2023 Askerlik Yol Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

2023 yılında askerlik yol parası; yol parası ve iaşe bedeli olmak üzere ödenmektedir. Yol parası; askerin ikamet ettiği ilden, askerlik yapacağı ile gitmek için bilet parasına harcayacağı tutardır. 13 il için uçak bileti parası verilmektedir. Diğer iller için ise otobüs bileti parası ödenmektedir. Yetkili birimlerden bilet tutarları öğrenerek ona göre ödeme yapılmaktadır. İaşe bedeli ise; iki şehir arasında bulunan mesafeye göre ödenen tutara verilen isimdir. Askerlik yapılacak olan birliğe ulaşabilmek için mesafeye bağlı olarak 3 güne kadar süre verilmektedir. Her gün için 20 TL iaşe bedeli ödenmektedir. Askerlik yol parasının ödemesi, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Askerlik başvurusu yapılan tarih ile askerden dönüldükten 1 ay sonraki tarih arasında bir sürede ödeme gerçekleşmektedir.

Askerlik Yol Parası Alabilecek Olanlar Kimlerdir?

Askerlik yol ücreti, askere gidecek olan bütün herkese ödenmektedir. Vatandaşların eşit şartlar altında askerlik görevlerini yerine getirecekleri yere ulaşımlarının sağlanabilmesi için yapılan bir ödemedir. Acemi birliği veya usta birliği fark etmeksizin, normal askerlik veya bedelli askerlik fark etmeksizin askerlik yol parası ödemesi yapılmaktadır. Tecilini uzatanlar veya askerden muaf olanlar, yol parasını alamamaktadırlar.

Terhis Olan Askerlerin Askerlik Yol Parası Alabilmesi Mümkün Müdür?

Askerlik yol parası; askerlik görevini yerine getiren kişilerin, bu görevin öncesinde veya sonrasında alabilecekleri bir tutardır. Dolayısı ile terhis olduktan sonra da bu parayı alabilmeleri mümkündür. Terhis olana kadar askerlikte geçen süre içerisinde de askerlik maaşı almaktadırlar.

Bedelli Askerlik Yapacaklar Askerlik Yol Parası Alabilir Mi?

Askerlik yol parası normal askerlik için de bedelli askerlik için de ödenen bir paradır. Normal askerlik yapanların yol parası hesaplaması ile aynı kurallar çerçevesinde hesaplama yapılabilmektedir. Bedelli askerler ile normal askerlerin ayrıldıkları nokta ise; askerlik süresince aldıkları askerlik maaşının tutarının farklı olmasıdır. Bedelli askerlik yapanların askerlik süresinin normal askerlik yapanlara göre daha kısa olmasından dolayı, bedelli askerler daha az maaş alabilmektedirler.

Askerlik Yol Parası Almak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Askerlik yol ücreti almak isteyenler için gerekli koşullar aşağıda belirtilmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkeklerin almaya hak kazanabilecekleri bir ücrettir.
 • Askerlik görevini yerine getirecek olan vatandaşlar bu hizmetten yararlanabilmektedirler. Herhangi bir sebep ile askerlikten muaf olanlara askerlik yol parası verilmemektedir.
 • Askerlik başvurusu yaparken istenen belgelerin eksiksiz bir şekilde askerlik şubesine teslim edilmiş olması gerekmektedir. Evrak eksiği bulunanlara yol parası ödemesi yapılmamaktadır.
 • Askere giderken yapılacak olan yol masrafını devlet karşılamaktadır. Uçak bileti alınacak olan 13 ilden birinde askerlik yapacak olanların öncelikle uçak biletini alması, sonra bilet parasının ödemesini yol parası olarak devletten alması gerekmektedir.

Askerlik Yol Parası İçin Başvuru Yapılması Gerekli Midir?

Askerlik yol ücreti almak isteyenlerin yol parası için ekstra bir başvuru işlemi yapmalarına gerek yoktur. Askere gitmek için başvuru yapmaları yeterlidir. Askerlik işlemlerini gerekli evraklar ile beraber problemsiz bir şekilde halledenlerin ödemeleri aktarılmaktadır. Bu süreçte askerlik yol parasını sorgulamak da mümkündür.

Askerlik Yol Parasının Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Askerlik yol ücretinin sorgulanabilmesi için 2 yöntem mevcuttur. PTT şubesine kimlik belgesi ile beraber giderek veya e-devlet sistemine girerek sorgulama yapılabilmektedir. E-devlet aracılığı ile sorgulama yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfada bulunan giriş yap butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfadan sisteme giriş yapılmalıdır. Bunun için e-devlet şifresi ile beraber T.C. kimlik numarası yazılmalıdır. E-devlet şifresi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında kapalı zarfta alınabilmektedir. Sonradan değiştirilebilen bir şifredir. Ayrıca 4 farklı yöntem ile daha sisteme giriş sağlanabilmektedir.
 • Giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan e-hizmetler butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada listelenen kurumlar içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu seçilmelidir.
 • Şahıs Ödemeleri Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Askerlik yol parası ile ilgili detaylar açılan sayfada görülebilmektedir.

Mesafeye Göre Askerlik Yol Parası Ne Kadar Ödenmektedir?

Askerlik yol parasının ne kadar olduğunun hesaplanabilmesi için öncelikle bulunulan il ile askerlik yapılacak olan il arasındaki mesafe hesaplanmalıdır. Ardından belediye aracılığı ile otobüs fiyatları öğrenilerek bu tutara otobüs bileti fiyatı eklenmelidir. Mesafeye göre ödenecek olan iaşe bedelleri şu şekildedir:

 • 0 kilometreden 600 kilometreye kadar olan bir mesafe için 20 TL yol parası ödenmektedir ve yol için ayrılan süre 1 gündür.
 • 604 kilometre ile 1.200 kilometre arasında bir mesafede askerlik görevini yerine getirecek olanlara 40 TL ödenmektedir. Yola ayrılan süre ise 2 gün olarak hesaplanmaktadır.
 • 201 kilometre ile 1.800 kilometre arasında bir mesafeden askeri birliğe ulaşım sağlayacak olanlara yol için 3 gün verilmektedir. Ödenen iaşe bedeli ise 60 TL’dir.

Askerlik Yol Parasının Hesaplama Örneği Nasıldır?

İstanbul’da ikamet eden ve askerlik görevini Bilecik’te yerine getirecek olan bir kişi olsun. Bu kişi askerlik yapacağı birliğe teslim olmak için 250 kilometre yol gitmelidir. Bu mesafe için iaşe bedeli 20 TL olmaktadır. Terör bölgesinde olmayan bir ilde askerlik yapacağı için otobüs bileti parası karşılanmaktadır. İstanbul’dan Bilecik’e otobüs bileti alan bir kişi ise bilete 40 TL ücret ödemektedir. Toplamda kendisine 60 TL’lik yol parası ödemesi yapılmaktadır.

Her İl İçin Askerlik Yol Parası Ödenir Mi?

Askerlik yol ücreti her il için ödenen bir ücrettir. Ancak bazı iller için otobüs bileti parası karşılanırken, bazı iller için uçak bileti parası karşılanmaktadır. Uçak bileti parası karşılanan iller belirlenmiştir ve bu iller terör bölgesinde sayılmaktadırlar. Kara yolu ile ulaşımın sağlanmasının tehlikeli olabileceği göz önünde bulundurularak uçak ile ulaşım sağlanması istenmektedir.

Hangi İllerde Askerlik Yapacak Olanların Uçak Biletleri Karşılanmaktadır?

Terör bölgesinde sayılan 13 ilden herhangi birinde askerliğini yapacak olanların uçak bileti ücreti karşılanmaktadır. Bu iller aşağıda sıralanmıştır:

 • Muş
 • Van
 • Şırnak
 • Siirt
 • Hakkari
 • Erzurum
 • Iğdır
 • Kars
 • Ağrı
 • Ardahan
 • Bitlis
 • Bingöl
 • Batman

Askerlik Yol Parası Ne Kadar Sürede Yatırılır?

Askerlik yol ücretinin yatırılacağı zaman ile ilgili net bir süre verilememektedir. Askerlik için gerekli işlemleri başlatan kişin sevk tarihine kadar yatırılabileceği gibi, kişi askerden döndükten sonra da yatırılabilmektedir. Askerlik görevi son bulduktan sonra parayı çekmesi ise herhangi bir problem teşkil etmemektedir. Askerden dönmesine rağmen henüz yol parası yatırılmamış olanların ise; konu ile ilgili bilgi almak için askerlik şubesine gitmesi gerekmektedir.

Askerlik Yol Parası Nereye Yatırılmaktadır?

Askerlik yol parası, önceden askerlik şubelerinden teslim alınan bir paraydı. Ancak son yıllarda yapılan değişiklikler ile beraber, askerlik yol ücreti PTT’den alınmaya başlanmıştır. Askerlik görevini yerine getirecek olan kişilerin adına PTT şubelerine yatırılmaktadır. Kimlik belgesi ile şubeye gittikten sonra görevliye askerlik yol parasını çekmek istendiği söylenmelidir. Ardından parayı alabilmek mümkün olmaktadır. Ayrıca Ziraat Bankası hesap numarası verenlerin yol paraları Ziraat Bankası hesaplarına da yatırılabilmektedir.

Güncel Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

SGK Askerlik Borçlanması Hesaplama

Astsubay Maaşları Ne Kadar ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu