SGK

BAĞ-KUR Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi?

BAĞ-KUR borcu olanların sağlık hizmetlerinden yararlanması konusunda yapılan açıklamalara göre borçlu olan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için yeni düzenlemeler ile sağlık hizmetleri almalarının yolları açılmaktadır. BAĞ-KUR sosyal güvencesinden faydalanan kişilerden prim borçları olanlara BAĞ-KUR’luya sağlık müjdesi bakanlar kurulunun kimi açıklamalarında yer almıştır.

Prim borçları nedeni ile sağlık hizmetlerinden yararlanamayan BAĞ-KUR güvenceli kişilerin sayısı, oldukça fazla olduğu ve bu durumun önüne geçilmesi gerektiği açıklamalarının ardından bu konunun gerçekleştirileceği şeklinde bir açıklama olmuştur. Son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018 olan BAĞ-KUR affından faydalanan vatandaşlara, borçlarını ödeyebilmeleri için büyük kolaylar sağlanmıştır. BAĞ-KUR affından faydalananlar;

 • Borçlarının olduğu yıla göre yapılan hesaplamalar sayesinde daha düşük tutarda topa borca sahip oldular.
 • Ziraat Bankası ile imzalanan anlaşma sayesinde borçlarını ödeyebilmek için oldukça uygun faiz oranlarıyla kredi çekebildiler.
 • Uzun vadeler ile borçlarını ödeme imkanına sahip oldular.

Aftan faydalanamayan vatandaşlar ise borçların silinmesi ile rahat bir nefes almış oldu. Aftan yararlanmayan BAĞ-KUR’luların geçmişe dönük prim borçları tamamen silinmiştir. Bu durumun en eksi tarafı borçlarla birlikte prim günlerinin de silinmesi olmuştur. Bu durum BAĞ-KUR emeklilik fırsatı için gerekli olan prim gününün doldurulmasında büyük bir dezavantaj oluşturmuştur.

BAĞ-KUR Borçları Sağlıktan Faydalanma Hakkı

BAĞ-KUR borcu sağlık hizmeti 2018 torba yasasında prim borçlularına sağlıktan faydalanma hakkı sağlanmıştır. 4B bağkur sigorta sahiplerinden 60 günden fazla prim borcu bulunanlar için temmuz sonuna kadar yapılan başvurularda BAĞ-KUR prim borçlarına yapılandırma getirilmiştir. 2018 yılı temmuz ayı sonuna kadar prim borçlarını ödememiş veya yapılandırmamış kişilerin bu borç ile alakalı hizmet süreleri dondurulmuştur.

Kurum alacakları bu süreler kapsamında değerlendirilmemiştir. Daha sonraki süreçte talep edildiği takdirde bu süreler canlandırılmıştır. Bahsedilen bu yollardan herhangi birini seçerek borçlardan kurtulan prim borçluları temiz bir sayfa açma şansı elde edecektir. Borçlu BAĞ-KUR’lu sağlıktan faydalanacak haberleri birçok prim borçlusunun yüzünü güldürmüştür. BAĞ-KUR’lu borçlarını yapılandırıp ilk taksitini ödeyerek ya da esnaf hizmetlerini dondurarak sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2018 tarihine kadar faydalanabilecekler.

Borçlarını yapılandırarak taksitlendirmeyen kişilerin borçları ise silinmiştir. Silinen borçlarla birlikte borçlara ait prim günleri de silinmiş olup ilgili vatandaşa bu borç ile ilgili bir yaptırım uygulanmamaktadır. Torba yasa kapsamında borçları silinen vatandaşların da 31 Aralık 2018 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği açıklanmıştır. BAĞ-KUR prim borçları silinen ve hizmetleri dondurulan kişiler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Esnaf ve Sanatkârlar
 • Tarım BAĞ-KUR’lu olanlar
 • 12 aydan fazla prim borcu olanlar
 • Daha önceki borç yapılandırması iptal olmuş olanlar

İlk Taksitini Ödeyenler Sağlık Yardımı Almaya Başladı

Borçlu BAĞ-KUR’lu sağlıktan yararlanacak mı? sorusunun cevabını arayan BAĞ-KUR borçluları müjdeli haber sonrasında ödemelerinin ilk taksitini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlamışlardır. Ancak borçlunun ilk önce bazı şartları sağlaması gerekmiştir. Öncelikle prim borçluları için başvurusunu tamamlayan kişilerin borçları daha sonra borç kurum tarafından takside bağlanmıştır.

Takside bağlanan borçlar için kişiye borç ödeme tablosu verilerek borçlunun borcunu daha rahat bir şekilde ödeyebilmesi amaçlanmıştır. Bu tabloda belirlenen ilk taksit tutarı hiç beklemeden o gün içerisinde ödenmesi halinde aktivasyon işlemi hemen gerçekleştirilerek sağlık hizmetlerinden yararlanma sürecine girilmiş olunmaktadır.

BAĞ-KUR prim borçluları ilk taksitlerini hemen ödeyenler her türlü sağlık hizmetinden faydalanmaya başlamışlardır. BAĞ-KUR borcu sağlık yardımı alan kişiler sağlık muayeneleri yanı sıra ameliyat olabilme şansına sahip olmuşlardır. İlk taksitin ödendiği aynı gün itibarı ile borçlu kişilerin bakmakla sorumlu oldukları eş veya çocukları da her türlü sağlık hizmetinden yararlanma hakkına sahip olmuşlardır.

BAĞ-KUR borçları nedeni ile sağlık hizmeti alamayan kişilere ödeme yolu açıldıktan sonra bazı uygulamalar neticesinde torba yasadan yararlanma fırsatı verilmiştir. Daha düşük faiz oranları ile borçlarını taksitlendirmek isteyen kişiler torba yasasından faydalanma şansını elde etmişlerdir.

BAĞ-KUR Borcu Nasıl Öğrenilir?

BAĞ-KUR borçlarını öğrenmek için E-Devlet üzerinden sorgulama yapılması gerekmektedir. Borçlu olan kişiler E-Devlet sistemine online olarak giriş yaparak sorgulamalarını gerçekleştirebilirler. Sisteme giriş yapmak için PTT şubelerinden alınacak olan şifreye sahip olmak gerekmektedir. Kişiler sahip oldukları şifre ile E-Devlet sistemine giriş yaparak BAĞ-KUR prim borçlarını kolaylıkla sorgulayabilirler.

Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı olarak 4B borç durumu işlemi ile işleminizi gerçekleştirerek cari dönem ve geçmiş borçların sorgulanması yapılabilmektedir.  Ayrıca BAĞ-KUR ile ilgili emekli maaşı hesaplama işlemlerini, hizmet dökümlerini, tescil kayıtlarını, basamak bilgilerini, emekli maaşı bilgilerini, ilaç ve muayene bilgilerinin E-devlet üzerinden kolaylıkla öğrenmek mümkün olmaktadır. BAĞ-KUR ödemeleri ile ilgili olan bütün ödeme işlemlerini PTT, banka şubeleri ve E-Devlet üzerinden gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. BAĞ-KUR ile ilgili ödemeler;

 • Cari dönem ödemeleri
 • Geçmiş dönem ödemeleri
 • Yapılandırılmış olan taksit ödemeleri
 • Sosyal güvenlik destek primi ödemeleri olarak sıralanmaktadır.

Cari dönem ödemeleri ile ilgili otomatik ödeme talimatı kolaylığı bulunmaktadır. BAĞ-KUR borç sorgulaması için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

bagkur borc sorgulama icon

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra açılan sayfada borç bilgilerinizi ve tüm detaylarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Af kapsamında borcunuz silindi ise toplam borç kısmında 0 TL ve tescil durumu bölümünde ise ‘Terk Etmiş Sigortalı’ yazacaktır.
 • Borcunuzu yapılandırdıysanız yapılandırmanız ile ilgili detayları görüntüleyebilirsiniz.

BAĞ-KUR Borçlarını Telefon Aracılığıyla Sorgulama Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR borçlarınızı telefon aracılığıyla da sorgulamanız mümkündür. Alo 170 danışma hattını arayarak BAĞ-KUR ile ilgili tüm sorgulamaları yapabilirsiniz. Arama yaptığınız sırada ihtiyacınız olan tek şey nüfus cüzdanınızdır. Nüfus cüzdanınız yanınızda olursa işlemlerinizi çok daha hızlı bir şekilde yapabilir ve hızlı bir şekilde cevaplara ulaşabilirsiniz.

Yapılandırılmış BAĞ-KUR Borçları Nereden Ödenir?

Yapılandırdığınız BAĞ-KUR borçlarınızı dilerseniz anlaşmalı bankaların şube, ATM ya da internet şubelerinden dilerseniz PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz. Online olarak ödeme yapmak istiyorsanız, E-SGK’nın sunduğu online tahsilat hizmetini kullanabilirsiniz. Online olarak ödeme yapabilmek için sisteme E-Devlet üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. Bu işlem için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Öncelikle https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Bu adrese tıkladığınız E-Devlet kimlik doğrulama sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra SGK online tahsilat sayfası açılacaktır.
 • Online tahsilat sayfasında sorgu türü ve tipini seçmeniz gerekmektedir. Sorgu türü olarak ‘Yapılandırma Tahsilatları’ nı, sorgu tipi olarak ise yapılandırdığınız borcunuzu seçerek ‘Borç Sorgula’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Online tahsilat hizmetinden faydalanırken borcunuzu dilerseniz kredi kartı dilerseniz banka kartı ile ödeyebilirsiniz. Banka kartı ödemelerinizde herhangi bir komisyon uygulanmamaktadır. Kredi kartı için talep edilen komisyonlar ise bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

BAĞ-KUR Borçlarının Ödenebileceği Bankalar Hangileridir?

BAĞ-KUR ile ilgili olan tüm borç ödemelerini yapabileceğiniz bankalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kuveyt Türk
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Albaraka Türk
 • Denizbank
 • Halkbank
 • QNB Finansbank
 • ING Bank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Vakıfbank
 • Akbank

Ölüm Aylığı Yardım Şartları ve Gerekli Belgeler

SGK Rapor Parası Sorgulama

15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Başka Yerde Çalışabilir Mi?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu