Emeklilik

2020 Bağ-Kur Erken Emekli Nasıl Olurum, Şartları Nelerdir?

Erken emekli olabilmek için kişilerin sınır denebilecek sigorta prim günü ödemelerini yapmış olmaları gerekmektedir. Kadınlar ve erkekler arasında erken emeklilik şartları konusunda değişiklikler görülebilmektedir. Bu kapsamda prim günü sayılarında, gerekli sigortalılık süresinde ve diğer ayrıntılarda kadınlarla erkekler arasında hesaplama farklılıkları görülmektedir. Erken emekli olmak isteyenler için kritik dönemler bulunmaktadır. Bu kritik dönemler, 3.600 gün, 4.500 gün ve 5.400 gün olarak sınırlanmaktadır. Erken emeklilik yerine tam emekliliğin yapılmak istenmesi durumunda, kişiler 9000 gün prim ödemekle yükümlüdür.

3.600 Gün Primle Erken Emeklilik Mümkün Müdür?

Erken emeklilik için 3600 günlük prim ödemesi yeterlidir. Ancak kişiler, bu tür emeklilik yaptıklarında en az emekli maaşını alırlar. 3600 günlük emeklilikle maaş alabilmek için 08.09.1999 yılından önce işe girmiş ve sigorta başlangıcı bu tarihten önce yapılmış olmalıdır. Kadınlarda ver erkeklerde farklı şartlar konmuş olsa da; ortak nokta 3.600 gün prim ödeme zorunluluğudur. En az 15 yıl sigortalı kalınarak bu şekilde emekli olunabilir. Kişinin bahsedilen 15 yıllık sigortalılık süresi aralıklı olabilir. Ancak toplamda 15 yılın tamamlandığına dair bir belge alınabilmeli ve e- devlet üzerinden sorgulama yapıldığında sigorta zamanı görülebilmelidir.

Kişinin 15 yıl prim ödemesi yapması durumunda sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı bulunmaktadır. Ancak bu imkan, sigortalı olunurken her şeyin yolunda gideceğini göstermeyebilir. Kişiler sağlık imkanlarından yararlanıyor olsa da, 3.600 gün tam olarak doldurulmadıysa erken emekli olma ihtimali bulunmamaktadır. Sigortalılık süresi ile prim günü sayısı farklı kavramlardır. Sigortalılık süresi, sigortanın başlangıcının yapıldığı tarihten bu güne kadar geçen zamanı kapsar. Bu kapsamda sigortalılık süresi uzun olsa da, ödenen prim günü sayısı kısa olabilir. Bu durumlarda kişilerin kişisel ödemeler kapsamında kalan ödemelerini yaparak emekli olmaları gerekebilir.

Erkekler 3.600 Gün Prim Ödeyerek Nasıl Emekli Olur?

Erken emeklilik için erkeklerin karşılamaları gereken yaş şartı, sigorta başlangıcının yapıldığı tarihe bağlanmıştır. Bu kapsamda kişilerin sigorta girişlerine göre emekli olacakları yaşlar şu şekildedir:

 • 2002 ile 2005 arasında sigorta başlangıcı yapılmış kişiler, eğer herhangi bir prim günü kaybı yoksa, 56 yaşında emekli olabilir.
 • 2006 ile 2008 arasında sigorta başlangıcı yapılmış kişiler, eğer herhangi bir prim günü kaybı yoksa, 57 yaşında emekli olabilir.
 • 2009 ile 2011 arasında sigorta başlangıcı yapılmış kişiler, eğer herhangi bir prim günü kaybı yoksa, 58 yaşında emekli olabilir.
 • 2012 ile 2014 arasında sigorta başlangıcı yapılmış kişiler, eğer herhangi bir prim günü kaybı yoksa, 59 yaşında emekli olabilir.
 • 2014’ten sonra arasında sigorta başlangıcı yapılmış kişiler, eğer herhangi bir prim günü kaybı yoksa, 56 yaşında emekli olabilir.

Kadınlar 3600 Gün Prim Ödeyerek Nasıl Emekli Olur?

Erken emeklilik için kadınların karşılamaları gereken yaş şartı, şu şekilde düzenlenmiştir:

 • 2002 ile 2005 arasında sigorta başlangıcı yapılmış kişiler, eğer herhangi bir prim günü kaybı yoksa, 52 yaşında emekli olabilir.
 • 2006 ile 2008 arasında sigorta başlangıcı yapılmış kişiler, eğer herhangi bir prim günü kaybı yoksa, 54 yaşında emekli olabilir.
 • 2009 ile 2011 arasında sigorta başlangıcı yapılmış kişiler, eğer herhangi bir prim günü kaybı yoksa, 56 yaşında emekli olabilir.
 • 2011 sonrasında sigorta başlangıcı yapılmış kişiler, eğer herhangi bir prim günü kaybı yoksa, 58 yaşında emekli olabilir.

4500 Gün Prim Ödemesi İle Erken Emeklilik Mümkün Müdür?

Erken emeklilik için 4.500 gün prim ödemesi yapmak mümkündür. Hafif eksikler varsa kişi için bunlar en yakın sayıya yuvarlanarak hesaplanır. Örneğin 4.450 gün ödemesi yapılmışsa, bu sayının 4.500’e yuvarlanması sağlanabilir. Bu kapsamda 4.500 gün ile erken emekli olanların maaşları da 3.600 gün ile emekli olanlardan daha fazla olacaktır.

Erkekler 4500 Gün Prim Ödeyerek Nasıl Emekli Olur?

Erken emeklilik için 4.500 günü tercih eden erkeklerin sağlaması gereken şartlar şu şekildedir:

 • 1999 ile 2008 yılları arasında ilk defa işe girilmiş olmalıdır.
 • İlk sigorta girişleri bu tarihlerde yapılmışsa, tam ödeme günü ile 4.500 günlük emeklilik sağlanabilir.
 • Kişilerin 60 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.
 • Kişilerin toplam sigortalılık yılı 25 olmalıdır. 25 yıldır sigortalarının devam ediyor olması gerekir.
 • Kişilerin 4.500 günlük primi tam yatırmaları gerekir.
 • Koşulların yasalarla değişmesi durumunda tekrar başvurma hakkı doğmaktadır.

Kadınlar 4.500 Gün Prim Ödemesi İle Nasıl Emekli Olur?

Erken emeklilik için kadınların karşılaması gereken şartlar şu şekildedir:

 • Kadınların 1999 ile 2008 yılları arasında sigorta başlangıcının yapılmış olması gerekmektedir.
 • Kadınlar, 58 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • 500 günlük sigorta primi tam yatırılmış olmalıdır.
 • En az 25 yıllık sigortalılık süresi olmalıdır.
 • Kişiler, 1999 öncesinde girişe sahiplerse, ek bir ödeme yapmadan 3.600 günlük emeklilik fırsatlarından yararlanabilir.

Kişiler Eksik Prim Günü İle Emekli Olabilir Mi?

Erken emeklilik durumunda eksik prim gününde emekli olmak mümkündür. Bunun için kişilerin kadın olması durumunda çocuk sayısına bakılır. Her çocuk için 2 yıllık sigorta borçlanmaya girebilir. Dolayısıyla kişilerin 3 çocukta 6 yıl borçlanma hakkı doğmuş olur. bu borçlanmalarda, ne için yapıldığının önemi olmadan sigortalı olma durumu değerlendirilir. Dolayısıyla kişilerin staj sigortası da erken emeklilik için sigorta başlangıcı olarak sayılabilir.

Askerlik Nedeniyle Prim Eksikse Erken Emekli Olabilir Miyim?

Erken emeklilik için askerlik borçlanmasının yapılması mümkündür. Bunun için askerlik öncesinde kişilerin sigorta girişinin yapılmış olma şartı aranmaktadır. Kişilerin askerlik sonrasında sigorta yaptırması, bu konuda destek almalarını sağlamaz. Borçlanma için ayrıca kişinin askerliği tecil ettiremeyecek yaşta olması gerekir. Borçlanmanın ödenmesi durumunda erken emeklilik mümkündür.

Doğum Nedeniyle Prim Eksikse Erken Emekli Olabilir Miyim?

Erken emeklilik, doğum nedeniyle ortaya çıkan borçlanmadan etkilenmez. Borçlanma durumu, doğumda da yapılabilir. Kişilerin doğum nedeniyle sigortadan çıkıp işten ayrılması durumunda, eksik sigorta miktarını kişisel harcama olarak karşılamaları ile erken emeklilik yapılabilir.

Bağ-Kur Kısmi Emeklilik Durumu Nereden Sorgulanır?

Erken emeklilik sorgulama işlemleri, e- devlet sisteminden görülebilmektedir. Kişiler, bu sorgulama ile Bağ-Kur prim günü sayısından sigortalı oldukları süreye kadar tüm ayrıntıları öğrenebilir. Yapılacak sorgulama işlemi e- devlet sistemine girişin ardından SGK sayfasına geçilerek yapılır.

Kısmi Emeklilikte Yaş Sınırı Düşer Mi?

Erken emeklilik durumunda yaş sınırının düşmesi söz konusu olabilir. Kişilerin sigorta başlangıç tarihleri dikkate alınarak sahip olmaları gereken yaş aralığı verilmiştir. Bunun dışında tam emeklilikte 65 yaş sınır kabul edilirken, uygun sigorta ödemesi ile erken emeklilikte yaş sınırı düşürülmektedir.

Sigortalı Olunan Süre Nasıl Hesaplanır?

Erken emeklilik durumunda sigortalı olunan süre, ilk işe giriş tarihi ile şu anki tarih arasındaki fark olarak bilinir. Prim ödemeleri bu konuya dahil değildir. Örneğin kişinin sigortalılık süresi, erken emeklilik için 15 yıl iken prim günü sayısı 13 yıla tekabül edebilir. Bu nedenle erken emeklilik başvurularında sigortalı olunan süre değil, prim günü sayısı dikkate alınır.

1999 Yılından Önce Sigortalı Olanlar Ne Zaman Emekli Olur?

Bağ-Kur Emeklilik Hesaplama Tablosu

4500 Günde Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu