Çalışan Anne Kreş Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Çalışan anneye ödenen kredi yardımı, 1.015 TL oldu. Kreş desteği almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na şahsen başvuru yapmak gerekiyor. Çalışan annelerin iş hayatında daha fazla aktif rol oynaması için yürütülen uygulamaların başında kreş parası yardımı gelmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından yürütülen faaliyetlerde çalışan annelere kreş parası yardımı yasası yakın zamanda hayata geçirilmeye hazırlanan bir projedir. Küçük çocuğu olan 10.250 çalışan anneye aylık 100 avro mali destek sağlanacağı gündeme gelmektedir.

Kreş Yardımı Nedir?

Çalışan anneleri iş hayatına daha fazla dâhil edebilmek ve rahatlatmak için yürütülen çalışmalar içerisinde kreş parası yardımı gündemde olan konulardır. Devlet destekli bu yardım öncelikle çocuk sahibi olan dul annelere, boşanan ve eşi ölen annelere aynı zaman da maddi durumu yetersiz olup geçim sıkıntısı yaşayan babalara bu yardım kapsamında 2020 yılı içerisinde kredi yardımı verilmeye başlanacaktır. Başvuru doğrultusunda esas alınan ölçütlerden biri söz konusu çocuğun 0-5 yaş arasında olması gerekmektedir.

Kredi desteğinden yararlanmak için başvurunun Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılması gerekmektedir.

Çocuk Parası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Dilekçe Örneği

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama ve Başvuru

Doğum Parası ve Süt Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Kreş Desteği Yardımı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Hükümet tarafından verilecek kreş parası yardımına başvurmak için şu şartların sağlanması gerekmektedir:

 • Kreş parası desteğinden yararlanacak annenin başvuru tarihi itibariyle 0-60 ay aralığında çocuk sahibi olması,
 • Projeden mali destek ödemesi almak isteyen annenin 0-5 yaş aralığında çocuğuyla aynı evde ikamet ediyor olması,
 • Başvuracak annenin bir işveren yanında 4/A sigortalısı olarak tam zamanlı çalışıyor olması,
 • Kayıt tarihlerinin kesinleşmesi itibariyle SGK’ya bildirilen son bir yıllık kazancın aylık ortalamasının brüt asgari ücretin iki katını aşmıyor olması,
 • 0-5 yaş aralığındaki çocuğun projenin uygulandığı illerdeki kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine çalışma saatlerine uygun olarak düzenli şekilde gönderilmesi,
 • Kreş yardımı başvurusu yapacak kişinin; Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden birinde ikamet etmesi zorunluluğu vardır.

Kreş Parası Yardımı Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?

Çalışan annelere kreş parası için başvuru yapılacak yerler:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları olarak belirlenmiştir.

Bu iki birime yapılan başvurular Bakanlığa ulaştırılmaktadır. Değerlendirme Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Değerlendirme sonucu kriterleri yerine getiren annelere kreş parası desteği yapılmaktadır.

Başvurular Değerlendirilirken Neler Dikkate Alınmaktadır?

Bakanlık tarafından yapılan çalışan annelere kreş parası desteğinde değerlendirmeler şunlar esas alınmaktadır:

 • Ailenin sosyal ve ekonomik durumu,
 • Diğer aile bireylerinin varlığı,
 • Ailenin aylık olarak net kazancı ve ailedeki kişi başına düşen gelir miktarı,
 • Annenin çalışma durumu.

Kreş Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bakanlığa bağlı faaliyet gösteren merkezlerden yapılacak başvurular için şu evraklar talep edilmektedir:

 • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi.
 • Kreş parası için başvuru formu.
 • Çalışan işyeri tarafından onaylanmış maaş bordrosu.
 • İkametgâh belgesi.
 • Kirada oturan anneler için kira kontratı.
 • Nüfus kayıt örneği.

Kreş Yardımı İçin Ne Kadar Yardım Sağlanacaktır?

Kreş yardımı için ödenecek kredi rakamı henüz net olarak belli olmamıştır. 2020 yılı içerisinde kreş parası 1.015 TL’den 1500 TL’ye kadar yükseleceği tahmin ediliyor. Uygulama ile kooperatifler aracılığıyla mahalle kreşlerinin de kurulması gündemde olan konular arasındadır.

Kreş Parası Desteğinden Kimler Yararlanmaktadır?

 • Hem anne hem babanın çalıştığı aile grupları yararlanmaktadır.
 • Eşi vefat etmiş ya da yasal olarak boşanmış anne babalar,
 • Çalışma zorunluluğu olan ve yalnız yaşayan anne ve babalar,
 • Maaş miktarı düşük olan anne babalar kreş desteğinden yararlanmaktadır.
 • 0 ile 5 yaş arasında çocuğun olması,
 • Ekonomik durumların kötü olması sebebiyle ebeveynlerin kreş parasını ödeyememesi
 • Annenin çalışması durumunda destekten yararlanılabilmektedir.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Süreci Nasıldır?

Kadınların, daha çok çalışan annelerin istihdamını arttırmak için atılan adımlar arasında Bakanlık tarafından yönetilen kreş yardımı gelmektedir. Öncelikli hedef kreşe gidecek çocukların bakımının annenin omuzlarından kaldırmaktır. Kreş desteğine başvurmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına müracaat etmek gerekiyor. Değerlendirme aşamasında ailenin gelir düzeyici belirleyici rol oynamaktadır.

Başvuruda bulunan kişinin gelir durumu 0 ila 100 puan arasında belirlenip çıkan puana göre kreş yardımının onaylanıp onaylanmadığına karar verilecek. Çalışan annelerin kreş yardımı desteği için ebeveynlerin belirli koşulları taşıması gerekmektedir. Şu an Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Avrupa Birliği ile birlikte pilot uygulamalarına başladığı kreş desteği başvurularını E- Devlet girişi ile gerçekleştirmek mümkündür.

Kreş yardım parası aileye değil doğrudan kreşe ödenmektedir.

Kreş Desteği Hangi İllere Verilecek?

Proje kapmasında kreş desteğinden yararlanacak iller; Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya olarak belirlenmiştir. Ön kayıtlarını yaptırıp bu illerde ikamet eden aylık ortalama 10.250 anneye mali destek sağlanacaktır.

Kreş yardımı parasından İstanbul’da 3250 anne, Ankara’da 1500 anne, İzmir’de 1500, Antalya’da 1500, Bursa’da 1250, Malatya’da 750 anne ve Elazığ’da da 500 anne yararlanacaktır.

Anneler Yardımdan Ne Kadar Yararlanabilecek?

Devlet tarafından sağlanacak kreş parası desteğinden tek bir çocuk için en fazla 24 ay boyunca faydalanılabilmektedir.

Çocuk 72 aylık olduğunda ve kreş sürecini tamamlayıp ilkokula başladığında 24 ay süreli mali destek sağlanmamış olsa bile yardım parası sona erecektir. Belirlenen şartlara uyulmaması ve bunun üç kez ihlal edilmesi durumunda annenin alacağı kreş parası desteği sona erecektir. Projenin tamamlanma tarihi olan 31 Mart 2020’den sonra anneler tarafından yükümlülükler geriye doğru yerine getirilmiş olsa bile daha önceki aylar için kreş yardım parası ödenmeyecektir.

Başvuruda Hangi Sorulara Cevap Vermek Gerekmektedir?

Kreş yardımı desteğinden yararlanacak anneler başvuru sürecinde aşağıdaki sorulara cevap verme yükümlülüğü taşımaktadırlar.

Sorular şunlardır:

 • Fiilen bir işte çalışıyor musunuz?
 • İşinizden ayrılma durumu varsa nedeni/ nedenleri nelerdir?
 • Toplamda kaç yıldır çalışıyorsunuz/ yıl çalıştınız?
 • Toplamda kaç yıldır sigortalı çalışıyorsunuz/ yıl çalıştınız?
 • Çocuğunuzun yaşı kaçtır?
 • Çocuğunuz okul öncesi eğitim veya bakım kurumuna devamlı olarak gidiyor mu?
 • Çocuğunuzun nerede bakılmasını istersiniz?
 • Mesleğiniz nedir?
 • Ailenizin toplam aylık net geliri ne kadardır?

Kreş Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Çalışan annelere kreş parası desteğine başvuru için gereken ölçütler yerine getirildiğinde ve gerekli kurumlara istenen belgelere müracaat edildiğinde sürecin sonlanması ve sonuçlanması en geç 1 ay alabilmektedir. Sonuç ile bilgilendirme başvuru sahibine iletilmektedir. Bunun yanı sıra sonuçların sorgulama işlemi hem online olarak hem de telefon aracılığıyla yapılmaktadır.

Kreş Parası Yardım Desteği Olumsuz Durumlar Nelerdir?

Kreş parası desteğini etkileyebilecek değişikliklerin 7 gün içerisinde bildirilmesi gerekmektedir. Bunlar; işten ayrılma, taşınma, boşanma vb. olarak belirtilmiştir.

Proje sürecini etkileyen bu durumlar söz konusu olduğunda ve gerekli kurumlara bildirilmediği takdirde yapılan ödemelerin de geri alınması yasal olacaktır. Kurumlara verilen şahsi iletişim bilgilerinin değiştirilmesi ve değiştirilen bilgilerin projeyi yürüten Yerel Ofise bildirilmemesi halinde ofise kayıtlı telefon numarası geçerli sayılacaktır.

Kurum tarafından yapılan denetimler, ziyaretler veya şikâyetler sonrası, mali destekten yararlanmak için gerekli olan şartlara uyulmaması durumunda söz konusu kişilere cezai işlem yapılacaktır. Bu gibi olumsuz durumlarda sağlanan mali destek kesilecek, projeye bir daha başvuru yapılamayacak ve yapılan çalışan annelere kreş parası ödemeleri geri alınacaktır.

İlgili Makaleler

100 Yorum
 1. nasıl bir sistem yaa..ıkız cocuk dogurdum ıkız yARDIM VE IKIZ cocuk parası alamadım.neymiş esimin aldıgı 3000tl 4 kişilik aileyi gecindiriyormuş.ama bu paranın yarısı krediye kalanı elek.su ıhtıyaca gidiyor demiyorlar.neresi yetiyor.simdide kres parası icin.karı kocanın maasları 5000 i gecmicekmiş.nıye 6bin deglde 5 bin.simdi ben 3.ye hamileyim.yarın bu cocuk dogunca esimin maası 5 kişilik aıleyı gecindirebilecek mı.yemin ederım 10 000 bin tl maas alan birine bile verıyorsunuzdur.yardımı .işinize geldigi gibi tabi.devlet bu konuda duzeltme yapmalıdır.ve pilot sistem sayısı 5 6 ille kalmamalıdır.

 2. adana ya ne zaman gelecek acaba.15 aylık ıkızlerm var.ve 6 aylık hamıleyim.simdi esim ve ben calısıyoruz diye.ve maasımız 5.400 dıye basvurumuz kabul edilmeyecek mi mesela.iki kişinin maası 5 bini gecmemesi gerekişyormus.acıklama yapar mısınız

 3. Ben başvuru sahifasından başvuru yapmak istiyorum, fakat olmuyo. sebeb nedir? böyle bir proje varmı

 4. Merhaba
  İnşallah biri görür 🙂
  Ben Ekim ayında başvurmadım çocuğum o sırada kreşe gitmiyordu bu tarihten sonra başvuru yapabiliyor muyuz yoksa İstanbul için belirlene 3250 kişi dışında tekrar bir başvuru olmayacak mı

  1. Merhaba
   İstanbul için yedek listeye kayıt yaptırabilirsiniz.

 5. Kart ve süt başvurusu yaptım süt geldi kart msj gelmedi,153 aradığımda kartınız basım aşamasında deniyor bu kadar uzunmu sürüyor basımı bir kartın.

  1. Merhaba
   İBB kartınızın gönderimi yapıldığında tarafınıza bilgi mesajı gönderilecektir.

 6. Merhaba ben 3aydir çalışıyorum ama nerde iş varsa oraya gidiyorum belli bir maaşım yok 4 yaşında ki oğlumda kreşe bırakmak zorundayım günlük tamgun gidiyor. Eşim sigortalı ama benim yok yinede başvuru yapabilirmiyim olurmu.

  1. Merhaba
   Kreş yardımından faydalanmak için sizin de sigortalı olarak çalışmanız gerekmektedir.

 7. merhaba ben eşimden ayrıldım boşanma davası daha bitmedi nafaka ödemeside alamıyorum kızım 3.5 yaşında bakacak kimsem yok işe girmem lazım fakat kızımı kimseye bırakıp gidemiyorum kreş yardımı banada olurmu?

  1. Merhaba
   Kreş yardımı şartlarını sağladığınız takdirde sizde faydalanabilirsiniz.

 8. Merh.ben esımle beraber calısıyo ruz ama ben maasımın 4/3 kredilere kesiliyor esıöınde bana hıc bı sekılde faydası yok ev kredili daha bnde kres yardımı alabilir miyim

  1. Merhaba
   Anne ve babanın her ikisinin de çalışıyor olması durumunda maaşları toplamı 5 bin TL’yi geçiyorsa bu yardım için başvurular kabul edilmeyecektir.

  2. bende bubn uanlamıyorum.5 bini gecmemesı gerekiyormus.bizimle dalga geciyorlar resmen.ev kredili esimin maasının yarısı krediye gidiyor.zaten krediye gıtmese oturur calısmazdım.

 9. Merhaba, asgari ücretle çalışan bir anneyim ve oğlum kreş sırasını bekliyor.
  işlemleri başlatabilmem için kesin kayıtlı kreş öğrencisi olması gerekiyor mu.
  Eğer talepde bulunulursa kreşden yazılı evrak alabilirim.

  1. Merhaba
   Kesin kayıt olmadan işlemlerinizi başlatamazsınız.

  1. Merhaba
   Başvuru için gerekeli şartları sağlıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Aylık olarak çocuğunuzu verdiğiniz kreşe ödenmektedir.

 10. Başvuru yapmadan önce çocuğumu krese yazdırmış olmam mi gerekiyor yoksa işlemler hallolduktan sonra mı yazdirmam gerekiyor

  1. Merhaba
   Öncelik olarak evraklarınızı hazırlamanız gerekmektedir. Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yaparak yardımın onaylanmasını beklemelisiniz.

 11. Ben memurum eşim öğrenci işsiz gelirimiz 5000 tlnin altı bende kreş desteği alabilir miyim

  1. Merhaba
   Kreş yardımı almak için anne ve babanın birlikte çalışarak toplam gelirlerinin 5000TL’nin altında olması koşulu bulunmaktadır. Ayrıca bakacak kimsenizin olmaması koşulu da vardır.

 12. MERHABA,
  KREŞ YARDIMI İÇİN GEREKLİ ŞARTLARI TAŞIYORUM,FAKAT AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI İL MERKEZİNİ ARADIĞIMDA BÖYLE BİR UYGULAMANIN OLMADIĞINI SÖYLÜYORLAR. BENİM GİBİ Bİ SÜRÜ VATANDAŞ BAŞVURUYA GİDİYORMUŞ VE GERİ ÇEVRİLİYORMUŞ.

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek durumu bildirebilirsiniz.

 13. Merhaba, Anne 2500tl maaş ile sigortalı özel bir şirkette çalışmaktadır. Baba işsiz. Başka bir gelirimiz yok. Oturduğumuz ev babamın, kira ödemiyoruz. Kreş yardımı için nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Merhaba
   Kreş parası başvurusu öncelikli olarak işverene yapılmalıdır. İşverene yapılması mümkün değilse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı merkezlere gidilerek başvuru yapılabilmektedir. Başvuru için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir;
   Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
   Kreş parası için başvuru formu
   Maaş bordrosu (Çalışan işyeri tarafından onaylanmış olmalıdır.)
   İkametgâh belgesi
   Kirada oturanlar için kira kontratı
   Nüfus kayıt örneği

 14. Merhaba;
  5.5 yaşında bir erkek ve 3,5 yaşında bir kız çoçuğu annesiyim.Askeri ücretle sigortalı bir işte çalışıyorum.çocukların babalarıyla ayrıyız .boşanma davası devam ediyor anneanneleriyle beraber kirada oturuyoruz.Kreş yardımından faydalanmak için nere başvurmam gerekiyor.

  1. Merhaba
   Kreş parası başvurusu öncelikli olarak işverene yapılmalıdır. İşverene yapılması mümkün değilse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı merkezlere gidilerek başvuru yapılabilmektedir. Başvuru için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir;
   Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
   Kreş parası için başvuru formu
   Maaş bordrosu (Çalışan işyeri tarafından onaylanmış olmalıdır.)
   İkametgâh belgesi
   Kirada oturanlar için kira kontratı
   Nüfus kayıt örneği

 15. Merhaba
  Eşim ve be sigortalı çalışıyoruz. İkimizden maaşları toplamı 5500 TL Kreş yardımı için nereye başvurmamış gerekiyor. İşverenler bu konuda bizde uygulama yok diyor. başka nereye nasıl başvurabiliriz.

  1. Merhaba
   Kreş yardımından faydalanamazsınız. Eşlerin maaşlarının toplamı 5000TL’yi geçmemesi gerekiyor.

 16. merhabalar;
  bu kreş desteğini işverenmi veriyor yoksa devletmi ödemesini karşılıyor işveren vergilerinden düşüp karşılıyor ise işverene herhangi ekstra bir maliyet çıkıyormu?

  1. Merhaba
   Kreş yardımı için ilk olarak işverene başvuru yapılmaktadır. İşverenin ödemesi gereken vergiden karşılanması gerekli eğer olmaz ise daha sonra devlete başvuru yaparak kreş yardımı talep edebilirsiniz. Yaptığınız yardım başvurusu size nakit olarak ödenmez direkt olarak kreş hesabına aktarılmaktadır.

 17. Ev kendimizin eşim ve benim toplam maaşı 5000 tl altında olacak işe başladığımda, 2,5 ve 1,5 yaşında iki çocuğumuz var yani birimizin maaşı tüm kreşe gidecek, ama çalışmak zorumdayım. Bide ben mavi kart sahibiyim ama Vergimi Türkiyeye ödediğim için Danimarka yardım vermiyor, kreş yardımı alabilir miyim?

  1. Merhaba
   Kreş yardımı yapabilmek için başvuruyu yapan ebeveynlerin çalışıyor olması gereklidir.
   Başvuru yapan adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
   Başvuruda bulunan annelerin sigortalı çalışmaları gerekmektedir.
   Maaş durumu göz önünde bulundurularak kreş yardımını öncelikli olarak, maaşı düşük annelere verilecektir.

 18. Merhaba,

  Eşim çalışmıyor. Ayrıca engelli. Benim maaşım asgari ücretin çok üstünde. Anne olarak çalıştığım için başvuruda bulunabilir miyim?

  1. Merhaba
   Annenin çocuğa bakmakla yükümlü olması ve babanın işsiz olması durumunda başvuru yapılabilmektedir.

 19. merhaba ben ve eşim çalışıyoruz eşimin şuan sigortası yok ikimizin toplam maaşı 4600 civarı kreş yardımı alabiliyormuyuz. Ayrıca bu kreş desteğini iş yerimden mi alıyorum.

  1. Merhaba
   Kreş yardımı talebinde bulunabilirsiniz.
   Kreş yardım talebinizi ilk olarak kendi iş yerinizden talep edebilirsiniz.

 20. Arkadaşlar çalıştığınız şirket veriyor bu desteği şirket onay vermiyor ise aile sosyal politikalar falan filan hikaye, bir de kendi adına gösterip ayrıntılar da çalıştığınız şirketin vereceği söyleniyor fasa fiso burası Almanya değil Türkiye.

  1. Merhaba
   Kreş yardımı öncelik olarak yalnız olan, çalışan ve maddi sıkıntı yaşayan anneler başta olmak üzere birçok aile için verilen destektir. Yaşanan maddi sıkıntılar sebebiyle çalışmak zorunda olan ve bu sebeple çocuğunu kreşe vermesi gereken anneler için hazırlanan proje kapsamında ödenekler yapılmaktadır.

 21. merhaba ben ve eşim çalışıyoruz evimizi 2 yıl önce aldık kredi ödüyoruz bizde kreş yardımından yararlanabilir miyiz

  1. Merhaba, kreş yardımı kurum onayına tabidir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne kreş başvurusunda bulunun. Çalıştığınız kurum onay verirse alabilirsiniz.

 22. Merhaba! Kreş yardımı durduruldumu 170 bilgi vermedi maliye arayın dedi işveren veriyo dedi aile ve sosyal il müdürlüğü bilgi verirmi

  1. Merhaba, kreş yardımı için müracaatlar Aile ve Sosyal İl Müdürlüğüne yapılıyor. Kurum tarafından çalıştığınız işyerinize bildiriliyor. İşyeriniz onay verirse kreş yardımı alabiliyorsunuz

 23. Kreş yardım parası devam ediyomu 170 Böyle bir yardım YÖK diyo bakanlık k zaten bize YÖK diyip kestirip atıyo

  1. Merhaba, başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yapılmaktadır. Çalıştığınız kurum onay verirse yardım yapılmaktadır

 24. Ben konya aksehir ilcesindeyim bu konuyla ilgili kimseden bilgi alamıyorum aile sosyal yardımlaşmaya gittiğimde kreş destek parasının olmadığını söylüyor konyayı aradığımda da kaymakamlığa yönlendiriyor bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba, kreş yardımı başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yapılıyor. Başvurunuzu yaptığınızda çalıştığınız kuruma yönlendiriliyor. Kurum onay verirse kreş yardımı alı alınıyor.

 25. Ben çalışıyordum çocuklara kayinvalidem bakıyordu ancak oda bakamadigi için işi bırakmak zorunda kaldım tekrar çalışmak istiyorum ama çocuklarıma bakacak kimse yok 2 tane evladım var ne yapmam lazım calismaya ihtiyacım var

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ederek kreş yardımı için başvuru yapabilirsiniz. Onaylanırsa çocuğunuzu kreşe göndererek çalışabilirsiniz.

 26. Meraba eşim çalışıyo kıreş yardımı için aile çalışma sosyal politikalar bakanlıgını aradım böyle biyardım yok dedi kimse net bişey söylemiyo napa bilirim acaba

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat ediyorsunuz onay verilirse yardım alıyorsunuz

 27. Mrblar eşimde bende asgarî ücretle çalışıyoruz kayin validem çocuğa bakmak istemiyor ev kira değil ama bizimde değil kayın pederimin babasının yani varisli bizim olup olmayacağı belli değil şimdilik oturuyoruz sizce ben başvuru yapsam kabul edilirmi birde ev için nasıl başvuru dolduracağım zaten kayıtlarda üstümüzde ev olmadığı çıkar nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.Kurum onay verirse yararlanabilirsiniz

 28. MERHABA 3.5 YASINDA OĞLUM ÖZEL OKULA GİTMEKTE SAATLERİ UYDUĞU İÇİN ORAYA GÖNDERDİK . PEKİ YİNE BU YARDIMDAN YARARLANABILIRMIYIM. TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurunuzu yapın çalıştığınız kurum onay verirse yararlanabilirsiniz.

 29. Eşim çalışmıyor ben de anne olarak çocuğuma bakmakla yükümlülüyum öğretmen olarak yeni atandım kira da oturuyoruz ben de kres yardımınınsan yararlanabilir miyim?

  1. Merhaba, kreş yardımı genelde sigortalı çalışan annelere verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne kreş yardımı başvurunuzu yapın onaylanırsa alabilirsiniz.

 30. Merhaba 11 aylik bebegim var kres destegi almak istiyorum fakat iki sorum var birincisi cocugun krese gittigine dair bi belge lazimmi krese gitmesi sartmi ve de is veren kabul etmezse alamiyor muyuz bu yardimi devlet yapmiyor mu

  1. Merhaba, kreş yardımı işveren tarafından veriliyor. Siz başvurunuzu yapın onaylanırsa alabilirsiniz. Ayrıca çocuk kuruma kayıt olduğunda kayıt belgesi isteniyor

 31. Merhaba! Kreş yardım parası 1.15 fakat kreşler 1700 diyo üstünü biz mi tamamlıyoruz ?2019 da zam yapılır mı?sosyal politikanla Bakanlığı sadece dullara veriyoruz dediği, çevremde birkaç kişi kabul etmezlerse nereye g başvuru yapalım

  1. Merhaba, kreş yardımı için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz.

 32. Merhaba, meslek edindirme kursuna giden veliler kres yardımı alabiliyorlarmi?
  2018 tarihli haberlerde 70tl harclik ve/veya 400 tl kres yardimi alibilinecegi konusunda haberler cikmis.

  1. Merhaba, kreş yardımı çalışan anneleri kapsamaktadır. Meslek edindirme kursu eğitim kategorisi içindedir

 33. Merhaba, eşim ve benim gelirimiz 5 bin lirayı geçiyor ancak kirada oturuyoruz ve ben asgari ücretle çalışıyorum. Bu yardımdan faydalanamaz mıyım?

  1. Merhaba, kreş yardımları kurum onayına bağlı. Çalıştığınız kurum onay verirse alabilirsiniz.

 34. Merhaba bu kreş yardımı başvurusu için pilot il ayrımı var acaba yoksa her ilden başvuru yapılabılıyor mu??

  1. Merhaba, kreş yardımı kurum onayına bağlı. Kurum onay verirse yardım alınabilmektedir. Her yerden başvuru yapılabilmektedir.

 35. Hocam ben zaten aile ve sosyal hizmetler çocuk yardimi alıyorum ayriyetten kreş yardimida alabilirmiyim yani ikisinide birlikte

  1. Merhaba, kreş yardımında annenin çalışma şartı var. Çalıştığınız kurum uygun görürse alabilirsiniz

 36. Ben ve eşim çalışıyoruz maşımızın 5 de 1 i kiraya geri kalan 2 si kıreşe geri kalan 1 i krediye 1 i de kredi kartlarına gidiyor. İkimizin maaşı limitin altında kalıyor ay sonunu ucu ucuna getiriyoruz. Acaba tam olarak nasıl başvuru yapsam veya yapılsa daha hızlı sonuç alınır. Teşekkürler

  1. Merhaba
   Kreş parası başvurusu öncelikli olarak işverene yapılmalıdır. İşverene yapılması mümkün değilse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı merkezlere gidilerek başvuru yapılabilmektedir.

 37. merhaba işkur typ kapsamında çalışan anneyim. 3 yasında oğlum var onun için ben de faydalanabilirmiyim

  1. Merhaba, çalıştığınız kuruma yada Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

 38. Merhaba bn 5 cocuk annesıyım esım asgarı ucretle calısıyo herhangı bı yerden glırım yok cocuklarıma bakıcak kmsemde yok calışmak ıstıyorum ama en kucuk ogluşum 10 aylık kmseye brakamıyorum kres yardımı alabılırmıyım ve kac yas altı kres yardımı yapılıyo ve bn 3 ay kadar once 4 gn calıştım cocugumdan dolayı cıkmak zrunda kalfım yardım almak ıcın suan calışır durumda olmamızmı gerekıyo? Kres yardımı ıcın her cocuga ayrı ayrı yardım yapılıyomu sımdıdrn teşekkurler

  1. Merhaba, kreş yardımı başvurusu işyerlerine yapılmaktadır. İşyerine başvuru yapamayanlar ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapabilmektedirler.

 39. Merhaba ben çalışan bir anneyim ama çocuğum kreşe gidiyor 4 yaşında bir taneside okuyor eşimde çalışıyor fakat kredi ödüyoruz ve çok zorlanıyoruz bende bu kreş parasından yararlanabiliyormuyum❓

  1. Merhaba
   Anne ve babanın her ikisinin de çalışıyor olması durumunda maaşları toplamı 5 bin TL’yi geçiyorsa bu yardım için başvurular kabul edilmeyecektir.

 40. mrb ben işsizim eşim asgari ücretin biraz üzeri maaş alıyor çocuk 3 yaşında evimiz kira evimiz belli nedenlerden oturdugumuz bölgede bulunmak zorunda mecburuz ve bu bölgede kreş ücretleri en uygun 1300 tl ve vermekzorundayız ben özel sektörde çalışıyordum işler iyice kötüye gitti iş durumum kötü şuan tek gelir kaynagımız eşimin maaşı ,çocuga evde yetemiyoruz artık kreşe vermemiz gerekli ben çalışmadıgım için bize yardım çıkmazmı şartlarda böyle yazıyor iş olsada çalışsak napacaz bilmiyorum

  1. Merhaba
   Anne olarak çalışmadığınız süre boyunca yardım çıkmaz, fakat anne ve baba olarak çalıştığınız zaman maaş toplam geliriniz 5000TL altında olduğu müddetçe kreş yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Anne ve Babanın maaş toplamları 5000TL’nin altında kalıyorsa başvuru yapabilirsiniz.

 41. Merhaba 33 aylık kızımı kreşe vermek istiyorum İşe girecem şu an çalışmıyorum eşim çalışıyor ama borçlarımız var bizde yararlanabilirmiyiz özel sektörü

  1. Merhaba, anne ve babanın çalıştığı aileler yararlanabilmektedir. İşe başladığınızda başvuru yapabilirsiniz.

  2. ana baba çalışıyor ama asgari ücretle.ev kendilerinin. kreş yardımı alabilir mi?

  3. Merhaba
   Anne ve babanın her ikisinin de çalışıyor olması durumunda maaşları toplamı 5 bin TL’yi geçiyorsa bu yardım için başvurular kabul edilmeyecektir.

 42. Merhabalar, eşim ve ben çalışıyoruz, henüz çocuğumuzu kreşe vermedik, başvuru yapmak için kreşe gidiyor olması şartı gerekli midir ?

  1. Merhaba
   Kreş yardımı başvuru şartları aşağıdaki gibidir.
   Başvuru sahibi anne ya da babanın Türk vatandaşı olması zorunludur.
   Annelerin yapacağı başvurularda aldıkları maaşların asgari ücret ya da asgari ücret altında olması gerekmektedir.
   Babaların yapacağı başvurularda ise aldıkları maaşın aile geçimine yetmeyecek kadar az olması gerekmektedir.
   Annelerin başvuruda bulunabilmesi için eşinden ayrılmış ya da eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.
   Maddi durumu kötü olan, evleri kira olan anne ve babalar yardım için başvuruda bulunabilmektedir.
   Anne ve babanın her ikisinin de vefat etmiş olması durumunda, çocuğa bakan kişilerin maddi durumu kötü ise bu yardım için başvuruda bulunulması mümkündür. Böyle bir başvuru için devlet öncelik hakkı tanımaktadır.
   Anne ve babanın her ikisinin de çalışıyor olması durumunda maaşları toplamı 5 bin TL’yi geçiyorsa bu yardım için başvurular kabul edilmeyecektir.
   Annenin çocuğa bakmakla yükümlü olması ve babanın işsiz olması durumunda başvuru yapılabilmektedir.
   Anne ve babanın maaşlarının çocuğa bakmaya yetecek kadar yüksek olmaması gerekmektedir.
   Ailede çocuğa bakabilecek herhangi bir kimsenin bulunmaması gerekmektedir.

 43. merhaba büyükanne bakım parası için nereye neyle başvuru yapacağız
  bilgimiz yok ve bebekler ikiz ben emekli sandığına bağlı çalışanın faydalanabiliyormuyum bu haktan

  1. Merhaba, bakım parası için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 44. Kreş. Yardımı için gerekli belgelerle vağlı bulundugum aile ve sosyal politikalar bakanlığına gidiyorum ancak başvuru almadıklarını söylüyolar. Artık bu h konuda birileri yardımcı olsun. Buna ihtiyacım var.

  1. Merhaba, kreş yardımı başvurusunu çalıştığınız işyeri (firma) aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız.

  2. Çalıştığımız firmalarda habersiz nereye başvuracağız lütfen bilgi verirmisiniz?

  3. Merhaba
   Çalıştığınız firmadan habersiz başvuru yapmanız mümkün değildir.
   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı merkezlere gidilerek başvuru yapılabilmektedir. Başvuru için gerekli olan evraklar şu şekilde
   Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
   Kreş parası için başvuru formu
   Maaş bordrosu (Çalışan işyeri tarafından onaylanmış olmalıdır.)
   İkametgâh belgesi
   Kirada oturanlar için kira kontratı
   Nüfus kayıt örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu