Sosyal Yardım Platformu

Bağkurlu Çalışanlar Süt Parası Alabilir Mi?

08.02.2018
Bağkurlu Çalışanlar Süt Parası Alabilir Mi?

Bağkurlu çalışanlar süt parası alabilir mi? ya da diğer adıyla yazacak olursak, Bağkurlu çalışanlar emzirme ödeneği alabilir mi? Son zamanlarda sitemiz üzerinden fazlaca sorulan bu soruyu detaylı bir şekilde açıklamak istedik. Öncelikle iyi haberi vererek Bağkurlu çalışanlarında süt parasından faydalanabildiğini belirtelim. Ancak bu faydalanmanın belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartlara geçmeden önce süt parası nedir? nasıl alınır gibi soruları yanıtlayalım.

Süt Parası Nedir?

Süt parası, devlet tarafından yeni doğum yapan anneye ya da annenin sigortasının olmaması halinde sigortalı babaya ödenen yardım parasıdır. 2018 yılında 149 TL olarak belirlenen süt parası, her çocuk için 1 defaya mahsus olarak ödenmektedir. Doğumun ardından yapılacak başvuru ile ödenen süt parası, PTT ya da Ziraat Bankasına yatırılmaktadır.

Bağkurlular İçin Süt Parası Alma Şartları

Bağkurlu çalışanların süt parası alabilmeleri için Bağkur primlerini ödemeleri gerekmektedir. Özellikle doğumdan önceki 120 gün boyunca primin eksiksiz yatırılmış olması gerekmektedir. Bununla birlikte Bağkurlu çalışanlar için önemli bir şart daha bulunmaktadır. O şart ise Bağkurlu kişinin geçmişe dönük prim ödeme borcunun bulunmamasıdır. Eğer geçmişte ödemediğiniz Bağkur priminiz bulunuyorsa ve eşiniz sigortalı olarak çalışmıyor ise maalesef süt parası almanız mümkün değildir.

2018 Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

PTT Üzerinden Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt Parası Neden Verilir? Kimler Alabilir?

Eğer doğum yapan anne doğumdan önceki 120 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış ise bu durumda Bağkurlu eşin prim ödemelerine bakılmaksızın süt parası yardımı yapılmaktadır.

Süt Parası Nereye Yatırılır?

Süt parası ödemeleri PTT ve Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Doğumun ardından yapılan başvuruya istinaden yatırılan süt parası ödemeleri, her ayın 8’i ile 14’ü arasında başvuran kişi adına yatırılmaktadır.

baglurlular sut parasi alir mi

baglurlular sut parasi alir mi

Not: Süt parası başvurusu, doğumdan itibaren 5 yıl içerisinde yapılabilmektedir. Bu nedenle geriye dönük olan doğumlar için de başvurunuzu yapabilir, 149 TL olan süt parasını alabilirsiniz. Ancak geçmiş yıllar için yapılacak olan başvurularda yine geçmiş yıllarda ödenen süt parası geçerli olabilir.

Süt parası, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalıları kapsamaktadır. SSK’lı çalışanlar ile Bağkurlu dediğimiz esnaflar, muhtarlar, çiftçiler ve şirket ortakları emzirme ödeneği alabilmektedir. 4/c’liler, yani devlet memurları emzirme ödeneği kapsamında değildir. Bağkurlu dediğimiz 4-b liler 01.10.2008 öncesi bu ödeneği alamıyorlardı. 01.10.2008 reformundan sonra Bağkurlu kişilerde bu haktan faydalanabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.