Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

İhtiyaç sahibi, muhtaç, yoksul, insanlara yapılan gıda, yiyecek, içecek, giyecek, yakacak malzemelerin tümünün belediyelerden yapılması zamanla bu yardımların belediye yardımları adı altında toplanmasına sebep olmuştur. Yazımızda belirttiğimiz gibi belediye yardımları belirli bir ihtiyaca bağlı kalmaksızın ihtiyaç sahiplerine destek olmak biraz olsun zor durumdan kurtulmalarına yüzlerinin gülmelerine sebep olmak için yapılmaktadır. Bu yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)’nın da desteği ile daha çok insana ulaşmış ve daha çok insanı zorluktan kurtarmıştır.

Belediye Yardımları Nelerdir?

Erzak Yardımı  : Muhtaç insanların gıda, yiyecek, yakacak, kırtasiye yardımlarının tümüne erzak yardımları diyebiliriz. Erzak yardımların muhtaç insanlara yiyecek içerecek gibi bahsettiğimiz bir çok konuda kolaylık sağlamaktadır Bir başka yazımızda bu konuya uzun uzun değindik. Daha fazlası için tıklayınız.

Nakdi Yardım : Muhtaç insanların, başvuruları sonucu durumlarının değerlendirilip bir ücret verilmesinin öngörülmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Adına nakdi yardım denmesinin sebebi bu durumun para ile yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Kira Yardımı : İhtiyaç sahiplerinin gelir durumları göz önüne alınarak ihtiyaçları doğrultusunda rahat yaşayabilmeleri için yapılan finansal yardımdır. Kira yardımı birçok ihtiyaç sahibinin işlerini kolaylaştıran çok önemli bir yardımdır. Her yardım kendi içinde önemli olsa da başını sokacak bir yuvaya sahip olmak hiç olmamasından iyidir. Daha fazlası için tıklayınız

Dul Maaşı : Eşi vefat eden kişilerin belli evraklar dahilinde devlete başvurduklarında aldıkları ücrettir. Dul maaşı yalnız kadına verilen bir maaş olmamakla beraber  alan kişiye çocuğu varsa verilen maaş duruma göre farklılıklar artışlar göstermektedir. Çocuk sayısına göre dahil maaşlar değişim göstermektedir. Dul maaşı için tıklayınız.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı : İhtiyaç sahiplerinin ellerinden tutup bir umut olmak amaçlı verilen para ve genel yardımların tümüdür. Sosyal yardımlaşma para yardımı yine birçok yardımda olduğu gibi muhtaç insanların ihtiyaçlarını giderebilmesi için ufak bir katkıdır.

Fakirlik Maaşı : Muhtarlıklardan fakirlik belgesi aldıktan sonra Belediyelere ve “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” derneğine başvurarak alınan geçimi sağlayacak maaş’tır. Fakirlik maaşı bir çok dar gelirli insana umut ışığı olmakla beraber geçimlerini bir nebze de olsun rahatlatmaktadır.

Kömür Yardımı : Kış aylarında muhtaç insanlara yapılan  kışlık yardım adı altında yakacak yardımları yapılmaktadır. Bu yardımlar kömür şeklinde yapıldığı için bu yardımın adına kömür yardımı denilmektedir. Kömür yardımı her kış alınabilmesi ile de çokça ihtiyaç duyulan rağbet gören bir yardımdır.

Öğrencilere yardım parası : Okul çağındaki öğrencilere dönem başı yardım amaçlı ihtiyaçlarını gidermeleri için verilecek olan burs parasıdır. Toplum içinde diğer öğrencilerle farkları kalmaması için verilmektedir. Burs paraları kaymakamlıklar ve belediyeler aracılığı ile verilmektedir. Bursların çeşitleri yardımlarla verilmeye devam etmektedir.

Çocuk Parası yardımı : Çocuk parası yardımı bebek anne rahmine düştükten sonra sigortalı bir işe girene kadar ebeveynler(anne ve baba) tarafında alınan her yaşda değişiklik gösteren ihtiyaçları gidermek amaçlı düzenlenmiş bir yardım parasıdır. Diğer yardımlardan farklı olan kısmı ebeveynlerden biri sigortalı olmalı ve çocuğun kaldığı evde ikamet etmelidir. Özellikle sigortalı birey olması bu noktada çok önemli bir unsurdur.

Okuyan Çocuklara Para Yardımı : Bu yardımlara burs yardımı da denir. Okul çağında olup ihtiyaçları olan ders notları iyi olan ailelere ve çocuklara verilen bu yardımın amacı giderlerini düzene sokabilmeleri için verilen yardımdır. Okuyan çocuklara para yardımından yararlanabilmek için her yardımda olduğu gibi belli şartlar vardır . Bu şartlar sağlandığı takdirde yardımı almaya engel teşkil edecek herhangi bir durum kalmamış olacaktır.

Yetim Maaşı : İhtiyaç sahibi anne veya babası vefat etmiş çocukların giderlerinin karşılanması için devlet tarafından yapılan “Sosyal ve Yardımlaşma Dayanışma Vakfı” ve Belediyelerce verilen maddi yardıma yetim maaşı denilmektedir. Yetim maaşı kardeş sayısına göre değişmektedir. Biraz olsun çocukların yalnız olduklarını  hissetmemeleri toplumda ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla verilen bir yardımdır. Bir yetim için 1.080 TL iki yetim için 1.214 TL tutarında değere tekabül etmektedir.

Engelli Maaşı : Devlet  tarafından desteklenen “Sosyal ve Yardımlaşma Dayanışma Vakfı” ve Belediyeler aracılığı ile araştırılan ve incelenen kişilere ihtiyaçları dahilinde engelinin derecesine durumuna göre bir ücret verilmektedir. Bu ücrete engelli maaşı denir. Engelli bireyler eğer gözden kaçan durumlar olursa gerekli başvurularda bulunarak bu yardımdan yararlanabilir. Tabi herhangi bir almaya engel durumları varsa maalesef alamayabilirler.

SGK Çölyak Yardımı : Çölyak yardımı, çölyak hastalığı neticesinde ortaya çıkmış bir hastalıktır. Hastalıktan kısaca bahsetmek gerekirse Çölyak hastalığı gluten adlı proteinin kimi insanlarda bağırsaklara yaptığı kalıcı bir rahatsızlıktır. Bu yüzden çölyak hastaları çok iyi ve beslenmeli ve sürekli diyet yapmalıdır. Bu diyet de kısacası şudur glütensiz besinler yemek. Örneğin glütensiz ekmek, makarna, çikolata vs. Gluten bir nevi un mamullerinde çok bulunur da diyebiliriz.

Şartlı Eğitim Yardımı : Öğrencilerin okul hayatından itibaren üniversite sürecine kadar giren sürede maddi ihtiyaçları olmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanması için devlet tarafından “Sosyal ve Yardımlaşma Dayanışma Vakfı” ve Belediyelerin desteği ile ailelere maddi yardım yapılmaktadır. Şartlı Eğitim Yardımı ile öğrenci okul hayatını daha düzenli sürdürebilmekte ve gerekli materyalleri alırken zorluk yaşamamaktadır. Böylece toplumda “Sosyal Devlet” anlayışı hâkim kılınmış oluyor ve kimsenin ihtiyacı görmezden gelinmemiş oluyor.

Taşınma Yardımı : Taşınma yardımı adından anlaşılacağı üzere bir yerden bir yere taşınırken yapılan maddi yardım türüdür. Taşınma yardımı  kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Taşınma yardımı hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Konut Taşınma Yardımı: Kiracı bireyin bir yerden bir yere taşınırken müracaatta bulunması sonucu maddi anlamda yapılan destektir. Desteğin amacı bir an önce ailesinin başını sokacağı bir eve geçmesidir.

İşyeri Taşınma Yardımı :  İşyeri sahibinin veya işyeri kiracısının işyerinin belirli bazı sebeplerden dolayı değişmesi zorunluluğu ortaya çıktığında talepte bulunması sonucu devletin desteğinin verildiği para miktarıdır. Amaç; iş yeri sahibine kolaylık sağlayarak ailesini geçindirecek işinin bozulmasının engellenmesidir. Bu amaçla devlet desteği bu iki taşınma durumunda da olmaktadır. Ve tabi ki taşınma durumuna göre de maddi anlamda farklılıklar göstermektedir.

Süt Parası : Süt parası bebeğin doğumu sonrası başvuru yapıldıktan sonra alınan maddi destektir. Anne veya baba bebek doğduktan sonra bu yardımı almak için bir süre beklemektedir. İncelemeler yapıldığı  herhangi bir problem yoksa bu yardım verilmektedir. Süt parasının diğer adı emzirme ödeneğidir.

Belediye yardımlarını daha da çoğaltabiliriz fakat sayfamızda hepsini tek tek açıkladık. Umarım faydalı bir yazı olur.

Belediye Yardımları Kimlere verilir?

Belediye yardımları ilçeler, mahalle muhtarlıkları, köyler gibi yerleşim yerlerinde araştırmalar yapılması ve yapılan araştırmaların incelenmesi sonucu verilir. Süreçte ihtiyaç sahibi insanların belirlenerek gerekli hazırlıklarla bu yardımları alması sağlanır.

Yardımlar genellikle paketler, koliler halinde ailelerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş şekilde hazırlanır. Kimi belediye yardımları ücretle yapılırken, kimileri gıda ihtiyacı, kimileri kırtasiye ihtiyacı kimileri giyim ihtiyacı şeklinde yapılmaktadır. Bunun sebebi her yardımın farklı bir dayanağı olması ve farklı ihtiyaçları gidermesidir.

İhtiyaç sahibi olunabilmesi için bulunması gereken şartlarda durumlar kontrol edilerek araştırmalar sonucu böyle bir karara varılarak belirlenir.

Belediye Yardımları Nasıl Alınır?

Genellikle yardımlar alınmaktan ziyade belirli bir süreçte incelemeler yapılarak yardımlar verilir. Yardım almak için ise belediyelere gidilerek gerekli evraklarla yardım başvuruları yapılabilir.

Bu evraklar bağlı bulunan muhtarlıklara gidilerek alınabilir.

İlgili Makaleler

64 Yorum
 1. Merhaba kiraciyiz eşim virüsten dolayı calismiyor 6 aylik bebegim bebegim var zor durumdayız kira yardımı nasıl alabiliriz lütfen destek olun

 2. Neden cvp verme geregi bile duymuyorsunuz erzak yardımı yapılcakmı kartlı sıstem mı olcak ne zaman yardımlar yapılcak

 3. Merhabalar erzak dagıtımı 1 senedır yapılmıyor kartlı sisteme geçiş olcak dediler ama belli değil diyorlar aradığımda çok zor durumdayız lüften yardımcı olun evdende çıkamıyoruz virüs nedeniyle ne yapmamız lazım gerçekten ihtiyacı olan aileleri görüp bi yardımda bulunmuyorlar mı ne yapım nereye sesimi duyurayım bilmiyorum

 4. 4 kişilik bir aileye Nasıl 150 lira erzak yardımı yapılır bu parayla bir ay boyunca ne alınır vicdanları hiç sızlamıyormu acaba ?

 5. Merhaba, işsizim42 yaşındayım gıda yardımı,nakdi yardım, eğitim,kömür yardımı gibi tüm yardım lardan nasıl yararlanabilirim. Bunun için belediye mi yoksa valilikler emi başvurmam gerekiyor.

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan alacağınız Muhtaçlık Belgesi ile birlikte kaymakamlığa başvuruda bulunabilirsiniz.

 6. Ben Gülizar Çağlar engelliyim Sizden iş istiyorum yardımcı olmanızı istiyorum annem ev hanımı babam Çiftçi 8 kardeşiz evimize İcra geldi acil işe ihtiyacım var hayalimde hastanede çalışmak var

  1. Merhaba
   Engelli raporu almak için tam teşekküllü devlet hastanesine ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerinden birine giderek heyete girmelisiniz. Aldığınız rapor oranı en az %40 ve üzeri ise engelli maaşına başvuruda bulunabilirsiniz.

 7. Engelli oglumun maasi kesildi 18 yasina girdi icinmiş zor durumdayim tekrar baglanmasi icin ne yapmam gerek lutfen yardimci olurmusunuz

 8. Merhaba ben esimden ayrildim 8 ay oluyo evim kira 3 cocuk var ikizlerim oldugu için calişamiyorumda lutfen banada bi yardm etseniz para giyim gıda kirayi zor oduyorum allah için yardm edin

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 9. Merhaba ben 7 aydır evlendim kiradayim yömiye iş yapıyorum borclarim var
  Hangi yardımları alabilirim yeşil kartliyim

  1. Merhaba
   Gıda yardımı, yakacak kömür yardımı ve barınma yardımlarına başvurabilirsiniz.

 10. Merhaba benim iki kızım var ve hamileyim ama eşim sağlık sorunları nedeniyle çalışmıyor çalışsa bile yogmiyeci olarak çünkü sürekli çalışamıyor sigortada yapılmıyor buyuzden yeni ameliyat oldu şuan zor durumdayım yardımcı olabilir misiniz kira yardımı ve cocuklarimin ihtiyaçları için yardım edebilir misiniz

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık belgesi talep etmelisiniz. Muhtaçlık Belgesini aldıktan sonra bağlı olduğunuz belediye ve kaymakamlıklara giderek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 11. 4 çocuk annesiyim eşimden ayriyim 6aylik bebeyim var çalışamıyorum gözlerimde katarak var işe almıyorlar temizliğe gittim evim yandı sosyal yardımlaşma naklî yardımımi taşındığım için kesti 4ay oldu bağlan madi evden atılıyor um lütfen yardım edin

  1. Merhaba, durumunuzu anlatan bir dilekçe ile tekrar müracaat edebilirsiniz. Başvurunuzu muhtarlığa yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Komisyon muhtarlık raporlarını dikkate alıyor

 12. Merhaba ben izmirde yasıyorum 2 bucuk yıldır eşimden ayrı yasıyorum bosanma davasını maddı sebeblerden hala acamadım kıradayım 2 oglumla beraber bırı 9 bırı 4 yasında calısamıyorum ev temızlıgınden aldıgımla kıra odemeye çalısıyorum alabılcegım yardımlar neler dava gerceklesmeden yardım alamayacagımı soledıler bunun dogrulugu varmı

  1. Merhaba, evli göründüğünüz için yardım almanız biraz zor olabilir. Muhtarlığa müracaat ederseniz daha hızlı sonuç alırsınız

 13. Bursa yildirim ankilojon siponjilit hastasıyım calisamiyom ayaklarım agiriyor bana yardım edin şuan calisamiyom ihtiyacım var borclarim var birini eli uzatsin.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat edebilirsiniz

 14. Merhaba ben 4 çocuklu Bi anneyim eşimden ayrılmak üzereyim 2 çocuğum okuyor biride seneye başlayacak ailemle yaşıyorum zor şartlarda geçimi izi sağlıyoruz. Henüz boşanmadığım için hiç Bi yardımdan yararlanamıyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz. Taksit imkanıyla ev veriliyormuş aylık gelir veriliyormuş anneye belediyelerde iş imkanı sağlanabiliyormuş.. Bunları yapabilmem için nasıl Bi yerden başlamam lazım ve resmi nikahı devam ettiği için yararlanabilirmiyim .

  1. Merhaba, ilgi mahkemeden alacağınız boşanma sürecinin başladığına dair belge ile başvuru yapabilirsiniz.

 15. ben hastalandım banka borçlarımı ödeyemiyorum çalışamıyorum yardım istiyorum

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ve çevrenizde bulunan sosyal yardım derneklerine müracaat edebilirsiniz

 16. İyi günler ben 6 aylık evliyim ve aynı zamanda üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. Eşim çalışmıyor ve kirada oturuyoruz. Bu sebeple eğitim bursu ve kira yardımı alabilmek için neler yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca muhtaçlık aylığı için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne müracaat edebilirsiniz.

 17. Kolay qelsin istanbulda otururken kadin kollarindan market yardim karti verildi tasindjm ordan carfourse da qeciyordu adiyamanda kullnbilir miyim??

  1. Merhaba, kartınız Carrefoursa şubesi olarak tanımlanmamışsa market zincirinin tamamında kullanabilirsiniz

 18. Merhabalar ben Türkiye’den üniversitesi okuyorum yabancı öğrenciyim geçinmem çok zor oluyor kira ve faturalarımi ödeyemiyorum. Yabancı öğrencilere yardım ediliyor mu acaba? Ya da nereye müracaat edebilirim?

  1. Merhaba, bulunduğunuz yerdeki Kaymakamlık Makamına başvuru yapabilirsiniz.

 19. Merhaba ben asgari ücretle geçiniyorum eşim çalışmıyor ve kiram var yardım talep edebilir yim

  1. Merhaba, sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor. Yinede siz başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 20. Merhaba ben 4 çocuklu bir babayım askeri ücrete geçiniyorum 2 çocuğum ögrenci kirada oturuyorum xor geçiniyoruz nereden yardım alabilirim yardımcı olurmusunuz

  Şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Fakat Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ettiğinizde komisyon onay verebilir

 21. Allah basılık ederse esim 4 ay sonra doğum yapacak hamile olduğu icin çalışmasına izin vermiyorum doğum parası alabilmesi icin benim sigortalı olmam yeterli oluyor mu..bilgi verirseniz cok sevinirim…

  1. Merhaba, doğum yardımı ve süt parası alabilmek için anne yada babadan birinin sigortalı olması yeterlidir.

 22. Merhaba ben sigortalı çalışan bir bireyim asgari ücretli 4 çocuk babasıyim 3 çocuğum okula gidiyor belediyeye kira yardımında baş vuracaktim ama böyle bir yardım olmadığını söylediler doğrumu acaba bağlı olduğum ikamet adresi Gaziantep Şehitkamil

  1. Merhaba, kira yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından veriliyor. Belediyeler genelde gıda yardımı yapıyor.

 23. Merhaba 6aylık bir bebeğim var esim tek başına çalışıyor kira borç vs şeylere yetişemiyor ben çocuga bakıyorum bakicak kimse yok ise giremiyorum. Nasıl bi yardim alabilirim..

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım için müracaat edin onaylanırsa alabilirsiniz.

 24. Merhaba eşim asker Şırnak’ta asker maaşı alıyorum ama yetmiyor 1 tanede çoçuğum var ne yapmam lazım acaba yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gıda yardımı ve çocuk yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 25. Merhaba eşim askerde muhtaç asker ailesi yardimi alıyorum ama ev kira olduğu için yetistiremiyorum gıda yardımı almak istiyorum

  1. Merhaba, asker eşi maaşı alırken gıda yardımı için de müracaat edebilirsiniz.

 26. Benım ıkı tane cocugum var bende engellıyım esımın cok borcu var gıda yardımından yararlanabılır mıyım

  1. Merhaba, gıda yardımı için talepte bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor

 27. merhaba engelli kardeşim engelli maaşi alirken annem rahmetli babamin sigortasina dahil edence maaşi kesildi fakat zorluk çekiyoruz tekrar maaşini nasil alabiliriz bir sorunumuz da bu kardeşimizin üzerine bir yakinimiz elektrik faturasini yaptirmis ödememiş şimdi icra dairesinden devamli arayip ödeyin diyorlar biz kullanmadik desekte faydasi yok sizin adiniza diyorlar ne yapabiliriz bu konuda bize bir yol gösterir misiniz acilen cevabinizi bekliyoruz çok teşekkürler

  1. Merhaba, kardeşinize tekrar engelli maaşı alabilmek için engelli raporunuzla birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir.

   Elektrik faturası borcu içinse İcra Hukuk Mahkemelerine iptal davası açarak borcun kardeşinize ait olmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

 28. Merhaba benim sıkıntım ben iki tane çocukla mağdur kaldım birtanesi 9 aylık diğeride 5 .sınıfa gidiyor eşim ceza evine girdi bütün yardımlara başvurdum ama hiçbirinden haber yok ben mağdur bir aileyim

  1. Merhaba, Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 29. Merhaba, üniversitede son sınıf öğrencisiyim ancak okulum bu yıl uzadı. Üniversitede ve lisede okuyan 2 kardeşim var, annem ve babam kanunen ayrı. Babam devlet memuru ama borçları yüzünden yeterli maddi destek alamıyorum. Yükseköğrenim bursu ya da herhangi bir şekilde yardım alabilir miyim? Ne yapmam gerekir?

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 30. İyi günler ben eşimden ayrılalı 5 yılı geçti nafaka veriyor ama yetmiyor borcum var çok fazla işde bulamıyorum eski eşimin evinde oturuyorum çık dese bilmiyorum ne yaparım kışın ısınamıyorum para olmadığı için doğalgazlı ev

  1. Merhaba, market ihtiyaçlarınız için sosyal kart talebinde bulunabilirsiniz. Yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 31. Merhaba beş kardeşiz bu yıl yüksek lisans kazandım. Diğer kardeşlerim de lise ortaokul ve ilkokul olmak üzere 4 kişi okuyoruz. Yeşil kartlıyız, babamın düzenli bir işi yok.. Dedem öldükten sonra tarlalar paylaşılmadı, babamın üzerine görünüyor. Yükseköğrenim bursu alabilir miyim? Kardeşlerim de yardımlardan yararlanabilir mi? Teşekkür ederim..

  1. Merhaba, yükseköğrenim bursu için başvurunuzu yapın ilk kardeşlere genelde çıkıyor. Diğer kardeşleriniz içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı için müracaat edebilirsiniz.

 32. merhaba belediyeye yardim basvurusu yapmistik ustunden 1 ay gecdi size donulucek densede donulmedi .ne olumlu ne olumsuz .ne yapmak lazim?

  1. Belediyeye tekrar müracaat ederek başvurunuzun son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

  2. merhaba ben yuzde 76 engelım var engellı maası alıyorum ancak kıradayım maasıda kıraya gıdıyor ayrıca kıra yardımıda alabılırmıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu