Sosyal Yardım Platformu

2019 Bulgaristan Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı Ne Kadar?

2019 Bulgaristan Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı Ne Kadar?

2019 yılında Bulgaristan emeklilik yaşı ve emekli maaşı belirlenirken; Bulgaristan Kanunları esas alınmaktadır. 01.05.1989 tarihi ile 08.05.2008 tarihleri arasında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş olan Bulgaristan vatandaşlarının yararlanabildiği bir hizmettir. Kişilerin bu hizmetten yararlanabilmeleri için sonradan Türk vatandaşlığına geçiş yapmış olmaları gereklidir. Kişiler hizmet borçlanması yöntemi ile emekli olabilmektedirler. Bulgaristan ile Türkiye arasında bir emeklilik anlaşması imzalanmıştır. Bu emeklilik anlaşmasının şartlarına göre kişilerin emeklilikleri gerçekleştirilmektedir. Kişiler istemeleri halinde maaşlarını Bulgaristan’ın para birimi ile de alabilmektedirler. Bulgaristan’dan emeklilik hizmetini almak isteyen kişilerin; emekliliklerine ne kadar kaldığını öğrenebilmeleri, diğer Türk vatandaşları gibi e-devlet aracılığı ile mümkündür. Kişiler bu süreçte istedikleri zaman hizmet borçlandırması ödemesinden vazgeçebilmektedirler. Bunun için kişilerden bir ek ücret alınmayacağı gibi kişilere herhangi bir yaptırım da uygulanmamaktadır.

Bulgaristan Hizmet Borçlanması Nedir?

Bulgaristan hizmet borçlanması; Bulgaristan vatandaşlarının faydalanabileceği bir hizmettir. Bulgaristan vatandaşlarının mağdur olmaması adına hazırlanmıştır. 01.01.1989 tarihi ile 08.05.2008 tarihi arasında Türkiye’ye göç eden Bulgaristan vatandaşları; Bulgaristan’da çalıştıkları yılları hizmet borçlanması ile beraber saydırabilmektedirler.

Bulgaristan Hizmet Borçlanmasından Yararlanmak İsteyen Kişilerin Sağlamaları Gereken Şartlar Nelerdir?

Bulgaristan hizmet borçlanmasından yararlanmak isteyen kişilerin sağlamaları gereken şartlar şunlardır:

 • Bulgaristan hizmet borçlanması esasından yararlanmak isteyen kişilerin; 01.05.1989 tarihi ile 08.05.2008 tarihi arasında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmeleri ve göç ederken de Bulgaristan vatandaşı olmaları gereklidir.
 • İlgili tarihler arasında Türkiye’ye göç eden Bulgaristan vatandaşlarının sonradan Türk vatandaşı olması durumunda hizmet borçlanmasından yararlanabilmektedirler.
 • İlgili tarihler arasında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden vatandaşların hali hazırda Türkiye’de yaşamaya devam ediyor olmaları gereklidir.
 • Bulgaristan hizmet borçlanmasından yararlanmak isteyen kişilerin; 2022 sayılı kanunda belirtildiği gibi, Türkiye’deki herhangi bir kurumdan maaş almıyor olmaları gereklidir.
 • Bulgaristan hizmet borçlanmasından yararlanmak isteyen kişilerin; göç etmeden önce Bulgaristan’da çalıştıklarını belgeleyebiliyor olmaları gereklidir.
 • Bulgaristan hizmet borçlanmasından yararlanmak isteyen kişilerin bir başvuru dilekçesi doldurmaları gereklidir.
 • Bulgaristan hizmet borçlanması yapan kişilere bir borç ödeneği çıkartılmaktadır ve kişilerin bu borç ödeneğini üç ay içerisinde ödemesi gereklidir.

Bulgaristan Hizmet Borçlanmasından Vazgeçilir İse Ne Olur?

Bulgaristan hizmet borçlanmasından vazgeçilir ise; kişilerin o zamana kadar ödedikleri miktar kendilerine iade edilmektedir. Bu miktar kendilerine iade edilirken herhangi bir kesintiye uğramamaktadır. Ancak kişilerin ödedikleri tutara zaman içerisinde bir faiz uygulamadıkları için, geri ödemeyi de faizli bir şekilde yapmamaktadırlar. Bulgaristan hizmet borçlanmasından vazgeçen kişi; emekli maaşı alabilmeleri için kendilerine sunulan bir hizmetten vazgeçmiş de olmaktadırlar.

Bulgaristan İle Türkiye Arasındaki Emeklilik Anlaşmasının Koşulları Nelerdir?

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki emeklilik anlaşmasının koşulları şunlardır:

 • Anlaşmaya göre; 01.05.1989 tarihinden sonra Türkiye’ye göç eden Bulgaristan vatandaşlarının emeklilik maaşlarının, Bulgaristan Emeklilik Kanunu’na göre ödenmesi gereklidir.
 • Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç edip, emekli olmak isteyen kişilerin başvuru dilekçelerini hem Türkiye’nin hem de Bulgaristan’ın dilinde yazmaları gereklidir ve Bulgaristan’dan da belge almaları gereklidir.
 • Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden kişilerin; hala Türkiye’de yaşıyor olmaları gerektiği gibi, hali hazırda Türkiye’de oturdukları yeri de belgelemeleri gereklidir. Kişilere emekli maaşı yerleşim belgeleri olmadan verilmemektedir. Bulgaristan vatandaşlarının ödemeleri; Ziraat Bankası Sofya şubesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.
 • Bulgaristan’dan emekli maaşı alacak olan kişilerin; belirli aralıklar ile yaşadıklarını kanıtlamaları gereklidir. Bunun için belirlenen aylar ocak ve temmuz aylarıdır. Kişiler bu aylarda yaşadıklarına dair rapor almalılardır.
 • Anlaşmaya göre; Bulgaristan’dan maaş almak isteyen kişilerin alacağı maaşların miktarları, Bulgaristan hükümeti tarafından belirlenmektedir.

Bulgaristan’dan Emekli Maaşı Alacak Kişiler Emeklilik Hesaplamasını Nasıl Yapmaktadır?

Bulgaristan’dan emekli maaşı alacak kişilerin emeklilik hesaplaması yapabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Kişinin öncelikle e-devlet sistemine kayıtlı olması gereklidir. Bulgaristan vatandaşları sonradan Türk vatandaşı oldukları için kendilerine bir T.C. kimlik numarası verilmektedir. Dolayısı ile kişiler kimlik belgeleri ile birlikte PTT şubelerine giderek e-devlet sistemine kayıt olabilmektedirler.
 • Kişilerin https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapması gereklidir.
 • Ardından kişiler e-hizmetler listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçmelilerdir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alt kısmında, e-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılabilecek işlemler listelenmektedir. Kişinin bu işlemler içerisinden Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim? seçeneğini seçmesi gereklidir.
 • Ardından kişi kimlik doğrulama işlemi yapmalıdır. Bunun için T.C. kimlik numarasını ve e-devlet şifresini girmesi gereklidir.
 • Açılan sayfadan kişinin emekliliği ile ilgili bütün bilgileri elde edebilmesi mümkündür.

Bulgaristan Emeklilik Yaşını Kaç Olarak Belirlemiştir?

Bulgaristan emeklilik yaşını belirlerken; Bulgaristan Kanunlarını esas almıştır. Bulgaristan Kanunlarına göre ise erkekler 65 yaşında ve kadınlar da 63 yaşında emekli olabilmektedirler. Ayrıca kişilerin emekli olabilmeleri için doldurmaları gereken sigortalılık süreleri bulunmaktadır. Bulgaristan Kanunlarına göre doldurulması gereken sigortalılık süresi; kadınlar için 37 yıl ve erkekler için de 40 yıl olarak belirlenmiştir. İlgili tarihler içerisinde Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş ve Bulgaristan’dan emeklilik şartlarını sağlamış kişilerin; mutlaka en az 15 yıllık bir çalışma hayatlarının olmuş olması gereklidir.

Bulgaristan’dan Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Bulgaristan’dan emekli olma şartları şunlardır:

 • Malulen emekli olmak isteyen kişiler eğer 20 yaşından küçük iseler sigortalılık sürelerine bakmadan emekli olabilmektedirler.
 • Malulen emekli olmak isteyen kişiler eğer 20 ile 25 yaş arasında iseler 1 yıl sigortalılık şartı aranmaktadır.
 • Malulen emekli olmak isteyen kişiler eğer 25 ile 35 yaş arasında iseler 3 yıl sigortalılık şartı aranmaktadır.
 • Malulen emekli olmak isteyen kişiler eğer 35 ile 40 yaş arasında iseler 7 yıl sigortalılık şartı aranmaktadır.
 • Malulen emekli olmak isteyen kişiler eğer 40 yaşından büyük iseler 10 yıl sigortalılık şartı aranmaktadır.
 • Doğuştan görme engelli olan kişiler için herhangi bir hizmet şartı aranmamaktadır.
 • Emekli olacak olan kişinin ölmesi durumunda; yaşayan eşine emeklilik yaşından 5 sene önce ölüm maaşı bağlanabilmektedir.
 • Emekli eğer ölmüş ise ve bakmakla yükümlü olduğu çocuğu, eşi veya annesi ile babası var ise; kendilerine emekli aylığı bağlanmaktadır.
 • Kendi çalışmaları ile emekli olmuş olan Bulgaristan vatandaşlarının emekli aylıklarına %20 zam verilmektedir.

Bulgaristan’ın Emeklilik İçin İstediği Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan’ın emeklilik için istediği belgeler şunlardır:

 • Türkiye’de ödenecek olan Bulgaristan emekli aylıklarının başvuruları için eğer kişi dul ise evlilik yapmadığına ve çocuklarını evlatlık vermediğine dair belge gereklidir. Ayrıca sağlık kurulu raporu istenmektedir ve bu raporun Türkiye’deki bir hastaneden alınmış olması gereklidir. 18 yaşın üzerindeki yetimlerin ise; öğrenim belgesi gereklidir.
 • Yaşlılık ve malullük aylığı için başvuru yapacak kişilerin; ilgili iş kazalarının raporu, teferruatlı tıbbi raporları, askerlik süresi belgeleri, Bulgaristan iş karnesi gibi çalışma sürelerini belgeleyen bir belgeleri gereklidir.
 • Ölüm aylığı için başvuru yapacak olan kişilerin; Bulgaristan’dan emeklilik başvurusu yapmış olan kişinin ölüm raporunu, veraset ilamını, evlenme cüzdanını, çocuğun doğum raporunu ve maaşı almak isteyen kişi 18 yaşın üzerindeki yetim ise öğrenim belgesini belge olarak sunmalıdır.

Emeklilere En Yüksek Promosyon Veren Bankalar

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir?

SSK’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM