Emeklilik

Bağ-Kurluyum Sigortalı Olarak Çalışabilir Miyim

4/a, 4/b ve 4/c sigorta statülerinden aynı anda birden fazlasına tabi olan kişilerin ilk olarak 4/c sigorta statüsü geçerli olmaktadır. Eğer 4/c statüsü yoksa ilk başladığı sigortalılık türü geçerli kabul edilmektedir. 4/b statüsünde sigortalı olarak çalışıyorsa ortak oldukları ya da kendilerine ait iş yerlerinden ötürü 4/a statüsünde sigortalarını yaptıramamaktadırlar. Bu durumu belirleyen yasa 2008 senesinin Ekim ayında yürürlüğe girmiştir ve 53. maddesinde belirtilmiştir. Bu düzenlemelerle birlikte pek çok yurttaş için Bağ-Kurluyum sigortalı olarak çalışabilir miyim sorusu gündeme gelmiştir.

Bir sigortalı çalışanın 4/a ile 4/b statüsü kapsamında çalışması durumunda 01.03.2011 tarihinden evvel başlayan sigortası geçerli sayılacaktır. 6111 sayılı kanun konu ile ilgili olarak 01.03.2011 tarihi ile birlikte 4/b statüsünde sigortalı olup ortak oldukları ya da kendi iş yeri olmamak kaydı ile 4/a kapsamında sigortalı olabilmektedirler. Bu kanun 2011 tarihine düzenlenmiş ve son şeklini almıştır. Şirket ortağı ya da vergi mükellefi olan kişiler SSK’lı olarak çalışabilirler. Şirketinin ortaklığından veyahut iş yerlerini kapatmalarına lüzum yoktur.

Bağ-Kurluyum Sigortalı Olarak Çalışabilir Miyim

Resmi gazetede yayımlanan ve yürürlüğe giren kanuna göre SSK’lı olarak çalışıyorsanız Bağ-kurunuzu dondurabilirsiniz. Bu kanun 6111 sayılı torba yasanın ve 5510 sayılı yasanın 53. Maddesinde düzenlenmiştir. Ancak dilerseniz hem BAĞ-KUR primlerinizi ödeyebilir hem de SSK’lı olarak herhangi bir iş yerinde çalışabilirsiniz. Çoğu vatandaşımızın merakla sorduğu Bağ-Kurluyum sigortalı olarak çalışabilir miyim sorusuna cevap vermeye devam ediyoruz.

Eğer bir çalışanın hem 4/a hem de 4/b statüsünde sigortası aynı gün içinde başlaması durumunda ise 4/a kapsamında sigortası geçerli olacaktır. 4/a statüsündeki işten ayrıldığı durumda ise ticaret faaliyetleri devam ettiği takdirde 4/b kapsamında sigortası işlemeye başlayacaktır. Dikkat çeken bir diğer hususta 01.03.2011 tarihinden sonra 4/a ve 4/b statüsünde sigortalı olup ancak 4/c statüsü olan işlerde çalışan kişilerin 4/a ve 4/b sigortalılıkları geçersiz olacaktır. Bu kişiler 4/c statüsünde sigortalı olacaklardır. Kendi iş yeri olan yurttaşlar Bağkurluyum sigortalı olarak çalışabilir miyim sorusunu emeklilik hakkı kazanmak için sormaktadır.

Sigortalı Olarak Çalışanların Emeklilik Olanakları

Kendi iş yeri olan vatandaşlarımız SSK’lı nasıl olabilirim ve Bağ-Kurluyum sigortalı olarak çalışabilir miyim sorularını sıklıkla soruyorlar. Bu mesele ile ilgili olarak iki farklı dönemden söz edebiliriz. 1 Ekim 2008 tarihinde çıkarılan bir kanun ile bu konularla ilgili olarak değişikliğe gidildi. 1 Ekim 2008 tarihinden önce kişi bir şirketin sahibi ya da ortağı olduğu durumlarda SSK’ya prim borçlarını ödeyebiliyor ve SSK üzerinden emekli olabiliyordu. Aslında şirket ortağı ya da sahibi olan vatandaşlar BAĞ-KURLU olması bir zorunluluktur.

Fakat şirket sahibi veya ortağı olan kişiler BAĞ-KUR sigortasını hemen başlatmıyorlar ve bu durum askıda kalıyordu. Bu durumda SSK primi ödendiği sürece de BAĞKUR sigortalılığının devreye girme durumu söz konusu olmuyordu. Bu durumda şirket ortağı ya da sahibi olan kişilerin prim borcu gözükmüyordu. 1 Ekim 2008 tarihi ile bu karışıklığı gidermek için kanun çıkartıldı ve Bağ-Kurluyum sigortalı olarak çalışabilir miyim sorusu gündeme geldi.

1 Ekim 2008 Tarihinde Ne Değişti

1 Ekim 2008 tarihinde çıkartılan yasa ile pek çok değişikliğe gidildi. Bu tarihten sonrasında şirket sahibi ya da ortağı olan vatandaşlar kendilerini SSK’lı olarak gösterememektedirler. Bu tarihten sonra bu tarzda çalışan kişiler BAĞ-KUR sigortalılığını mutlaka yaptırmak zorundalar. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince sahip olduğu ya da ortağı olduğu şirketlerde SSK’lı gözükmek artık mümkün değildir. Fakat 1 Ekim 2008 tarihinden öncesinde kendilerini sigortalı olarak gösteren vatandaşların kazandığı haklar korunmaktadır. Yani bu tarihten önce kendilerini şirketlerinde çalışan olarak gösteren ve SSK’ya prim borçlarını kesintisiz bir biçimde ödeyen kişiler SSK’lı olmaya devam edebilmektedir. Bu husustaki tek kaide ise primlerin kesintisiz bir biçimde ödenmesidir. Aksi bir durum söz konusu ise SSK’lı olarak gösterilme durumunu kaybedecektir. Şimdi Bağ-Kurluyum sigortalı olarak çalışabilir miyim sorusunun cevabı biraz daha netleşmiştir.

Emeklilik İçin Sunulan İyi Olanaklar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren bir şirketin sahibi ya da ortağı olan vatandaşlarımız sıklıkla Bağ-Kurluyum sigortalı olarak çalışabilir miyim sorusu ile kafaları meşgul oluyordu. Bu tarihten sonra eğer bir şirketiniz varsa veyahut ortağı iseniz kesinlikle BAĞ-KUR sigortalılığını yaptırmanız gerekmektedir. Eğer 4/b statüsüne geçmezseniz ve SGK bu durumun farkına varırsa sigortalılığınızı mutlaka iptal eder. Çünkü burada yasaya karşı açıkça bir hile durumu söz konusudur.

Kendi ortağı ya da sahibi olduğu şirketlerde SSK’lı olarak gösterilmenin avantajı ise emeklilikte dahi iyi olanakların sunulmasıdır. O yüzden pek çok kişi bu yönteme başvurmaktadır. Bu avantajların başında ise eğer bir vatandaş 4/a statüsünde çalışıyorsa yani SSK’lıysa 7 bin 200 gün zarfında emekli olurken BAĞ-KUR’LUYSA 9 bin günde emekli olabilmektedir. Bu nedenden ötürü pek çok vatandaş kendi şirketinde veya ortak olduğu şirkette kendini SSK’lı olarak göstermek istiyor. SSK emeklisine daha fazla bir emeklilik maaşı bağlanırken BAĞ-KUR emeklisine ise daha düşük bir emekli ücreti ödenmektedir. Bağ-Kurluyum sigortalı olarak çalışabilir miyim sorusu işte bu durumlar içerisinde gündeme gelmektedir.

4A Emeklilik Hesaplama Tablosu

3600 Günden Emekli Olabilir Miyim?

SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu