Bilgi Arşivi

Askerlik Yardım Parası Sorgulama

Askerlik ülkemizde erkekler tarafından zorunlu olarak yapılan vatani bir görevdir. Bu görevi yerine getirmek yaşını dolduran erkeğin askere gitmesi gerekiyor. Bu durumlarda erkeklerin aileden gitmesi ile geçimini sağlayamayan aileler bulunuyor. Devlet tarafından bu durumda bulunan ailelere belirli bir miktarda askerlik yardımı yapılmaktadır. Bunun için aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından er ve erbaş ailelerine maaş verilmektedir. Askerlik yardım parası sorgulama işlemi basit bir şekilde yapılmaktadır. Alınacak toplam maaş aylık 275 liradan her iki ayda bir hesaba yatırılmaktadır. Bunun yanı sıra ailede 18 yaşından küçük çocuklar varsa 100 TL’de burs yardımı yapılmaktadır. Bu yardımı kimlerin alacağı ve yapılması gereken işlemlerin neler olacağını anlatmaya çalışacağız.

Askeri Yardım Parası Sorgulama

Bu yardımdan yararlanacak iki türlü insan vardır. Bu insanlar bekar olarak askere gidenler diğerleri ise askere giderken evli olanlardır. Erkeğin askeri gittiği anda ailesinde anne ve babasının sosyal güvencesi yoksa alınan muhtaçlık belgesi ile birlikte yapılan başvuru sonuçlanmaktadır. Bu programdan evli askerin resmi nikahlı olarak evlendiği eşi de faydalanmaktadır. Eş veya anne başvuru önceliğine sahiptir. Vakıf mütevelli heyetinin muhtaçlık belgesini mutlaka vermesi gerekiyor. Bu belge alınmadığı sürece yapılacak olan yardımdan faydalanmaları mümkün olmayacaktır.

Askerlik yardımına başvuru yapılmasının ardından gerekli inceleme yapılmaktadır. Bu incelemenin ardından olumlu bir sonuçlanma olursa ilçede bulunan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yardım yapılmaktadır. Bu kurum tarafından gerekli incelemelerin yapılması için görevliler ailelere ziyarette bulunmaktadır. Bu incelemelerin ardından gerekli görülen askerlerin ailelerine yardım yapılma kararı veriliyor.

Hak kazananlara yukarı da belirttiğimiz miktarda yardımı PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Başvuruyu yapan kişi kimlik numarası ile birlikte giderek sorgulamasını yapabilir. Eğer yardım yapılmışsa rahatça parayı hesaplarından çekebilirler. Vatani görevini yapmak için çalışma hayatını bırakarak askere gidenlerin ailelerinin muhtaç kalmaması için bu yardım planı yapılmıştır. Yardımın doğru şekilde dağılması için insanlar doğru şekilde işlemlerini yerine getirmektedir. Devletin bu yardımı birçok muhtaç ailenin ihtiyacını karşılamasına yardımcı oluyor.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Eşimin çocuğu asker benim üvey oğlum askere gitti askerlik yardımı için başvurdu eşim belediyeye bankadan hesap kartı çıkardı eşim 3 ay sonra 300 TL yattı sonra sinda ne zman yatar geri kalan çocuk şekerden gelecek 1 ayı kaldı belediyeyi ariyoruz şu an para yok diyor bi bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim ne zman alabilirim parayı teşekkürler

  1. Merhaba
   Askerlik yadım parasını, askerlik devam ettiği müddetçe alabilirsiniz.

  1. Merhaba, yardım parası başvuru tarihinden itibaren başlar

 2. Mayısta askere giden biri için 6-7 ay sonra başvuru yapılırsa biriken aylar alnabiliyor mu ?

  1. Merhaba, başvuru tarihinden itibaren almaya başlarsınız

 3. Ödemeniz hazır diyor ama PTT ye gitti mi tc falan verdimmi usdumde para çıkmıyor neden ?

  1. Merhaba, ödemeler hesap numarasına yapılıyor. Kurumdan sizin adınıza yapılan ödemenin hangi hesap numarasına yapıldığını öğrenip tekrar PTT’ye başvurun

 4. Başvuru olumlu sonuçlanmış. Ankara’dan kart gelecekmiş. Kartın gelmesi ne kadar sürer? Ne kadar ödeme yapılacak?

  1. Merhaba, kartınız 1,5-2 ay içinde adresinize gelir.

  1. Merhaba, Şubat ayı içinde ödemeniz yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu