Askerlik Borçlanması Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanma sorgulaması e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvurularını gerçekleştirmiş olan kişiler bu başvuruların sonuçlarını internet üzerinde kontrol edebilirler. Bu işlem için e-Devlet şifresine gerek duyulur. Daha evvel e-Devlet’e giriş yapmamış kişiler kendilerine en yakın PTT şubesine giderek kendilerine özel şifrelerini alabilirler. 2 TL’lik bir işlem bedeline sahip bu uygulamayla unutulan şifreler de yenilenebilir. Şifreyle sisteme giriş yaptıktan sonra sistem sizden kendinize özel bir şifre belirlemenizi ister. Sonraki işlemlerde bu şifreyle sisteme giriş yaparsınız. Askerlik borçlanması sorgulama ve daha pek çok işlem e-Devlet üzerinden yürütülür.

Askerlik Borçlanması Ne İşe Yarar?

Askerlik borçlanmasının işlevi askerde geçirilen günlerin sigorta primlerini ödemek suretiyle erken emekli olmaktır. Bilindiği üzere ülkemizde pek çok erkek vakti geldiğince askerlik görevini yerine getirir. Bu süre zarfında sigortalı sayılmayan bu kişiler askerden döndükten sonra o süre zarfında geçen günlerin primlerini dışarıdan ödeyerek emeklilik yaşlarını erkene çekerler. Borçlanma adı verilen bu sistem esasında primlerin işyeri tarafından değil de kişiler tarafından ödenmesidir.

SGK Askerlik Borçlanma Hesaplaması ve Ödeme Yöntemi

Askerlik Borçlanması Şartları Nelerdir, Borçlanma Ne Kadar?

Askerlik Borçlanmasının Yararları Nelerdir?

Askerlik borçlanmasının faydaları emeklilik yaşını erkene çekmesi ve bazı durumlarda emekli maaşında artış olmasıdır. İş olarak aktif olunmayan askerlik dönemi böylelikle faydalı bir sürece dönüştürülebilir.  Zorunlu bir uygulama değildir, sadece talep edenler faydalanır. Dışarıdan primi ödenecek gün sayısı kişilerin taleplerine göre değişir. Askerlik süresi ne kadar ise o kadar günün primi yatırılır. Kadınlarda doğum izninden oluşan boşluk erkeklerde askerlik için gerçekleşir. Kanunlar her iki dönemin de faydalı bir sürece dönüşmesine olanak sağlar.

Askerlik Borçlanmasının Şartları Nelerdir?

Askerlik borçlanması için gerekli şartlar şöyledir:

 • Kişiler askerliklerini er yada erbaş olarak yapmalıdır. Yedek subay okulunda geçirilen süre de borçlanma için kullanılabilir.
 • Borçlanılan süre en fazla askerlik süresi kadar olabilir. Emeklilik için daha az süre gerekiyorsa o kadarı da borçlanılabilir. Bir ay gerekiyorsa bir aylık prim yatırmak yeterlidir.
 • Kişiler askerdeyken kendileri için prim yatmamış olmalıdır.
 • Askere gitmemiş ya da bu görevden muaf olmuş kişiler borçlanma fırsatından faydalanamaz.

Askerlik Borçlanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanma başvurusu e-Devlet ya da Sosyal Güvenlik Kurumu şubeleri üzerinden yapılır. Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra başvuru işlemi askerlik yapmış kişiler tarafından gerçekleştirilir. Bu kişinin vefat etmesi durumunda yakınları bu başvuruyu yapabilirler.

Başvuru için gereken belgeler şöyledir:

 • Askerlik Borçlanma Belgesi
 • Başvuru dilekçesi
 • Kimlik kartı aslı ve fotokopisi

Üstteki belgelerden askerlik borçlanma belgesi internetten ya da SGK şubelerinden alınabilir. Başvuru dilekçesi ise askerlik şubesinden temin edilmelidir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanma hesabı brüt asgari ücret üzerinden yapılır. Borçlanma için ödenmesi gereken tutarın minimum değeri asgari ücretin %32’sidir. Maksimum değer ise minimum değerin 7.5 ile çarpılmasıyla elde edilir. Ödenen meblağ kişiden kişiye göre değişmektedir. 2020 için hesaplamak gerekirse borçlanma için alt limit 941 TL 76 kuruştur. Bu miktar günlük bazlı olarak düşünüldüğünde 31 TL 39 kuruşa tekabül eder. Alt limitin 7.5 katı olan üst limit ise 7083 TL’dir. Borçlanma hesabı gün üzerinden yapılır ve sonuçta elde edilen meblağ çoğu durumda kişilerden kişilere göre farklılık gösterir.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar Tutar?

Askerlik borçlanması masrafları aşağıdak örneklere göre çeşitlendirilebilir:

 • 150 günlük minimum borçlanma yaklaşık 4708 TL
 • 150 günlük maksimum borçlanma yaklaşık 30.607 TL
 • 450 günlük minimum borçlanma yaklaşık 14.126 TL
 • 450 günlük maksimum borçlanma yaklaşık 91.821 TL
 • 540 günlük minimum borçlanma yaklaşık 16.951 TL
 • 540 günlük maksimum borçlanma 110.185 TL

Bu değerlerin her biri farazi değerlerdir ve sadece fikir vermesi açısından paylaşılmıştır. Kişilerin gelir durumları ve borçlanacakları gün sayısına göre toplamda ödemeleri gereken askerlik borçlanması miktarı değişir.

Askerlik Borçlanmasının Kuralları Nelerdir?

Askerlik borçlanması için gerekli şartlar şöyle maddelenebilir:

 • 4A, 4B ve 4C olan herkes bu fırsattan faydalanabilir. Kişiler askere gitmeden evvel bağlı oldukları son kurum üzerinden değerlendirilirler.
 • Askerlik borcunun tamamı bir ay içerisinde ödenmelidir. Uzun süreli borçlanma için para parçalara bölünebilir ancak aylık bir taksitle ödeme imkanı yoktur.

Askerlik Borçlanması Emekliliği Ne Kadar Öne Çeker?

Askerlik borçlanması emeklilik öne çekme durumu kişiden kişiye göre değişir ve genellikle birkaç yıldır. Askerliğini yaptıktan sonra sigortalı olarak çalışmaya başlamış kişilerin emeklilik durumları borçlanmadan epey etkilenir. Ancak çalışmaya askere gitmeden başlayan kişilerin emekliliği öne çekilmez. Sadece sigorta primi ödenen gün sayıları artar. Bu durum da emekli maaşının artmasına yol açar.

Askerlik Borçlanması Nasıl Ödenir?

Askerlik borçlanması ödeme işlemi genellikle kredi çekerek yapılır. Yüksek meblağları toplu olarak ödemek gerektiği için pek çok kişi o miktarda parayı anında ödeyemez. Durum böyle olunca çeşitli bankaların sunduğu askerlik borçlanma kredisi gündeme gelir.

Bu durumlar için kredi veren bankalar şöyledir:

 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası

Askerlik Borçlanması İçin Kredi Nasıl Çekilir?

Askerlik borçlanması için kredi çekme işlemleri ile ilgili detaylar bankadan bankaya değişse de işlemin genel hatları aynıdır. Erken emekli olmak isteyen kişilere sunulan doğum izni ve askerlik borçlanma kredileri genellikle aynı kategoride gerçekleşir. Verilen kredi miktarı kişilerin aylık gelirlerine ve kredi notlarına göre değişir. Faiz oranı bazı bankalarda sabitken bazılarında kredi miktarının bağlı olduğu faktörler tarafından etkilenir. Başvuruların büyük bir kısmı şubelerden bizzat yapılır. Standart ihtiyaç kredisinden daha fazla meblağlar söz konusu olduğu için pek çok banka şimdilik internet üzerinden başvuru almamaktadır. Bankalar genellikle bu kredi için kefil istemezler. Kişilerin belirli bir maddi geliri olması ve kredi notlarının optimum bir seviyede olması onlar için yeterlidir.

Askerlik Borçlanması İçin İhtiyaç Kredisi Çekilir Mi?

Askerlik borçlanması için tüketici kredisi toplam borç miktarına göre değerlendirilebilecek bir seçenektir. Bankaların sundukları ihtiyaç kredilerinin üst limitleri genellikle 30.000 ile 60.000 TL arasında değişmektedir. Şayet ödenmesi gereken borç kredi çekmek istediğiniz bankanın size sunduğu üst limiti aşmıyorsa pekala tüketici kredisi kullanabilirsiniz. Başvuru işlemleri askerlik borçlanma kredisine göre daha pratik olan bu kredi sayesinde birkaç dakika içerisinde ihtiyaç duyduğunuz meblağda parayı elde etmeniz mümkündür. Her türlü kredide bankalar çektiğiniz kredi miktarını hesabınıza kısa süre içinde aktarırlar. Bu sayede siz de borçlanma için ödemeniz gereken parayı gereken yere ulaştırabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir?

Tüketici kredisi çekme işlemleri SMS, müşteri temsilcisi, internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da şubeler üzerinden yapılabilir. Oldukça esnek olan bu krediler askerlik borçlanması için kullanılabilirler. Her bankanın prosedürü farklı olduğu için normal şartlarda hizmetine başvurduğunuz bankalardan kredi çekmek en kolayı olarak görülebilir. Bankanızın internet sitesine girip çevrimiçi şubesini bulduktan sonra bilgilerinizle birlikte hesabınıza erişebilir ve kredi ön başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun akabinde kısa süre sonra sizinle iletişim geçilir ve kredi başvurunuzun akıbeti netleşir. Aynı işlemi mobil uygulama üzerinden yapmak çok daha kısa sürebilmektedir

 

İlgili Makaleler

2 Yorum
 1. Vergi borcumdan dolayı kredi çekemiyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz Emekliyim

  1. Merhaba
   Kredi başvurusunda bulunarak kredi alabilmek için, Vergi borcunuza yapılandırma yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu