Barınma Yardımı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları Neler

Bir ailenin en çok ihtiyaç duyduğu yardımlardan birisi barınmadır. Barınmak günümüzde kiraların çok yüksek olması ile muhtaç aileler için çok zor olabilmektedir. Bu durumun değişmesi için devlet sürekli olarak yaptığı yardımlar arasına bir yenisini daha ekledi. Bu ekleme barınma yardımı adı altında veriliyor. Bu sayede insanların daha iyi şartlar altında yaşamalarının sağlanması amaçlanıyor. Yazımızın devamında ise bu yardımın diğer detayları hakkında sizlere gerekli açıklamaları paylaşmaya çalışacağız.

Barınma Yardımı Başvurusu

Barınma yardımı başvurusu nasıl yapılır? sorusu, yardım ortaya çıktığı andan itibaren en çok sorulan sorulardan birisidir. Bu yardımı oluşturan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sitesi üzerinden veya telefon numaralarından başvuru yapılabilmektedir. Bu yardım başvurusu için ilk olarak yapılması gereken formun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu form doldurularak doğru şekilde yapılan başvurular detaylı bir şekilde incelendikten sonra kısa sürede sizlere geri dönüş yapılarak yardımı alıp almadığınız hakkında bilgi verilecektir.

Barınma Yardımı Şartları

Yaşanılamayacak derecede kötü ve bakımsız bir evde yaşıyor olmanız en önemli şarttır. Kimse bu tür bir evde yaşamak istemez ancak bazen istenmese de gelir nedeniyle buralarda insanların yaşandığı görülebilmektedir. Barınma yardımının özellikle kış aylarında insanların daha sıcak ortamlar içinde yaşamasına imkan tanınmak için çıkarılmış bir yardım olduğu açıklanmıştır.. Bu yardım sadece kira için değil aynı zamanda evin tamiratı içinde verilmektedir.  Yani sadece sizlere yeni bir eve geçmeniz için verilecek kira yardımı ile sınırlı değildir.

Aynı zamanda evinizin soğuk geçiren noktalarını kapattırmanız içinde işçi ve onarım malzemeleri için yardım yapılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı 

Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı | Dilekçe Örneği

Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Engelliye Barınma Yardımı

Bu yardım sadece engellilere yapılmamaktadır. Çalışamaz durumda olan ve gerekli gelire sahip olmayan tüm aileler bu yardımdan faydalanabilir. Ancak tabii ki de öncelik engelli vatandaşlara verilmiştir. Çünkü bu tür insanlar hiçbir şekilde iş göremedikleri için sabit bir gelirleri hiçbir zaman olmayacaktır. Bu tür insanların yaptıkları başvurular genelde kısa sürede onaylanarak yardım tarafına ulaştırılmaktadır. Tabi bunu kanıtlamak için özürlü olduğunuzu ispatlayacak raporu da başvurunuza dahil etmelisiniz. Bu işlemlerin daha hızlı sonuçlanmasına yardım edecektir.

Barınma Yardımı Kimlere Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı kendi çatısı altında oluşturduğu bir fon ile muhtaç ailelere barınma parası yardımı yapmaktadır. Bu yardımın doğru kişilere ulaşması yardımın amacına ulaşması açısından çok önemlidir. Onun için yapılacak olan yardım belirli şartlara göre sınırlandırılmıştır. Öncelikle yardım ailesinin içinde yaşadığı evin oturulamaz denilecek seviyede bakımsız olanlar yapabilirler. Bu yardım hem nakit olarak istenmesi halinde ayni olarak yapılabilmektedir.

Bu durumda hayatını idame ettiren ve gelir seviyesi bu durumu değiştirmeye el verişli olmayan insanların sıcak bir ev ortamına kavuşması için yapılan bir yardımdır. Bu yardım için Toplu konut idaresinde de yardım alınmaktadır. Kısaca barınma yardımı kimlere yapılır sorunuza bu şekilde cevap verebiliriz.

İlgili Makaleler

2 Yorum
  1. mrb ben sanli urfa siverekten hamza doyumgac ben ve eşim 4 çocuğumuz var ikiz çocuklarım da var hiç bir isim yok gelirim yok tek odada kalıyorum o odamıza da şu basıyor yağan yagmurlarda bir barınma yardımı istiyorum iki oda bir salon yardımı yapılmasını istiyorum tüm yetkilere sesleniyorum

    1. Merhaba
      Bu yardımı oluşturan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sitesi üzerinden veya telefon numaralarından başvuru yapılabilmektedir. Bu yardım başvurusu için ilk olarak yapılması gereken formun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu