Sosyal Yardım Platformu

2019 Bekçi Maaşları Ne Kadar?

2019 Bekçi Maaşları Ne Kadar?

2019 bekçi aylığı miktarları eğitim durumlarına göre farklılık göstermektedir. Bekçilik görevinde bulunan kişiler devlet bünyesinde çalışan memur statüsüne sahip olan kişilerdir. Bekçi olmak isteyen kişilerde aranılan şartlara uyum sağlanması gerekmektedir. İç işleri bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklama ile 8 bin bekçi alımı yapılacağı duyurulmuştur. Bekçi çalışma şartlarına uyum sağlayarak bekçi statüsünde görev yapmak isteyen kişilerin başvuruları internet üzerinden Polis Akademisi sitesinden gerçekleşmektedir. Bekçiler görevleri esnasında araç kullanmamakta ve görevlerini yaya olarak yapmaktadırlar. Mahalle ve çarşı bekçiliği dayanıklılık isteyen meslek gurubudur. Yaz ve kış demeden yaya olarak görev yapan bekçilerin şartlara uyum sağlayabilecek güç ve dayanıklılıkta olması gerekir.

2019 Bekçi Maaşları Ne Kadar Ödenmektedir?

Bekçi maaşları 2019 yılı belirlemeleri bekçilik görevinde bulunan kişilerin eğitim durumlarına göre farklılık göstermektedir. 2019 yılı Ocak itibari ile bekçi maaş uygulamaları şu şekildedir;

 • Yeni göreve başlayan lise mezunu bekçilerin alacakları maaş tutarı 3.970 TL olmaktadır.
 • Yeni göreve başlayan üniversite lisans ya da ön lisans mezunu bekçilerin alacakları maaş tutarı 4.002 TL olmaktadır.
 • Evli olan ve eşi çalışmayan bekçilere ek ödeme olarak 248 TL ödenmektedir.
 • Eşi çalışan Kadrolu bekçi maaşında ek ödeme bulunmaz.
 • 72 aylıktan daha küçük çocuğu olan bekçilere maaşlarına ek olarak 58 TL ödeme yapılmaktadır.
 • 72 aylıktan büyük çocuğu bulunan bekçilere maaşlarına ek ödeme olarak 29 TL ödeme yapılmaktadır.

2019 Bekçilik Başvurusu İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Başvuruda bulunmak isteyen bekçi adayları için bekçi nasıl olunur ve bekçi olmak için aranan şartlar nelerdir sorusunun yanıtını şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekir.
 • Başvuruda bulunacak adayların en az lise ve dengi okul mezuniyetleri olması gerekir.
 • Sahip olunması gereken beden kitle endeksi 18 ila 27 (dahil) aralığında olması ve boy uzunluğunun e az 1,67 cm olması gerekir.
 • Başvuruda bulunulacak ilin sınırları içerisinde en az bir yıl süresince ikamet edilmesi gerekir.
 • Başvuruda bulunacak adayların askerlik görevlerinin tamamlamış olmaları gerekir.
 • Başvuruların başladığı tarih baz alınarak adayların 18 yaşının tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olması gerekir.
 • Ağır hapis cezası bulunan ve altı aydan fazla hapis yatmış olan kişiler, zimmet, hırsızlık, rüşvet, dolandırıcılık ve sahtecilik gibi suçları bulunanlar bu suçlardan affa uğramış olsalar dahi başvuruları kabul edilmez.
 • Toplum içerisinde kötü bir şöhrete sahip olarak tanınmaması gerekir.
 • Kamu hizmetlerinden mahrum kalmak ile ilgili cezai bir durumun olmaması gerekir.
 • Memuriyet görevini yapmaya ilişkin olarak herhangi bir engel halinin bulunmaması gerekir.
 • Hukuken silah taşımaya engel teşkil edecek bir durumun bulunmaması gerekir.
 • Bekçilik görevi için başvuruda bulunacak olan adayların evli olmaları durumunda eşlerinin ya da kendilerinin genel ahlaka aykırı olacak şekilde her türlü sözlü ve yazılı görüntüye sahip eserleri üretmek ve satmaktan, uyuşturucu ve kumar nedeni ile hakkında adli soruşturmanın devam ediyor olması sonucunda başvuruları kabul görmez. Ayrıca adayların genelev ve fuhuş yapılan yerlerde çalışmış ya da aracılık yapmamış olması gerekir.
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı nedeni ile tedavi görmüş ya da görüyor olunmaması gerekir.
 • Herhangi bir sebep ile polis kurumlarından çıkarılmamış olunması gerekir. Bu şart maddesinde Sağlık Yönetmeliği hükmüne göre çıkarılmış olan adaylar dâhil değildir.
 • Terör örgütlerinin herhangi bir eylemine, miting ya da yürüyüşüne karışmamış olmak gerekir.
 • Başvuruda bulunan adayların siyasi partilerden her hangi birisi ve yan kuruluşlarından her hangi birisi ile üyeliği bulunmaması gerekir.
 • Başvuruda bulunan adayların güvenlik soruşturmasından ve arşiv araştırmalarından olumlu sonuçlar alınması gerekir.

2019 Bekçilik Başvuruları Nasıl Yapılır?

2019 yılı bekçi alım ön başvuruları Polis Akademisi resmi sayfasından yapılmaktadır. Internet üzerinden yapılacak başvuruların ardından bekçilik sınav ücretinin bankaya yatırılarak alınan dekont ile birlikte e-devlet üzerinden başvurular tamamlanmaktadır. 2019 yılı bekçi alım başvuru tarihi olarak belirlenen tarih 18 Mart ile 01 Nisan 2019 dur. Bu tarihler arasında başvuruda bulunacak adayların e-devlet şifresi ile http://www.pa.edu.tr adresinden başvurularını tamamlamaları gerekir. Alımlar için sınav tarihleri Polis akademisi sitesinde ilan edilmektedir. Bekçilik başvurularında alımlar için yapılan sınavlar;

 • Yazılı sınav
 • Sözlü sınav
 • Fiziki yeterlilik sınavı olmak üzere üç aşamalı yapılmaktadır.

Yazılı sınavlar test şeklinde ve yanlış doğruyu götürür şeklinde yapılır. Yazılı sınavda sorulan konular;

 • Sosyal Bilgiler
 • Türkçe
 • Fen Bilgisi
 • Matematik
 • Hayat Bilgisi
 • Genel Kültür şeklinde olmaktadır.

Yazılı sınavlarda kopya çekmeye teşebbüs edenler ve kendi yerlerine başka birisini sınava sokanların sınavları iptal edilir ve bir daha adaylık için başvuruda bulunamazlar.

Yazılı sınava başarı gösteren adaylar daha sonrasında fiziki yeterlilik sınavına girerler. Uygulamalı olarak yapılan fiziki yeterlilik sınavlarında adayların fiziki yapıları ve beden kabiliyetleri uygulamalı olarak sınav edilmektedir. Yüz tam puan üzerinden değerlendirilen fiziki yeterlilik sınavlarında geçerli olan puanın altmış ve üzerinde olması gerekir. Altmış puandan az puanda değerlendirilen adaylar başarısız sayılmaktadır.

Bekçilik başvurularının değerlendirmeye alındığı son sınav ise sözlü sınav olmaktadır. Fiziki yeterlilik sınavı sonrasında başarı gösteren adaylar sözlü sınava tabi tutulurlar. Sözlü mülakatlarda adaydan istenen sunum yapması olacaktır. genel kültür konularının bulunduğu kartlardan çekerek hangi sunumu yapacakları hakkında konuyu belirlenen adaylara yapacakları sunum öncesinde belirli bir süre verilmektedir. Sözlü mülakatlar yüz puan üzerinden 5 ayrı kriterde değerlendirilmektedir. Sınavı geçmek için adayların 70 puan ve üzerinde puan alarak başarı sağlamış olmaları gerekir.

2019 Bekçilik Sınav Ücretleri Ne Kadar Yatırılır?

Bekçilik görevine atanmak için başvuruda bulunan adayların sınav ücreti olarak 130 TL yatırmaları gerekir. Bekçilik sınav ücret tutarı başvuru tarihleri arasında Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünü hesabına yatırılmalıdır. Polis Akademisi Müdürlüğünün hesabının bulunduğu banka Halk bankası Gölbaşı Şubesi/Ankara dır. Halk bankası Gölbaşı şubesinin ‘Çarşı ve Mahalle Giriş Sınavı’ isimli hesabına yatırılan 130 TL tutarındaki ücretler sonunda hesap belgesi çıktısı alan adaylar başvurularını hesap belgesi çıktıları ile yaparlar. Sınav ücretlerini adaylar bizzat kendileri adına ve kendi T.C.kimlikleri ile yapmalıdır.

Bekçi Çalışma Saatleri

Bekçilerin çalışma saatleri valilik tarafından belirlenmekte ve iki aylık olarak belirlenen şekilde uygulanmaktadır. Mahalle ve çarşı bekçilerinin çalışma saatleri görev yaptıkları bölgelere göre değişiklik gösterebilir.

Mahalle ve çarşıda görevli bulunan bekçiler genel olarak güneşin batımı ile birlikte göreve başlamaktadır. Bekçilerin görevlerinin sona erdiği vakit ise gün doğumu ile birlikte olmaktadır. Buna göre bekçi çalışma saatlerinin akşam 18.00 da başlayarak sabah 06.00 arasında devam ettiğini söylemek mümkün olmaktadır. Ancak bekçilerin mesaileri belirli dönemlerde değişmektedir. Bekçilerin çalışma saat dilimlerinde mülki idare tarafından 12/36 gibi farklı sistemler uygulanabilir. Yaşanabilecek olağanüstü durumlarda bekçiler gece ya da gündüz fark etmeksizin göreve çağırılırlar. Bekçiler 6 haftanın 6 gecesi çalışarak 1 gece dinlenmek için izinli olurlar. Fazla çalışma yapan bekçilere mesai ücreti ödenmektedir.

Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Öksüz Yetim Yardımı Nasıl Alınır ?

Yılı Memur Maaşları Ne Kadar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.