Sosyal Yardım Platformu

2019 Askerlik Yol Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2019 Askerlik Yol Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2019 yılında askerlik yol parası; bulunulan şehir ile askerlik yapılacak olan şehrin arasındaki mesafeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İaşe bedeli ve otobüs bileti tutarı yol parası olarak ödenmektedir. Kilometreye göre bir günlük, iki günlük veya üç günlük iaşe bedeli ödenebilmektedir. Ayrıca otobüs bileti fiyatları sorgulanarak bilet fiyatına göre de tutara ekleme yapılmaktadır.

Terör bölgesi olarak sayılan 13 adet il bulunmaktadır. Bu illerde askerlik yapacak olanlar için otobüs bileti değil, uçak bileti parası verilmektedir. Yol ücretini almak isteyenlerin herhangi bir ek başvuru yapmalarına gerek yoktur. Askerlik işlemlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmeleri ve eksik belgelerinin olmaması durumunda ödeme yapılmaktadır.

Askerlik Yol Parası Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Askerlik yol ücretini alabilmek için zorunlu askerlik görevini yerine getirecek olmak gereklidir.

Gerekli koşullar aşağıda belirtilmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gereklidir.
 • Bedelli askerlik veya normal askerlik yapılmasına bağlı olmadan askerlik görevini yerine getirmek için gerekli işlemleri tamamlamış olanlara verilmektedir.
 • Ulaşım masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Ancak bazı iller için uçak bileti parası da karşılanmaktadır. Bu illerde askerlik yapacak olanların uçak biletini kendi paraları ile aldıktan sonra ödemeyi devletten talep etmeleri gereklidir.
 • Askerlik için başvuru belgelerinin eksiksiz olması gereklidir.

Askerlik Yol Parası Nasıl Alınır?

Askerlik yol parası; yol ve iaşe parası olarak verilmektedir. Bu parayı alabilmeleri için askerlik görevini yerine getirmek için seyahat etmeleri gerekmektedir. Bu para askerlik görevini yerine getirenlere verilen ücretten bağımsız bir paradır. Tamamen yol masraflarını karşılamaya yönelik bir meblağdır.

Devlet tarafından kişinin banka hesabına yatırılmaktadır.

Askerlik Yol Parası Nasıl Sorgulanır?

Yatırılan yol parasının sorgulaması e-devlet üzerinden ve PTT üzerinden yapılabilmektedir. Paranın tutarı ve hangi konu ile alakalı olduğu e-devlet üzerinden öğrenilebilmektedir. Ancak paranın yatıp yatmadığını e-devlet üzerinden öğrenebilmek mümkün olmadığı için PTT şubelerine gitmek gereklidir.

Askerlik yol ücretinin yatırılıp yatırılmadığının sorgulamasını yapabilmek, kimlik belgesi ile mümkün olmaktadır. Sorgulama sonucunda eğer paranın yatırılmış olduğu görülür ise henüz teslim olunmamış olması durumunda da para çekilebilmektedir.

Askerlik Yol Parası Nasıl Hesaplanır?

Askerlik için yol ücretinin hesaplaması kilometre hesabına göre yapılmaktadır. Bu hesaplama yapılmadan önce askerlik şubeleri yaptıkları yazışmalar kapsamında ne kadar ücret edinilebileceği ile ilgili bilgi alabilmektedirler. Belediye birimleri otobüs fiyatları hakkında bilgi edinerek bu bilgileri askerlik şubelerine iletmektedir. Buna bağlı olarak ne kadar ücret ödeyebilecekleri ile ilgili bir hesaplama yapılmaktadır.

Kilometre hesabına göre ödenen ücretler ise şöyledir:

 • 0 kilometre ile 600 kilometre arasında bir alanda bir yere gidiliyor ise 1 günlük 20 TL yol ücreti belirlenmektedir.
 • 604 kilometreden 1200 kilometreye kadar olan bir mesafede askerlik yapacak olanlara 2 günlük yol ücreti olarak 40 TL ödeme yapılmaktadır.
 • 60 TL ödeme 3 gün için yapılmaktadır ve 1201 kilometre ile 1800 kilometre arasında bir mesafe uzaklıkta görev yapacak olanlara verilmektedir.

Askerlik Yol Parası Hesaplama Örneği Nedir?

Yol parası hesaplamasına örnek vermek gerekir ise; İstanbul’da yaşayan biri eğer Bilecik’te askerlik yapacak ise, 250 kilometre yol gidecek demektir. İstanbul ve Bilecik arası otobüs bileti tutarı 40 TL olarak belirlenmektedir. İaşe bedeli de bir günlük 20 TL’dir. Dolayısı ile Bilecik’te askerlik yapacak olan ve İstanbul’da ikamet eden bir kişi 60 TL yol ücreti almaktadır.

Eğer ilgili askerin ailesi muhtaç durumda ise; bu durumda ailesine de askerlik süresince her ay 275 TL ödeme yapılmaktadır.

Askerlik Yol Parası Nereye Yatırılmaktadır?

Askerlik yol ücretleri PTT şubelerine yatırılmaktadır. Para PTT şubelerinden veya PTTmatiklerden kartsız işlem yaparak alınabilmektedir. Paranın alınabilmesi için T.C. kimlik numarası gereklidir. Eğer PTTmatiklerden para çekilecek ise; önce kartsız işlem menüsüne girilmesi ve ardından T.C. kimlik numarasını yazarak yol parasını çekmesi gereklidir.

Şubeden alınacak olması durumunda ise kimlik belgesi ile alınmalıdır. PTT’ye alternatif olarak Ziraat Bankası’ndan da yol ücretinin alınabilmesi mümkündür.

Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatırılmaktadır?

Yol ücreti ödemeleri eski uygulamaya göre PTT şubelerinden değil, askerlik şubelerinden verilmekteydi. Askerlik için başvuru yapmış olan kişilerin işlemlerinin tamamlanması ile beraber işlem yaptıkları askerlik şubesinden askerlik yol parasını elden alabilmeleri mümkündü. Ancak bu uygulama değiştirildi. Artık askerlik şubesinden direkt olarak ödeme alabilmek mümkün olmamaktadır.

Bununla birlikte paranın ne zaman yatırılacağı ile ilgili de net bir tarih verilmemektedir. Sevk tarihine kadar yatırılan yol ücreti için net bir tarih olmadığı için sevk tarihi yaklaştığında hala parası yatmamış olanların PTT üzerinden sorgulama yapması gereklidir. Askerlik hizmeti bittikten sonra da yol parasını çekmesi durumunda herhangi bir problem olmamaktadır.

Askerlik Yol Parası Ödemesi Her İl İçin Yapılır Mı?

Askerlik yol ücreti bütün askerlere verilen bir ücrettir. Ancak bulunulan ile göre her asker için verilen ücret farklı olabilmektedir. Otobüs bileti fiyatlarına ve kilometreye bağlı olarak toplamda ödenen yol ücretleri değişebilmektedir. Buna ek olarak terör bölgesi olarak sayılan bazı illerde askerlik yapacak olanlara nakit olarak yol parası vermek yerine uçak biletleri karşılanmaktadır.

Askere Gidecek Olanların Uçak Bileti Parası Ödenir Mi?

Terör bölgesi olarak kabul edilen ve uçak ile ulaşım masrafı karşılanacak olan 13 il aşağıda bulunmaktadır:

 • Van
 • Şırnak
 • Hakkari
 • Erzurum
 • Ağrı
 • Ardahan
 • Bingöl
 • Bitlis
 • Kars
 • Iğdır
 • Siirt
 • Muş
 • Batman

Terhis Olmuş Olan Askere Yol Parası Ödemesi Yapılır Mı?

Askerlerin yol parası alabilmeleri için terhis olmalarına veya olmamalarına bakılmamaktadır. Bir asker askere gidişi ve dönüşü için yol parası almaktadır. Dolayısı ile terhis olduktan sonra da yol parasını alabilmesi mümkündür. Uzak mesafede askerlik yapmış ise; kısa mesafeye göre daha yüksek tutarda yol parası hesabına yatırılmaktadır.

Askere gidenler askerlik maaşı da almaktadırlar. Askerlik maaşı ile yol parası aynı hesaba yatırılmaktadır.

Bedelli Askerlik Yapacak Olanlara Askerlik Yol Parası Verilir Mi?

Bedelli askerlik yapacak olanlar ile normal askerlik yapacak olanlar yol parası konusunda herhangi bir ayrıma tabi değillerdir. Aynı iaşe bedeli üzerinden yol parası hesaplamaları yapılmaktadır. Yine normal askerler gibi mesafeye göre iaşe bedeli hesaplaması yapılmaktadır ve bu bedele ek olarak otobüs bileti tutarı eklenerek ödeme yapılmaktadır.

Bedelli askerler ile normal askerlerin aldığı askerlik maaşı tutarı farklılık göstermektedir. Daha kısa süre askerlik yaptıkları için maaş olarak hesaplarına yatan tutar da daha az olmaktadır.

Bedelli Askerlik Yapanlara Dönüş İçin Yol Parası Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Bedelli askerlik yapanlar ödemelerini Ziraat Bankası hesapları üzerinden veya PTT üzerinden alabilmektedirler. Askerlik işlemleri yapılırken kendilerinden Ziraat bankası hesabı istenmektedir. Hesap belirtmemeleri durumunda PTT’ye ödeme yapılmaktadır. Askerlik yol paraları askerlik görevlerini yaparken veya askerden döndükten sonra kısa süre içerisinde yatırılmaktadır.

Milli Savunma Bakanlığı ilgili ücreti askerlik şubelerine iletmektedir ve askerlik şubesi de gerekli hesaba aktarmaktadır.

Güncel Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

SGK Askerlik Borçlanması Hesaplama

Astsubay Maaşları Ne Kadar ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM