SSK

2020 Babalık İzni Kaç Gün? Memur, İşçi ve Özel Sektör

2020 yılında babalık izni hakkı yasal olarak bütün babaların vardır. Öz çocukları için de evlatlık aldıkları çocuk için de babalık izni kullanabilmektedirler. Babalık izni hakkının gün sayısı; babanın çalıştığı sektöre göre değişiklik göstermektedir. 2 günden 10 güne kadar değişmektedir. Alınan izinler ücretli izinlerdir. Çalışılan kuruma dilekçe vererek kullanmaya başlanabilmektedir.

Babalık İzni Nasıl Kullanılır?

Babalık izni kullanmak isteyen babaların öncelikle eşlerinin doğum belgelerini çalıştıkları kuruma sunmaları gerekmektedir. Ayrıca doğum izni kullanmak istediklerine dair bir dilekçe yazmaları talep edilmektedir. Bu dilekçede doğumun gerçekleştiği tarih, kullanacakları izin gün sayısı ve izin başlangıç tarihi mutlaka yer almalıdır.

Memurlara Babalık İzni Kaç Gün Verilmektedir?

Memurlara verilen babalık izni hakkı, 657 DMK’nın 104. maddesi kapsamında açıklanmaktadır. Memur statüsünde çalışma hayatı olan erkeklerin eşlerinin doğum yapması durumunda; onlara babalık izni verilmektedir ve bu izin çalışanın amirinin inisiyatifinde değildir. Babalık izni verilmesi zorunludur. 10 günlük izin verilmektedir.

Babalık İzninin Başlangıç Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Babalık izni alacak olan erkeklerin izin başlangıç tarihleri; eşlerinin doğum belgesinde yazılı olan çocuğun doğum tarihidir. Doğumun gerçekleşmesi ile beraber 10 gün izin verilmektedir. İzin hakkı hesaplamasına bakıldığında; örnek vermek gerekir ise, 10 Ağustos cumartesi günü doğum gerçekleşmiş olsun. Bu durumda doğum izninin birinci günü cumartesi olmaktadır. Hafta sonu olduğu için izin talep edilmesine gerek yoktur. Ancak pazartesi günü için izin alındığında, bu doğum izninin üçüncü günü olmaktadır. Doğum izninin son günü ise, 19 Ağustos pazartesi olmaktadır. Dolayısı ile 20 Ağustos Salı günü, babanın çalışmaya başlaması gerekmektedir.

Memurlar Babalık İznini İleri Bir Tarihte Kullanabilir Mi?

Devlet Personel Başkanlığı’nın kararına göre, memur statüsünde çalışan erkeklerin baba olması durumunda; babalık izni sadece doğumun gerçekleştiği tarih itibari ile kullanılabilmektedir. İleri bir tarih için bu izni kullanmalarına onay verilmemektedir.

Memurlar İçin Babalık İzni Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Memurların babalık izinlerini kullanabilmeleri için dilekçe yazmaları gerekmektedir. Dilekçelerini çalıştıkları kurumun müdürlüğüne hitaben yazmalılardır. Önce kurumda yaptıkları görevi yazmalılardır. Sonra eşlerinin doğum yaptığı tarihi yazıp doğum belgesinin eklendiğini belirtmeleri gerekmektedir. Ardından 657 DMK’nın 104. maddesi kapsamında 10 günlük babalık izinlerini hangi tarihten itibaren kullanmak istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Dilekçenin sol alt kısmına ikametgah adresi ve iletişim numarası yazılmalıdır. Sağ alt kısmına ise, isim ve soyisim yazılmalıdır. İmzalarını atarak dilekçeyi teslim etmelilerdir.

4B ve 45/Alar Kaç Gün Babalık İzni Alabilir?

4B sigorta kolu üzerinden çalışabilen iki farklı personel türü bulunmaktadır. 657 DMK’ya tabi 4B ve 663’e tabi 45/A statüsünde çalışanlar babalık izni alabilmektedirler. Her iki statü için de verilen babalık izni 10 gün olmaktadır.

4D İşçiler ve Kamu İşçileri Kaç Gün Babalık İzni Alabilir?

Taşerondan kadroya alınan işçiler de kamu işçileri de 4D statüsünde çalışmaktadırlar. 4D statüsünde çalışanlara verilen babalık izni süresi ise, 5 gün olmaktadır.

Özel Sektör Çalışanlarının Babalık İzni Kaç Gündür?

4857 sayılı İş Kanunu’nun ek 2. maddesi kapsamında, özel sektör çalışanlarının babalık izni hakları düzenlenmektedir. Özel sektörde çalışanlara verilen babalık izni ise 5 gündür.

Özel Sektör Çalışanları Babalık İzni Dilekçesini Nasıl Yazmalıdır?

Özel sektör çalışanlarının dilekçe yazarak iş yerlerine vermesi gerekmektedir. Dilekçelerini çalıştıkları kuruma hitaben yazmaları gerekmektedir. Çalışılan kurumda hangi branş ile çalışıldığı belirtilmelidir. Sonrasında ilişikte sunulan doğum belgesinde yer alan doğum tarihi yazılmalıdır. Yasal izin hakkı olan 5 gün izni hangi tarihten itibaren kullanacağı belirtilmelidir. Gereğinin yapılmasını arz ederek dilekçe bitirilmelidir. İkametgah adresi, iletişim numarası, imza, ad ve soyad yazılmalıdır. Dilekçe teslim edilmelidir.

Askerlerin Babalık İzni Hakkı Kaç Gündür?

Silah altındaki er ve erbaşların babalık izni hakları; 111 sayılı Askerlik Kanunu esas alınarak verilmiştir. Silah altındaki er ve erbaşlar, eşleri doğum yaptığında yasal olarak 10 gün izin hakkına sahiptirler.

Aile Hekimleri Kaç Gün Babalık İzni Alabilirler?

Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan aile hekimlerinin veya aile sağlığı elemanlarının babalık izni hakları bulunmaktadır. Bu çalışanlar da 657 DMK kapsamında oldukları için 10 gün babalık izni hakkı elde etmektedirler. Dışarıdan aile sağlığı elemanı olanlara da memurlara verildiği gibi 10 günlük izin hakkı verilmektedir.

Sözleşmeli Personellere Verilen Babalık İzni Kaç Gündür?

Sözleşmeli personellerin babalık izni hakları, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara göre belirlenmektedir. Bu esaslar kapsamında, sözleşmeli çalışanlara 2 gün babalık izni hakkı tanınmaktadır.

Babalık İzni Hakkı Bölünebilir Mi?

Babalık izni tek seferde kullanılmalıdır. Kamu kurumunda veya özel sektörde çalışmasına bağlı bir durum değildir. Sigortalı çalışanlar, kendilerine yasal olarak verilen babalık izni hakkını tek parça halinde kullanmalılardır.

Babalık İzni Süresi İş Günü Olarak Mı Verilir?

Babalık izni hakkının açıklandığı kanun maddelerine bakıldığında, iş günü ibaresinin yer almadığı görülmektedir. Dolayısı ile verilen 5 veya 10 gün izin hakkı, iş günü olarak değerlendirilmemelidir. İş günü dışındaki günler için izin alınması gerekmese de; çocuğu pazar günü doğan bir babanın izninin birinci günü pazar günü olarak sayılmaktadır.

Resmi Tatil Günleri Babalık İznine Dahil Midir?

Babalık izni için iş günü diye bir ibare olmadığı için doğumun gerçekleştiği tarih resmi tatile veya dini bayramlara denk gelmiş olsa da; izin hakkı başlamış olarak sayılmaktadır. Örnek vermek gerekir ise; 29 Ekim tarihinde doğum gerçekleşmiş ise; babalık izninin birinci günü 29 Ekim olmaktadır. İznin başlangıç tarihi 30 Ekim üzerinden hesaplanmamaktadır.

Evlat Edinenlere Babalık İzni Verilir Mi?

Evlat edinmiş olan babaların da yasal olarak babalık izni hakları bulunmaktadır. 3 gün babalık izni verilmektedir.

Annelere Verilen Doğum İzni İle Babalık İzni Arasındaki Fark Nedir?

Anneler aldıkları doğum iznini hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra kullanabilmektedirler. Ancak babalara verilen babalık izni sadece doğumdan sonraki süreci kapsamaktadır.

Bütün Firmalar İçin Babalık İzni Süresi Aynı Mıdır?

Kamuda çalışanlar için belirlenmiş olan babalık izni süreleri kesindir. Özel sektör çalışanları için de babalık izni süresi yasal olarak belirlenmiştir. Ancak firmaların bu izin süresini arttırabilmeleri kendi inisiyatiflerindedir. Azaltabilmeleri mümkün değildir. Örnek vermek gerekir ise; Türkiye’de bir firma, hem erkek hem de kadın çalışanlarına doğumun gerçekleşmesi ile beraber 6 aylık izin vermektedir. Ücretli izindir. Öz çocuklar için verilebildiği gibi, evlatlık alanlar için de verilmektedir. Özel sektör çalışanları 5 gün babalık izni kullanabilirken, bu firmada çalışan babalar 6 ay babalık izni kullanabilmektedirler. Ayrıca çocuğun doğumundan sonraki bir sene içerisinde istedikleri zaman bu izni kullanmaya başlayabilme imkanları bulunmaktadır. Firmada çalışıp da 6 aylık babalık iznini kullanmak isteyen bir çalışan, başka bir firmada çalışan eşi doğumdan sonraki ilk 6 ay izin kullanacağı için kendisi de eşinin izni bittikten sonra izin kullanmayı tercih etmiştir. Türkiye’de ilk kez uygulanan bu uygulamanın diğer firmalar için de bir örnek teşkil etmesi amaçlanmaktadır.

Kadınların Süt İzni Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

Doğum Borçlanması Ne Kadar?

Doğum Yardımı Parası Nereden, Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı