik borclanmaai yapip sigorta girisini 18 ay one cekip erken emekli olabilirmi

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 18 Ay Askerlik Borçlanması yaparak emeklilik tarihini öne çekebilirsiniz.

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 2005 sigorta başlangıcı olarak(arada boşluk yok ise) 2024 yılında emekli olabilirsiniz.
   Sunulan bilgiler verdiğiniz bilgiler doğrultusunda çıkan sonuçtur. Kesin sonuç için bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne Kimlik ile giderek gerçekleştirebilirsiniz.

 25. merhaba,
  22.08.1998 ile 1.02.2000 18 ay askerlik yaptım. 9.09.1999 yasasın dan askerlik borçlanması yaparak faydalanabilir miyim? sigorta başlangıcımı geriye çekebilir miyim ne kadar borçlanmam gerek 10 ay yeterlimi dır. çok teşekkür ederim..

  1. Merhaba
   Sigorta başlangıcınız askerlik bitim tarihinden sonra ise geri dönük ödeme yapabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler eksik olduğu için kimliğiniz ile birlikte bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne giderek tüm detayları alabilirsiniz.

 26. Kolay gelsin 01. 11.1999 sigorta başlangıç var 2001 2003arası askerliğini yaptım askerlik borçlanması yaparsam ne olur

  1. Merhaba, sigorta başlangıcınız askerlikten önce olduğu için emekliliğinize etkisi olmaz sadece gün priminiz artar

 27. 01.06.1987 4A sigortalıyım 21.07.1997 ile 22.03.1998 arasında askerlik borçlanırsam emekli maaşıma etkisi ne olur artar mı düşer mi askerlik haricinde primlerim aralıksız yatmış durumda saygılar teşekkürler

  1. Merhaba, sigorta başlangıcınız askerlikten sonra ise ödediğiniz prim kadar başlangıcınızı öne çeker. Başlangıcınız önce ise gün priminizi artırır.

 28. Merhaba,
  21.10.1962 doğumluyum.
  06.08.1980 SSK sigorta başlangıç
  SSK’dan toplam 2035 gün primim mevcut
  SSK primlerinin 960 günü son 7 yıla ait
  1075 günüm ise 1980-1986 arası
  4c kamuda 974 gün primim var
  Toplam prim günü 3009
  05.03.1982 ile 05.11.1983 20 ay askerliğim var
  Borçlanmayı yaptığım zaman 2006 yılında 3600 gün ve 15 yıllık sigortalılık şartlarını sağlamış olacağım.
  Askerlik borçlanması yapıp 3600 günden emekli olabilirmiyim. İlginize Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, askerlik borçlanması yaparak 58 yaşınızda 3600 günden emekli olabilirsiniz.

 29. Merhabalar; 01.10.1967 doğumluyum 1987-1989 yılları arası 18 ay askerlik yaptım 01.07.2000 yılında Tarım Bağkurum (4/b) başladı. 6700 gün. Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim Kaç gün Askerlik Borçlanması yapsam avantajlı ololur. İhtimal çıkacak olan EYT den yararlanabilirmiyim. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, emeklilik için gerekli 5400 gün priminizi ödemiş ve 15 yıl şartını tamamlamışsınız. Prim ödemeyi durdurup 58 yaşınızı bekleyebilirsiniz. Askerlik borçlanması yapıp, 4,5 yıl daha prim ödeyerek 25 yıl şartınız tamamlayarak emekli olabilirsiniz. Yani prim ödemek suretiyle 1,5 yıl daha erken emekli olabilirsiniz.

 30. merhabalar 2002 de askere gittim 15 ay yaptım 2004 sigorta girişim borçlanma yaparsam emeklilik yaşında işe yararmı

  1. Merhaba, askerlik borçlanması kadar sigorta girişiniz geriye çekilir. Yani 15 ay önce emekli olma imkanı sağlar

 31. 02.09.1968 doğumluyum.1988 yılında 18 ay askerlik yaptım.01.01.1990 yılında SSK girişim.Kac gün askerlik borçlanması yaparsam emeklilik yaşımı geriye çekebilirim.Askerlik borçlanması emeklilik maaşı mı yükseltir mi.Tesekkurler

  1. Merhaba, sigorta başlangıcınız 1999 yılı öncesi olduğu için gün priminiz 5500 günü tamamlıyorsa borçlanma yapmanıza gerek gerek yoktur. Askerlik borçlanması yapsanızda yapmasanızda 52 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 32. İŞE GİRİŞ :02/01/1990 ARA VERMEDEN GÜNÜMÜZE KADAR DEVAM EDİYORUM…
  DOĞUM :01.01.1966
  657 MEMUR
  EMEKLİLİKTE GÜNÜM DOLDU EMEKLİ OLAMADAN ÖNCE ASKERLİK BORÇLANMASI YAPARSAM İKRAMİYE VE E.MAAŞINDA HERHANGİ BİR OLUMLU VEYA OLUMSUZ BİR DURUM OLURMU.? TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba, askerlik borçlanması gün priminizi yükseltir herhangi bir etkisi olmaz. Emekli ikramiyesi kurumda çalışılan süre üzerinden ödeniyor ve maaşta kurumdan alınan maaş üzerinden bağlanıyor.

 33. Merhaba sigorta girişim 18 yaş tan önce 22 10 1989 sistemde görünen bu ama 1 /3/ 1996 tarihinden itibaren sayılıyormuş % 62 raporum var vergi indiriminden faydalanıyom askerlik ödemesinden 18 aylık askerlik yaptım bu askerlik ödemesinden vergi indirimi yapılıyormu bu ödersem emekli olabiliyormuyum şimdiki SSK günüm 3703

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sigorta yaşınızın 16 yıl 4 ay olması ve 3760 günden emekli olabileceğiniz gözüküyor, fakat bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne giderek güncel bir şekilde emeklilik hesaplatması yapmalısınız.

 34. Merhaba 15.07.1991.ssk Giriş 4730 . Mevcut Prim eyt yasası çıkarsa inşallah 5000.gün primle emekli olurmuyum
  Yoksa 5600.primmi gerekir. Askerlik borçlanması avantaj sağlarımı teşekürler.

  1. Merhaba, EYT beklemenize gerek yok askerlik borçlanarak gün priminizi 5600 e tamamlayın ve 52 yaşınızda emekli olun

 35. Merhaba 2007 de askere gittim 15 ay yaptım ilk sigortam 2009 askerlikten sonra başladı sigortam budurumda askerligi borçlana biliyormuyum

  1. Merhaba, askerliği istediğiniz zaman borçlanabilirsiniz.

 36. Merhaba. 1965 doğumluyum. sigorta başlangıcım 1.7.1992 dır. 4a da 644 gün 4b den 1557 günüm var. askerlik borçlanması yapsam emekli olabilirmiyim. veya nasıl bir yöntem uygulamalıyım. teşekkürler

  1. Merhaba
   Askere gitmeden önce sigorta başlangıcınız var ise emekliliğinizi geriye çekmez sadece ödeme yapabilir ve gün kazanırsınız. Ancak ödeme yaparak 3600 günü doldurduğunuzda ileri yaştan emekliliğe başvurabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır, bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne gidip bilgilerinizi teyit ettiriniz.

 37. Merhaba kolay gelsin. 15.12.1975 doğumluyum 1995 yılında staj yaptım ssk numaram oradan var 1998 yılında askere gittim 5900 gün primim var askerlik borçlanması emeklilik yaşımı geriye çeker mi. Teşekkürler

  1. Merhaba
   Staj başlangıcınız sigorta başlangıcınız olarak sayılmıyor. Askerden önce başka SGK’lı olarak çalışmanız varsa başlangıç tarihiniz o tarih sayılır. Eğer askerlik öncesi başka SGK’lı olarak çalışmışlığınız yok ise askerlik ödemesi yaparak emeklilik yaşınızı geriye çekebilirsiniz. Bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğüne giderek sorgulama yapmalısınız.

 38. meraba 1973 doğumluyum 1996 ssk girişim var askerlik başlangıcım 26/08/1993 dür 15 ay askerlik yaptım nekadar borclanırsam fayda sağlar ve emekli oldumda maas artışı olurmu askerliği ödeyince tşkler

  1. Merhaba, askerlik borçlanması gün primi sayınızı yükseltir maaşınızı yükseltmez. Sigorta başlangıcınızı geriye çeker ve 1,5 yıl önce emekli olmanızı sağlar.

 39. 1991 yılı sigorta girişim var 540 gün askerlik yaptım askerlik borçlanması yaparsam emekli maasımda ne kadar artış olur.

  1. Merhaba
   Maaş ücretleri ile ilgili kuruma başvuru yapmanız gerekmektedir. Bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne gidebilirsiniz.

 40. Merhaba 1981 doğumluyum sigorta girişim 29.07.2000 prim günüm 6245 günüm var %40 engelli raporum var ne zaman emekli olurum teşekkürler…

  1. Merhaba, 4-A statüsünde emeklilik için (%40 engelli raporu olanlara) hizmet süresi 18 yıldır. Hizmet süreniz tamamladığında yani Defterdarlık tarafından hak etmiş olduğunuz 3. dereceden sakatlık indirimi günü geldiğinde sizi erken Yaşlılık emeklisi olursunuz. SGK’ya müracaat edip süreyi hesaplattırabilirsiniz.

 41. Merhabalar 03.12.1959 doğumluyum sigorta girişim 01.12.1991 prim gün sayım 2460 yirmi ay askerlik yaptım nasıl emekli olabilirim teşekkür ederim cevabınız için

  1. Merhaba, askerlik borçlanması yaptığınızda gün priminizi 3600’e tamamlayıp emekli olabilirsiniz.

 42. Merhaba.05.05.1963 doğumluyum.1983 yilinda askere gittim.19.03.1993 tarihinde ilk sigorta girişim var .3702 gün primim var.askerlikten borclanma yapsam 60 yasindan once emekli olabilir miyim?

  1. Merhaba, askerlik borçlanması yaparak gün priminizi 5200 güne tamamlayıp emekli olabilirsiniz. 60 yaşınızı beklemenize gerek yok

 43. Mrb 1980 dogumluyum sigorta girisim 1999 toplamda 3000gunum var yuzde 50 engelli raporum var ama 1yillik nezaman emekli olurum tesekkurler

  1. Merhaba, malulen emekli olabilmek için raporun devamlı olması gerekir. 5400 gün priminizi tamamlayarak 54 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

 44. Öncelikle kolay gelsin benim dogum tarihim 20 04 1974 işe giriş tarihim 05 07 2001 %59 özürlüyüm ne kadar askerlik borçlanması yaparsam ve ne zaman emekli olurum saygılarımla

  1. Merhaba, sigorta girişiniz 2001 tarihi olduğu için III. Derece yani %59 raporla 19 yıl üzerinden 4240 gün prim şartına tabisiniz. Sigorta askerlik borçlanmasıyla birlikte gün priminizi 4240 güne tamamlayarak 2 yıl sonra emekli olabilirsiniz.

 45. Askerlik borçlanması için e-devlette başvuru sayfası var. O halde neden değişik kurumlara gidiyoruz?

  1. Merhaba, e-devletten başvuru yapıp çıktısını alıyorsunuz ve bankaya müracaat ederek ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz.

 46. 1971 doğumluyum sigorta girişim 25.11.1986 ssk girişim 1994 657 devlet memuru arada ssk var şuan 657 devlet memuru olarak calısmaktayım ssk lı olarak emeklılıgıme 9 ayım var emekli sandıgı olarak 7 sene 7ayım var istifa edip ssk lı olarak 2 sene çalışıp son 1,5 seneyi askerlik borçlanması olarak ödeyerek emekli olmam mümkünmü

  1. Merhaba, SSK’dan emekli olabilmeniz için son SSüç buçuk yılı SSK’lı olarak çalışmanız gerekiyor. Askerlik borçlanması sadece gün primi sayınızı yükseltir SSK’lı sayılmazsınız.

 47. Merhabalar öncelikle 03.02.1969 doğumluyum 09.05.1991 sigorta girişim var 7700 primim var. 18 ay askerlik yaptım 18 ayı yatırıp askerliği ödeyip yaşı geriye çekme sansım var mı?

  1. Merhaba, bir ay askerlik borçlanması yaparak 1 yıl daha erken emekli olabilirsiniz. Gün priminiz yeterli olduğu için askerliğin tamamını ödemenize gerek yok. Askerlik borçlanmasını en az bir ay olmak üzere istediğiniz kadar yapabiliyorsunuz.

 48. Askerliğimi 16 ay borçlanırsam 1 yıl geriye atıp 1 yıl erken emekli olabiliyorum. Sorum şu. Bu 1 yılın 6 ayını çalışıp emekli olmak istesem yine 16 ay mı borçlanmam gerekiyor yoksa 6 ay ödemem yeterlimi. Teşekkürler.

  1. Sorunuza göre;
   Askerliğinizi 16 ay borçlandığınızda 1 yıl erken emekli olabiliyorsunuz.
   5510 sayılı kanuna göre askerliğinizi kısmi olarak borçlanabilirsiniz. Bir yıl askerlik borçlanması yaparak 6 ayda prim ödeyebilir yada askerliğin tamamını borçlanarak emeklilik için 6 ay bekleyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu