Sosyal Yardım Platformu

2019 Askerlik Borçlanması Sorgulama Nasıl Yapılır ?

2019 Askerlik Borçlanması Sorgulama Nasıl Yapılır ?

2019 Askerlik borçlanması sorgulama ve yapmak, daha kısa sürede emekli olunabilmesi için sigortalı çalışanların askerde geçirdikleri süreleri SGK’ya saydırarak prim günlerine dahil edilmesini sağlamaktadır. Böylece kişinin tamamlaması gereken zorunlu prim günü sayısı ve bunun yanı sıra yaş kriterine fayda sağlanır. Ülkemizde bir kişinin emekli olabilmesi SGK kapsamında çalışıyor olması ve çalışma süresinde bağlı olduğu sigorta kolunun şartlarını tamamlaması gerekmektedir.

Emeklilik şartları 3’e ayrılmakta olup prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş kriteri olarak şartlandırılmaktadır. Üç kritere de uygunluk sağlandığında emekli olunabilmek ve emekli maaşı alınabilmektedir. 2019 askerlik borçlanması, kişilerin askerde geçirdikleri gün sayısı ile ilgili borçlanma yaparak o günleri prim gününe dahil etmesidir. Böylece kişinin emekli olabilmesi için prim gününde eksik varsa bunu tamamlayarak emekli olması mümkün hale gelmektedir.

Askerlik Borçlanması Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması sorgulama işlemi Alo 170 aranarak yapılabilmektedir. Alo 170 SGK, MYK, ÇSGB ve İŞKUR kurumları ile ilgili tüm sorgulamaları yapabileceğiniz ve merak ettiklerinizi sorabileceğiniz bir danışma hattıdır. Alo 170 telefonla verdiği hizmetin yanı sıra resmî web sitesi üzerinden de hizmet vermektedir. www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak canlı görüşme yapabilir, danışmanlarla online yazışarak sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması için hesaplamaların yapılması durumu ve askerlik bilgilerine ulaşılması durumu biraz karışık olduğu için henüz E-Devlet sistemi üzerinden yalnızca başvurular alınabilmektedir. Sorgulama işlemi için Alo 170’e ulaşılmalıdır. Alo 170’i aradığınızda yanınızda nüfuz cüzdanınızı bulundurmanız faydalı olacaktır. Böylece işlemleri çok daha çabuk bir şekilde yapabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması hesaplama işlemi yapılırken basit bir formül kullanılmaktadır. Borçlanma talebinde bulunulacak olan ilgili senenin asgari ücreti üzerinden borçlanma yapılabilecek tavan ve taban ücretler belirlenmektedir. Askerlik borçlanması için kişi isterse tavan isterse taban isterse kendinin belirleyeceği tutar üzerinden hesaplama yaptırabilmektedir.

Hak sahiplerinin kendi belirledikleri günlük kazancın %32’si oranında prim kesintisi yapılmakta ve borçlanılmak istenen gün sayısı ile çarpılarak toplam ödenmesi gereken askerlik borçlanması bulunmaktadır. Askerlik borçlanması için günlük borçlanma yapılabilecek en düşük tutarın hesaplaması için;

 • 2019 yılı günlük asgari ücret x %32 formülü kullanmaktadır.
 • 2019 yılı günlük asgari ücret 85,28 TL olarak belirlenmiştir.
 • Bu durumda 2019 yılı için taban günlük borçlanma tutarı 27,28 TL (85,28 TL x %32) olarak hesaplanabilmektedir.

Askerlik Borçlanması 2019 Yılı Tutarları

Askerlik borçlanması hak sahibinin hak ettiği süre içerisinden istediği kadar yapabilmektedir. 2019 yılı için örnek askerlik borçlanması hesaplamaları şu şekildedir;

 • 6 aylık askerlik borçlanması için 2019 yılında ödenmesi gereken toplam tutar 3.897 TL olarak hesaplanabilmektedir.
 • 1 aylık askerlik borçlanması için ödenmesi gereken toplam tutar 3.897 TL olarak hesaplanmaktadır.
 • 20 aylık askerlik borçlanması için 2019 yılında ödenmesi gereken toplam tutar 12.990 TL olarak hesaplanmaktadır.
 • 12 aylık askerlik borçlanması için 2019 yılında ödenmesi gereken toplam tutar 7.794 TL olarak hesaplanmaktadır.

Yukarıdaki hesaplamalar askerlik borçlanması taban tutarları üzerinden yapılmıştır. Kişi emeklilik için istediği sürede ve istediği miktarda borçlanma talebinde bulunabilmektedir. Kişi isterse sadece bir aylık olarak isterse 20 aylık olarak borçlanabilmektedir. Bunun yanı sıra günlük esas alınacak olan borçlanma tutarı taban ve tavan dahil olmak üzere aynı aralıkta kişinin istediği şekilde belirlenebilmektedir.

Askerlik Borçlanmasına Dahil Olan Süreler

Askerlik borçlanması yapılabilmesi için askerliğin fiilen yapılmış olması zorunludur. Askerliğini yapmamış ya da muaf olan kişiler askerlik borçlanması yapabilmektedir. Askerlik borçlanmasına dahil edilerek borçlanmanın yapılabileceği süreler;

 • Kişinin silah altında er ya da erbaş olarak geçirdiği süreler,
 • Yedek subay okulunda geçen sürelerdir.

Askerlik Borçlanması Şartları Nelerdir?

Kişilerin askerlik borçlanması yaparak emekli olabilmeleri için bazı şartlar bulunmaktadır. Askerlik borçlanması şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Askerlik borçlanması 5510 sayılı kanun kapsamında yapılabilmektedir. Bu kapsamda;
  • 4A (SSK), 4B (BAĞ-KUR) ve 4C (Emekli Sandığı) bağlı olarak çalışan kişiler
  • İsteğe bağlı sigorta primlerini ödeyenler
  • Kanun kapsamında sigortalı sayılanlar askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabilmektedir.
 • Askerlik borçlanması yapıldığı sırada kişi hangi sigorta koluna bağlı ise sigorta kolu üzerinden emekli olabilmektedir.
 • Zorunlu sigortalılık süresi bittikten sonra isteğe bağlı sigorta primi ödeyenler askerlik borçlanması yaptığında 4B (Bağ-Kur) üzerinden emekli olabilmektedir.
 • Askerlik borçlanması tebliğ edildikten sonra bir ay içerisinde ödenmelidir. Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi sorusunun cevabı hayır olacaktır. Yalnızca bir ay içerisinde bir kısım ödeme yapılarak, ödeme yapılan kısım kadar prim günü kazanılabilmektedir. Bir ay içerisinde kalan kısım için ödeme yapılmazsa tekrar başvuru yapılması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

4A (SSK) ve 4B (BAĞ-KUR) için askerlik borçlanması başvurusu online olarak E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • 4A askerlik borçlanması için;
  • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • E-Devlet sistemine giriş yapılabilmesi için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
  • Kimlik doğrulama sayfasında E-Devlet şifresi ile, mobil imza ile ya da elektronik imza ile kimlik doğrulama yapılabilmektedir.
  • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra daha önce yaptığınız askerlik borçlanması varsa görüntülenecektir. Yoksa ya da yeni başvuru yapmak için sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘Yeni Başvuru’ kutucuğu tıklanmalıdır.
  • Akabinde açılan sayfada başvuru türü seçilmelidir. Bu noktada başvuru ‘kendim için’ ya da ‘hak sahibi olduğum kişi için’ seçeneklerinden biri seçilmeli ve ardından ‘Kaydet ve Devam Et’ butonu tıklanmalıdır.
  • Ardından gerekli sorgulamalar yapılmakta ve işleme devam edip edemeyeceğiniz ile ilgili bilgi paylaşılmaktadır.
  • İşleme devam edebildiğinizde gerekli bilgilerin girişini yaparak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • 4B askerlik borçlanması için;
  • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4b-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
  • ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğini tıklayarak kimlik doğrulama işlemini tamamlamalısınız.
  • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfada 4B askerlik borçlanması ile ilgili varsa eski ya da mevcut başvurularınız görüntülenecektir.
  • Yeni başvuru yapmak için sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘Yeni Başvuru’ seçeneğini tıklamalısınız.
  • Başvuru türünü ‘kendim için’ ya da ‘hak sahibi olduğum kişi için’ seçeneklerinden biri olarak seçmeli ve devam et butonuna tıklamalısınız.
  • Askerlik bilgileriniz getirildikten sonra sizden istenen bilgilerin girişini yaparak askerlik borçlanması başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması İçin Kredi Çekilebilir Mi?

Askerlik borçlanması ya da herhangi bir SGK borcu ödemesi için SGK’nın bankalarla herhangi bir anlaşması bulunmamaktadır. Bankalardan askerlik borçlanması için kredi çekmek istiyorsanız, ihtiyaç kredisi adı altında kredi alabilmeniz mümkün olacaktır. Askerlik borçlanmasına kredi veren bankalar ihtiyaç kredisi adı altında size yardımcı olabilecektir. Krediyi kullanabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması ve gelirinizin ıspatlanabiliyor olması şartları bulunmaktadır. Bankalarla olan geçmiş siciliniz düzgün ise hemen hemen her bankadan kredi alabilmeniz mümkün olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Mūrvet dedi ki:

  Vergi borcumdan dolayı kredi çekemiyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz Emekliyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kredi başvurusunda bulunarak kredi alabilmek için, Vergi borcunuza yapılandırma yapmanız gerekmektedir.