Bilgi Arşivi

Boşanma Dilekçesi Nasıl Doldurulur, Ücreti Ne Kadar?

Boşanma dilekçesinin bulunulan yerdeki Aile Mahkemesi Hakimliği’ne yazılması gerekmektedir. Davacının ismi, T.C. kimlik numarası, adresi ve vekili yazılmalıdır. Aynı şekilde davalının ismi, adresi ve vekili de belirtilmelidir. Boşanmaya neden olan konu yazılmalıdır. Dava değeri yazıldıktan sonra maddeler halinde açıklamalar yazılmalıdır. Tarafların evlilik tarihleri ve eğer varsa bu evlilikten olan çocukların isimleri ile yaşları yazılmalıdır. Bunu belgeleyen aile nüfus kaydının da ekte sunulduğu belirtilmelidir. Aynı şekilde boşanma konusunda yazılacak olan her maddeye yönelik ek sunulduğu da dilekçede belirtilmelidir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Anlaşmalı boşanmaya karar veren çiftlerin dava dilekçelerini kısa ve matbu formunda hazırlamaları gerekmektedir. Hazırlanan protokolün çiftlerin her ikisi tarafından da imzalanmış olması istenmektedir. Protokolde ise; maddi ve manevi tazminat, nafaka, varsa çocukların velayeti ve çocuklar ile ilgili kişisel münasebet gibi durumlar açıkça belirtilmelidir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Tarafların anlaşarak boşanmaya karar vermeleri durumunda, anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için sağlamaları gereken koşullar aşağıda verilmiştir:

 • Tarafların en az 1 yıldır evli olmaları gerekmektedir.
 • Eşlerin ikisinin de boşanmak için başvurması ya da bir tanesinin sunulan şartları kabul etmesi istenmektedir.
 • Tarafların anlaşmalı bir şekilde boşanmak istediklerini mahkeme önünde onaylamaları gerekmektedir.
 • Anlaşma protokolündeki her konu için tereddüt olmadan anlaşılması gerekmektedir.

Boşanmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

Çekişmeli boşanacak olan çiftlerin dava dilekçelerinde, boşanma sebeplerini açıkça ortaya koymaları istenmektedir. Kanunda belirtilmiş olan boşanmaya ilişkin nedenlerden kendi durumları ile örtüşen birini veya birkaçını dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir. Kanunda belirtilen boşanma sebepleri ise; genel sebep, şiddetli geçimsizlik sebebi ile evlilik birliğinin sonlanması, zina, hayata kast, kötü muamele, onur kırıcı davranış, suç işleme, haysiyetsiz hayat sürme, akıl hastalığı ve terk etmedir.

Boşanma Dilekçesi Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Boşanma davası dilekçesi hazırlanırken öncelikle dilekçede bulunması gereken bütün bilgilerin dilekçeye eklenmesi gerekmektedir. İstenen bilgilerin açık ve net bir şekilde verilmemesi, davanın seyrini olumsuz etkileyebilecek durumlardan biridir. Örnek vermek gerekir ise; nafaka talep edilecek olduğunda, nafaka çeşitleri bilinmelidir. Tedbir, iştirak ve yoksulluk nafakalarından uygun olanı dilekçeye eklenmelidir.

Boşanma dilekçesinde yer verilmesi gereken bilgiler ise aşağıdaki gibidir:

 • Boşanma sebebi
 • İspat yöntemi
 • Tarafların evlilik içerisindeki tutumları ve davranışları
 • Nafaka ve tazminat gibi boşanma sonucundaki hak talepleri

Muhtaç Asker Ailelerine (Eşlerine) Para Yardımı Şartları

Boşanma Dilekçesinin Ekleri Nelerdir?

Boşanma dava dilekçesi yazıldıktan sonra, dilekçede belirtilen bilgileri belgelemek amacı ile sunulması gereken bazı ekler bulunmaktadır:

 • Aile nüfus kaydı istenmektedir.
 • Tanık listesi gerekmektedir. Tanıkların isimlerine ve adreslerine yer verilmelidir.
 • Tarihi belirtilmiş olan doktor raporu sunulmalıdır.
 • Disiplin cezasını içeren tutanaklar istenmektedir.
 • Tarafların kimlik belgelerinin fotokopisi gerekmektedir.
 • Bir tane noter onaylı vekaletname örneği gerekmektedir.

Boşanma Dilekçesi Nereye Verilmelidir?

Boşanma dava dilekçeleri hazırlandıktan sonra yetkili ve görevli mahkemeye ekleri ile beraber verilmelidir. Boşanma davaları için görevli olan mahkemeler ise; Aile Mahkemeleridir. Bazı yerlerde aile mahkemeleri bulunmayabilmektedir. Bu durumda Asliye Hukuk Mahkemeleri dava ile ilgilenmektedir. Ayrıca dava dilekçesi, dosyayı teslim alacak tevzi bürolarına da teslim edilebilmektedir.

Boşanma Dilekçesinin Ücreti Nedir?

Boşanma davası açacak olanlar; 2020 yılında dilekçenin hazırlanması için 685 TL ödemelidirler. Barolar Birliği tarafından belirlenmiş bir ücrettir. Boşanmak isteyenler dava dilekçelerini istemeleri durumunda kendileri hazırlayabilmektedirler. Tercihlerine göre ücreti karşılığında bir avukata da hazırlatabilmektedirler. Dava dilekçesinin en doğru şekilde hazırlanması ve davanın seyrini olumsuz etkileyebilecek bir durumun ortaya çıkmaması için boşanma dilekçesini bir avukata hazırlatmak daha doğru olmaktadır.

Çalışan Anne Kreş Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu