Askerlik Borçlanması Sorgula 2018

Güncelleme Tarihi: 04.04.2018
askerlik borclanmasi sorgulama

Askerlik nedeniyle sigorta dönemi boş kalan insanlara sunulan bir borçlanma kolaylığı bulunmaktadır. Vatani görevini yaptığınız süre boyunca kalan süreyi gerekli başvuruyu yaparak borçlandırma kapsamına dahil ederek emekliliğinizi öne çekme şansınız var. Bu işlem uzun süredir sunulan bir kolaylıktır. Ancak detayları hakkında ve askerlik borçlanması sorgulama 2018 yılında nasıl yapılmaktadır hakkında gerekli bilgi insanlarda bulunmamaktadır. Bu bilgileri tamamlamak ve gerekli hizmeti sunmak için size bilgi aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle e-devlet üzerinden hali hazırda bir askerlik borçlanması yapılacak bir nokta bulunmuyor. Birçok hizmet bu sisteme dahil edilmiş olsa da bu tür bir sorguyu yapabileceğiniz detay hali hazırda siteye entegre edilmemiştir. Bunun nedeninin detaylı bir sorgulama yapılması gerektiğidir. Çünkü bu borçlanmadan yararlanabilmek için belirlenmiş şartları sağlamanız gerekiyor. Öncelikle başvurunuzu nasıl ve nereye yapacağınıza bakalım.

Askerlik Borçlanması Sorgulama

SSK, Bağkur için Sosyal Güvenlik Kurumuna, Emekli sandığı içinse çalışılan kuruma başvuru yapılmalıdır. Tabi bu başvuruyu yaparken gerekli belgeleri de yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz. Bu belgeler sıra ile başvuru formu, kimliğinizin fotokopisi ve askerlik şubesine giderek alınacak bir yazı olmalıdır. Bu yazı sayesinde askerlik görevinizi yaptığınızı kanıtlamış olacaksınız. Askerlik borçlanması başvurunuzu gerekli şekilde yaptıktan sonra gerekli sorgulamanın yapılması için beklemeniz gerekiyor. Sorgulama tamamlandığında ise ödemenizi yapmak ve borçtan kurtulmak için kurumu ziyaret etmeniz gerekiyor.

Askerlik Borçlanması Ne Kadardır?

Gerekli inceleme yapıldıktan sonra ödemeniz gereken askerlik borçlanması tutarı hesaplanacaktır. Bunun için SGK kendi altında belirlenmiş olduğu borçlanma hesabına göre sizin borcunuzu ortaya çıkaracaktır. Günümüzde askerlik 12 ay olsa da bu askerlik süresi daha yeni kısaltıldığı için başvuruyu yapanlar genelde 18 ay için askerlik borçlanması başvurusu yapmaktadır. Günlük limitler en düşük 21,64 TL ve 162,32 TL olarak hesaplanmaktadır. Bu detay sizin gelir durumunuza göre ve prim ödemenize göre hesaplanacaktır. Gerekli inceme sonucunda ödenecek en düşük tutar 11,685 TL olacaktır. En yüksek tutar ise duruma göre değişerek artış gösterecektir. Kurum dışında bu sorgulamayı yapabileceğiniz herhangi bir nokta bulunmuyor.

Benzer İçerik:  Uzman Çavuş Maaşları ve Gerekli Şartlar

Askerlik borçlanması sorgulama işlemi tamamlandıktan sonra kurum tarafından size haber verilecektir. Ya da kuruma giderek borcunuzu siz öğrenebilirsiniz. Ödenecek tutar belirlendikten sonra en az 1 ay içinde askerlik borçlanmasının ödemesi yapılmalıdır.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Cevap yok

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir