Emeklilik

Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu

Bireysel emeklilik alternatif katkı fonu kişilerin emeklilik vakti geldiğinde, çalışan olarak geçirdikleri hayat standartlarını sürdürmelerini sağlar. Günümüzde çok çeşitli fonlar bulunmaktadır ve bu fonların kişiler için en cazip tarafı, devlet tarafından destekleniyor olmasıdır. Bireysel emeklilik nedir diye sorulacak olursa, kişilerin çalışma hayatı boyunca düzenli olarak birikim yapmasıyla, emeklilik zamanında rahat bir hayat geçirmelerini sağlamak şeklinde özetlenebilir. Bireysel emeklilik sistemi adı verilen bir planın içerisinde, uzman kişilerce birikiminiz değerlendirilir. Bu birikimin hangi fonla büyüyeceğine karar verilir. Ancak unutulmamalıdır ki, bireysel emeklilik planı içerisinde yapacağınız planlar, uzun vadeli planlar olarak karşınıza çıkacaktır.

Eskiden devlet katkısı durumu belli durumdaki kişilere tanınmış bir hakken, bu katkının sınırları genişledi ve şu anda herkes devlet desteğinden faydalanabiliyor. Bu özelliğin de bireysel emeklilik fonlarına getirilmesiyle, birçok kişi emeklilik planı yapar oldu. Bireysel emeklilik planı yapmayı düşünen insan sayısı arttıkça, bu konuda planlar öneren ve fonlar sunan kuruluşlar da arttı ve seçenekleri çeşitlendi.

Bankalara ve Kuruluşlara Göre Bireysel Emeklilik Yatırım Fonları

Günümüzde hemen hemen her banka, bireysel emeklilik fonu hizmeti vermektedir. Fonlara verilen devlet desteği imkanı ile banka müşterilerini ilgisini çeken bu fonlar, her cebe göre çeşitlilik gösteriyor. Sadece bankaların değil, sigorta şirketlerinin de sunduğu bireysel emeklilik yatırım fonlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

  1. ING Bank: ING Bank Bireysel Emeklilik 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren müşterilerine otomatik katılım imkanı sunuyor. Otomatik katılımı şu şekilde tanımlamak mümkün: Bireysel emeklilik modelleri tamamen gönüllüğe dayanırken, 1 Ocak 2017’de yapılan düzenlemeyle 45 yaşının altında olup özel sektör ya da kamuda çalışanlara otomatik emeklilik planlaması getiriliyor. %25 devlet katkısının da dahil edileceği sistemde, sadece %3lük katkı payı ödemesi yapılması gerekiyor.
  2. Deniz Bank: Met Lise ile birlikte çalışan Deniz Bank da Bireysel Emeklilik için her cebe göre farklı fon fırsatları sunuyor. Fonlardan pek de anlamıyorsanız, size en uygun modeli seçecek uzmanlar barındırıyor. Her fonda %25 devlet desteği ve risk raporlamaları da mevcut. Deniz Bank Bireysel Emeklilik giriş aidatı ise, bankayla aranızda yaptığınız sözleşmenin yürürlüğe girdiği yılın ilk altı ayında geçerli olan aylık asgari brüt ücretin %8,5’i kadar.
  3. NN Hayat Emeklilik: NN Hayat Emeklilik Devlet Katkısı olan %25’i emeklilik sistemlerinde bulunduran kuruluşlardan biri. Alternatif Emeklilik Planınıza NN’de 3 aylık, 6 aylık ve 9 aylık ödemelerde bulunabilirsiniz. Giriş aidatı olarak yalnızca 20 TL tahsil edilir. Bu tutarın sözleşmeyi yaptığınız anda ödenmesi gerekir. NN Hayat Emeklilikte birtakım kesintiler mevcut. Bunlar başlık olarak şu şekilde sıralanıyor: Yönetim gider kesintisi, Aylık katkı payı tutarı tahsil edilecek toplam yönetim gideri kesintisi, Fon toplam gider kesintisi, Ödemeye ara verme halinde sabit gider kesintisi. NN Bireysel Emeklilik Kimin sorularıyla günlük hayatta karşılaşmak mümkün çünkü 2008 yılından beri Türkiye’de olan bir kuruluş. ING Bank’ın sigorta, yatırım hisselerini satın almasıyla doğmuştur ancak Avrupa’da birçok ülkede de faaliyet göstermektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemlerinde Devlet Katkısı

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren getirilen düzenlemeyle, Bireysel Emeklilik Sistemine katılanlara Devlet Desteği başladı. Artık bireysel emeklilik sistemine dahil olup, emeklilik hayatını rahat geçirmek isteyen kişiler, devlet desteğiyle birikimlerini çok daha hızlı büyütebilecek. Emeklilik hesabınıza yatırdığınız her 100 TL için 25 TL devlet katkısı geliyor. Ayda 500 TL katkı payı yatırıyorsanız paranız devlet desteği ile birlikte 625 TL olacak. Bireysel emeklilik sözleşmelerinin her biri, kendi fon grubu içerisinde çeşitli kesintiler göstermektedir. Pek çok kesinti kalemi bulunsa da, halk arasında en çok bilinen kesinti kalemleri giriş aidatı ve yönetim gider kesintileridir. Ancak 1 Ocak 2016 yapılan düzenlemeyle, artık sözleşmelerin ilk 5 yılı içi bu kesintilerin alınabileceği öngörülmüştür.

BES Kesintisi

Bireysel emeklilik kesintileri adıyla da bilinen bu kesintiler, otomatik katılım sisteminin getirilmesiyle başladı. 1 Temmuz 2018’de çalışan sayısı 10 ile 49 arasında değişiklik gösteren yerleri etkileyen kesintiler, 4.5 milyon kişiyi etkileyecek. Devletin verdiği %25lik destek avantajının yanında, ilk iki ay caymayan çalışana bir defaya mahsus olmak üzere 1000 TL de veriliyor. En az on senelik sigorta geçmişi olan emeklilere ise ilaveten %5 destek yapan devlet, bireysel emeklilik konusunda oldukça teşvik edici. Bireysel Emeklilik sistemi 2003-2017 yılları arasında 7 milyon katılımcıya ulaşmışken, otomatik katılım sistemiyle beraber bu sayı aniden 11 milyona fırladı. Hem faizli hem de faizsiz fon seçeneklerinin bulunduğu otomatik katılım fonunda, size en uygun fonu seçmeniz de mümkün.

Peki bu BES kesintileri maaştan ne kadarlık bir kesinti yapıyor derseniz şu şekilde cevaplanabilir: Esas kazancınızın %3’ü kadarı kesinti prime dahile edilecek. Aynı zamanda Bakanalar Kurulu’nun bu oranı iki kat artırmaya ve %1 azaltmaya hakkı var. Ödemenize en fazla 3 ay ara verme imkanınız bulunuyor ancak bunun için de daha yüksek bir oranda ödeme için patronunuzla anlaşmış olmanız gerekiyor. Sisteme girip de memnun kalmazsanız ya da bir sebepten cayma hakkınızı kullanmak isterseniz, 2 aylık mühlet verilmiş. Bu süre içinde cayma hakkınızı kullanırsanız, 10 gün içerisinde paranızın geri ödemesi tarafınızı gerçekleştiriliyor.

Devlet katkısı birçok destek çeşidiyle cazip görülse de, ilk 3 yıl içerisinde cayanlara devlet katkısının olmadığını bildirmek gerekir. Devlet katkısını hak ediş oranları ise şu şekilde değişiyor:

  1. 3-6 yıl için yüzde 15
  2. 6-10 yıl için yüzde 60
  3. 10 yıl ve üstü için ise yüzde 100 olarak tanımlanacak ancak bu şartın gerçekleşmesi için 56 yaşın doldurulmuş olması zorunlu olacak.

Eğer ki, halihazırda bir BES sistemine kayıtlıysanız ve işyeri değiştirirseniz, bütün haklarınız yeni şirketin modeline devredilecek ve bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Ancak daha önceden BES’e kayıtlıysanız ve otomatik kayda da geçtiyseniz, herhangi birini iptal etmeniz dahilinde hak kaybına uğrayabilirsiniz. Ancak ikisini de beraber sürdürmeniz mümkün. İşveren BES’e ve şartlarına uymazsa her bir ihlal için 100 TL ödemek zorunda kalacak.

Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu

BES kesintileri, fondan fona ya da bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Ancak hemen hemen hepsi derlenecek olursa karşımıza şöyle bir liste çıkabilir: İlk 5 yıl için yapılacak ve 5 yıldan sonra yapılacak kesintiler farklılık gösteriyor. Bireysel emeklilik sitemi uzun vadeli bir sistem olduğu için, bu sistem içerisinde geçirdiğiniz zaman arttıkça, koşullar da hafifliyor. Giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi, ilk 5 yıl içerisinde alınan kesintilerden. 6.yıl ve sonrasında ise devletin kontrolünden geçiyorsunuz.

İlk 5 yıllık süreyi atlattıktan sonra gelen devlet kontrolleri kişinin lehine olarak işliyor. Eğer ki 6. Yıl ve devamında bireysel emeklilik sisteminde kalmaya devam ederseniz, her geçen yıl devletin kontrolde kullanacağı oran artıyor. Fon toplam gider kesintisi adıyla bilinen kesinti artık iade edilen bir yöntemdir. 01.01.2021 itibariyle ilk 5 yılını doldurmuş sözleşmeli kişilere geri ödemesi yapılacak olan kalemdir. Sözleşme tarihini takip eden 5 gün içerisinde geri ödeme yapılacaktır.

4500 Günde Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

3600 Günden Emekli Olabilir Miyim?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu