SGK

Bağkur Tescil Kaydı Sorgulama 5510 4B

Bağkur Tescil Kaydı Sorgulama e-devlet üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. 2006 yılı itibari ile bütün sosyal güvenlik sistemleri Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında birleştirilmiştir. Bağ-kur sistemi adı altında esnaf, çiftçi sanatçı, zanaatkârlar kayıtlıdır. Bağ-kur, özel sektörde çalışan kendi işini yapan devlet memuru olmayan kişilerin yararlandığı sigorta sistemidir.

Bağ-kur Nedir? Ne Değildir?

Sadece devlet memuriyeti olmayan ve sigortalı çalışmayan kişilerin başvurduğu ileride emekli olmak için kullanılan sistemdir. Bu kişilerden 15 veya 25 yıllık ödeme alarak emekli olma imkânı tanır. Aynı anda birden fazla sigorta türüne kayıt yaptıramazsınız. Eğer Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortanız var ise ve Bağ-kur’a geçiş yapmayı düşünüyorsanız bu zamana kadar elde ettiğiniz bütün hakları kaybedersiniz. Bağ-kur sisteminde önceki sigorta haklarını devam ettiremezsiniz. Bu imkânsızdır. Bağ-kur’a kayıt olduktan sonraki günleriniz sayılmaya başlar. Emekliliğinizde bu günler geçerlidir. Bağ-kur yaptıran vatandaşlar sağlık alanında yardım alma imkânına sahiptir ancak Bağ-kur sistemi, ilacın hepsini değil sadece katkı payı kısmını ödemektedir.

Bağ-kur Tescil Kaydı Nedir? Tescil Kaydının Önemi Nelerdir?

Net bir ifadeyle Bağkur tescil kaydı nedir sorusunun cevabı, vatandaşın sisteme ilk kayıt yaptırdığı tarihtir diyebiliriz. Bu cümle aynı zamanda 4b tescil kaydı nedir sorusuna da cevap niteliğindedir. Bu tarih emeklilik tarihinin belirlenmesi için büyük bir etkendir. Bağ-kur emekliliği için önemli olan 3 farklı tescil tarihleri vardır. Bunlar;

 • 8 Eylül 1999 tarihinden öncesi: Erkekler 43 yaşında emekli olma hakkına sahipken, kadınlar 38 yaşında emekli olma hakkına sahipti. Bu tarihten sonra prim gün sayıları çoğaltılarak emekli olma yaşı yükseltildi. Emeklilik koşulları ağırlaştırılmaya başlandı.
 • 8 Eylül ve 30 Nisan 2008 yılları arasında sigorta girişi yaptırmış olanlar: Erkekler 40 yaşında emekli olma hakkına sahipken kadınlara da 58 yaşında emekli olma hakkı doğacaktır.
 • 1 Mayıs 2008 ve sonrası sigortalı olanlar: Erkekler 7200 gün prim öder ve 60 yaşını doldurursa, kadınlar ise 7200 gün prim ödeyip 58 yaşını doldurursa emekli olma hakkına sahip olacaktır.

Yukarıdaki tabloyu incelediğimiz zaman emeklilik şartlarının git gide ağırlaştığını görüyoruz. 1 Mayıs 2008 öncesi kayıt yaptıran kişilerin daha avantajlı olduğunu anlıyoruz. Tescil kaydı tarihinizi öğrenerek emekli olma yaşınızı ve kalan gün primlerinizi öğrenebilirsiniz.

Bağ-kur Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tescil kaydı sorgulama işlemlerinizi elektronik ortamda hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. E-devlet üzerinden gerçekleştirdiğiniz Bağkur sorgulama sayesinde tescil kaydı tarihlerinizi öğrenip borçlu olduğunuz prim sayısını ve emeklilik yaşınızın kaç olduğunu hesaplayabilirsiniz. Bağ-kur kayıtları, eski Bağ-kur’lu veya yeni 4b’li olmanız bir sorun teşkil etmemekle birlikte SGK bünyesinde barındırılmaktadır. Tescil kayıtları hiçbir şekilde değiştirilemez. Eğer tescil tarihinizin yanlış girildiğini düşünüyorsanız haklı olabilirsiniz. 1999 ve öncesi tarihli Bağ-kur tarihlerinde, defter kaydı olduğu için o tarihlerde bu durumla sık karşılaşılabilir. Serbest meslek çalışanı çok kez kaydını dondurup tekrar aktif hale getirdi ise bu işlemlerin tarihleri karışabilir. Bu durum karşısında hukuki işlem başlatma yetkisine sahipsiniz. Bu durumun araştırılmasını talep edip düzelttirme de bulunabilirsiniz. Eski arşiv işlemleri biraz uzun süreceğinden dolayı uzun bir süre emek harcamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bağ-kur sorgulama edevlet;

 • Öncelikle e devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e devlet şifresine sahip değilseniz PTT’den cüzi bir miktar karşılığında satın alabilirsiniz.
 • turkiye.gov adresi üzerinden e devlete giriş yapınız.
 • Kurumlar menüsünde gelerek Sosyal Güvenlik Kurumlar (SGK) detaylarına tıklayınız.
 • Sigorta çeşitleri içerisinden 4b hizmetlerini seçiniz.
 • 4b hizmetlerinden tescil kaydı linkine tıklayıp Bağkur tescil kayıtlarınıza ulaşabilirsiniz.

E devlet dışında İl SGK müdürlüklerinin 4B departmanlarına başvurarak tescil kaydı bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Bağkur Tescil Kaydı Nasıl Yaptırılır?

Kendi işini yapan kişilerin zorunlu tabi oldukları sigorta sistemidir. Bağkur tescil kaydı nasıl yapılır sorusunun cevabını bu paragrafımızda bulabilirsiniz. Bağkur’a kayıt şartları;

 • Cinsiyet fark etmeksizin 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Kendi mesleğini yapan ve herhangi bir kurumda işçi gözükmeyen herkes başvuru yapabilme hakkına sahiptir.

Bağkur tescil kaydı için ne yapılır;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu il veya ilçe müdürlüklerinin Bağkur biriminden 4b başvuru formu
 • Vergi daireleri, sicil memurlukları gibi vatandaşın durumuna göre yönlendirildiği kurumlardan onay alınır.
 • Çiftçiler başvuru yapıyorsa bağlı bulundukları kooperatif, ziraat odaları veya muhtara onaylatması gerekiyor.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurum müdürlüklerine teslim edilmelidir.

Bağkur Prim Borcu Nedir?

Zamanında ödenmeyen prim günlerinin paraya çevrilerek ödenmesidir. Askerlik, Doğum veya herhangi sebepten ötürü ödenmeyen bağkur prim günlerinin, belli bir miktar para karşılığında peşin veya nakit bir şekilde ödenip emeklilik hakkı kazanılmasıdır. Eksik prim günlerini 4b Hizmet Dökümü Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamayı e devlet veya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 4B bölümlerinden yaptırabilirsiniz. Para yöntemi ile borcunuzu ödemek için Bağkur affından yararlanmanız gerekmektedir. Bu aflar genellikle seçim önceleri çıkartılır. Takip etmeniz gerekiyor. Bu borç üç şekilde ödenebilir;

 • Prim borcu yapılandırması: Bağkur emeklisi olmak için bütün şartları yerine getiren önündeki tek engel prim borçları olan vatandaşlarımız Bu borçlarını taksitlendirerek ödeyebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu taksitlendirmeyi kendi bünyesinde yapar. Bu taksitleri 6,12, 18 ay olara yapılandırabilirsiniz. Borç hangi döneme ait olursa olsun borcun ödeneceği dönemin değerinden hesaplanırken şuan ait olduğu dönemin fiyatından hesaplatılabilir. Ayrıca prim borcuna enflasyon farkı uygulaması yapılır.
 • Borç dondurma: Yapılandırma işlemini yapmayan vatandaşlar başvuru üstüne Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borçlarını dondurma imkânına sahiptir. İleri tarihlerde yeniden Bağkur’lu olduklarında bu borcu ödemek durumda kalacaklardır. Emeklilik hakkı bulunmayan vatandaşlarımız bu yöntemi tercih etmektedirler. Bu işlemden 288 yılından önce Bağ-Kur kaydı yaptıran, Halen SGK çatısı altında Bağkur ödemesi yapmaya devam eden, Tarım Bağkur sigortası yaptırmış çiftçilerimiz, yapılandırmaya başvurduğu halde borcunu ödeyemeyen kişiler yararlanabilir.
 • Bağkur prim borçlarını sildirme: bu seçeneğe başvurmak için 2018 Mayıs ayından önce prim borcu bulunması, prim borçlarının ödenememiş olması ve yapılandırma için başvuru yapılmamış olması gerekiyor.

Bağ-kur Geçmiş Prim Borçları Silme Yöntemi

Borçları sildirmek için dilekçe doldurulur. Dilekçenin yanında Sigortalılık Belgesi eklenir Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine başvurulur. Borç sildirme yöntemi ile emekliliğe erken kavuşarak sağlık hizmetlerinden hızlıca yararlanabilirsiniz. Borcunuzu hesaplatarak peşinen ödeyebilirsiniz.

Bağ-kur Borcu olan Kişi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yaralanabilir

2018 Mayıs ayında çıkan bir kararla, Bağ-kur borcu olan kişiler sağlık hizmeti alabilme imkânına sahip oldu. Bağkurlu vatandaşlar bu hizmetten yararlanmak için borç yapılandırma işlemini gerçekleştirmiş veya hizmetlerini durdurmuş olmaları gerekiyor. Geçmiş yıllarda Bağkur borcu 3. Ayı geçen vatandaşın sağlık hizmetleri durduruluyordu. Yeni düzenleme ile beraber borçlu, borcunu 36 aya kadar yapılandırıp ilk taksiti ödedikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilir. Prim borcu olan kimsenin bakmakla yükümlü olduğu kimseler maalesef sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Tam aksi olarak Bağkur borcu olan kişiler eşlerinin sağlık sigortalarından yararlanabilmektedir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu