Sosyal Yardım Platformu

2019 Cimer / Bimer Başvurusu Nasıl Yapılır

2019 Cimer / Bimer Başvurusu Nasıl Yapılır

2019 Cimer başvurusu tüm vatandaşların hakkıdır ve farklı başvuru yolları bulunmaktadır. CİMER açılımı Cumhur Başbakanlığı İletişim Merkezi’dir. Cimer nedir sorusunun cevabı bilişim ve iletişim teknolojileri yardımıyla hayata geçirilen bir halka ilişkiler uygulamasıdır olacaktır. CİMER, Türkiye’nin her yerinden yapılan müracaatları ve müracaatlarla ilgili işlemlerin koordine edilmesini sağlamaktadır. Vatandaş ve devlet arasında iletişimin daha aktif olmasını sağlayan bu sistem sayesinde her yerde ve her zaman ulaşım imkânı sağlanmaktadır.

Başvuru konusu ne olursa olsun ilgili kurumlar adına kolaylıkla yapılabilmekte ve en kısa zamanda çözüme ulaştırılmaktadır. 24.06.2018 seçimlerinden sonra ilga olan Başbakanlık Makamı ’nın bütün yetkileri Cumhurbaşkanlığı makamına geçmiştir. Bu sebeple CİMER ’in tüm yetki ve sorumlulukları CİMER’e devredilmiştir. Cimer başvuruları 2019 yılında CİMER üzerinden yapılmaktadır.

Devlet tarafından sunulan ve son teknolojiye ayak uyduran bu uygulama, vatandaş ve devlet arasındaki iletişim daha kolay ve hızlı olmasını sağlamaktadır. Bu sayede vatandaşlar isteklerini ya da şikayetlerini doğrudan devletin en üst noktasına iletebilmekte ve aldıkları hızlı çözümler sayesinde mağduriyetlerini giderebilmektedir.

Telefon, internet, faks ya da şahsen yapılan başvurular ile tüm isteklerin ve şikayetlerin iletilmesi mümkün olmaktadır. Tüm kamu kurumlarıyla ilgili en küçük istek ya da şikâyetten en büyüğüne tüm başvurular değerlendirilmektedir. Devlet, vatandaş ve kurumlar arasında doğrudan bir iletişim ağı kuran CİMER faydaları ile en çok tercih edilen devlet uygulamalarından bir tanesidir.

Kimler CİMER’e Başvuru Yapabilir?

CİMER şikâyet ve başvurularını;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 • Mavi kart sahipleri
 • Türkiye’de ikamet eden yabancılar (Karşılıklılık esası göstermek koşulu ile) yapabilmektedir.

Online CİMER Başvurusu İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

CİMER başvurusu online olarak yapılabilmektedir. Eskiden CİMER resmî web sitesinden yapılan başvurular 2019 yılı itibariyle CİMER üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • https://www.cimer.gov.tr/ adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığında ‘Başvuru Yap’ ve ‘Başvuru Sorgula’ seçeneklerini göreceksiniz.
 • ‘Başvuru Yap’ seçeneğine tıkladığınızda;
  • C kimlik numarası
  • İsim
  • Soy isim
  • Annenin evlenmeden önceki soyadı
  • Cep telefonu bilgilerinin girilmesi istenmektedir.
 • Gerekli bilgilerin girişini yaptıktan sonra altta yer alan ‘Onay Kodu Gönder’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Tıklama işleminden sonra sistem sizden anne, baba ya da eşinizden herhangi birinin T.C kimlik numarasını yazmanızı isteyecektir. Gerekli bilginin girişini yaptıktan sonra altta yer alan ‘Onay Kodu Gönder’ seçeneğini tıklamalısınız.
 • Tıklama işleminden sonra sistem girişini yapmış olduğunuz cep telefonu numarasına onay kodu gönderecektir. Bu onay kodunun girişini yaparak ‘Devam Et’ butonuna tıklamalısınız.
 • İstek, görüş öneri, ihbar, şikâyet ya da bilgi edinme hakkı konularından hangisi için başvuru yapacaksanız seçimini yapmalısınız.
 • Ardından adres ve kimlik bilgilerinizi kontrol etmeli istenen bilgilerin girişini tamamlamalısınız.
 • Sonrasında sayfanın altında yer alan ‘İleri’ butonunu tıklayabilirsiniz.
 • CİMER başvurunuzun konu ile alakalı talebinizi girdikten sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden CİMER Girişi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden CİMER girişi yapılması, başvurunun daha hızlı bir şekilde yapılabilmesini sağlayacaktır. Böylece başta doldurulması gereken formları doldurmadan başvuru kısmına geçebilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden CİMER girişi yapılabilmesi için iki yöntem bulunmaktadır;

 • İlk yöntem https://www.cimer.gov.tr/ adresine giriş yapıldıktan sonra ‘Başvuru Yap’ ve ‘Başvuru Sorgula’ seçeneklerinin hemen altında yer alan ‘E-Devlet ile başvuru yapmak için tıklayınız’ seçeneği olacaktır. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra otomatikman E-Devlet kimlik doğrulama sayfasına yönlendirilirsiniz. Kimlik doğrulama işleminden sonra tekrar CİMER resmi web sitesi üzerinden işlemlere devam edebilirsiniz.
 • İkinci yöntem ise https://www.turkiye.gov.tr/cumhurbaskanligi-iletisim-merkezi adresine giriş yapmak olacaktır. E-Devlet sistemine kimlik doğrulaması ile giriş yaptıktan sonra güvenli bir şekilde CİMER sistemine giriş yapabilirsiniz.

Telefonla CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır?

Telefon aracılığıyla CİMER başvurusu yapılması mümkün olmaktadır. CİMER başvuru hattı olan Alo 150’yi aramanız yeterlidir. 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) olarak hizmet veren Alo 150, doğrudan Cumhurbaşkanlığına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Şahsen Yapılacak Olan CİMER Başvurusu

Şahsen CİMER başvurusu mümkün olmaktadır. Bunun için kişinin Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’na şahsen başvuru yapması gerekmektedir. Başvurunun yapılma yöntemi fark etmeden tüm başvurular aynı titizlikle incelenmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Günümüzde şahsen yapılan başvurulardan ziyada telefon ve internet aracılığıyla yapılan başvurular tercih edilmektedir. Şahsen yapacağınız başvuru sırasında istek, önderi ya da şikayetlerinizi Cumhurbaşkanlığına hitaben hazırladığınız bir dilekçe ile yapmanız gerekmektedir.

Dilekçe İle CİMER Başvurusu Yapmak

CİMER dilekçe ile başvuruları kabul etmektedir. CİMER adresi T.C Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Ankara’dır ve ulaşılabilecek faks numarası 0312 525 58 31’dir. İlgili konuda hazırlanan dilekçe iletildiğinde başvuru yapılmış olacaktır. Dilekçe istenirse posta yolu ile istenirse faks yolu ile gönderilebilmektedir.

CİMER Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

CİMER başvurularının sorgulanabilmesi için Alo 150 aranabilmektedir. Bunun yanı sıra E-Devlet sistemi üzerinden de sorgulama yapmak mümkün olacaktır. Başbakanlık CİMER başvuru sorgulama için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalı ve kimlik doğrulama işlemi tamamlanmalıdır.
 • Kimlik doğrulama işleminden sonra başvuru sorgulama listesi otomatik olarak açılacak ve detayları incelenebilecektir.
 • Öncesinde yaptığınız başvurular varsa hepsini görüntülemeniz ve incelemeniz mümkün olacaktır.

CİMER resmî web sitesi üzerinden başvuru sorgulamak için ise izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • https://www.cimer.gov.tr/ adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Başvuru Yap’ ve ‘Başvuru Sorgula’ olarak iki seçenek göreceksiniz.
 • ‘Başvuru Sorgula’ seçeneğini tıkladığınızda doldurmanız gereken bilgilerin olduğu bir kutucuk göreceksiniz. Bu kutucuk içerisine;
  • C kimlik numaranız
  • İsim ve soy isim bilgileriniz
  • Annenizin evlenmeden önceki soy isminin ilk ve son harfi
  • Cep telefonu numaranız
 • Sayfanın altında yer alan ‘Onay Kodu Gönder’ butonu tıklanarak sorgulama işlemi tamamlanabilmektedir.

CİMER ’in Sunduğu Avantaj Ve Faydalar Nelerdir?

CİMER faydaları arasında en önemlisi doğrudan denetim yapma imkânı sunmasıdır. Vatandaşların kamu kuruluşları ile ilgili yaşamış olduğu sıkıntıları doğrudan devletin en ilgili ve yetkili bölümüne iletmesine yardımcı olmaktadır. Başvuru ve başvurunun aldığı neticeler tatmin edici olup hızlı şekilde sonuçlanması vatandaşı memnun etmektedir. Yapılan başvuruların en önemlilerinden en basitine tüm değerlendirmeler özenle yapılmaktadır.

CİMER Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mersis sisteminde kayıtlı ya da güncel bir adresiniz yoksa başvuru yapamazsınız. Başvuru yapabilmek için Nüfus İl Müdürlüklerine başvuru yaparak ikametgâh adresinizin güncellemesini yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yapmadan önce adresinizin güncel olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır. Kamu kurumlarında çalışan ve konuyla ilgili olan personeller her gün CİMER sistemine giriş yapmakta ve yapılan başvuruları incelemektedir. İncelenen başvurular için işlemler en kısa süre içerisinde başlatılarak çözüme ulaştırılmaya çalışılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Alime Zorlu dedi ki:

  Merhaba ben Alime Zorlu Ankara/Altındağ Karapürçek mahallesi 451/1 serhat apartmanı 9 numrada oturuyorum 4 kızım var biri 11 yaşında 6 sınıfa gidiyor diğer kızım 9 yaşında 5 sınıfa gidiyor diğer kızım 2 buçuk yaşında en son kızım yeni yaşına girdi eşim de asgari ücretli perde sektöründe çalışıyor evimiz kira çocuklar okuyor ve ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz büyük şehir Belediyesi’nin bize verdiği gıda ve altınay dan 2 ayda bir 100₺ çeki veriyor ama yetişemiyoruz başka hiç bir gelirimiz yok ev doğalgaz açamıyorum çünkü yetmiyor küçük kızların maması bezi temel ihtiyaçları derken yetmiyor
  sizden bize hiç olmasa kızlarım için maddi manevi yardım elinizi uzatmanızı istiyorum

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   SED yardımına başvuru yapabilirsiniz.

 2. Orhan dedi ki:

  Iyi aksamlar ben orhan yüzde 50 engelliyim 426 tl maas alıyorum baska gelirim yok engelli maasları zam olacakmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, zamlar yılbaşlarında yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.